Решение по дело №827/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 815
Дата: 16 юни 2022 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20227050700827
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 №……………………        2022г.        гр.Варна

 

 

                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            

Варненският административен съд, II-ри тричленен състав, в публичното заседание на деветнадесети май две хиляди двадесет и втора  година в състав:

             

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА

                        ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

                                 ДИМИТЪР МИХОВ

 

 при секретаря Наталия Зирковска

в присъствието на прокурор Силвиян Иванов

като разгледа докладваното от съдия Даниела Станева к.адм.нак.дело № 827/2022г. по описа на Административен съд Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

 

      Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „М. Г. 2011” ЕООД, ЕИК ****, чрез адв.Е.Д. срещу Решение № 225/14.02.2022г. постановено по НАХД  № 347/2022г. по описа на ВРС, с което е изменено Наказателно постановление (НП) № 03-013061/28.10.2020г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна (Д “ИТ“), като е намалена наложената имуществена санкция от 5 000лв. на 1 500лв. Касаторът счита решението за незаконосъобразно, постановено при допуснати нарушения на материалния закон, нарушение на процесуалните правила и явна несправедливост на наложеното наказание, по съображения подробно изложени в жалбата; счита, че въззивният съд неправилно е изтълкувал събраните доказателства, сочи че не е бил допуснат до разпит сочения от жалбоподателя свидетел, не са били обсъдени възраженията за допуснати нарушения на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, изложени са съображения, че посочването на длъжността „общ работник” не е достатъчно, за да се индивидуализира какво точно е извършвало лицето, не са изложени мотиви налице ли са предпоставки за приложението на чл.28 от ЗАНН. Твърди, че въззивният съд не се е произнесъл по разноските съразмерно уважената част от жалбата. Моли съда да отмени обжалваното решение, както и наказателното постановление. В съдебно заседание и по съществото на спора, касаторът не се явява и не се представлява. Депозирано е становище, с което поддържа изложеното в касационната жалба.

Ответната страна, чрез ст.юрисконсулт Н. оспорва жалбата и моли съда да я отхвърли. Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение. 

Представителят на ВОП изразява становище за неоснователност  на жалбата.

Варненският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба, по която е образувано настоящото съдебно производство е постъпила от легитимирано лице, в законния срок поради което е допустима за разглеждане.

Съгласно разпоредбата на чл.63в ал.1 от ЗАНН  първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК, като в чл.348 ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От тук по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

С обжалваното пред ВРС НП № 03-013061/28.10.2020г., издадено от Директора на Дирекция „ИТ“ – Варна, на основание чл.416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 3 КТ, на „М. Г. 2011” ЕООД, ЕИК **** е наложена имуществена санкция в размер на 5 000лв. за извършено нарушение на чл. 63, ал. 2 КТ, за това, че „М. Г.2011“ ЕООД в качеството на работодател, е допуснало лицето С. Л. Н., ЕГН **********, на длъжност „общ работник” в склад за търговия с грозде, находящ се в гр. Варна, ул. „***” срещу Зеленчукова борса, с определено работно време, с договорено трудово възнаграждение, преди на лицето да е предоставено копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 КТ, заверено от ТД на НАП. В НП е посочено, че нарушението е извършено на 17.09.2020г. в обект – склад за търговия с грозде, където същото лице е установено да полага труд, към който момент е следвало да бъде предоставено на лицето копие от уведомлението по чл. 62, ал. 3 КТ, заверено от ТД на НАП. Като доказателства е посочен Трудов договор № **/16.09.2020г., Справка от НАП с изх. № 03388203117436/17.09.2020г. За извършеното нарушение е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 03-013061/20.10.2020г. В съставения АУАН не е направено възражение. Наказващият орган е обективирал и извод, че нарушението не представлява маловажен случай, поради категоричната забрана за предоставяне на работна сила преди връчването на копие от уведомлението до ТД на НАП, с оглед защита на трудовите и социалните права на работниците и служителите.

Въззивният съд е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, опорочаващи производството – АУАН и НП са съответно съставен и издаден от компетентни органи, в сроковете по чл. 34 ЗАНН, спазени са изискванията, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, посочена е правилната правна квалификация на описаното административно нарушение.

За да измени НП, въззивният съд приема, че необосновано в случая е наложена санкция над предвидения в закона минимум, доколкото по делото не са ангажирани доказателства дружеството да е било санкционирано и друг път за същото или за друго нарушение на КТ, поради което е редуциран размерът на наложената имуществена санкция от 5 000лв. на законовия минимум – 1 500лв., който размер се явява, според ВРС, съответен на извършеното нарушение.

Обсъдил е наведените от въззивника възражения като е приел същите за неоснователни, във връзка с което е изложил мотиви.

Така постановеното решение е правилно.

Районният съд правилно и съответно на доказателствата е установил фактическата страна на спора и въз основа на нея е формирал правни изводи, които се споделят от настоящия състав в пълнота. Осъществил е цялостен контрол за законосъобразност на оспореното наказателно постановление, като е извел правилни и обосновани изводи. Аргументирано и правилно при кредитиране на събраните доказателства в мотивите си въззивният съд е приел, че нарушението е доказано.

Не се констатира нарушение на материални и процесуални норми. В дадения случай, по отношение на направените изводи за установяване на нарушението, авторът на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на санкционните разпоредби, изводите на първоинстационния съд са законосъобразни. Те са направени на база събраните по делото доказателства. Въззивният съд законосъобразно е приел, че по преписката и по делото са събрани необходимите доказателства относно извършването на нарушението, което е довело до законосъобразно изпълнение на административнопроизводствените правила. Касационната инстанция изцяло споделя мотивите на първоинстанционния съд, като няма смисъл същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК съдебният състав изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания, се явяват неоснователни. Във връзка с възраженията на касатора, поддържани пред настоящата инстанция, следва в случая да се посочи, че те са същите, направени и пред първоинстанционният съд, на които той е дал законосъборазен отговор. По всички направени възражения решаващият съд е дал законосъобразен отговор, като при правилна преценка на събраните писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, е достигнал до обосновани изводи относно законосъобразността на НП, като е формирал правилно вътрешно убеждение.

Твърдението в касационната жалба, че не е ясно защо въззивният съд не е допуснал до разпит свидетеля М. Д. е неоснователно. Въззивният съд много точно и ясно се е мотивирал, че обстоятелствата, които се иска да бъдат установявани с разпита на свидетеля не са относими към предмета на делото. Безспорен факт е, че лицето е било установено от проверяващите да полага труд в обект на касатора. Именно тази фактическа обстановка не е била опровергана по никакъв начин. Касаторът твърди, че с показанията на свидетеля Д. ще докаже, че лицето е било в обекта, за да се запознае с обстановката, което звучи несериозно. 

Твърдяната неяснота в НП относно конкретните действия, които е осъществявал С. Н. не е налице. Вмененото на дружеството административно нарушение се състои в нарушаване на забраната по чл. 63, ал. 2 КТ -  работодателят да не допуска до работа работника или служителя, преди да му предостави уведомлението по чл. 62, ал. 3 за сключен трудов договор, заверено от ТД на НАП. Фактът на наличието на трудово правоотношение към 17.09.2020г. не е спорен. АУАН и НП съдържат описание на всички елементи от състава на конкретното нарушение, предвид обстоятелството, че нарушението не касае възникването на трудово правоотношение, което не се оспорва и за което по преписката са налични писмени доказателства, респ. за законосъобразността на НП не се изисква тяхното пълно описание.

Следва да се посочи, че пред въззивния съд, а и пред настоящата инстанция, не се ангажират доказателства, опровергаващи констатациите на административнонаказващия орган.

Неоснователно касаторът поддържа и че са налице предпоставките за квалифициране на процесното нарушение като маловажно. Нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството-касатор е изрично изключено от законодателя от кръга на нарушенията по КТ, за които може да бъде приложена разпоредба за маловажност на нарушението - чл. 415в, ал.2 КТ, което сочи на степента на обществената опасност на процесните деяния, респ. значимостта на охраняваните права.

Разпоредбата на чл. 28 ЗАНН във вр. с чл. 9, ал. 2 НК и чл. 11 ЗАНН, на която се позовава касаторът, се явява обща спрямо специалната на чл. 415в ал. 2 КТ. Изрично специалната норма изключва възможността за квалифициране на нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2 КТ като маловажни. В подкрепа на този извод е и Тълкувателно решение № 3 от 10.05.2011г. по тълк. дело № 7/2010г. на ВАС, според което „специалният състав по глава ХІХ, раздел ІІ от КТ на "маловажно" административно нарушение по чл. 415в КТ изключва приложимостта на общата разпоредба на чл. 28 ЗАНН“.

Правилно и законосъобразно решаващият съд приема че наложеното наказание е явно несправедливо и несъразмерно и е намалил същото, определяйки наказание в минималния размер, предвиден в закона за такова административно нарушение.

Неоснователно е възражението в касационната жалба, че въззивният съд не се е произнесъл по искането за присъждане на съдебни разноски. Пред въззивния съд процесуалният представител на „М. Г. 2011” ЕООД е направил искане в съдебното заседание проведено на 10.02.2022г., за присъждане на разноските по делото, като е представил и списък по чл.80 от ГПК. С постановеното решение, съдът не се е произнесъл по разноските. Единствената възможност да се отстрани този пропуск на съда е бил по реда на чл.248 от ГПК.

В срока за обжалване на решението обаче, съдът не е бил сезиран от дружеството, с искане за допълване на решението в частта за разноските.

Предвид гореизложеното не се установяват основания по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК за отмяна на решението на ВРС, наведени от представителя на касатора. Решението на ВРС следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора, на основание чл. 63д, ал. 1 и ал. 4 ЗАНН, касаторът следва да бъде осъден да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна съдебно-деловодни разноски за касационната инстанция в размер на 80лв., представляващи юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощо и чл. 37 от Закона за правната помощ.

Водим от горното, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ в сила Решение  № 225/14.02.2022г., постановено по НАХД № 347/2022г. по описа на Варненски районен съд.

     ОСЪЖДА „М. Г. 2011” ЕООД, ЕИК ****, ****, представлявано от Г. Д. Д. да заплати на Дирекция "Инспекция по труда” – Варна сумата от 80лв./осемдесет/, представляваща ю.к.възнаграждение.  

 

 

 Решението е окончателно.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                         2.