Решение по дело №175/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 242
Дата: 3 август 2020 г. (в сила от 19 август 2020 г.)
Съдия: Светлана Димитрова Митрушева Атанасова
Дело: 20202330200175
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 242/3.8.2020 г.  

Гр. Ямбол, 03.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, II-ри НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в открито съдебно заседание на трети август две хиляди и двадесета година в състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА МИТРУШЕВА                                               

 

при секретаря  М.П.

и в присъствието на прокурора П. Ч.

като разгледа докладваното от съдия МИТРУШЕВА

АНД № 175 по описа за 2020 година 

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия А.Г.А., роден на *** ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, безработен, осъждан, ЕГН **********,

ЗА ВИНОВЕН в това, че в периода от неустановен ден в началото на месец септември 2018 г. до 14.10.2019 г. в гр. Ямбол, в къща на ул. Огоста № **, като пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак е заживял на съпружески начала с лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст - непълнолетната Василка Маринова Ангелова от с. Самуилово, обл. Сливен, родена на *** г. - престъпление по чл.191 ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК, го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 лева.

 

ОСЪЖДА обвиняемия  А.Г.А. да заплати на НБПП разноски в размер на 150 лв.

 

Решението ПОДЛЕЖИ на обжалване и протестиране в  15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

                                                          

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

Мотиви:

 

Производството по делото е образувано с постановление на ЯРП, издадено  по реда на 375 НПК с което се предлага обвиняемия А.Г.А. ***   да бъде освободен , на осн. Чл. 78а НК, от наказателна отговорност с налагане на административно наказание за извършеното от него престъпление по чл. 191ал. 1 НК.

Участващият по делото прокурор поддържа предявеното срещу А. обвинение. Счита, обвинението за доказано от обективна и субективна страна, като за извършеното от обвиняемия престъпление се иска освобождаването му от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК с налагане на административно наказание. Пледира за определянето му в минималния предвиден в текста на закона размер.

Обвиняемият А.  участва лично в съдебно заседание и със служебно назначен защитник-адвокат. Признава се за виновен  по предявеното му обвинение и  се възползва от процесуалното си право да не дава обяснения във връзка с него. Чрез защитника си изразява становище за доказаност на обвинението и наличие  на предпоставките на чл. 78а от НК за освобождаването му от наказателна отговорност. Изразява съжаление за извършеното и моли за минимално наказание.

Съдът,след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Св.В. А. е родена на ***г

През 2017 А. и А. се запознали. Първоначално двамата поддържали приятелски взаимоотношения, но в последствие връзката им се задълбочила и решили да заживеят на съпружески начала в дома на А. *** . През неустановен ден в началото на м. септември 2018г А. се преместила в дома на А.  където двамата заживели на съпружески начала - започнали да поддържат общо домакинство, да водят полов живот, в резултат на което на *** им се родило дете - Г. Към 14.10.2019г  към  момента на навършване на шестнайсет годишна възраст на А.  съвместното им съжителство продължавало.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на показанията на св.М.Т., , Л.Т.,А. , М., И.,  дадени в хода на досъдебното производство, а така също и въз основа на приложените писмени доказателства: удостоверение за раждане- 2 бр, социален доклад, справка за съдимост – 2 бр.

Въз основа на  така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Обвиняемият А. с деянието си е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава на престъпление по чл. 191 ал.1 НК, тъй като в периода  от неустановен ден в началото на м. септември 2018 до 14.10.2019г  в гр. Я. на ул О.  № **, като пълнолетно лице, без да е сключил граждански брак, е заживял съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16 годишна възраст- В.М.А., родена на ***г

Налице е извършено съставомерно деяние по посочения текст на наказателния закон. Авторството на деянието се установява по безспорен начин от обясненията на обвиняемия и показанията на разпитаните по делото свидетели и приложените писмени доказателства. Непосредствен обект на престъплението са обществените отношения, които възникват по повод правилното физическо и психическо развитие на подрастващите.  От обективна страна пострадал от престъплението е лице от женски пол, ненавършило 16 годишна възраст. В конкретния случай  В.А.,  към инкриминирания период от време   не е имала навършени 16 години, обстоятелство, което е било известно на обвиняемия.   Изпълнителното деяние е било осъществено чрез действие  и се е изразило в заживяване на съпружески начала – водене на общо домакинство, на полов живот, с пострадалата Ангелова. 

От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл. А.   е съзнавал че заживява на съпружески начала с лице от женски пол, ненавършило 16 годишна възраст  и е желаел настъпването на вредоносния резултат – съвместното съжителство.

При определяне вида и размера на наложеното на обвиняемия наказание  съдът взе предвид следното:

Извършеното от А.  престъпление по чл. 191 ал.1 НК е умишлено и за същото се предвижда наказание до две години лишаване от свобода или пробация и обществено порицание  , от него не са настъпили имуществени вреди и обвиняемият е с чисто съдебно минало, към момента на извършване на деянието. С оглед на всичко това съдът прецени, че спрямо него са налице кумулативните изисквания на чл. 78а НК за освобождаването му от наказателна отговорност с налагане на административно наказание – глоба.  При определяне на конкретния размер на същата  от една страна съдът взе предвид високата степен на обществена опасност на извършеното деяние обуславяща се от ниската възраст на пострадалото лице. От друга страна съдът взе предвид  изразеното разкаяние за извършеното престъпление. С оглед на всичко това съдът определи наказание при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства в минималния предвиден в текста на закона размер, а именно глоба в размер на 1000лв.

При този изход на делото и на осн. чл. 189 от НПК съдът осъди обвиняемия   да заплати в полза на НБПП направените по делото разноски в размер на 150 лв. за осъществената служебна защита в хода на досъдебното производство

По изложените съображения съдът постанови решението си

 

 

 

                                                                                                                      Районен съдия: