Решение по дело №15103/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261070
Дата: 4 април 2021 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330115103
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ№261070

гр. Пловдив, 04.04.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 РАЙОНЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І граждански състав, в публичното заседание на тридесет и първи март две хиляди и двадесет и първа  година, в състав:

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

при секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното гр. дело № 15103 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по предявен от Гаранционен фонд против Ш.Ф.Ю., ЕГН ********** осъдителен иск с правно основание чл. 288, ал. 12 КЗ (отм.) във вр. с чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ КЗ (отм.) за заплащане на сумата от 607,11 лв., представляваща изплатено от ищеца в полза на третото пострадало лице М.Н. застрахователно обезщетение по щета №110130 от 03.02.2016г., дължимо от ответника – делинквент, който към момента на настъпване на *********, без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, ведно със законна лихва, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда до окончателното изплащане на вземането.

Ищецът твърди, че на 16.01.2016г. при движение в град Пловдив, по бул. „6-ти септември“ лекият автомобил, управляван от ответника не осигурява необходимата дистанция от спиращия пред него лек автомобил *********стига го и го удря, като причинява ПТП.

За произшествието бил съставен Протокол за ПТП № ****** от 16.01.2016г. Вследствие на произшествието били увредени следните детайли и части на лек автомобил *******, а именно: броня задна обл., лайсна задна броня средна, стоп десен, основа з. броня, престилка задна, накрайник з. гърне, заден шумозаглушител и ДМБ. Била съставена щета № *********., по която била заплатена в полза на собственика на увредения автомобил сумата от 607,11 лв. Ищецът счита, че е встъпил в правата на увреденото лице с изплащане на застрахователното обезщетение, тъй като причинителят на вредата, е управлявал лек автомобил без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Твърди, че с покана за плащане, получена от ответника с известие за доставяне от 30.01.2016г. уведомил ответната страна за задължението й. Моли за уважаване на предявеня иск, ведно със законните последици.

Ответникът не е депозирал отговор на исковата молба.

Съдът, като съобрази събраните писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Районен съд – Пловдив е сезиран с кумулативно обективно съединени осъдителни искове с правно основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ КЗ (отм.) във вр. с чл. 288, ал. 12 КЗ (отм.).

Разпоредбата на чл. 288, ал. 12 КЗ урежда правната възможност Гаранционният фонд да предяви регресен иск за платеното от него обезщетение за вреди, причинени при ПТП, срещу причинителя на вредите, чиято деликтна отговорност не е била обезпечена чрез сключване на договор за застраховка „Гражданска отговорност” – арг. чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а” КЗ. Следователно, възникването на спорното материално право се обуславя от осъществяването на четири групи материални предпоставки (юридически факти): 1. Гаранционният фонд да е платил обезщетение на увредено лице за причинените му вреди от противоправното поведение на делинквента; 2. за увредения да е възникнало право на вземане на извъндоговорно основание (непозволено увреждане) срещу причинителя на вредата - чл. 45, ал. 1 ЗЗД, т. е. вредите да са причинени от делинквента чрез неговото виновно и противоправно поведение; 3. деликтната отговорност да е възникнала във връзка с използването на МПС от делинквента и 4. делинквентът да не е обезпечил своята деликтна отговорност по застраховка „Гражданска отговорност”. Всички гореизложени предпоставки са установени с представените с исковата молба писмени доказателства. 

В първото по делото о.с.з. представителят на ищеца адв. П. е заявил, че задължението на ответника е погасено чрез плащане, което обуслява отхвърляне на предявения иск. Така мотивиран, Районен съд - Пловдив

Р Е Ш И:

ОТХВЪРЛЯ предявения на основание чл. 288, ал. 12 КЗ (отм.) във вр. с чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ КЗ (отм.) иск от Гаранционен фонд, с адрес гр. ******* срещу Ш.Ф.Ю., ЕГН **********, за сумата от 607,11 лв., представляваща изплатено от ищеца в полза на третото пострадало лице М. Т. Н.обезщетение по щета № ***** г., дължимо от ответника – делинквент, който към момента на настъпване на пътно-транспортното произшествие – 16.01.2016г., е управлявал лек автомобил „********, без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, ведно със законна лихва, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 13.11.2010 г., до окончателното изплащане на вземането, като неоснователен, поради плащане в хода на делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

ПРЕПИС от настоящото решение да се връчи на страните.

                                                               Районен съдия:/п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала.

Секретар: Н.Н.