Решение по дело №2145/2014 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 853
Дата: 22 юли 2014 г. (в сила от 11 август 2014 г.)
Съдия: Милена Кирова Колева Костова
Дело: 20145530102145
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 май 2014 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

                                  22.07.2014 година                 град Стара Загора

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД              ДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ състав

 

На    двадесет и втори  юлии                                2014 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                         Председател:   МИЛЕНА  К.                                                    

 

Секретар: М.К.

Прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ    МИЛЕНА  К.

гр.дело № 2145 по описа за 2014 година и за да се произнесе, съобрази:

       

        Искът е за увеличаване на присъдена издръжка и намира правно основание в чл.150 във връзка с чл.143 от СК.

 

Ищцата К.Д.Х., в качеството си на майка и законна представителка на малолетното дете ВИКТОР И.И. твърди, че с  Протоколно определение от 15.01.2013г.  постановено по гр.д.№3631/2012г. Районен съд- Ст. Загора осъдил И.М.И., да заплаща ежемесечна издръжка за детето им ВИКТОР И.И., чрез нея като майка и законна представителка, в размер на 80,00 лева.

Към настоящия момент детето било на 7 години и било записано като ученик в първи клас в Пето основно училище, след като завършило предучилищна подготовка в същото училище.

Предвид горните обстоятелства, както и нарастващите с възрастта нужди, разходите по отглеждането и образованието на детето са се увеличили, в сравнение с периода за който е присъдена предходната издръжка в размер на 80,00 лева, която била крайно недостатъчна за закупуване на учебни помагала, дрехи и обувки. Ето защо ответника като баща също следвало да поеме част от увеличената издръжка, още повече, че детето Виктор имало здравословен проблем- вродено плоско стъпало и се нуждаело периодично от закупуване на специални ортопедични обувки. Диагнозата била поставена от лекарска комисия на 07.01.2014г. и описана в протокола, приложен по делото. За закупуването на ортопедични обувки била заплатена сума в размер на 136,00 лева за един чифт, което било крайно недостатъчно, но поради липса на финансови средства, ищцата не била във възможност да закупи друг чифт, а и нито една институция в България не поемала разходите по снабдяване със специализирани те обувки.

Твърди, че ответника имал необходимите доходи  да издържа детето, тъй като работел в Германия, притежавал недвижими имоти, които отдавал под наем. Съгласно нуждите на детето считала , че общата издръжка за детето Виктор от двамата родители на неговия баща- ответника И.М.И. следвало да се увеличи на 150,00 лева, тъй като били налице условията на чл.150 от СК.

С оглед наличието на съществено изменение на обстоятелствата  съда да постанови решение, с което да измени и увеличи размера на определената издръжка за детето Виктор И.И., чрез неговата майка К.Д.Х., като осъди ответника да заплаща месечна издръжка  на детето  Виктор И.И., вместо досега заплащаната в размер на 80 лева, в размер на  150,00 лева месечно, считано от датата на подаване на молбата в съда, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпване на нови обстоятелства за нейното изменяване или прекратяване, както и да и заплати направените по делото разноски. 

 

ОТВЕТНИКЪТ И.М.И. в законоустановения срок по делото не е представил  писмен отговор и не е взел становище по молбата. В съдебно заседание заявява, че не може да заплаща издръжка в по-висок размер, тъй като е безработен.

 

          ДСП гр.Стара Загора, редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище по делото. Представят социален доклад.

 

          Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид становищата и доводите на страните, намира за установено следното:

         

          За да бъде уважен иск с правно основание чл.150 от СК, е необходимо да се установи трайно изменение в обстоятелствата, съществували при предишното определяне на издръжката, изразяващо се в трайно съществено изменение на нуждите на издържания или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице.

 

          Съгласно разпоредбата на чл.142 от СК при определяне размера на издръжката следва да се има предвид нуждите на детето, което има право на издръжка и възможностите на дължащия издръжка. Последните се определят от доходите, имуществото и квалификацията на задълженото лице. Разходите на лицето за лична издръжка не се спадат от общия му доход, при преценка възможността му да дава издръжка.

 

            По гр.д. № 3631/2012г. по описа на Старозагорски районен съд ответникът И.М.И. е осъден да заплаща на малолетното си дете Виктор издръжка в размер на 80,00 лв., чрез неговата майка и законен представител К.Д.Х..

 

От представеното и прието, като доказателство по делото  удостоверение за раждане, издадено въз основа на  акт за раждане с №

149/14.02.2007г. на Община Стара Загора, е видно, че ВИКТОР И.И. е роден на ***г., т.е. към момента на постановяване на решението е навършил 7г.

 

          От представеното и прието, като доказателство по делото, удостоверение изх.№ Д-162/25.04.2014г., се установява, че К.Д.Х. получава средно месечно брутно трудово възнаграждение в размер на 722,53 лева.

 

         Видно от медицински протокол на лекарска консултативна комисия от 07.01.2014г., ВИКТОР И.И. е с вродено плоско стъпало, което затруднява походката на детето и изисква изработка на ортопедични обувки.

 

         Въпреки дадената му възможност, ответникът не представи доказателства за получаваните доходи и притежаваното движимо и недвижимо имущество. Предвид това, съдът счита, че следва да приложи разпоредбата на чл.161 от ГПК и при определяне на издръжката да вземе предвид минималната работна заплата за страната.    

 

            От постановяване на последната издръжка е изминала една година и половина, като през това време детето е пораснало и с това са нараснали нуждите и потребностите му. Следва да се има предвид и изменената икономическа обстановка в страната, довела до многократно поскъпване на стоките и услугите.

 

Ето защо, съдът приема, че по делото се доказа безспорно наличието на едната от двете алтернативно дадени предпоставки в разпоредбата на чл.142 от СК, а именно увеличените нужди на издържаното лице, поради което съдът намира, че искът се явява основателен.

 

           При определяне размера на издръжката се вземат предвид всички получавани доходи от родителите, в това число от трудово възнаграждение, от свободни професии, от имущество, влогове и самото имущество. Възможността на лицето, което дължи издръжката, е основание за даване на издръжка и показател за размера й. Възможността е винаги обективна и конкретна. Тя се определя от доходите, имуществото и квалификацията на задълженото лице./ в този смисъл решение на ВС на РБ 1639-80-ІІ/.

 

Предвид обстоятелството, че ответникът не представи доказателства за доходите си, съдът счита, че същият има възможност да заплаща на детето си издръжка в по-висок размер.

 

 За размера на издръжката е от значение при кого от двамата родители е предоставено за отглеждане и възпитание детето. По делото не се спори, че детето живее при ищеца и той полага грижи за отглеждането и възпитанието му. 

 

           С оглед възрастта на детето Виктор, което към момента е на 7г., също така имайки предвид материалното положение на родителите, ръста на цените и нуждата от средства за отглеждането на детето, съдът приема, че за издръжката му са необходими минимум 200.00 лв., от които бащата следва да заплаща 130.00 лв.,  а останалата сума следва да се осигурява от майката, която едновременно с това полага грижи за отглеждането и възпитанието на детето. По тези съображения съдът намира, че предявеният иск по чл.150 от СК за изменяне размера на присъдената издръжка е основателен и следва да бъде уважен  до размера на 130 лв., считано от датата на предявяване на иска 20.05.2014г. до настъпване на основания за изменяне или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска. Искът в останалата му част до размера на претендираните  150 лева следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

 

          При определяне размера на издръжката за детето, съдът взе предвид разпоредбата на чл.142 ал.2 от СК, според която минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

 

На основание чл.78 ал.6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати държавна такса в размер на 72,00 лв. върху увеличения размер на издръжката.

 

На основание чл.78 ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца съразмерно с уважената част от иска направените разноски за адвокат на 313,20 лева. 

 

Водим от гореизложените мотиви, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

          ИЗМЕНЯ РАЗМЕРА на присъдената издръжка по гр.д. № 3631/2012г. по описа на Районен съд гр.Стара Загора, както следва:

 

ОСЪЖДА  И.М.И. ***, с ЕГН ********** да заплаща на своето дете ВИКТОР И.И. с ЕГН **********, чрез неговата майка  и законен представител К.Д.Х. ***-р Т.Кавалджиев, бл.129,  ет.4, ап.7, с ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 130,00 лева, считано от 20.05.2014г. до настъпване на обстоятелства за изменяне или прекратяването й, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска в останалата му част до размера на претендираните 150 лева, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

 

          ОСЪЖДА И.М.И. с п. а. да заплати в полза на държавата по бюджета на съдебната власт сумата от 72,00 лева, представляваща държавна такса върху увеличения размер на издръжката.

 

ОСЪЖДА И.М.И. ***, с ЕГН ********** да заплати на К.Д.Х. ***-р Т.Кавалджиев, бл.129,  ет.4, ап.7, с ЕГН ********** сумата от 313,20 лева, представляваща направени разноски по делото.

 

          РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред  Окръжен съд гр.Стара Загора.

 

 

 СЪДИЯ: