Определение по дело №728/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 902
Дата: 11 март 2020 г.
Съдия: Нейко Симеонов Димитров
Дело: 20203100100728
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 март 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./11.03.2020 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХІ, в закрито съдебно заседание на 11.03.2020 г., в състав:

 

                      СЪДИЯ: НЕЙКО ДИМИТРОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 728 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по иск, предявен от В.Д. срещу Е.Т. и В.Е.Т. за установяване бащинството му по отношение на детето В. след оспорване на припознаване, по чл. 66, ал. 2 СК.

При служебна проверка по допустимостта съдът намира следното:

В учебната литература се приема, че след оспорване припозналият може да предяви иск за бащинство, който се разглежда по правилата на съответния иск (Марков, М. Семейно и наследствено право. Помагало. С.: Сиби, 2014, с. 129). По иск за бащинство, предявен от майката, ответник е само твърдяният баща, а по иск за бащинство, предявен от детето – и майката. Съдът приема, че съответни са правилата са разглеждане на иска, предявен от майката т.е. ответник в процесния случай е само майката, но не и детето.

В съдебната практика се е приемало същото за малолетно дете, за да не бъде то лишено от възможността само да оспори припознаването, когато навърши 14 години (определение № 1105 на САС по в. гр. д. № 910/2016 г.).

Искът само срещу детето е недопустим, поради което съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

ВРЪЩА исковата молба и ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 728 по описа за 2020 г. на ВОС, ХІ-ти състав само в частта по иска срещу детето В.Е.Т..

Определението полежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от получаване на съобщението до ищеца пред ВАпС.

УКАЗВА на ищеца, че съгласно: чл. 40 от ГПК (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в РБ. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. чл. 41 от ГПК (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: