Решение по дело №759/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2638
Дата: 27 април 2020 г. (в сила от 27 април 2020 г.)
Съдия: Галя Горанова Вълкова
Дело: 20201100500759
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ ……….

гр. София, 27.4.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКO ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росен Димитров
ЧЛЕНОВЕ: Маргарита Апостолова
Галя Вълкова

 

като разгледа докладваното от съдия Вълкова по ч.гр.д. № 759 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437 ГПК.

Образувано е по частна жалба от “ОТП Ф.” ЕАД срещу постановление на ДСИ от 29.10.2019 г., с което е определена дължима от жалбоподателя такса по изпълнителното дело в размер на над 240 лв. с ДДС. В жалбата се посочва, че дължим е единствено адвокатски хонорар за образуване на изпълнителното дело, тъй като в срока за доброволно изпълнение сумата по изпълнителния лист е заплатена и не се е налагало извършване на същински изпълнителни действия с цел удовлетворяване на парични вземания. Претендира разноски по делото.

В отговор на частната жалба А.А.С.излага доводи за неоснователност на същата. Посочва, че след образуване на изпълнителното дело взискателят е подал молба за налагане на запор върху вземане на длъжника. За тази молба взискателят е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 222 лв. и 44 лв. ДДС. Това възнаграждение е по предвидения минимум за съответното процесуално действие. Процесуалният представител на взискателя е извършил проучване на банковите сметки на длъжника и избрал ефективен способ за събиране на вземането. Насрочването на изпълнителното действие чрез налагане на запор е отделно изпълнително действие. Претендира разноски.

В Становище ДСИ Ж.П.посочва, че постановлението, с което е допълнително пирето адвокатско възнаграждение, съответства на нормативната уредба. Същото е дължимо по повод депозиране на молба за налагане на запор за банкови сметки, което съставлява действие по водене на делото.

Съдът, след извършването на проверка, относно допустимостта и редовността на подадената жалба и с оглед данните в изпълнителното дело, намира следното:

От фактическа страна:

Изпълнително дело № 1902/2019 г., 21 участък на СРС, е образувано по молба вх. № 16494/24.10.2019 г. на А.А.С.чрез адв. М.Д.. С молбата се иска събиране на вземане по изпълнителен лист, издаден по гр. дело № 3157/19.09.2019 г. на РС гр. Силистра, от който е видно, че “О.Ф.Б.” ЕАД е осъдено да заплати на А.А.С.сумите от: 2691,10 лв., както и сумата от 365,90 лв. - такси и разноски. В молбата е посочено, че допълнително ще се конкретизира способ за принудително изпълнение срещу длъжника. Към молбата е приложен Договор за правна защита и съдействие, с който за осъщественото процесуално представителство от адв. Д.е договорено А.С.да заплати сумата от 240 лв. с ДДС, както и фактура.

С разпореждане от 24.10.2019 г. е указано на длъжника да се изпрати покана за доброволно изпълнение за сумите по изпълнителния лист, както и разноски за изпълнителното дело в размер на 264 лв.

С молба от 29.10.2019 г. взискателят, чрез адв. Добрев, е поискал налагане на запор на банкова сметка *** “Сосиете женерал експресбанк” АД и е приложил списък за разноски, в това число за сумата от 266,40 лв., платена по договор за правна защита и съдействие. С постановление от 29.10.2019 г., предмет на обжалване в настоящото производство, съдебният изпълнител е приел допълнително адвокатско възнаграждение в размер на 266,4 лв.

Покана за доброволно изпълнение е връчена на длъжника на 05.11.2019 г.

На 14.11.2019 г. длъжникът е подал молба до ДСИ, в която заявява, че е заплатил главница по изпълнителен лист, такси по изпълнителното дело и адвокатски хонорар, както и такса по чл. 53 от Тарифата за държавните такси по ГПК. Плащането на сумата не се оспорва от страна на взискателя.

Жалбата е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество. Същата е подадена в процесуално - преклузивния срок по чл. 436, ал.1 от ГПК от надлежно легитимирана страна (съгласно чл. 435, ал.2, т.7 от ГПК - лице-длъжник по изпълнението, чрез процесуалния му представител) и срещу акт, подлежащ на обжалване на осн. чл. 435, ал. 2, т. 7 ГПК. Изискуемата държавна такса е платена в срок.

Жалбата е основателна по следните съображения:

По Изпълнителното дело процесуалният представител на взискателя е представил пред съда молба за образуване на изпълнително дело, като в същата не е посочен изпълнителен способ. Въз основа на същата е образувано изпълнително дело, като на длъжника е изпратена призовка за доброволно изпълнение. Без да се изчака изтичането на този срок взискателят е предприел действия по т.нар. водене на делото. Настоящият съдебен състав счита, че същите не са били необходими и противоречат на установения в чл. 3 ГПК принцип за добросъвестно упражняване на права.

Доводите за приложимост на т. 2 на чл. 10 от Наредбата са неоснователни. Посочената разпоредба касае процесуално представителство по изпълнителното дело извън подаване на молба за образуване, а както беше посочено участието на представителя на взискателя в настоящия случай се свежда до подаване на молба за образуване на изпълнително дело, а останалите извършени действия не са довели до изплащане на дълга. Настоящият състав намира, че не следва да се възлагат допълни разноски във връзка с действия, които не са били необходими за удовлетворяване на кредитора.

Ето защо, съдът приема, че жалбата е основателна и обжалваното постановление следва да се отмени.

Разноски в настоящото производство не се дължат. Същото е инициирано срещу акт на съдебен изпълнител по възражение на  длъжника и не е свързано с процесуално поведение на ответната страна, поради което нормата на чл. 78 ГПК не следва да намери приложение. Предмет на  настоящото производство е законосъобразността на действията на  съдебен изпълнител, а не спор относно накърнено материално право, при което с оглед изхода от спора се разпределя отговорността за разноски. За извършените разноски в производството по жалба срещу действия на ЧСИ правоимащата страна разполага с възможността по чл.74 от ЗЧСИ. Водим от гореизложеното, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ по жалба на “О.Ф.Б.” ЕАД, еик ******* - длъжник по изпълнително дело № 20191110401902 по описа на СИС при СРС, 21 участък, постановление от 29.10.2019 г. на съдебния изпълнител, с което е прието като дължимо допълнително адвокатско възнаграждение в размер на 266,40 лв. с ДДС на адв. М. Д.Д.в качеството му на пълномощник на взискателя А.А.С..

Решението не подлежи на обжалване на осн. чл. 437, ал. 4, изр. 2 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.