Р Е Ш Е Н И Е
№ 1865
16.11.2017 година град Бургас
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
Бургаски районен съд пети граждански състав
на шестнадесети октомври през две хиляди и седемнадесета година
в публично заседание в състав:
Председател: Магдалена Маринова
При секретаря: Зинаида Монева
като разгледа докладваното от съдия Маринова гражданско дело № 3348 по описа на Бургаски районен съд за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството по делото е образувано по повод искова молба от Б.Д.З. с ЕГН **********, лично и като майка и законен представител на детето П.Д.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, с посочен адрес за призоваване - адвокат К.К., против Д.П.К. ЕГН **********, с адрес: ***, за постановяване на решение за предоставяне на родителските права по отношение на детето П.Д.К. ЕГН **********, определяне на бащата на посочен режим на свиждане с детето, осъждане му да заплаща издръжка. Претендира и заплащане на разноските, направени по водене на делото.
Ищцата твърди, че от съвместното съжителство с ответника е родени детето им П.Д.К. ЕГН **********. Посочва, че живели на съпружески начала две години, през които се разделяли два пъти за по няколко месеца. Понастоящем са разделени от месец май 2016 година и не поддържат отношения помежду си освен телефонни разговори по повод на детето им. Посочва, че през време на съвместното им съжителство имали конфликти, провокирани от поведението на ответника. Посочва, че той злоупотребява с алкохол, понякога пуши трева. Излага, че са се карали, случвало се той да я обижда, удря, гони от дома им. След раздялата им се устроила в дома на родителите си, в който понастоящем живее с детето и баща си, майка й е починала. Посочва, че жилището се намира в град Б, ж.к. „“, ул. „“ №, и представлява първи жилищен етаж от триетажна жилищна къща, в който са създадени удобства за отглеждането и възпитанието на детето. По отношение на дохода си ищцата посочва, че в момента е в майчинство и получавам 340 лева майчинство и 37 лева детски надбавки. Излага още, че връзката между нея и синът й е много силна и топла. Конкретизира, че ответникът от месец декември 2016 година не е виждал детето си. Ищцата посочва, че желае да регулира отношенията с бащата на детето, да се уточни времето и режима на лични контакти, което е необходимо за да бъде ведро и спокойно детето.
Поради изложеното ишцата моли съда
да постанови решение, с което да
предостави упражняването на родителските права по отношение на детето П.Д.К.
ЕГН ********** на нея; да определи режим на лични отношения с бащата както
следва: всяка първа и трета
събота от месеца от 10,00 часа до 14,00 часа, като до навършване на 5 години
това ще става в присъствието на майката, а след петгодишна възраст-без нея. По
време на контактите с детето бащата ще присъства сам, без негови приятели и
приятелки. След навършване на петгодишна възраст на детето бащата ще взима сина
си за две седмици през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск и
всяка нечетна година за Новогодишните празници-от 10,00 часа на 30-ти декември
до 18,00 часа на последния почивен ден, а всяка четна година-по време на Коледните
празници- от 10,00 часа на 25-ти декември до 17,00 часа на 26-ти декември.При
осъществяване режима на лични отношения,бащата ще взема детето от дома на
майката и ще го връща отново там в края на престоя на детето при него. Ищцата
моли съда ответникът да бъде осъден да й заплаща в качеството й на майка и
законен представител на малолетното дете П.Д.К. с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на
200/двеста /лева, считано от 01 април 2017 година и за месеците, юни, юли и
август 2016 година до настъпване на основания за изменение или прекратяване на
издръжката, ведно със съответната лихва върху всяка закъсняла вноска. Парите за
издръжката да бъдат превеждани от първо до петнадесето число на месеца по банков път. Относно местоживеенето на
детето посочва, че същото следва да бъде при нея, в нейния дом в град Бургас.
Сочи доказателства.
В
преклузивния едномесечен срок по чл. 131 от ГПК от получаване на препис от
исковата молба ответникът не е дал писмен отговор.
В
съдебно заседание молителката лично и чрез процесуалния си представител -
адвокат К. поддържа предявения иск. Сочи доказателства. В заседание по същество
на спора моли съда да постанови решение, с което да уважи предявеният иск.
В
съдебно заседание ответникът не се явява и не дава становище по предявения иск.
Предявеният иск е с материално правно основание чл.127, ал.2 от СК, съгласно който ако родителите не постигнат споразумение по ал. 1, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който се произнася относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му съгласно чл. 59, 142, 143 и 144. Решението може да се обжалва по общия ред.
От
събраните по делото доказателства, обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност,
се установява следната фактическа обстановка:
Видно от приетото като доказателство по делото удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 1694 от 31.08.2015 година, съставен в град С. З, детето П.Д.К. с ЕГН **********, е родено на *** година от майка Б.Д.З. с ЕГН ********** и баща Д.П.К. с ЕГН **********.
В съдебно заседание е изслушана ищцата и тя е заявила, че желае да полага грижи за своето дете , както и са изложени фактите, посочени в молбата.
От показанията на свидетелката Я. И. А, приятелка на ищцата от осем години и кръстница на детето, се установява, че страните по делото живели заедно в град С. З. и детето им се родило на посочената по – горе дата. Разделили се през месец май 2016 година, но преди това също се разделяли. Молителката се върнала да живее при баща си в град Бургас, заедно с детето и от тогава до сега тя се грижи за него. Споделяла й, че бащата изплаща някаква издръжка, но не редовно. Посочва, че на майката не й достигат парите за отглеждане на детето. Издържа се като получава майчинство и взема пари от баща си. Детето не ходи на ясла или градина и тя се грижи за него, като посочва, че то няма специални потребности. Свидетелката установява още, че ищцата добре се грижи за детето.
От изготвения по случая социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – град Б, се установява, че предвид възрастта на детето – на година и единадесет месеца към датата на изготвяне на доклада то не посещава детско заведение като грижите за него се полагат от майка му с помощта на членовете на разширеното й семейство – нейните баща, брат си и сестра си, с които живее в един дом – триетажна еднофамилно къща. Детето общува с тях. Предвид ниската възраст на детето то няма изградени стабилни отношения с баща си, който повече от година липсва в живота му и с когото осъществява срещи за кратко, като в последната около половин година не го е виждал. В заключение е посочено, че майката на детето е отговорен родител, спазващ всички общоприети норми и етични правила в процеса на отглеждане на своя син. Осигурени са много добри битови условия за детето в безопасна и сигурна среда. По наблюдения на социалния работник детето има изградена емоционална връзка със своята майка и много добри взаимоотношения с членовете на разширеното семейство.
При тази фактическа обстановка и предвид становищата на страните по иска за предоставяне на родителските права се налагат следните правни изводи:
Настоящият състав, като взе предвид посочените по – горе обстоятелства за това, че майката е предявила иска за предоставяне на родителските права по отношение на детето, не е даден писмен отговор от ответника, както и, че тя има нужния родителски капацитет, като е подпомагана в това си поприще от своите баща, брат и сестра, приема, че искът е основателен. При майката следва да бъде определено и местоживеенето на детето.
По отношение на определяне на режима на лични отношения, съдът като взе предвид, че бащата не е изразил становище по предложения от ищцата режим, както и като прецени, че посочения в исковата молба режим е ограничен, като не са събрани доказателства, че бащата не разполага с родителски капацитет, приема, че следва да бъде определен по – разширен режим на лични отношения с детето, тъй като в негов интерес е да общува и с баща си, както следва: всяка първа и трета събота от месеца от 10,00 часа до 14,00 часа, в присъствието на майката, до навършване на тригодишна възраст; всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 14, 00 часа във всеки един от дните в присъствие на майката до навършване на петгодишна възраст от детето. След навършване на петгодишна възраст режимът на лични контакти ще се осъществява без присъствието на майката, както тя самата е изложила в исковата молба. По време на контактите бащата ще присъства сам, без негови приятели и приятелки. След навършване на петгодишна възраст от детето освен посочения режим, бащата ще взема сина си и за две седмици през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск и всяка нечетна година за Новогодишните празници – от 10,00 часа на 30- ти декември до 18,00 часа на последния почивен ден, а всяка четна година – по време на Коледните празници – от 10,00 часа на 25- ти декември до 17,00 часа на 26- ти декември, както и за Великденските празници. При осъществяване на режима на лични отношения бащата ще взима детето от дома на майката и ще го връща отново там в края на престоя на детето при него. Според настоящият състав посоченият режим на лични отношения е в интерес на детето за изграждането му като пълноценна личност.
По изложените съображения следва да бъде постановено решение, с което на майката Б.Д.З. да бъде предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето П.Д.К., роден на *** година, на бащата Д.П.К. да бъде определен режим на лични отношения с детето.
По претенцията за присъждане на издръжка съдът приема следното:
Съгласно чл. 143 от СК всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето.
В чл. 142 от СК е посочено, че размерът на издръжката се определя
според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на
лицето, което я дължи. Минималната издръжка на едно дете е равна на една
четвърт от размера на минималната работна заплата.
Предвид възрастта
на детето следва да се приеме, че то има съответните потребности от финансови
средства за отглеждането му, като следва да се вземе предвид, че по – голямата
тежест за това следва да бъде поета от бащата, тъй като майката освен финансова
издръжка за детето полага и непосредствените грижи за неговото отглеждане и
възпитание. От друга страна съдът взе предвид дохода на бащата. Той се установява
от приетото като писмено доказателство удостоверение, издадено от НАП, от което
е видно, че ответникът работи в Рудник Трояново –Север и за периода от януари
2017 година до август 2017 година
начисленият му месечен облагаем доход е средномесечно 1041,97 лева, като дохода
му не е константен. При това положение
съдът приема, че обоснован размер на месечната издръжка е 180 лева месечно.
Същата следва да бъде присъдена, считано от датата на подаване на исковата
молба на 12.05.2017 година. Следва да бъде уважен и искът за издръжка за минало
време с правно основание чл.149 от СК за месеците
май, юни и юли 2016 година, като на посоченото основание бъде присъдена сумата по
150, 00 лева месечно, тъй като не са събрани доказателства за доходите на
бащата в този период и той дължи общо сумата 450 лева. За периода от 01.04.2017
година до датата на подаване на исковата молба на 11.05.2017 година размерът на задължението
следва да бъде по 180 лева месечно или сума в размер на 243, 87 лева.
Искът за присъждане на издръжка занапред и за минало време следва
да бъде отхвърлен за разликата между уважените размери до пълния предявен
размер от 200 лева месечно.
Съгласно чл.146 от СК паричната издръжка се изплаща ежемесечно. Ищцата е поискала издръжката да бъде заплащана от първо до петнадесето число на месеца. При забава се дължи законната лихва. При това положение съдът приема, че издръжките следва да бъдат присъдени ведно със законната лихва върху всяка закъсняла месечна вноска до окончателното й плащане.
На основание чл.242 от ГПК следва да бъде допуснато
предварително изпълнение на решението в частта, в която е присъдена издръжка.
При този изход от делото и съобразно чл.78, ал.6 от ГПК
ответникът следва да бъде осъден да плати по сметка на Бургаски районен съд
държавна такса в общ размер 259,20 лева.
При този изход от спора и съответно на размера на уважената
претенция ответникът дължи на ищцата разноски, направени по делото. Видно от
приетите по делото доказателства разноските са в размер на 650 лева, от които
сумата 600 лева, представляваща платено адвокатско възнаграждение по договор за
правна защита и съдействие и сумата 50,00 лева, представляваща платена по
сметка на Бургаски районен съд държавна такса. Предвид уважаването на иска за
предоставяне упражняването на родителските права и частичното уважаване на иска
за присъждане на издръжка съдът приема, че претенцията следва да бъде уважена
до размер на 585,00 лева.
Ответникът не е отправил искане за присъждане на разноски.
Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, Бургаският районен съд
Р Е Ш И :
ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето П.Д.К. с ЕГН **********, роден на *** година, на майката Б.Д.З. с ЕГН **********, с адрес: ***.
ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето П.Д.К. с ЕГН **********, роден на *** година, при неговата майката Б.Д.З. с ЕГН **********, с адрес: ***.
ОПРЕДЕЛЯ на бащата Д.П.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, режим на лични отношения с детето му П.Д.К. с ЕГН **********, роден на *** година, както следва: всяка първа и трета събота от месеца от 10,00 часа до 14,00 часа, в присъствието на майката, до навършване на тригодишна възраст; всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 14, 00 часа във всеки един от дните в присъствие на майката до навършване на петгодишна възраст. След навършване на петгодишна възраст режимът на лични контакти ще се осъществява без присъствието на майката. По време на контактите бащата ще присъства сам, без негови приятели и приятелки. След навършване на петгодишна възраст от детето бащата ще осъществява режим на лични отношения всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 14, 00 часа във всеки един от дните, както и две седмици през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск и всяка нечетна година за Новогодишните празници – от 10,00 часа на 30- ти декември до 18,00 часа на последния почивен ден, а всяка четна година – по време на Коледните празници – от 10,00 часа на 25- ти декември до 17,00 часа на 26- ти декември, както и за Великденските празници. При осъществяване на режима на лични отношения бащата ще взима детето от дома на майката и ще го връща отново там в края на престоя на детето при него.
ОСЪЖДА Д.П.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, да заплаща на Б.Д.З. с ЕГН **********, с адрес: ***, в качеството й на майка и законен представител на детето П.Д.К. с ЕГН **********, роден на *** година, месечна издръжка в размер на 180 /сто и осемдесет лева/, считано от датата на подаване на исковата молба на 12.05.2017 година до настъпване на предвидени в закона основания за изменение или прекратяване на издръжката, платима от първо до петнадесето число на месеца, ведно със законната лихва върху всяко закъсняла месечна вноска до окончателното й плащане.
ОСЪЖДА Д.П.К.
с ЕГН **********, с адрес: ***, да плати на Б.Д.З. с ЕГН **********, с адрес: ***,
в качеството й на майка и законен представител на детето П.Д.К. с ЕГН **********, роден
на *** година, издръжка за минало време както следва: сумата 450 лева
/четиристотин и петдесет лева/, представляваща издръжка за месеците май, юни и юли 2016 година и сумата 243, 87 лева /двеста четиридесет и три лева,
осемдесет и седем стотинки/, представляваща издръжка за периода от 01.04.2017
година до 11.05.2017 година в размер на 180 лева /сто и осемдесет лева
месечно/.
ОТХВЪРЛЯ иска, предявен от Б.Д.З. с ЕГН **********, с адрес:
***, в качеството й на майка и законен представител на детето П.Д.К. с ЕГН **********, роден
на *** година, за осъждане на ответника Д.П.К. с ЕГН **********, с адрес: ***,
да плаща издръжка в размер разликата
между 180 лева /сто и осемдесет лева/ месечно до претендирания размер 200 лева
/двеста лева/ месечно, както и издръжка за минало време за периода от май, юни и юли 2016 година в размер разликата между
уважените 150 лева месечно до претендираните 200 лева месечно и издръжка за
минало време за периода за периода от 01.04.2017 година до 11.05.2017 година в
размер разликата между уважените 180 лева /сто и осемдесет лева/ до
претендираните 200 лева /двеста лева/.
ОСЪЖДА Д.П.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, да плати на Б.Д.З.
с ЕГН **********, с адрес: ***, в качеството й на майка и законен представител
на детето П.Д.К.
с ЕГН **********, роден на *** година, сумата 585,00
лева /петстотин осемдесет и пет лева/, представляваща разноски, направени по
водене на делото.
ОТХВЪРЛЯ претенцията
от Б.Д.З. с ЕГН **********, с
адрес: ***, в качеството й на майка и законен представител на детето П.Д.К.
с ЕГН **********, роден на *** година, за осъждане на ответника Д.П.К. с ЕГН **********,
с адрес: ***, да плати разноски в размер разликата между уважените 585 лева
/петстотин осемдесет и пет лева/ и претендираните 650 лева /шестстотин и
петдесет лева/.
Допуска предварително изпълнение на решението в частта, в която е присъдена издръжка.
ОСЪЖДА Д.П.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, да плати по сметка на Бургаски районен съд държавна такса в размер на 259,20 лева /двеста петдесет и девет лева и двадесет стотинки/.
Решението подлежи на обжалване пред Бургаски окръжен съд в двуседмичен срок от получаване на съобщение за изготвянето му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Магдалена Маринова
Вярно с оригинала: З.М.