Решение по дело №1117/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1028
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 1 септември 2020 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20201100901117
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 17.07.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на седемнадесети юли две хиляди и двадесета година,  в следния състав:                                                     

 

СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА      

 

като  разгледа докладваното от съдията т. № 1117 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от К.С.Г. срещу отказ № 20200604160557/ 05.06.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е отказано да бъде извършена първоначална регистрация в търговския регистър на новоучреденото дружество „М.Х.“ ЕООД.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

Предмет на регистърното производство, по което е постановен обжалвания отказ, е извършване на първоначално вписване в търговския регистър на новоучреденото дружество „М.Х.“ ЕООД.

При подаване на заявление за вписване на определени обстоятелства в търговския регистър длъжностното лице, което е компетентно да извърши вписването, съответно да постанови отказ, извършва на първо място проверка на редовността на подаденото заявление – дали то изхожда от оправомощено лице и дали е изготвено при спазване на предвидените в закона форма и ред.

В чл. 15, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ е посочено, че вписване, заличаване и обявяване могат да се заявят от търговеца, от прокуриста, от друго лице в предвидените по закон случаи, както и от адвокат с изрично пълномощно. В хипотезата на заявяване за вписване в търговския регистър на първоначална регистрация на новоучредено търговско дружество в закона има изрично правило, регламентиращо лицето, което има право да подаде заявление за това. То се съдържа в нормата на чл. 67 ТЗ, в която е предвидено, че заявлението за първоначалство вписване на учреденото дружество в търговския регистър се подава от избрания управителен орган.

От документите, представените с подаденото заявление, за разглеждане на което е образувано настоящото регистърно производство, се установява, че от лицето К.С.Г. е взето решение за учредяване на еднолично дружество с ограничена отговорност и с фирма „М.Х.“, както и че то ще се управлява от едноличния собственик на капитала съгласно чл. 147, ал. 1, предл. 1 ТЗ. Следователно едноличният собственик на капитала на дружеството, което се учредява, който е негов управителен орган, е надлежно легитимиран да подаде заявление за неговото първоначално вписване в търговския регистър. В случая се установява, че заявлението е подадено точно от лицето, което има качеството на едноличен собственик на капитала и управител на новоучреденото дружество, което е К.Г., което означава, че то изхожда от оправомощено да стори това лице.

На следващо място при подаване на заявление за вписване на определени обстоятелства в търговския регистър длъжностното лице извършва проверка и за това дали от представените от заявителя документи се доказва, че заявените за вписване обстоятелства съществуват, както и че те съответстват на закона, т.е. че не противоречат на императивни законови норми /чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ/, като в случаите на заявено първоначално вписване то е длъжно да провери и дали друго лице няма права върху фирмата или наименованието на дружеството, с което се иска то да бъде вписано в търговския регистър, както и дали те отговарят на изискванията на чл. 7, ал. 2 ТЗ /чл. 21, т. 7 ЗТРРЮЛНЦ/.

В чл. 7, ал. 1 ТЗ е дадена легална дефиниция на понятието фирма, като е предвидено, че тя представлява наименованието, под което търговецът упражнява занятието си и се подписва. В чл. 7, ал. 2 ТЗ е регламентирано и какво съдържание може да има фирмата на търговеца, както и са предвидени определени изисквания, на които тя трябва да отговаря и за чието спазване длъжностното лице по регистрация е задължено да следи. Съгласно чл. 7, ал. 2 ТЗ всяка фирма освен предписаното от закона необходимо съдържание може да включва означение за предмета на дейност, участващите лица, както и свободно избрана добавка, като тя трябва да отговаря на следните изисквания: 1) да отговаря на истината; 2) да не въвежда в заблуждение; 3) да не накърнява обществения ред и морала.

Фирмата на едно търговско дружество въвежда в заблуждение тогава, когато от думите, от които се състои наименованието може да се формира представа за правната форма на търговеца или за предмета му на дейност, която не отговаря на действителността и по-конкретно на вписаните в у такива.

От посочените от заявителя факти е видно, че фирмата, с която новоучреденото търговско дружество, иска да бъде регистрирано се състои от две думи – първата е „Макс“, която е използвана, за да се обозначи наименованието, под което то ще осъществява дейност и втората дума е „холдинг“, която представлява свободно избрана от търговеца добавка към това наименование.

Терминът холдинг е такъв с правно значение, като с него се обозначава холдинговото дружество, чиято дефиниция е дадена в чл. 277 ТЗ. Съгласно чл. 277, ал. 1 ТЗ холдинговото дружество е акционерно дружество, командитно дружество с акции или дружество с ограничена отговорност, което има за цел под каквато и да е форма да участва в други дружества или в тяхното управление, със или без да извършва собствена производствена или търговска дейност. В чл. 278, ал. 1 ТЗ е предвидено и какъв може да бъде предмета на дейност на холдинговото дружество – той може да извършва дейности по придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества, по придобиване, управление и продажба на облигации, по придобиване, оценка и продажба на патенти, отстъпване на лицензии за използване на патенти на дружества, в които холдинговото дружество участва, по финансиране на дружества, в които холдинговото дружество участва. С оглед на това и когато в наименованието на едно търговско дружество е използвана думата „холдинг“, това създава представа, че то представлява холдингово дружество, което отговаря на регламентираните в закона специални изисквания, включително че има предвидената в закона специфична цел - да участва в други дружества или в тяхното управление, както и че в предмета му на дейност се включват дейностите, посочени в чл. 278, ал. 1 ТЗ. Търговското дружество, чиято регистрация се иска да бъде извършена в търговския регистър с фирма „М.Х.“ обаче не притежава нито един от белезите на холдинговото дружество, като видно от представения от заявителя учредителен акт то няма типичната за холдинга цел да участва в други дружества или в тяхното управление, в неговия предмет на дейност не са включени нито една от специфичните дейности, които холдинговото дружество може да извършва съгласно чл. 278, ал. 1 ТЗ, като то не е и учредено при пряко внасяне на минимума от 25 на сто от капитала в дъщерни дружества, съгласно изискванията на чл. 277, ал. 2 ТЗ. Това означава, че включването на думата „холдинг“ във фирмата на това новоучредено дружество въвежда в заблуждение относно това дали ограничено отговорното дружество има характера на холдингово, относно целта, с оглед на която е създадено, както и относно това какъв е предмета му на дейност. Следователно в случая се констатира, че не е спазено едно от изискванията, на които трябва да отговаря фирмата на търговеца, чието първоначално вписване се иска да бъде извършено, предвидено в чл. 7, ал. 2 ТЗ, което e основание за постановяване на отказ от длъжностно лице да извърши исканото първоначално вписване, както е направено.

По изложените съображения жалбата срещу отказа, постановен от длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, е неоснователна и като такава следва да се остави без уважение.     

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от К.С.Г. срещу отказ № 20200604160557/ 05.06.2020 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е отказано да бъде извършена първоначална регистрация в търговския регистър на новоучреденото дружество „М.Х.“ ЕООД.

 

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

 

   СЪДИЯ: