Решение по дело №428/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 471
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20207040700428
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 471                                          10.04.2020 г.                                 гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД–БУРГАС, XVI-ти състав, на дванадесети март две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                Председател: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

                                                                       Членове: ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

         ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

Секретар: Йовка Банкова

Прокурор: Христо Колев

като разгледа докладваното от съдията Д.Гальов КАНД № 428 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.2 от Закона за администра-тивните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба, подадена от Р.Д.Р., с адрес ***, против Решение № 1342 от 04.11.2019г. по н.а.х.д. № 3901 от 2019 година на Районен съд–гр.Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № Е-469 от 29.07.2019 година на Кмета на Община Бургас. С посоченото НП, на касатора е наложена “глоба” в размер на 100 лева, а на основание чл.177, ал.1, т.3 от ЗВМД.

Касаторът оспорва решението, като неправилно и незаконосъобразно. Оспорва се констатацията на съда за липса на допуснати съществени процесуални нарушения, като според касатора такова съставлява непосочването на разпоредбата на чл.174, ал.2 от ЗВМД в наказателното постановление, за разлика от съдържанието на акта за установяване на нарушение, в който и тази норма било посочена, като нарушена. Това несъответствие нарушавало правото на защита на санкционираното лице да разбере коя точно норма е нарушена и какво му се вменява. Оспорва се и възприетото от съда досежно мястото на нарушението, което също не е описано точно според доводите в касационната жалба. Касаторът се позовава и на извлечение от кадастралната карта и обективираната от нея информация за площта на Приморски парк. Излагат се съображения и за наличието на основания за прилагане на чл.28 от ЗАНН. Иска се отмяна на първоинстанционното решение и потвърденото с него наказателно постановление, а в условието на евентуалност –връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първата инстанция. Претендират се направените по делото разноски.

Ответникът не изразява становище по жалбата и не изпраща представител.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона Административен съд – Бургас, в настоящият състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана по същество, при което съдът намери следното:

С НП касаторът е санкциониран за това, че на 09.07.2019 година в 08.00 часа, при извършена проверка от общински служители относно прилагане разпоредбите на ЗВМД в град Бургас, Приморски парк, градинка „Лукойл“ инспекторите установили, че Р.Р. разхожда мъжко куче от породата „Голдън ретрийвър“, на възраст около 3 години, като не е поставен повод на животното. В изготвения и предявен на мястото акт за установяване на нарушение, собственикът на кучето вписал своите възражения, според които освен кучето на жалбоподателя имало и други две жени, чиито кучета били пуснати свободно, но на тях не била извършена проверка и не са съставени актове. Изложени са и оплаквания на нарушителя относно поведението на проверяващите.Наказващият орган квалифицирал така описаното нарушения, като такова по чл.177, ал.1, т.3 от ЗВМД, за което наложил административно наказание- глоба в размер на 100 лева.

РС-Бургас е потвърдил НП, като е приел, че нарушението е  установено по несъмнен начин, както и че не са допуснати процесуални нарушения в производството по констатирането на описаните нарушения и по налагането на съответните наказания.

Решението на БРС е ПРАВИЛНО.

В производството пред РС не са допуснати процесуални нарушения.

РС е установил в пълнота фактическата обстановка по нарушението. Несъмнено, мястото на което е изведено за разходка кучето задължава неговия собственик да му постави повод. В случаят е безспорно, че животното е било без повод. Неотносими към предмета на делото и естеството на нарушението са възраженията на касатора относно мястото на нарушението. За уточняване на това място, където е извършено нарушението е от значение само обстоятелството дали е на публично /обществено/ място в рамките на населеното място- град Бургас. Ирелевантно за съставомерността на деянието и законосъобразното протичане на производството е посочване наименованието на градинката и площта на общинския имот- парк, защото нарушението не включва в състава си от обективна страна подобни изисквания. Доводите относно установяване на други нарушители и тяхното наказване са неотносими към предмета на делото и не следва да се обсъждат.

В акта за установяване на нарушение действително освен нормата обективираща състава на процесното деяние е посочена и разпоредбата на чл.174, ал.2 от ЗВМД, поставена в скоби. Този факт не задължава наказващият орган да възпроизвежда всички разпоредби описани в акта, поради факта, че този орган има правомощие сам да извърши квалификация на описаното нарушение. Още повече, че съгласно чл.53, ал.2 от ЗАНН наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението и вината на нарушителя, какъвто е процесният случай. Именно с наказателното постановление се определя евентуалното административно наказание и за какво деяние се налага тази санкция, поради което с посочване на вярната правна квалификация на процесното нарушение не би могло да се наруши правото на защита на подведеното под отговорност лице. Макар, процесното нарушение да е за първи път, както се сочи в НП, този факт сам по себе си не води до задължително прилагане на чл.28 от ЗАНН, а привеждането му в действие е предоставено в преценката на компетентния орган. В случаят, установеното нарушение не е с по-ниска степен на обществена опасност от други сходни деяния, поради което не е налице основание за прилагането на тази разпоредба, която по съществото си представлява освобождаване от административнонаказателна отговорност.

Наложеното наказание съответства на тежестта на нарушението, а и размерът на санкцията е фиксиран от закона, поради което не подлежи и на редуциране, както правилно констатирал и решаващият състав на БРС.

Обобщено, касационната жалба следва да се отхвърли, като неоснователна, а решението на РС да се остави в сила. При този изход на делото разноски не следва да се присъждат.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2, вр. с чл.218 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2-ро от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1342 от 04.11.2019г. по н.а.х.д. № 3901 от 2019 г. по описа на Районен съд– гр.Бургас.

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                                       Председател:

 

 

                        Членове: 1.                                                       2.