Определение по дело №214/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 355
Дата: 18 юни 2018 г. (в сила от 14 декември 2018 г.)
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20181500500214
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

               гр. Кюстендил, 18.06.2018 г.

 

            Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на осемнадесети юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                                  

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСИЦА САВОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   ТАТЯНА  К.

                                                                                              МИЛЕНА БОГДАНОВА

                                                                                 

след като разгледа докладваното от съдия К.  в.ч.гр. д. №214 по описа за 2018 г. на КнОС и за да се произнесе взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба на адв. АЛ.Р.от АК- Кюстендил, действащ като пълномощник на Н.К.Б. срещу протоколно определение № 319/15.03.2018 г., постановено по гр.д.№2008/2017 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е прекратено производството по делото. Изразено е становище за неправилност на обжалваното определение и е направено искане за отмяната му и за връщане на делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

В срока по чл. 276, ал.1 ГПК ответникът по жалба  е депозирал писмено възражение. Изложени са доводи за недопустимост на предявения иск и за законосъобразност на обжалваното определение. Искането за потвърждаването му.

Кюстендилският окръжен съд, след преценка на изложените доводи, както и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Подадената частна жалба е процесуално допустима. Същата изхожда от легитимирано лице, депозирана е в законоустановения срок за оспорване,  видно от приложени към делото доказателства за това, насочена е срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт и е адресирана до компетентния съд.

 

 Разгледана по същество, частната жалба се явява неоснователна. Аргументите на съда в тази насока са следните:

 

Производството по делото е образувано по предявен  от Н.К.Б. чрез пълномощника си адв. АЛ.Р.иск срещу „*****” ЕАД гр. София за признаване за установено   по отношение на банката, че разпоредителната сделка, извършена с нотариален акт за учредяване на ипотека  №141, т.ІІ, рег. № 2679, дело № 308/2006 г. на нотаиус АС.Р.съгласно който е учредена  договорна ипотека върху ½ ид.ч. от УПИ, представляващ п. VІ- 4151, в кв. 240 по застроителния и регулационен план на гр. Дупница, утвърден със заповед № 543/29.03.1989 г. на кмета на Община Дупница, целият с площ от 965 кв.м., ведно със застроените  в този имот  масивна жилищна сграда и масивен гараж, които се намират откъм южната част на имота, е относително недействителна и не поражда правно действие по отношение на ищцата в частта, в която не е описано, че има учредено пожизнено безвъзмездно право на ползване.

Районен съд е прекратил производството по делото, приемайки че предявеният иск е недопустим.

 

Настоящият състав на окръжен съд намира, че предявеният установителен иск е недопустим, поради липсата на правен интерес у ищцата за предявяването му. 

В исковата молба се твърди, че по силата на договор за дарение ищцата заедно с баща си и сестра си са прехвърлила правото на собственост върху процесния недвижим имот на дъщеря й, като прехвърлителите са запазили правото на ползване на имота, че приобретателката по сделката е починала, а ищцата впоследствие е разбрала, че имотът е ипотекиран в полза на ответната банка, без в договора за ипотека да е отразено правото й на ползване. Съдът счита, че посочените твърдения не обуславят извод за наличие на  правен интерес у ищцата за предявяване на иска. Същата е носител на вещното право на ползване върху недвижимия имот, предмет на дарението. Приобретателката по договора АНТ.Б.ЕВТ., която е нейна дъщеря е придобила така наречената "гола собственост", без единия елемент от триадата на собствеността, а именно правото на ползване. Доколкото не притежава правото на ползване, Б.- Евтимова е учредила договорна ипотека в полза на ответната банка в същия обем от права, като правото на ползване е останало в патримониума на ищцата, независимо, че същото не е вписано в нотариалния акт. Законът не забранява на приобретателя на "голата собственост" да я прехвърля, респ. да учредява тежести върху имота, но и не го задължава в нотариалния акт да се отрази, че върху имота има запазено вещно право на ползване. При всяка следваща сделка (прехвърлителна,  ипотека) ищцата  запазва правото си на ползване. В исковата молба няма твърдения, че правото й на ползване е оспорено или нарушено със сключването на договора за ипотека, а само твърдение, че този факт не е описан в нотариалния акт. Всичко посочено обуславя извода, че ищцата няма правен интерес от предявяване на иска.

Правният интерес е положителна процесуална предпоставка за съществуване на правото на иск, за което съдът е длъжен да следи служебно. Доколкото в настоящия казус същият не е налице, то искът е недопустим и производството по делото се прекратява.

При изложените съображения, настоящият състав на КнОС не намира основания за отмяна на обжалваното определение, доколкото районния съд е достигнал до идентичен извод, прекратявайки производството по делото.

Така мотивиран и на основание чл. 278 от ГПК Кюстендилският окръжен съд:

                                            О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение №319/15.03.2018 г., постановено по ч.гр.д.№2008/2017 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Определението  подлежи на обжалване в 1- седмичен срок от връчването му пред ВКС.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                     ЧЛЕНОВЕ: