Присъда по дело №971/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 33
Дата: 4 март 2020 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330200971
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

№ 33/4.3.2020 г.

                                 Гр. ЯМБОЛ, 04.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Ямболският районен съд, наказателно отделение, VIII-ми наказателен състав, в открито съдебно заседание на четвърти март, две хиляди и двадесета година, в следния състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИН РАДИЕВ

Съд. Заседатели:1. Т.Х.

2. Й.С.

 

при участието на секретаря: М. М.

в присъствието на прокурора: Н. Р.

разгледа докладвано от съдия РАДИЕВ

НОХД 971 по описа за 2019 г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Т.Т. - роден на ***г***. гражданство - българско, националност - българин, образование - основно, семейно положение - неженен, месторабота -безработен, съдимост - осъждан, ЕГН **********,

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 07.10. 2018г., за времето от 19:30ч . до 22:00ч.. в с.П. обл.Я., в хранителен магазин, находят се на ул.““ № 24. действайки в условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и поддържал у Д.Т.И. *** заблуждение, като представил подправени билети /талони/ от….“, организирана от….“ АД гр.С., от играта….. на които бил придаден вид, че са печеливши за парична печалба в различен размер, както следва:

1бр. билет /талон…. …..които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 20 лева.

1бр. билет /талон/“…., които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 50 лева

1 бр. билет /талон…. които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 100 лева.

          1бр. билет/талон/…. които бил придаден вид, че са печеливши за парична печалба от 100 лева.,като с това причинил имотна вреда в общ размер на 270 лева на ЕТ „ представлявано от Д.Т.И. ***, поради което и на основание чл.209 ал.1. вр. чл.26 ал.1 вр. чл.58а, ал.1 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА лишаване от свобода,

И В ТОВА, ЧЕ:

На 07.10. 2018г.. за времето от 19:30ч. до 22:00ч.. в с….., действайки в условията на продължавано престъпление чрез нарушаване на гланца на хартията и добавяне на щрихи подправил официални удостоверителни знаци - 4 броя билети /талони/ от…..“, организирана от….“ АД гр.С., от играта.….“, а именно: ….. ……, поради което и на основание чл.276, ал.1. вр. чл.26, ал.1 вр. чл.58а, ал1 от НК го ОСЪЖДА на ШЕСТ МЕСЕЦА лишаване от свобода.

На основание чл.23, ал.1 от НК ОПРЕДЕЛЯ едно общо наказание на подсъдимия Г.Т.Т. в размер на  ЕДНА ГОДИНА лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален ОБЩ режим.

На основание чл.68, ал.1 от НК  ПРИВЕЖДА в изпълнение наказанието от ТРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода наложено на подсъдимия Г.Т.Т. по НОХД …. г. по описа на ЯРС, което да се изтърпи при първоначален ОБЩ режим.

ОСЪЖДА подсъдимия Г.Т.Т.  да заплати направените  по делото разноски в размер на 164.94 лв. приход на Републиканския бюджет и по сметката на ОД МВР Я.

На основание чл.53, ал.1, б. „а” от НК веществените доказателства по делото 4 броя билети /талони/ от******, от играта *****, като вещи без стойност да бъдат унищожени.

 

Присъдата ПОДЛЕЖИ на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:         

 

     Съд. Заседатели: 1.

 

    2.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И: Я Р П  е предявила обвинение против подсъдимия Г.Т. *** за престъпление по чл.209 ал.1, вр. чл.26, ал.1 и по чл.276, ал.1, вр. чл.26, ал.1  от НК.

В съдебно заседание  участващия по делото прокурор поддържа обвинението против подсъдимия така, както е предявено. Счита, че от събраните  в хода на досъдебното производство доказателства по безспорен и несъмнен начин се установява, че подсъдимият е осъществил състава на визираните в обвинителния акт престъпления, поради което следва да бъде признат за виновен. Относно наказанието, представителят на  Я Р П  изразява становище, че същото следва да бъде определено към минималния предвиден от закона размер и за двете престъпления, както на основание чл.23, ал.1 от НК му се определи едно общо наказание .

Подсъдимият участва в съдебно заседание лично и с назначен защитник. Признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и не желае да се събират доказателства за тези факти. Защитникът на подсъдимия изразява становище, че на подзащитния му следва да се наложи наказание в размер на неговия минимум.

На осн.чл.373 ал.3 вр.чл.372 ал.4 вр.чл.371 т.2 от НПК съдът прие за установени следните обстоятелства, изложени от  прокурора  в обвителният акт.

 

Подсъдимият Г.Т. *** решил да си набави парични средства, като въведе в заблуждение продавач на билети /талони/ от „***“, организирана от „***“ АД гр.С*, като чу представи подправен билет, на който да е придаден вид. че е печеливш за парична печалба. За да не бъде установена подправката на лотарийния билет подсъдимия Т. решил да посети търговски обект, който не е оборудван с четец за проверка печалбите на лотарийни билети, а проверката да се извършва лично от продавача единствено, чрез визуален оглед.

В изпълнение на така взетото решение на 07.10.2018г., за времето от 19:30ч. до 22:00ч.. в с.П*, обл.Я*. подс.Т. отишъл в хранителен магазин, находящ се на ул.“*** № 24. в който работел Д.Т.И. ***. В този търговски обект не разполагали е четец, който да показва печалбата на лотарийните билети, което налагало проверката да се извьршва визуално лично от продавача.

Т. купил от магазинера И. 1бр. билет /талон/ от „****“, организирана от ..*** АД гр.С*, от играта „****“. Серия ***. след което излязъл пред търговския обект.

Подс.Т. решил да подправи посочения лотариен билет. В изпълнение на така взетото решение в билет /талон/ от '***“, организирана от **** АД гр.С*, от играта „**** Серия ****. в зоната на ..****“ към буквата „*** добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата ,.***“, като по този начин му придал вид. че е печеливш за парична печалба от 20лв.

След това подсъдимият влязъл в магазина и представил на И. подправения билет /талон/ „„****', организирана от *** от играта „***. като заявил, че същият е печеливш с печалба от 20 лева и поискал да му бъде изплатена. И. проверил визуално билета, но не забелязал извършената подправка, не се усъмнил в редовността на билета, взел го и изплатил на подс.Т. сумата от 20 лева. която била собственост на ЕТ ..И.-90-Д.И.“ представлявано от Д.Т.И. ***.

2. Подсъдимият Т. решил да си набави парични средства, като отново въведе в заблуждение И.. като му представи подправени билети /талони/ от „****ия, на които да е придаден вид. че са печеливши за парични печалби. За да не бъде установена подправката на лотарийните билети обвиняемият решил да се възползва, че търговския обект не е оборудван с четец за проверка печалбите на лотарийни билети, а проверката се извършва лично от продавача И. единствено, чрез визуален оглед.

В изпълнение на така взетото решение на 07.10.2018г.. за времето от 19:30ч. до 22:00ч.. в с.* обл.Я*. в хранителен магазин, находящ се на ул.“***“ № 24. подс.Т., след като получил сумата от 20лв. от И., купил от него два билета /талона/ от „********. след което излязъл пред търговския обект.

Подс.Т. решил да подправи посочените лотарийни билети /талони/. В изпълнение на така взето го решение обвиняемият извършил следните подправки:

В лотариен билет /талон/ от играта „****. в зоната на ..****“, към буквата ,*** добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата „**“, като по този начин му придал вид. че е печеливш за парична сума от 50лв.

В лотариен билет /талон/ от играта *****, към буквата .***“ добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата „***“ , като по този начин му придал вид. че е печеливш за парична сума от 100лв.

След това о подсъдимият  влязъл в магазина и представил на И. подправените билети /талони' от '„*****, като заявил, че първият е печеливш е печалба от 50 лева, а втория е печеливш с печалба от 100лв. и поискал да му бъдат изплатени. И. проверил визуално омлетите, но не забелязал извършената подправка, не се усъмнил в редовнос; га на билетите, взел ги и изплатил на подс.Т. сумата от 150 лева. която била собственост на ЕТ „И.-90-Д.И.“ представлявано от Д.Т.И. ***.

3. Подсъдимият  Т. решил да си набави парични средства, като отново въведе в заблуждение И., като му представи подправен билет /талон/ от „****, на който да е придаден вид, че е печеливш за парична печалба. За да не бъде установена подправката на лотарийния билет обвиняемият решил да се възползва, че търговския обект не е оборудван с четец за проверка печалбите на лотарийни билети, а проверката се извършва лично от продавача И. единствено, чрез визуален оглед.

В изпълнение на така взетото решение на 07.10.2018г.. за времето от 19:30ч. до 22:00ч.. в с.П* обл.Я*. в хранителен магазин, находящ се на ул.“****„ № 24, подс.Т., след като получил сумата от 150лв. от И., купил от него билет /талон/ от „****. след което излязъл пред търговския обект.

Подс.Т. решил да подправи посочения лотариен билет /талон/. В изпълнение на така взетото решение в билет /талон/ от „***“ АД гр.С*, „****. в зоната на „****“, между горния хоризонтален щрих и оволния щрих на буквата „***“, нарушил гланца на хартията и добавил овален щрих. чрез който да наподобява буквата „***“, като по този начин му придал вид. че е печеливш за печалба от 100лв.

След това подсъдимият влязъл в магазина и представил на И. подправения билет /талон/ от „****, от играта „*** като заявил, че е печеливш с печалба от 100 лева и поискал да му бъде изплатена. И. проверил визуално билета, по не забелязал извършената подправка, не се усъмнил в редовността на билета, взел го и изплатил на подс.Т. сумата от 100 лева, която била собственост на ЕТ „И.-90-Д.И.“ представлявано от Д.Т.И. ***.

От заключението на изготвената техническа експертиза - Протокол № **** на НТЛ при ***, се установява следното:

1. В приложения по делото лотариен билет 'талон/ от „*** организирана от „***“ АД гр.С*, от играта ****в зоната на ,.**** към буквата „***“ е добавен хоризонтален щрих, чрез който да наподобява буквата „***“.

В приложения по делото лотариен билет /талон/ от играта ***. в зоната на „*** към буквата ,.***“ добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата ,.***“.

В приложения по делото лотариен билет /талон/ от играта *** в зоната на „***“, към буквата .,*** добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата ,.***“.

В приложения по делото лотариен билет /талон/ от ****. в зоната на „****“, между горния хоризонтален щрих и овалния щрих на буквата „****“, нарушил гланца на хартията и добавил овален щрих. чрез който да наподобява буквата ..***“.

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че подсъдимия Т. е осъждан с влязла в сила присъда на 25.11.2015 год. по НОХД № ***на ЯРС на три месеца лишаване от свобода, като изпълнението на наказанието е отложено на основание чл.66 от НК за срок от три години, за извършено престъпление по чл.194, ал.1 от НК.

 

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена както от направените от подсъдимия самопризнания, така и от събраните в хода на досъдебното доказателства.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установява, че подсъдимия Г.Т.Т. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението измама по смисъла на чл.209 ал.1, вр. чр.26, ал.1 от НК, тъй като на 07.10. 2018г., за времето от 19:30ч . до 22:00ч.. в с.П.обл.Я., в хранителен магазин, находят се на ул.“***“ № 24. действайки в условията на продължавано престъпление, с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и поддържал у Д.Т.И. *** заблуждение, като представил подправени билети /талони/ от****, от играта*** на които бил придаден вид, че са печеливши за парична печалба в различен размер, както следва:

1бр. билет /талон/***, които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 20 лева.

1бр. билет /талон*** които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 50 лева

1 бр. билет ***. които бил придаден вид. че са печеливши за парична печалба от 100 лева.

        1бр. *** които бил придаден вид, че са печеливши за парична печалба от 100 лева.,като с това причинил имотна вреда в общ размер на 270 лева на ЕТ „И.-90-Д.И.“ представлявано от Д.Т.И. ***

От обективна страна измамата е престъпление с два предмета, а именно  измаменото лице и ощетеното имущество. Видно от доказателствата по делото, подсъдимият Т. е  получил на три пъти  сума в общ размер на 270 лв. със съгласието на собственика им – Д.И. в качеството му на ЕТ „И.-90-Д.И.“. Това разпореждане е извършено от страна на последния именно в резултат на възбуденото заблуждение от страна на подсъдимия, което се изразява във формиране на неправилни представи относно условията и основанието, при които се осъществява то. Видно от доказателствата по делото, подс.Т. е въвел  в заблуждение И., че представените лотарийни билети са печеливши. Именно така създадената неправилна представа у И. относно истиноста на лотарийните билети го е мотивирала да извърши акта на имуществено разпореждане.

 Измамата е резултатно престъпление. Законът изисква вследствие на акта на имущественото разпореждане да е настъпила имотна вреда. От доказателствата по делоно безспорно се установява, че за ЕТ „И.-90-Д.И.  е настъпила имотна вреда в размер на 270 лв., каквато е стойността, която е заплатил. Тази вреда е пряко следствие от имущественото разпореждане, осъществено от И., а самото разпореждане от своя страна е следствие на неправилната представа у него относно основанията и условията на разпореждането.

При установената по делото фактическа обстановка съдът направи извода, че престъплението се състои от три деяния , които представляват  едно продължаваното престъпление по чл. 26 НК. И трите еднородни деяния са насочени към една и съща цел, извършени са през непродължителен период от време за около три часа, отразяват един и същи основен престъпен състав. Между  деянията съществува обективна връзка, изключваща възможността едно от тях да се вземе като самостоятелно изолирано от другото, а всяко следващо се явява като продължение на предхождащото го деяние. 

При осъществяването на деянието – предмет на обвинителния акт, подсъдимят Т. е действал с пряк умисъл и с користна цел. Предвиждал е, че в резултат на упражненото от него въздействие върху измамения, у него ще възникнат неправилни представи за намеренията му, както и  че с последващите си действия ще поддържа вече създадените неправилни представи.  Освен това, подсъдимият е предвиждал, че свид.И. ще извърши желания от него акт на имуществено разпореждане, както и че в резултат на това едно чуждо имущество ще бъде увредено. Наред с това подс.Т. е целял и набавянето за себе си на имотна облага, съзнавайки от друга страна неизбежността на имотната вреда. Същият е разбирал както общественоопасния и противоправен характер на извършеното, така и неговите обществено опасни последици , но въпреки това е искал и целял настъпването на престъпния резултат.

С оглед всичко изложено съдът намира, че подс. Христов действително е осъществил от обективна и от субективна страна състава на престъплението по чл.209 ал.1, вр. чл.26, ал.1  от НК, поради което го призна за виновен по така предявеното му обвинение.

От всички събрани по делото доказателства по безспорен и несъмнен начин се установява, че подсъдимия Г.Т.Т. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава и на престъплението по  чл.276, ал.1, вр. чр.26, ал.1 от НК тъй като на 07.10. 2018г.. за времето от 19:30ч. до 22:00ч.. в с.П. обл.Я.действайки в условията на продължавано престъпление чрез нарушаване на гланца на хартията и добавяне на щрихи подправил официални удостоверителни знаци - 4 броя билети /талони/ от****

От обективна страна в периода на 07.10.2018 год. за времето от 19:30 часа до 22:00 часа  при условията на продължавано престъпление  - четири пъ/ се установи, че  подсъдимият Т.   е подправил  четири броя лотарийни билети а именно *** От обективна страна са налице елементите от състава на престъплението: Изпълнителното деяние осъществил чрез действие нарушил гланца на хартията и добавял щрихи .  В лотариен билет сер. *** в зоната на ,.**** към буквата „***“ е добавил хоризонтален щрих, чрез който да наподобява буквата „***“.

В  лотариен билет ****. в зоната на „***“, към буквата ,.***“ добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата ,.***“.

В  лотариен билет ***. в зоната на „***“, към буквата .***“ добавил хоризонтален щрих. чрез който да наподобява буквата ,.***“.

В  лотариен билет сер. ****. в зоната на „***“, между горния хоризонтален щрих и овалния щрих на буквата „***“, нарушил гланца на хартията и добавил овален щрих. чрез който да наподобява буквата ..***“. Предмет на деянието са официални удостоверителни знаци, които по своята правна природа представляват абстрактни писмени изявления с определено правно значение, издадени по установения ред и форма от длъжностно лице в кръга на службата му или от представителна обществеността в кръга на възложената му функция. Качеството на тези знаци –удостоверително, произтича от материализирането на някакво изявление с определено правно значение. Условията и реда за организиране на хазартни игри и за участие в тях, както и контрола върху тези дейности е уреден в Закона за хазарта, съгласно който лотарийните игри са хазартни игри, при които печалбите се обявяват и разпределят публично чрез жребий по предварително обявена схема, като печалбата се дължи при откриване на определена цифра, комбинация от щрих. знак. фигура и други, или при изтегляне на печеливш билет. Съгласно чл.37 ал.VI от Закона за хазарта билетите за участие в лотарийни игри са ценни книги на приносител, като отпечатването, вноса и унищожаването им се извършва съгласно разпоредбите на Наредба за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценните книги, издадена от Министъра на финансите. Ценни книжа по смисъла па тази наредба са билети, фишове, талони и други удостоверителни знаци за участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, съдържащи трайно описана, при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията. Предвид това описаните по-горе лотарийни билети за участие в „****“, организирана от ..***“ АД гр.С* от играта ***“ са официални удостоверителни знаци по смисъла на чл.276 от EIK, издадени по съответния ред и форма от длъжностно лице в кръга на службата му. Тъй като посочените лотарийни билети /талони/ представляват официален удостоверителен знак по смисъла на чл. 48, ал. 1 от Закона за хазарта и са предназначени за разиграване на моментни лотарийни игри по смисъла на чл. 49, т. 4 от същият нормативен акт, то са годен предмет на престъплението по чл.276 ал.1 от НК.

 

 От субективна страна деянието е извършено виновно - с пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и искал тяхното настъпване. Знаел за неистинността на подправените от него лотарийни билети, като съзнателно ги е представил и за получаване на печалбата от тях.

Относно вида  и размера на наложеното наказание, съдът взе предвид следното:

За извършеното от подсъдимия престъпление по чл.209, ал.1 от НК законът предвижда наказание лишаване от свобода от една  до шест години. От една страна съдът взе предвид, че се касае  за престъпление с висока степен на обществена опасност, обуславяща се както от динамиката на този вид престъпления към настоящия момент в страната. От друга страна при определяне на наказанието на подсъдимия , съдът отчете ниската стойност на причинената щета , изразеното съжаление, съдействието за разкриване на обективната истина  и му наложи наказание  при превес на смекчаващи вината обстоятелства в размер на една година и шест месеца лишаване от свобода, което на основание чл.58а, ал.1 от НК намали с 1/3 на една година лишаване от свобода.

За извършеното от подсъдимия престъпление по чл.276, ал.1 от НК законът предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация. От една страна съдът взе предвид, че се касае за четири деяния извършени в непродължителен период за около три часа. От друга страна съдът отчете изразеното съжаление и  съдействието за разкриване на обективната истина  и му наложи наказание  при превес на смекчаващи вината обстоятелства в размер на девет месеца лишаване от свобода, което на основание чл.58а, ал.1 от НК намали с 1/3 на шест месеца лишаване от свобода.

Като взе предвид, че двете престъпления са извършени преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях, на основание чл.23, ал.1 от НК съдът определи едно общо наказание на подсъдимия Т. в размер на най-тежкото от тях, а именно една година лишаване от свобода.

Съдът намери, че цитираното по –горе предишно осъждане е пречка определеното общо наказание с настоящата присъда да бъде отложено от изтърпяване и на основание чл. 57 , ал.1, т.3 от ЗИНЗС определи общ режим за изтърпяване.

Съдът направи извода, че спрямо осъдения Т. са налице законовите предпоставки на чл.68, ал.1 от НК за привеждане в изпълнение на присъдата, постановена по НОХД № ***. по описа на ЯРС. Както вече се посочи, присъдата е влязла в сила на 25.11.2015 год. и съгласно правилата за броене на сроковете визирани в чл.183 от НПК, определеният с нея три годишен изпитателен срок изтича на 25.11.2018 г. Престъплението, предмет на НОХД № **** год. на ЯРС е извършено на 07.10.2018 год. т.е. в рамките на определения с присъдата по НОХД *** год.  изпитателен срок и има за последица привеждане в изпълнение на горната присъда и наложеното с нея наказание от три месеца лишаване от свобода, тъй като също е умишлено, от общ характер, и за него също му е наложено наказание лишаване от свобода, като на основание чл. 57 , ал.1, т.3 от ЗИНЗС определи общ режим за изтърпяване.

На основание чл.53, ал.1, б. „а” от НК съдът постанови веществените доказателства по делото 4 броя билети /талони/ от**** като вещи без стойност да бъдат унищожени.

 Съдът счита, че така наложеното наказание е необходимо и достатъчно за постигане на целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК и преди всичко намира, че същото ще окаже предупредително, превъзпитателно и възпиращо въздействие както върху самия подсъдим, така и върху останалите членове на обществото.

Причини за осъществяване на деянието от страна на подс. Т. е стремеж за противозаконно облагодетелстване за чужда сметка.

При този изход на делото подсъдимият бе осъден да заплати и направените по същото разноски в размер на 164,94 лв. в приход на републиканския бюджет, по сметка на ОДМВР Я.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: