Решение по дело №58/2020 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 260000
Дата: 7 януари 2021 г. (в сила от 3 февруари 2021 г.)
Съдия: Петко Русев Георгиев
Дело: 20201820200058
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Елин Пелин, 07.01.2021 година.

 

В        И М Е Т О      Н А     Н А Р О Д А

 

Елинпелинският районен съд, четвърти състав, в открито заседание на десети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПЕТКО ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ЦВЕТАНКА НИКОЛОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 58 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалбата на В.М.К., ЕГН **********,***, срещу наказателно постановление № 106/ 23.12.2019 г. на Началника на РУ Елин Пелин, с което й е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева на основание чл. 257, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи /ЗМВР/ за нарушение на чл. 64 ЗМВР.

В жалбата се сочи незаконосъобразност и неправилност на атакуваното наказателно постановление, като се иска изцяло отмяната му.  

В съдебното заседание жалбоподателката поддържа жалбата си.

Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

РП Елин Пелин не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като служебно провери атакуваното наказателно постановление, доводите на страните и събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 09.12.2019 г. свидетелите И.А.Р. и С.А.И.,***, били изпратени в офис на „Виваком“ в гр. Елин Пелин. В.М.К. се била хванала за металната рамка на вратата на офиса и казвала, че няма да се пусне, защото имала по-голяма сметка.

На жалбоподателката В.М.К. е бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 106/ 09.02.2019 г., от И.А.Р.,***,  за това, че на 09.12.2019 г. около 11.00 ч. в гр. Елин Пелин, бул. „София“ № 17, горепосоченото лице не изпълнява устно, законно полицейско разпореждане, състоящо се това да не нарушава обществения ред, да не пречи на изпълнението на работния процес на служителите на фирма „Виваком“, да изпълнява разпореждането да напусне своевременно офиса на фирмата безпрепятствено, с което е нарушил чл. 257, ал. 1 ЗМВР. Актът е подписан на 09.12.2019 г. от актосъставителя И.А.Р., свидетеля очевидец С.А.И. и от жалбоподателката, като последната не е написала „обяснения/възражения” в АУАН, който й бил връчен. В срока по чл. 41, ал. 1 ЗАНН не е постъпило възражение.

Въз основа на АУАН на жалбоподателката е съставено наказателно постановление № 106/ 23.12.2019 г. на Началника на РУП Елин Пелин, с което й е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева на основание чл. 257, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи /ЗМВР/ за нарушение на чл. 64 ЗМВР за това, че на 09.12.2019 г. около 11.00 ч. в гр. Елин Пелин, бул. „София“ № 17, горепосоченото лице два пъти не изпълнява устно законно полицейско разпореждане, съставляващо се в това да не нарушава обществения ред, да не пречи на изпълнението на работния процес на служителите от „Виваком“.

Фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена от горепосочените писмени доказателства, както и от гласните доказателство, като съдът кредитира изцяло показания на свидетелите И.А.Р. и С.А.И., възприемайки ги като непротиворечиви и кореспондиращи с останалите доказателства по делото.

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата, съдът намира, че същата е допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 59 и сл. от ЗАНН срещу наказателно постановление, което подлежи на обжалване. Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 07.02.2020 г. и е обжалвано на 13.02.2020 г.

Жалбата е основателна по следните съображения:

Съдът намира, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй при съставянето му са допуснати съществени процесуални нарушения.

Съгласно чл. 42, т. 4 ЗАНН и на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, както в акта, така и в НП, трябва да се съдържат описание на нарушението. В наказателното постановление е посочено, че на 09.12.2019 г. около 11.00 ч. в гр. Елин Пелин, бул. „София“ № 17, горепосоченото лице два пъти не изпълнява устно законно полицейско разпореждане, съставляващо се в това да не нарушава обществения ред, да не пречи на изпълнението на работния процес на служителите от „Виваком“. В АУАН са формулирани три разпореждания - да не нарушава обществения ред, да не пречи на изпълнението на работния процес на служителите на фирма „Виваком“, да изпълнява разпореждането да напусне своевременно офиса на фирмата безпрепятствено. Налице е несъответствие между обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение с тази на наказателното постановление. Съгласно чл. 53, ал. 2 ЗАНН наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Наличието на такава неяснота е довело до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя. Допуснатото нарушение на административно-наказателните процесуални правила е съществено и е самостоятелно основание за отмяната на процесното наказателно постановление. Това нарушение следва да се квалифицира като такова по чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН и не може да се преодолее с разпоредбата на  чл. 53, ал. 2 ЗАНН, тъй като касае нередовност в наказателното постановление.

Наказващия орган не е отстранил пропуска по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, както и се е задоволил с общото посочване на нормата на  чл. 64 ЗМВР без да индивидуализира конкретна нарушена разпоредба според изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 6 ЗАНН. Полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено (чл. 64, ал. 1 ЗМВР). При невъзможност да се издадат писмено разпорежданията могат да се издават устно или чрез действия, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят (чл. 64, ал. 2 ЗМВР). При изпълнение на функциите по контрол на правилата за движение по пътищата разпорежданията могат да се издават чрез положение на тялото и/или ръцете, действия или знаци, посочени в закон (чл. 64, ал. 3 ЗМВР). Разпорежданията на полицейския орган са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение, или застрашават живота или здравето му (чл. 64, ал. 4 ЗМВР). Правната квалификация на нарушението не е конкретна и ясна, като е посочено, че нарушен чл. 64 ЗМВР, която има седем алинеи. Неяснотата по отношение на правната квалификация винаги се явяват абсолютно основание за отмяна на атакуваното НП на формални основания, тъй като се нарушава съществено правото на санкционираното лице да разбере какво нарушение е извършило и да организира защитата си.

Нарушението не е доказано и по същество, тъй като не се доказаха конкретните разпореждания и съответното им неизпълнение.

Предвид на изложеното съдът приема, че обжалваното наказателно постановление като незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Мотивиран от изложеното съдът и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 106/ 23.12.2019 г. на Началника на РУ Елин Пелин.

Решението може да бъде обжалвано в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред Административен съд - София област по реда на глава ХІІ-та на АПК.

 

                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ: