Решение по дело №487/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260290
Дата: 20 май 2021 г. (в сила от 3 юли 2021 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20215530200487
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                        20.05.2021 г.    град Стара Загора

 

В     И М Е Т О    Н А   Н  А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД         ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 21 април                       Година 2021  

В публично заседание в следния състав:

 

                                 Председател: БЛАГА БОЗОВА 

 

Секретар: МАРИЯН КРЪСТЕВ

Прокурор:  ……………………

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА 

а.н.дело № 487 по описа за 2021 година, съобрази следното:

 

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ № 21-1228-000016 от 28.01.2021 година на началник група към ОДМВР Стара Загора сектор „Пътна полиция” Стара Загора, с което на Д.П.Д. *** са наложени административни  наказания - глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за 24 месеца.

Жалбоподателят Д.П.Д. моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателят е редовно призован, не  се явява. Представя писмено становище, в което сочи допуснати процесуални нарушения основаващи отмяна на НП.

Въззиваемата страна Областна дирекция на МВР - Стара Загора не изпраща представител в съдебно заседание.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид становищата на страните и служебно провери правилността на издаденото НП, приема следното:

     Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срок и от надлежна страна – наказано лице, което единствено чрез право на жалба може да си гарантира правото да оспори административното обвинение и съответната административно – наказателна санкция.

     Жалбата е основателна.

     Жалбоподателят притежава свидетелство за управление на моторно превозно средство /СУМПС/, кат. В, М и се води на отчет в ОД МВР Стара Загора. Понастоящем СУМПС му е иззето временно по административен ред до решаване на въпроса с отговорността.

     На 05.01.2021 г. около 23:45  ч. в град Стара Загора по ул.“Петко Рачев Славейков“ в посока юг-север на кръстовището на ул.“Ген.Гурко“ жалбоподателят управлявал лек автомобил „Опел Корса“ с peгистрационен номер CT ... AP, собственост на П. Ж. П. ***. Спрян е там за проверка от свидетелите С. и П., които по същото време били полицейски екип на смяна и изпълнявали служебните си задължения.

     В хода на проверката са установени наркотични вещества в спътника пътуващ в управлявания от жалбоподателя автомобил.

 

 

     Жалбоподателят бил съпроводен от тези свидетели до Сектор „Пътна полиция“ Стара Загора. Там отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство Drug Test с фабричен номер ARMF-0096. Издаден му е и връчен талон за изследване № 092544 със седем броя холограмни стикери,отговарящи на номера на талона за изследване. В талона е вписано, че до 45 минути от връчването на талона, жалбоподателят може да се яви за изследване в СПО при УМБАЛ „Проф.Ст.Киркович” Стара Загора. Жалбоподателят не е дал кръв за изследване или поне по делото няма доказателства в подкрепа на противното. Жалбоподателят е тестван за употреба на алкохол с техническо средство, което отчето отрицателен резултат.

     Свидетелят Т., младши автоконтрольор в сектор „Пътна полиция“ Стара Загора, съставил и връчил на жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, Серия GA, бланков номер 264134, за нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП, за това, че отказва да бъде тестван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство Drug Test с фабричен номер ARMF-0096. След това жалбоподателят е отведен в Първо РУ Стара Загора за даване на сведения и извършване на процесуални действия относно намерено наркотично вещество у спътника му в автомобила.

     Въз основа на АУАН, в срок и от компетентен орган е издадено атакуваното НП.

     С обжалваното НП, жалбоподателят е санкциониран,  за нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП, за това, че в 00.10 ч. на 06.01.2021 г. в Сектор "Пътна полиция" при ОДМВР-Стара Загора,  отказва да бъде тестван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство Drug Test с фабричен номер ARMF-0096.

    С обжалваното НП, на основание чл.174 ал.3 пр.2 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание  - Глоба в размер на 2000.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

  Съдът констатира съществени процесуални нарушения при издаване на АУАН и на НП, водещи до нарушено право на защита.

  Доколкото защитата на нарушителя се организира съобразно фактите, отразени в АУАН и НП, при описанието на които е налице  противоречие и неяснота, в случая е ограничена възможността му да узнае обвинението в неговата яснота и цялост.

  В случая са налице множество поправки и корекции в наличния по делото акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ бланков номер № 264134 /датата на съставяне на същия, годината на установяване на нарушението, датата на връчване на нарушителя/. За допуснатата в АУАН техническа грешка или явна фактическа грешка в производството по ЗАНН не е предвидена възможност за отстраняване. Действително, налице са установени способи за отстраняване на очевидна фактическа грешка /ОФГ/ и неточности както в административния акт, така и в съдебно решение. Решението за поправянето подлежи на обжалване по предвидения в АПК ред, като е предвидена обжалваемост на решението за поправка, каквато в ЗАНН не е установена изрично. С оглед на регулираните със ЗАНН отношения, не следва да бъде допускано разширително тълкуване на нормите.

От процесуален аспект следва да се съобразява и последицата на всеки способ за отстраняване пропуски, допуснати от страните в производството. АПК предвижда оспорване на решението за отстраняване на ОФГ, следователно правата на страна в административно правоотношение не се ограничават. ЗАНН обаче не допуска подобна процесуална възможност, дори и от административно наказващия орган.

Със съставянето на АУАН на конкретно лице се вменява извършването на конкретно административно нарушение, поради това тези актове не могат да бъдат променяни, допълвани, допълнително мотивирани и други, нито пък е допустимо санкционираното лице или съдът да извлича по тълкувателен път законово определените им реквизити. Строго формалната процедура по провеждане на административно-наказателното производство и по издаване на актовете в него изключват възможността съдът да прави преценка дали органът допуска технически грешки или пропуски при изписване на задължителните реквизити и да ги издирва в контекста на всички други доказателства. Следва също да се има предвид, че в санкционните производства, каквото е това по ЗАНН, е необходимо съдържанието на актовете да е ясно и пълно, за да могат да породят правните си последици. Наказателните постановления са актове на правораздаване и следователно имат статута на присъда по НПК, докато с АУАН на конкретно лице се вменява извършването на конкретно административно нарушение и същите имат характера на постановление за привличане на обвиняем. Поради това тези актове не могат да бъдат променяни, допълвани, допълнително корегирани,  мотивирани и др., нито пък е допустимо санкционираното лице или съдът да извлича по тълкувателен път законово определените им реквизити, в частност датата на извършване на нарушението или датата на съставяне на акта за нарушение. В този смисъл, докато в АПК е предвидена възможност за поправка на очевидни фактически грешки, допуснати в административния акт, то в НПК, който на основание чл.84 от ЗАНН е субсидиарно приложим в административно наказателното производство, такава възможност не е предвидена досежно АУАН.

Особено важно е за държавните органи, които прилагат административно наказателните разпоредби да извършват това при стриктно съблюдаване на законовите разпоредби. Това се налага не от обстоятелството, че прилагането на нормите, които определят отговорността на всеки нарушител е самоцелно, а от обстоятелството, че стриктното им спазване е гаранция за справедливост на процедурата и липса на произвол. Във всеки конкретен случай, когато държавните органи искат да ангажират административно наказателната отговорност на едно лице, извършител на административно нарушение, са задължени съобразно ЗАНН да опишат това нарушение както от обективна, така и от субективна страна с неговите признаци. Точното прилагане на този обективен критерий за наказание, съответстващо на извършеното административното нарушение е от огромно значение не само за защитата на жалбоподателя, който има право да научи в цялост какво точно нарушение е извършил, за да организира защитата си, но и с оглед на спазването на принципа на законосъобразност, който стои в основата на административното право.

Тъй като се касае за съществени нарушения довели до нарушаване на императивни разпоредби на ЗАНН, наличието на тези нарушения обуславя отмяна на атакуваното наказателно постановление. В този смисъл виж решения - по КАНД № 12/2016 г. на Административен съд - Бургас; АНД № 377/2017 г. на РС – Берковица; КАНД № 265/2011 г. на Административен съд – Хасково; КАНД № 991/2019 г. на Административен съд – Пазарджик и други.

На следващо място, дори хипотетично да се приеме, че множеството корекции в АУАН не нарушават правото на защита, то следва да се има предвид и следното: В АУАН обвинението срещу жалбоподателя е за това, че 05.01.2021 г. около 23:45  ч. в град Стара Загора по ул.“Петко Рачев Славейков“ в посока юг-север на кръстовището на ул.“Ген.Гурко“ управлявал лек автомобил „Опел Корса“ с peгистрационен номер CT ... AP, собственост на Петър Желев П., като отказва да бъде тестван с техническо средство Drug Test с фабричен номер ARMF-0096. В НП обвинението е за това, че в 00.10 ч. на 06.01.2021 г. в Сектор "Пътна полиция" при ОД МВР-Стара Загора, отказва да бъде тестван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство Drug Test с фабричен номер ARMF-0096. Видно е, че е налице противоречивост в обвинителната теза от АУАН и тази от НП, което води до неяснота относно времето на извършване на нарушението, в частност нарушава се правото на защита, тъй като се лишава нарушителят от възможността да узнае обвинението в неговата яснота и цялост. Неспазването на императивни правила, установени в ЗАНН, имат за своя последица отмяна на издаденото при наличието на такива наказателно постановление като незаконосъобразно.

Ето защо, атакуваното НП следва да бъде отменено като  незаконосъобразно на посочените формални, процесуални основания, без спорът да се разглежда по същество.

Водим от горните мотиви и на основание чл.63 ал.1 изр.1 от ЗАНН, съдът                   

 

                          Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление №  21-1228-000016 от 28.01.2021 г. на началник група към ОДМВР Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“ Стара Загора, с което на Д.П.Д. *** са наложени административни наказания - глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за 24 месеца.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба чрез Районен съд – Стара Загора пред Административен съд – Стара Загора в 14-дневен срок получаване на съобщението до страните.                              

 

 

 

 

                             СЪДИЯ: