Решение по дело №409/2020 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юни 2021 г. (в сила от 23 юни 2021 г.)
Съдия: Юлита Николова Георгиева Трифонова
Дело: 20201610200409
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                      Р Е Ш Е Н И Е

                          Гр.Берковица, 01.06.2021г.

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр. Берковица……... ……... втори наказателен състав в публично заседание на 25май……………..………….през две хиляди двадесет и първа година..... …. …………………. …в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИТА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря Т.Йорданова............……........…. ……........………………и в присъствието на прокурора..…… …....…..като разгледа докладваното от съдията Георгиева..…... ……………………... ……... АН дело №408 по описа за 2020г…........... ………....и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е от административно наказателен характер, по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод постъпила жалба на А.Р.К. ***  и ЕГН ********** срещу Наказателно постановление № 20-0370-000809 от 28.10.2020 г. на Началника на РУ- Вършец с което на основание  чл.180 ал.1 т.1 пр.2 ЗДП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20,00 лв. за нарушение на чл. 98 ал.1 т.1 от ЗДП и на основание чл.183 ал.4 т.8 от ЗДП наказание глоба в размер на 50,00лв. за нарушение на чл.98 ал.1 т.5 от същия.

В жалбата се излагат съображения за процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление. Изтъкват се доводи ,че неправилно е квалифицирано нарушението ,както и че  неправилно  е наложено наказанието .Поради изложените причини, се иска от съда да отмени атакуваното НП.

В съдебно заседание, жалбоподателят  не се явява,не се явява и пълномощникът му.В представено писмено становище същият моли НП да бъде отменено и доразвива доводите , изложени в жалбата . Оспорва наказателното постановление откъм законосъобразност и правилност, като навежда твърдения за допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила касаещи задължителното му съдържание, както и неправилно приложение на материалния закон.

АНО, редовно уведомен, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите, изложени в жалбата и в съдебно заседание намери за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА и следва да се разгледа по същество. Разгледана по същество същата е неоснователна.

Акт за установяване на административно нарушение №291925 е съставен на 14.10.2020г. от А.П.А. на длъжност младши автоконтрольор при РУ на МВР – гр. Вършец  към ОД на МВР-Монтана, срещу А.Р.К. ***  и ЕГН ********** за това, че последният на 14.10.2020г. в 18:00 часа в гр. Вършец, на кръстовището образувано от ул. „Република“ и ул. „Васил Левски“: 1. Е паркирал лек автомобил Ситроен Джъмпер” с ДК№RJ85300 върху и на по-малко от 5 метра от пешеходна пътека,обозначена с пътна маркировка М 8.1 /тип Зебра/ ,като пречи на безпрепятственото преминаване на пешеходците и 2. На място,с което създава опасност за другите участници в движението, с което виновно е нарушил чл.98, ал.1, т.1 и чл.98 ал.1 т.5 от ЗДвП .

Жалбоподателят е подписал акта без възражения.

От показанията на актосъставителя и свидетеля по делото – служители на РУ-Върщец се установява, че на 14.10.2020г. двамата съвместно   се движили  по ул. „Република , където  забелязали, че върху пешеходната пътека е паркирал л.а. “Ситроен Джъмпер” с ДК№RJ85300 .Това възпрепятствало пешеходците да преминават по пешеходната пътека,както и затруднявало видимостта,тъй като било в близост до кръстовищетои създавало опасност за другите участници в движението. В автомобила имало спящ пътник.Твърди, че изчакали на място докато дошъл водачът на  автомобила. Посочват, че  за констатираните нарушения  съставили АУАН  на  А.Р.К..

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на приетите по делото писмени доказателства, както и от гласните доказателства,  съдържащи се в показанията на св. А.А.. и Т.Р., които съдът кредитира с доверие, като обективни, безпристрастни и логически последователни.

 

При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

Относно нарушението по чл.98, ал.1, т.1 от ЗДвП:

При така установената фактическа обстановка, съдът намира че правилно административно-наказващият орган е ангажирал отговорността на жалбоподателя за нарушение по чл.98, ал.1, т.1 от ЗДвП, по силата на който: „Престоят и паркирането са забранени на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал”. По смисъла на чл.93, ал.2 от ЗДвП паркирано е пътно превозно средство, спряно извън обстоятелствата, които го характеризират като престояващо, както и извън обстоятелствата, свързани с необходимостта да спре, за да избегне конфликт с друг участник в движението или сблъскване с някакво препятствие, или в подчинение на правилата за движение.

С разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, е вменено задължение на административнонаказващия орган да направи описание на нарушението, дата и място, където е било извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават. Видно от обстоятелствената част на АУАН и наказателното постановление по отношение на конкретното деяние е посочено,че автомобилът  създавал  опасност за движението. Наказанието е правилно определено и в тази част НП следва да бъде потвърдено.

     Относно нарушението по чл.98, ал.1, т.5 от ЗДвП:

При така установената фактическа обстановка, съдът намира че правилно административно-наказващият орган е ангажирал отговорността на жалбоподаталя за нарушение по чл.98, ал.1, т.5 от ЗДвП.

 По силата на чл.98, ал.1, т.5 от ЗДвП  от Закона за движение по пътищата „Престоят и паркирането са забранени на пешеходни или велосипедни пътеки  и на разстояние по-малко от 5 метра преди  тях”.

Съгласно разпоредбата на чл.183, ал.4, т.8 от ЗДвП наказва се с глоба 50 лв. водач, който неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище.

Съдът  счита за безспорно, че жалбоподателят с поведението си е осъществил и състава на нарушението по чл.98, ал.1, т.5 от ЗДвП.

Наказващият орган е определил глоба в размер на изрично фиксирания за конкретното деяние, което наказание съответства на целите по чл.12 от ЗАНН.

 

Предвид гореизложеното и на основание чл. 63 от ЗАНН, Съдът

 

                                   Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 20-0370-000808 от 28.10.2020 г. на Началника на РУ- Вършец, с което на  А.Р.К. ***  и ЕГН **********  на основание   чл.180 ал.1 т.1 пр.2 ЗДП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 20,00 лв. за нарушение на чл. 98 ал.1 т.1 от ЗДП и на основание чл.183 ал.4 т.8 от ЗДП наказание глоба в размер на 50,00лв. за нарушение на чл.98 ал.1 т.5 от същия 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Монтана в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: