Решение по дело №80/2015 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 април 2016 г. (в сила от 1 септември 2016 г.)
Съдия: Светослава Борисова Костова Господинова
Дело: 20152200900080
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 август 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е  10

 

гр.Сливен, 19.04.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в открито заседание, проведено на двадесет и първи март през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВА КОСТОВА

 

          при участието на секретаря И.К.,

          като разгледа докладваното от съдия КОСТОВА тър.д.№ 80 по описа за 2015 год. за да се произнесе взе предвид следното:

 Предявена е искова молба от А.Б.И., А.А.И. - чрез своя родител и законен представител, Р.И. - със съгласието на своя законен представител срещу ЗК „Олимпик” АД –  клон България. В исковата молба се твърди, че на 23.08.2014 г. на път ІІІ-488 посока гр.Сливен от м.”Карандила”, водачът на лек автомобил „Фолксваген пасат” с рег. № СН 20-30 НС В.Й.А. управлявайки автомобила в посока от м. ”Карандила” към гр.Сливен, близо до м.Чуката, в десен завой, движейки се с несъобразена с пътните условия и с радиуса на завоя скорост, нарушил правилата за движение по пътищата като напуснал лентата за движение и навлязъл в насрещна пътна лента. При това се ударил в насрещно движения се от гр.Сливен посока „Карандила” лек автомобил  Дайхатсу Сирион” с рег.№ СН 45-50 ВН управляван от ищеца А.Б.И.. Твърди се, че в момента на пресичане на разделителната линия от страна на водача В.А., ищецът А.И. не е имал техническа възможност да възприеме опасността от навличането в пътното платно на насрещно движещия се автомобил и да предотврати настъпилия удар между челна дясна част на лекия автомобил, управляван от В.А. и челна лява част на лекия автомобил управляван от ищеца А.И..

В резултат на настъпилото ПТП били причинени различни телесни увреждания на част от пътниците и в двата автомобила. За случая било образувано ДП № 1198/2014 г. на РУ „МВР” – Сливен, като в хода на разследването била назначена автотехническа експертиза, чието заключение сочи, че причината за възникване на ПТП е несъобразена с правилата за движение по пътищата скорост от страна на водача на лекия автомобил „Фолксваген пасат”   управляван от В.А. и навлизане на същия в насрещната за него лента за движение, при наличие на насрещно движещ се автомобил, управляван от ищеца А.Б.И.. За предизвиканото ПТП било повдигнато обвинение на водача В.А. и образувано НОХД № 216/2015 г. на Районен съд – Сливен, приключило с одобрено от съда споразумение с дата 11.03.2015 г.

Гражданската отговорност на  виновния водач В.А. е била сключена със ЗП при Застрахователна компания „ОЛИМПИК” АД – клон България от 21.12.2013 г. до 21.09.2014 г. с уговорка разсрочено плащане, при което са били платени първите две вноски до 21.12.2013 г.

Твърди се, че телесните увреждания, които получил ищеца И. от причиненото ПТП – контузия на главата в лявата половина, както и в областта на носа и брадичката;  сътресение на мозъка, контузия и палпазорна болезненост в лявата мишница, контузия и травматичен оток на четвърти пръст на лявата ръка, контузия на лявата колянна става, контузия на дясната колянна става с нарушение на целостта на ставния хрущял, на ставната повърхност на капачето и частично разкъсване на задния меникс. Возещите от управлявания от баща им лек автомобил, а именно Р.И. и А.И., получили съответно първата: кръвонасядане и охлузване на крака и контузия на главата с болки в  челото, и втората –  черепно-мозъчна травма с оток на черепните обвивки в областта на слепоочието, контузия на лявата става на крака с обездвижване за 10 дни и затруднение на движението му за още 10-15 дни, както и лека степен на сътресение на мозъка.

В резултат на ПТП ищецът А.И. е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в преживените от него болки и страдания от собственото му здравословно състояние, както и шок и тежки психически травми и преживявания, от обстоятелството, че в процесното ПТП са пострадали и двете му деца, които на свой ред са получили телесни увреждания. Твърди се, че ищеца А.И. продължава изпитва неудобства и към настоящия момент, тъй като десния му крак не е възстановен напълно и продължава да изпитва физическа болка при движение.

Твърди се, че имуществените вреди вследствие на претърпените от ищеца А.И. телесни увреждания се изразяват в направените от него разходи от извършване на необходимата му операция на колянна става, разноски за лекарства, консумативи и медикаменти, разходи за рехабилитация. Техният общ размер  възлиза на сумата от 9 106,06 лв.

От друга страна ищците Р.И. и А.И. също са претърпели неимуществени вреди, които се изразяват в изпитани болки и страдания, както и преживявания, с оглед възрастта им, в която психиката им не е укрепнала в достатъчна степен.

Претендира се обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ : за ищеца А.И. в размер на 30 000 лв., за ищцата Р.И. – обезщетение в размер на 1500 лв., за ищцата А.И. – обезщетение в размер на 6 000 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на деликта до окончателното изплащане.

 Претендира се и заплащане на имуществени вреди възлизащи в размер на 9 106.06 лева – разходи по извършване на операция на колянна става на ищеца А.Б., разноски за лекарства, консумативи и медикаменти, разходи за рехабилитация на пострадалия крайник и цялостно възстановяване на състоянието, ведно със законната лихва, считано от датата на деликта до окончателното изплащане.

Исковата молба е връчена редовно на ответното дружество. В законоустановения срок е депозиран отговор по нея. В същия се твърди, че степента на причинените увреждания на ищците показва, че лицата не са използвали обезопасителен колан. Оспорват се всички твърдения по отношение вида, медикобиологичният характер и степента на уврежданията, както и продължителността на оздравителния период. Относно размера на претендираното обезщетение заявява, че същото е прекомерно завишено, с оглед принципа на справедливостта заложен в чл. 50 от ЗЗД. Оспорват се множество констатирани медицински увреждания.

Предявена е допълнителна искова молба, в която са направени доказателствени искания.

В представения допълнителен отговор, е изразено становище по доказателствените искания.

В с.з. ищците, чрез своя процесуален представител, молят съда да постанови решение, с което уважи изцяло исковите претенции като основателни и доказани. Претендират присъждане на направените деловодни разноски. Представят писмени бележки.

В с.з. ответникът не се представлява.

По искане на ищците в с.з. е допуснато изменение по размер на исковите претенции за обезщетение на неимуществени вреди чрез тяхното увеличение, както следва : за ищеца А.И. в размер на 50 000 лв., за ищцата Р.И. – обезщетение в размер на 3000 лв., за ищцата А.И. – обезщетение в размер на 10 000 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на деликта до окончателното изплащане.

След анализ на събраните доказателства от фактическа страна се установява следното :

На 23.08.2014г. л.а.  „Фолксваген“ се е движел по  пътя от м. „Карандила към гр. Сливен,  със скорост на движение около 58 км/ч при мокро време и мокра пътна настилка. Опасната му зона за спиране при определената скорост на движение е около 44 м. В същия момент, в обратна посока на движение  се е движел л.а. „Дайхацу“ като скоростта му на движение  в зоната преди ляв завой е около 49 км/ч при опасна зона за спиране от около 35 м.

В зоната преди  и в самия десен завой водачът на „Фолксваген“ не е съобразил скоростта на движение с радиуса на завоя, с мократа пътна настилка и с наклона на пътя при спускане. Той е предприел спиране, но предвид наличните атмосферни условия и релефа на местността е допуснал навлизане на автомобила в насрещната лента.  В момента на пресичане на непрекъснатата разделителна линия, което е станало на 13,9 м. преди мястото на удара,  автомобилът „Дайхацу“ е бил на около 9,9м. от мястото на удара. За времето на движение на „Фолксваген“ в насрещната лента от 0,9 сек. водачът на „Дайхацу“ ищецът А.Б. не е имал техническата възможност да възприеме опасността и да спре преди мястото на удара.

Настъпил е удар между челната дясна част на „Фолксваген“ и челната лява част на  л.а. „Дайхацу“, при който автомобилът „Фолксваген“ е променил частично направлението на движение напред и на ляво, а автомобилът „Дайхацу“ е продължил движението си връщайки се на назад и при  минимална ротация около вертикална ос в посока по часовниковата стрелка.

По случая било образувано досъдебно  производство ДП №1198/2014 г.  по описа на РУ - МВР – Сливен. РП - Сливен  изготвила обвинителен акт, въз основа на който  пред РС - Сливен е било образувано НОХД  № 216/2015 г. В хода на съдебното следствие представителят на РП  - Сливен и защитникът на подсъдимия постигнали споразумение за решаване на делото, като същото било одобрено в открито с.з., проведено на 11.03.2015 г., подсъдимият е бил признат за виновен,  определено му е съответно наказание, делото е прекратено.

Към датата на настъпване на ПТП, лекият автомобил управляван от В.Й.А. е имал сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност” в ответното дружество ЗК „Олимпик - клон България”. Застраховката била сключена на 21.12.2013г. и е покривала периода 21.12.2013 г. до 20.12.2014г., полица № 28113003049224.

В резултат на настъпилото ПТП са причинени телесни увреждания на тримата ищци. От извършения анализ на травмите според медицинските документи и експертиза по досъдебното производство е видно, че всички травми са получени в резултат на движението на телата напред и удар в насрещно разположените вътрешни повърхности в купето. Ходът на придвижване евентуално би бил значително ограничен в случай, че пострадалите са били с предпазен колан.  Съдебно- автотехническата експертиза сочи, че ищците не са били с поставен обезопасителен колан. В случай, че те са били с предпазен колан не би настъпило ударно въздействие в насрещно разположените елементи от оборудването на купето. Размерът на вредите би бил значително по-малък, като дори част от тези вреди напълно биха отсъствали. Автомобилът „ДайхацуСирион“ не е бил оборудван с детски обезопасителен стол, необходим за детето А.А.И..

В следствие на ПТП-то ищецът А.Б.И. е получил автомобилна травма изразяваща се в следните телесни увреждания:

-                    Контузия на главата в нейната в лява челно-теменна област, носа и брадичката, с клинични данни за сътресение на мозъка;

-                    Контузия с функционална и палпаторна болезненост по предностраничната повърхност на лявата мищница;

-                    Контузия , болезнен травматичен оток и кръвоснабдяване по гръбната повърхност на дланта в областта на четвърти пръст на лявата ръка с  видима деформация на пръста и невъзможност за пълното му свиване в юмрук;

-                    Контузия на дясната колянна става с наличие по предната му повърхност на напречно разположена разкъсноконтузна рана с дължина 4см. и болезнен травматичен оток на меките тъкани в областта. На по-късен етап е установено нарушаване цялостта  на лигамента на капачето, ставния хрущял по ставната повърхност на страничния бедрен кондил, вътрешната повърхност на капачето и разкъсване на задния рог на страничния менискус, наложили оперативното им лечение.

-                    Контузия на лявата колянна става с наличие на изразен оток на меките тъкани и набелязана палпаторна и функционална болезненост.

В резултат на удара в областта на главата ищецът А.Б.И. е получил сътресение на мозъка, което видно от материалите по делото,  е  протекло без пълна загуба на съзнанието до степен на  комационна кома, а със степенни негови разстройства и умерено изразена общомозъчна и вегетативна неврологична симптоматика. По този начин полученото леко-степенно сътресение на мозъка е причинило на ищеца А.И. временно разстройство на здравето, неопасно за живота му.

В резултат на ПТП станало на 23.08.2014 г. ищецът А.Б.И. е получил увреждане на дясната колянна става, изразяващо се в огнищно разрушаване на ставния хрущял по ставната повърхност на страничния бедрен кондил и ставната повърхност на капачето, увреждане на задния рог на страничния минискус и лезия на собствената връзка на капачето по неговата предна повърхност – увреждания наложили извършването на оперативна интервенция с цел възстановяване нормалната функция на ставата. Лечението на този вид увреждания  е свързано с обездвижване на ставата за продължителен период от време и щадящи натоварвания.  Описаните увреждания са довели до затруднение в движенията на едноименния крак за срок не по-малък от 2-3 месеца, след извършването на оперативната интервенция, при нормален ход на оздравителните процеси, като по този начин за ищеца е било трайно затруднено движението на десен долен крайник.

Останалите увреждания , описани в медицинските документи по делото в своята  съвкупност, са причинили на ищеца А.И.  временно разстройство за здравето неопасно за живота му.

В резултат на настъпилото на 23.08.2014 г.  ПТП ищцата Р.А.И. е получила автомобилна травма изразяваща се в следните телесни увреждания:

-                    Контузия на главата с болезнен травматичен оток на меките черепни обвивки в челно-теменната област

-                    Контузия на лявата подбедрица по нейната предна повърхност в горната й половина с наличието на болезнен травматичен оток на меките тъкани, кръвонасядане и охлузване на кожата с размери около 5-6 см.

-                    Контузия на дясната подбедрица с наличие по пнредната й повърхност , непосредствено под колянната става на болезнен травматичен оток на меките тъкани и кръвонасядане около  3- 4 см.

Описаните в съдебно - медицинското удостоверение № 517/2.09.2014г. увреждания в своята съвкупност са причинила на ищцата Р.А.И. временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

В резултата на настъпилото на 23.08.2014 г. ПТП ищцата А.А.И. е  получила автомобилна травма , изразяваща се в следните телесни увреждания:

-                    Контузия на главата с наличие на болезнен травматичен оток на меките черепни обвивки в лявата слепоочна област, с клинични данни за леко-степенно сътресение на мозъка, което е наложило приемане на ищцата за наблюдение и лечение в МБАЛ „Д-р Ив.Селимински“ АД – Сливен.

-                    Контузия в областта на колянната става на левия крак, наложило обездвижването й с гипсова имобилизираща превръзка за 10 дни.

-                    Контузия на гръдния кош с наличие на повърхностно зачервяване и протриване на кожата по предната му повърхност.

В резултат на удара в областта на главата ищцата А.А.И. у получила сътресение на мозъка, което видно от материалите по делото, е протекло без пълна загуба на съзнанието до степен на кома, макар и за кратко, а със степенно разстройство на съзнанието и леко изразена общо-мозъчна и вегетативна неврологична симптоматика. По този полученото леко-степенно сътресение на мозъка е причинило на ищцата А.И. временно разстройство на здравето неопасно за живота.

-                    Контузията на колянната  става на левия крак на ищцата А.И. е довела до затруднения в движенията на крака за срок от около 15-20 дни при нормален ход на оздравителните процеси – временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

Във връзка с получените травматични увреждания на ищците е било проведено следното лечение, а именно:

Ищецът А.Б.И. е постъпил на лечение в МБАЛ „Д-р Ив. Селимински“ АД – Сливен по повод полученото от него лекостепенно сътресение на мозъка. След проведеното лечение е бил изписан на третия ден след постъпване в отделението в добро общо състояние. Травмата в областта на дясната колянна става е протекла с оплакване от болезненост и периодично подуване на дясното коляно. Тези оплаквания постепенно са се засилили  докато се е стигнало до пълно блокиране на движенията в ставата на 06.10.2014г. По този повод ищецът е бил консултиран и приет за оперативно лечение на 24.10.2014 г. в гр. София. При направената оперативна интервенция – артроскопия на дясна колянна става, е установено нарушаване целостта на ставния хрущял, на ставната повърхност, на страничния бедрен кондил, ставната повърхност на капачето и частично разкъсване на задния  рог на страничния минискус на ставата. По този повод е извършено присаждане на ставен хрущял върху установения дефект на страничния бедрен кондил с хрущял взет от  ненатоварена зона в ставата, премахване на увредения фрагмент на страничния миниск и пластично възстановяване целостта на собствената връзка на капачето по предната му повърхност.

Някои от симптомите на хрущялната увреда на колянната става се проявяват и до днес като „пукане“ при сгъване на крака в коляното. Времето за което ищецът се е въз0становил от травмата в коляното е било около 3 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

Уврежданията на ищцата Р.А.И. не са се нуждаели от специализирано медицинско лечение в болнично заведение. Те са отзвучали напълно в домашна обстановка, след спазване на съответен хигиенно-диетичен режим и при нужда в началните дни след произшествието на обезболяващи медикаменти. Увреждания от такъв характер отзвучават за срок от 10-15 дни.

След инцидента ищцата А.А.И. е била приета за наблюдение и лечение в МБАЛ „Д-р Ив. Селимински“ АД – Сливен по повод получената от нея черепно-мозъчна травма, изразяваща се в лекостепенно сътресение на мозъка, без пълна загуба на съзнанието. След тридневен престой е била изписана в добро общо състояние с препоръки за спазване на подходящ за такова увреждане хигиенно-диетичен режим.  Увреждането на колянната става е било лекувано чрез имобилизираща превръзка за 10 дни, последвана от съответен двигателен режим. В началото след произшествието ищцата е изпитвала по-силни болки както в засегнатата колянна става, така и в главата. Тези оплаквания постепенно с времето са отзвучали напълно. Уврежданията получени от ищцата А.И. са отзвучали при нормален ход на оздравителните процеси и за срок от около 15-20 дни за увреждането на колянната става и около 25-30 дни за черепно-мозъчната травма.

По делото са приложени финансови документи за закупуване на различни лекарства, като повечето от тях са били свързани с увреждането на колянната става на ищеца А.Б.И. и последвалата го оперативна интервенция, а именно Репарил, Диклофенак,, Йодасепт, Оптистил, Цикатридина, Ксарелто, Стеримет аква. В случая, тъй като не се е наложило диспансеризация на ищеца, Здравната каса не компенсира покупката на тези медикаменти.

По делото са представени фактура № 23/27.10.214г. /с фискални бонове към нея/, за сумата от 6800лева, заплатена за : АСК на коляно и инхалационна анестезия, интегрална. Медицинска колсултация на 09.10.2014г. в МДЦ „Еуровита“ ЕООД на стойност 110лева. Извършена профилактика и лечение в СБР НК ЕАД, филиал Павел баня, на стойност 486.00лева. Приложени фискални бонове за закупуване на лекарства, пътуване с автобус в общ размер на 754.31лева. По отношение на зарежданията на автомобил с гориво/дизел не е представена разходна норма за вида на ползвания автомобил. По отношение на фискалния бон за заплащане на нощувка в хотел, по делото не са ангажирани доказателства относно необходимостта от този разход.

Назначената по делото СПЕ е провела преглед на всеки от ищците във връзка с преживяните емоционални реакции на всеки от тях по повод процесното ПТП. Експертизата е установила следното :

За ищеца А.Б.И. са налице драматично преживяни, травмиращи загуби на две деца. При него присъстват последвали нарушения като неспокоен сън, вегетативни симптоми, сърцебиене, виене на свят, изпотяване, настръхване. Повишената раздразнителност, агресивни реакции и тревожност могат да се разглеждат като следствие на преживяване на продължителния физиологичен и психичен стрес. Постоянното чувство за вина и страх за децата и здравето им, както и затрудненията в работата и стандарта на живот, могат да се разглеждат като постоянни фактори за стрес и до днес. Наличието на страхове при шофиране, може да се разглежда като следствие от преживяната психологическа травма.

Относно детето Р.И. са налице високи показатели на тревожност, агресивност, импулсивност в поведението, чувствителност, завишена раздразнителност, отсъствие на необходимия контрол над емоционалната сфера, които отговарят на повишеното ниво на преживяване на стрес. Последвала е социална изолация, лош сън, агресивни избухвания, затруднения в концентрацията на вниманието, които съответстват на времето 4.5 месеца, през което организма е възстановил адаптивните си ресурси.

Относно детето А.И., първоначалната реакция на шок е била свързана с безсъзнателно преживяване на опасност за живота, което е довело до травматични за психиката преживявания, които са оставили само когнитивен спомен за лицето в кръв на детегледачката. Преживяването на стрес при А. я прави уязвима, т.к. при дете на 4г., липсват изградени ресурси за справяне с травмиращи ситуации и стрес. Има данни за повишена ранимост, страх да остане сама, страх да посещава тоалетна, които симптоми датират от периода на травмата.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните доказателства по делото, писмени и гласни. Установените телесни увреждания и психически преживявания се потвърждават изцяло от разпитаните по делото свидетели. Съдът кредитира изцяло показанията им като годни и относими към спорното право. Съдът кредитира изцяло и изслушаните експертните заключения по делото, като изготвени  от добросъвестни вещи лице, в чиято компетентност съда няма основание да се съмнява.

Установеното от фактическа страна, мотивира следните изводи от правно естество, а именно :

Правна квалификация на претенциите – чл.226 от КЗ/отм./ във връзка с чл.45 и чл.86 от ЗЗД. Същите са допустими. Разгледани по същество са частично основателни.

Предпоставките за уважаване на иска по чл. 226, ал.1 от КЗ/отм./ са следните : настъпването на деликт при управление на МПС, причинени вреди и тяхната причинно - следствена връзка с настъпилото ПТП, застраховка ГО, която да покрива гражданската отговорност на деликвента, неплатено застрахователно обезщетение.

В настоящия случай материалните предпоставки на иска се установяват от представеното по делото Споразумение, обективирано в протокол от 11.03.2015г. по НОХД № 216/2015г. по описа на РС – Сливен.

На осн. чл. 300 от ГПК горепосочения съдебен акт се ползва със задължителна сила за гражданския съд относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. Установен е механизма на възникване на ПТП, като от представената по делото САТЕ се установява съпричиняване от ищците към вредоносния резултат. Доказана е причинната връзка между деянието и вредоносния резултат.

Не се оспорва валидността на застрахователната полица, респ. валидното застрахователно правоотношение по застраховка "Гражданска отговорност" към момента на ПТП, които обуславят задължението на ответното застрахователно дружество да заплати обезщетение.

Размерът на дължимото обезщетение за причинени неимуществени вреди се определя от съда общо за всички претърпени болки и страдания във връзка с ПТП, по справедливост съгласно чл. 52 ЗЗД. Получените от ищеца А.Б.И. множество травми безспорно са свързани с изразен болеви синдром, независимо от медикаментозното лечение, трайно обездвижване, медицински интервенции, рехабилитация и санаториално лечение. Вещото определя част от травмите като временно разстройство на здравето, неопасно за живота с общ възстановителен срок  – от  2 до 3 месеца, след извършване на мед. интервенция. Следва да бъде отчетен полученият психологичен стрес, установен при СПЕ, както и социалния статус на ищеца. Предвид това за справедливо обезщетяване на гореизброените неимуществени вреди - болки и страдания, съдът определя обезщетение в размер на 26 000лева. До пълния претендиран размер от 50 000лева, претенцията следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

Получените при процесното ПТП от ищцата Р.А.И. телесни увреждания и търпените във връзка с тях болки и страдания, макар и в лека форма, неналагаща хоспитализиране в болнично заведение, също следва да бъдат обезщетени. Съобразявайки посочения от в.л. възстановителен период, полученият психологичен стрес, установен от СПЕ, съдът намира за справедливо обезщетение сумата в размер на 2300 лева. До пълния претендиран размер от 3000лева, претенцията следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

Получените при процесното ПТП от ищцата А.А.И. телесни увреждания и търпените във връзка с тях болки и страдания, следва да бъдат справедливо обезщетени със сумата в размер на 6 000лева. При определяне на размера съдът взе предвид ниската възраст на ищцата и полученият психологичен стрес, установен от СПЕ. До пълния претендиран размер от 10 000лева, претенцията следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

 Посочените размери на обезщетение следва да бъде намалени, предвид установеното съпричиняване на вредоносния резултат от страна ищците. Безспорно същите не са ползвали наличните в автомобила предпазни обезопасителни колани. Наличието на обезопасителен колан  би довело до значително ограничаване на хода на пострадалите напред. В случай, че те са били с предпазен колан не би настъпило ударно въздействие в насрещните части на купето.Това означава, че размерът на вредите би бил значително по – малък, като дори част от тези вреди напълно биха отсъствали. В тази връзка дължимото обезщетение за ищеца А.И.Б. възлиза в размер на 21 840 лева; за ищцата Р.А.И. възлиза в размер на 1978лева; за ищцата А.А.И. възлиза в размер на 5040 лева.

Определените размери на коментираните обезщетения съответстват както на законовия критерий „по справедливост”, така и на трайно установеното съдебна практика в аналогични случаи.

По претенцията за заплащане на обезщетение за претърпяните имуществени вреди на ищеца А.Б., същата се явява основателна и доказана до общ размер от 8150.31 лева, съобразно уважените разходни документи. Отчитайки приетото от съда съпричиняване на ищеца във вредоносния резултата на ПТП, то дължимото обезщетение следва да бъде намалено до размер на 7009.27 лева. До пълния претендиран размер от 9 106.06 лева претенцията следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана, тъй като от представените фискални фишове не е ясно за какъв автомобил е закупувано гориво/дизел, както и необходимостта от нощуване в хотелски условия.

Предвид изхода на делото и съобразно уважената част от исковата претенция, на осн. чл. 78 от ГПК на ищците следва да бъдат заплатени деловодни разноски в общ размер от  1606 лева – адвокатско възнаграждение, по реда на чл.38, ал.2 от ЗА.

На ответното дружество, съобразно отхвърлената част от исковите претенции, следва да бъдат присъдени разноски в размер на 1617.17 лева- юрисконсултско възнаграждение.

На осн. чл. 78, ал.6 от ГПК върху уважените размери на исковете ответното застрахователно дружество следва да бъде осъдено да заплати държавна такса от 4% по сметка на СлОС в размер на 1434.70 лева, както и сумата от 501.00 лева - възнаграждение на вещи лица за СМЕ и СПЕ.

Ръководен от гореизложеното, настоящия съдебен състав на Сливенският окръжен съд

 

Р     Е     Ш     И

 

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г. Д.“ № * ДА ЗАПЛАТИ на А.Б.И. с ЕГН ********** с адрес ***, сумата в размер на 21 840лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди/болки и страдания/ във връзка получените травми и увреждани при настъпилото на 23.08.2014г. ПТП, ведно със законната лихва считано от увреждането до окончателното изплащане на задължението.

ОТХВЪРЛЯ ПРЕТЕНЦИЯТА до пълния претендиран размер от 50 000лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г. Д.“ № * ДА ЗАПЛАТИ на А.Б.И. с ЕГН ********** с адрес ***, сумата в размер на 7009.27лева , представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди във връзка с лечение на получените травми и увреждани при настъпилото на 23.08.2014г. ПТП, ведно със законната лихва считано от увреждането до окончателното изплащане на задължението.

ОТХВЪРЛЯ ПРЕТЕНЦИЯТА до пълния претендиран размер от 9 106.06лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г. Д.“ № *  ДА ЗАПЛАТИ на Р.А.И. с ЕГН ********** със съгласието на своя баща и ЗП А.Б.И. с ЕГН ********** ***, сумата в размер на 1978 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди/болки и страдания/ във връзка получените травми и увреждани при настъпилото на 23.08.2014г. ПТП, ведно със законната лихва считано от увреждането до окончателното изплащане на задължението.

ОТХВЪРЛЯ ПРЕТЕНЦИЯТА до пълния претендиран размер от 3000лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г. Д.“ № * ДА ЗАПЛАТИ на А.Б.И. с ЕГН ********** с адрес ***, в качеството му на родител и ЗП на А.А.И. с ЕГН **********, сумата в размер на 5040 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди/болки и страдания/ във връзка получените травми и увреждани при настъпилото на 23.08.2014г. ПТП, ведно със законната лихва считано от увреждането до окончателното изплащане на задължението.

ОТХВЪРЛЯ ПРЕТЕНЦИЯТА до пълния претендиран размер от 10 000 лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г. Д.“ № *  ДА ЗАПЛАТИ на А.Б.И. с ЕГН **********, Р.А.И. с ЕГН ********** със съгласието на своя баща и ЗП А.Б.И. с ЕГН **********, както и на А.Б.И. с ЕГН ********** , в качеството му на родител и ЗП на А.А.И. с ЕГН **********,***, сумата в общ размер на 1606 лева, представляваща деловодни разноски.

ОСЪЖДА А.Б.И. с ЕГН **********, Р.А.И. с ЕГН ********** със съгласието на своя баща и ЗП А.Б.И. с ЕГН **********, както и на А.Б.И. с ЕГН ********** , в качеството му на родител и ЗП на А.А.И. с ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТЯТ на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г.Д.“ № * сумата в размер на 1617.17лева, деловодни разноски.

ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ОЛИМПИК – КЛОН БЪЛГАРИЯ“ КЧТ със седалище и адрес на управление на клона България, област С., община С., район Т., бул.“Г.Д.“ № * ДА ЗАПЛАТИ по сметка на СлОС държавна такса в размер на 1434.70 лева, както и сумата от 501.00лева - възнаграждение на вещи лица.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок, считано от съобщаването на страните, пред Бургаски Апелативен съд.

 

                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :