Решение по дело №9518/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 453
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Андон Вълков Вълков
Дело: 20192120109518
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 453/31.01.2020 г.

гр. Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, LI състав, в открито съдебно заседание, проведено на 13.01.2020 г., в състав:                                     

                                               

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНДОН ВЪЛКОВ                                                    

при участието на секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело 9518 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по иск на Р.Д.Г., ЕГН **********, действащ чрез своята майка А.И.Ц., ЕГН **********, срещу ответника Д.Р.Г., ЕГН **********, с искане до съда да постанови решение, с което да измени размера на определената с Решение № 340/22.02.2014 г. на Бургаския районен съд, постановено по гр.д. № 226 по описа за 2016 г., издръжка от 150 лева на 350 лева месечно, считано от влизането на решението в сила до настъпване на предвидените в закона основания за нейното прекратяване или изменяне, ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска до окончателното й изплащане, на основание чл. 150 от СК.

В исковата молба се посочва, че към настоящия момент са налице законни основания за изменение на присъдената издръжка, доколкото размерът й е малко над прага на минималната такава. Присъдената издръжка от 150 лв. била крайно недостатъчна за осигуряване на необходимите и елементарни нужди на детето. Твърди се, че детето вече е на шестгодишна възраст, посещава детска градина и нуждите и разходите за отглеждането и възпитанието му непрекъснато нарастват. Детето било и със сериозни здравословни проблеми, с „патологична реакция към храна” и „астма с преобладаващ алергичен компонент”. Непрекъснато се налагало да се провеждат различни изследвания, на няколко пъти се налагало стационарно лечение.

В отговора на исковата молба ответникът посочва, че оспорва иска само по размер. Към настоящия момент не може да заплаща  издръжка по-висока от 180 лв. месечно. Работи като общ работник в строителството, защото останал без постоянна работа. Твърди, че работата му зависи от много обстоятелства и най – вече  от климатичните условия. Страдал от „паническо разстройство” и това често му пречи на работата. Получавал минималната заплата за страната. Освен всичко останало имал и финансови ангажименти към своите родители за изплащане на ипотечен кредит, имал и потребителски кредит с месечна вноска от 112 лв. Твърди, че посочената в исковата молба алергия на детето ще отмине след пубертета, както се е случило при него. Представените документи за неговото заболяване и престой в болницата, както и последващи болнични, не били свързани с алергия на детето. Освен издръжката заплащал и други необходими неща на детето за облекло, храна и лекарства. Нямал недвижими имоти, а само един лек автомобил. Посочва, че към настоящия момент може да заплаща издръжка не по-висока от 180 лв.

В съдебно заседание ищцата поддържа молбата за уважаване на иска.

В съдебно заседание ответникът, чрез своя процесуален представител, поддържа становището за неоснователност на иска в поискания размер.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

Видно от приетото по делото удостоверение за раждане се установява, че родители на детето Р.Д.Г. са А.И.Ц. и Д.Р.Г..

По делото няма спор, а и от приложеното Решение № 340/22.02.2016 г. по гр. дело № 226/2016 г. на БРС, се установява, че ответникът Д.Р.Г. е осъден да заплаща на детето си Р.Д.Г. месечна издръжка от 150 лева, чрез неговата майка А.И.Ц..

От представените медицински документи (л. 8-15 от делото) се установява, че детето Р.Г. има хронично заболяване – астма с преобладаващ алергичен компонент, както и с предписания за спазване на хранителен режим, поради хранителна непоносимост. Представят се и разходни документи.

От представената по делото служебна бележка на л. 23 се установява, че детето е записано в ДГ „Надежда“ – гр. Б, за учебната 2018/2019 г. Представят се приходни квитанции за платени такси.

От представената служебна бележка на л. 25 от делото се установява, че майката А.Ц. *** със средно нетно трудово възнаграждение от 770 лв., за периода от м. 01.2019 г. – м. 06.2019 г.

От представения по делото трудов договор на л. 33 се установява, че ответникът  Д.Г. *** с основно месечно трудово възнаграждение от 560 лв.

Поделото е представен погасител план по договор за кредит с ответника (л. 53).

По делото са представени и документи отнасящи до здравословното състояние на Р. А, и Е. А, както и договор за банков кредит, сключен с последната.

По делото е представен и социален доклад от ДСП – Бургас, от който се установява, че майката се грижи за детето и между тях има изградена силна емоционална връзка.

От разпитания по делото свидетел С. Н. К, се установява, че същата е кръстница на детето Р..  Детето страдало от астма и имало непоносимост към цитруси, глутен и към влагата, като това създавало затруднения в грижите му и често се налагало да му се правят изследвания. Издръжката която давал бащата била крайно недостатъчна. Ответникът бил в А, където работи. Бащата на ответника имал доходи тъй като имали къща за гости в Черноморец. Ответникът живеел при своите родители. Грижи за детето полагали и неговите баба и дядо в Ч.

 От разпитания по делото свидетел Р.Г. Ангелов се установява, че е баща на ответника. Посленият живеел при тях в гр. Ч,  където имали къща за гости. Имали изтеглен кредит и уговорка с ответникът да участва в консумативите и при изплащането на  кредита. Детето често било при тях в Черноморец, като участвали в неговоите грижи - за лекарства, дрехи обувки и подаръци. Детето избягвало някои храни като лешници и шоколад. Ответникът бил в България и се занимавал със строителство, но не го е виждал от месец и нямал информация къде работи. Знае, че ответникът е ходил да търси работа и в А, но не намерил и се върнал. Не били в добри отношения с ответника и не знае къде е в момента.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки становището на страните и най-добрия интерес на детето, съдът достигна до следните правни изводи:

За успешното провеждане на предявения иск с правна квалификация по чл. 150 от СК следва да бъде установено, че лицето, претендиращо издръжка, е ненавършило пълнолетие дете на ответника, както и наличието на трайно изменение в обстоятелствата, при които е определена издръжката, както и възможностите на всеки от родителите да заплащат издръжка.

В случай на установяване на тези предпоставки, ответникът следва да докаже възраженията си срещу основанието и размера на предявения иск.

Установява се от приетите писмени доказателства, че детето Р.Г. е на 6 г., а негови родители са А.И.Ц. и Д.Р.Г..

Съгласно разпоредбата на чл. 150 от СК присъдената издръжка може да бъде изменена или прекратена при изменение на обстоятелствата. Изменението на обстоятелството трябва да е трайно, като може да е в резултат на изменение на нуждите на издържания или изменение на възможностите на дължащия издръжката.

Съдът намира, че с оглед възрастта на детето, може да се презюмират нарасналите му нужди, без да е необходимо последните да се доказват изрично, т.е. измененото обстоятелство, което обуславя по-висок размер на издръжката, е изминалият период от време след присъждането на издръжката в размер на 150 лв., месечно, през 2016 г. (ППВС № 5 от 16.XI.1970 г.). От  2016 г. до настоящия момент са изминали близо 4 години, през който период детето е пораснало, а нуждите му и потребността от храна, облекло, ежедневни средства, учебни пособия и други, необходими за правилното му физическо и интелектуално развитие са се увеличили. Към момента на влизане в сила на решението през 2016 г., с което ответникът е осъден да заплаща издръжка в размер на 150 лв., минималната работна заплата за страната - като база за изчисляване на минималния размер на издръжката за едно дете, е била в размер на 420 лв., или минималната издръжка към него момент е била в размер на 105 лв. Към настоящия момент минималната работна заплата е 610 лв. или минималната издръжка е вече 152.50 лв.

При определяне размера на издръжката наред с нуждите на детето съдът следва да прецени и възможностите на родителя, който я дължи. Определящо за тези възможности обаче не е обстоятелството дали лицето работи или не, а дали би могло да го прави, съответно дали то е трудоспособно, дали има причини, които обективно правят невъзможно за него да реализира доход и да плаща издръжка (ППВС № 5 от 16.XI.1970 г.). По делото се установи, че ответникът е в трудоспособна възраст, работи в гр. Бургас, получава постоянни трудови доходи с основно месечно трудово възнаграждение в размер на 560 лв. (от 01.01.2020 г. в размер на поне МРЗ от 610 лв.), има сключен договор за кредит. Няма данни да има движимо и недвижимо имущество, както и задължения по издръжката към други лица. Недоказани останаха твърденията в отговора на исковата молба, че ответникът се грижи и за своите родители, доколкото от свидетелските показания на неговия баща се установи, че ответникът не е в добри отношение с него и не го виждал от месец, както и няма никаква информация къде работи. В подкрепа на този извод са и представените по делото писмени доказателства за месечния доход на родителите на ответника, съпоставим с този на ответника, и обстоятелството, че св. Р. Ангелов имат и категоризирана  къща за гости. Не се установиха по делото и направените твърдения за налично заболяване на ответника, налагащи допълнителни месечни разходи.

По отношение на имущественото състояние на майката, по делото се установява, че същата е в трудоспособна възраст, с нетно трудово възнаграждение от 770 лв.

С оглед гореустановените факти и след като съобрази нарасналата възраст на детето, която понастоящем е на 6 години, със съответните за тази възраст нужди от облекло, храна, консумативи, средствата за посрещане на разходите, свързани с обучението на детето и тези с хранителния му режим, вкл. и поради променените икономически условия в страната от предходното определяне на издръжката, съдът счита, че са налице законовите основания за увеличаване на размера на присъдената с предходното съдебно решение месечна издръжка, която ответникът следва да заплаща.

Предвид горното, съдът намира, че необходимата месечна издръжка с оглед нарасналите нужди на детето възлиза в размер на 400 лв. които следва да бъдат разпределени между двамата родители, съобразно критериите на чл. 143, ал. 1 от СК, като ответникът  следва да заплаща месечна издръжка в полза на детето в размер на 200 лева. Ответникът следва да заплаща този размер на издръжката предвид обстоятелството, че има постоянни финансови възможности, няма задължения за издръжка към други низходящи/възходящи, а и майката участва в издръжката, реализирайки по-високи трудови доходи от бащата и се грижи ежедневно за детето. Заплащането на издръжка в тези размери се явява във възможностите на бащата. Отделно от това следва да се отбележи, че така определената издръжка от 200 лв. включва само ежемесечните алиментни нужди на детето, като в случай, че детето има допълнителни нужди, бащата следва да участва както и досега допълнително в тези разходи.

Предвид горното съдът счита, че към настоящия момент претенцията за увеличение на месечната издръжка е основателна до размера от 200 лв., в която част същата следва да бъде уважена. В останалата част, над присъдения размер от 200 лв. до претендирания размер от 350 лв. искът по чл. 150 от СК се явява недоказан и следва да се отхвърли в тази част.

На основание чл. 78, ал. 6 вр. с чл. 69, ал. 1, т. 6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати държавна такса върху увеличения размер на издръжката на детето си, която възлиза в размер от  72 лв.

На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК в полза на ищцата следва да се присъдят направените по делото разноски за платено адвокатско възнаграждение в размер на 75 лв., изчислено съразмерно с уважената част от иска.

На основание чл. 78, ал. 2 от ГПК в полза на ответника следва да се присъдят направените по делото разноски за платено адвокатско възнаграждение в общ размер на 225 лв., изчислени съразмерно с отхвърлената част от иска.

На основание чл. 242, ал. 1 от ГПК съдът следва служебно да допусне предварително изпълнение на решението относно присъдената издръжка.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ размера на присъдената издръжка, съгласно Решение № 340 от 22.02.2016 г., постановено по гр. д № 226/2016 г. по описа на БРС, дължима от бащата  Д.Р.Г., ЕГН **********, в полза на детето Р.Д.Г., ЕГН **********, чрез неговата майка А.И.Ц., ЕГН **********, като я увеличава от 150 лв. на 200 лв., считано от влизането на решението в сила до настъпване на предвидените в закона основания за нейното прекратяване или изменяне, ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска до окончателното й изплащане, на основание чл. 150 от СК, като ОТХВЪРЛЯ иска за увеличение на издръжката в останалата й част за размера над присъдената издръжка от 200 лв. до претендираната от 350 лв., считано от влизането на решението в сила до настъпване на предвидените в закона основания за нейното прекратяване или изменяне, ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска до окончателното й изплащане.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението, в частта му относно присъдената издръжка, на основание чл. 242, ал. 1 от ГПК.

ОСЪЖДА Д.Р.Г., ЕГН **********, да заплати на Р.Д.Г., ЕГН **********, действащ чрез своята майка А.И.Ц., ЕГН **********, сумата от 75 лв., представляваща разноски по делото, съразмерно уважената част от иска, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

ОСЪЖДА Д.Р.Г., ЕГН **********, да заплати в полза на бюджета, по сметка на Районен съд – Бургас, сумата от 72 лв., представляваща дължима държавна такса по присъдената издръжка, на основание чл.78, ал. 6 от ГПК.

ОСЪЖДА Р.Д.Г., ЕГН **********, действащ чрез своята майка А.И.Ц., ЕГН **********, да заплати на Д.Р.Г., ЕГН **********, сумата от 225 лв., представляваща разноски по делото, съразмерно отхвърлената част от иска, на основание чл. 78, ал. 2 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, пред Окръжен съд - Бургас, а в частта, с която е допуснато предварително изпълнение, решението има характер на определение и може да бъде обжалвано с частна жалба пред Окръжен съд - Бургас в едноседмичен срок от получаване на настоящото решение.

ДА СЕ ВРЪЧИ препис от решението на страните, на основание чл. 7, ал. 2 ГПК.

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Андон Вълков

                                                                      Вярно с оригинала: З.М.