Решение по дело №858/2012 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 252
Дата: 17 декември 2012 г. (в сила от 17 януари 2013 г.)
Съдия: Камелия Диянова Василева
Дело: 20123130100858
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 септември 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Гр.Провадия, 17.12.2012г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в  публично заседание на пети декември през две хиляди и дванадесета  година, в състав:

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: КАМЕЛИЯ ВАСИЛЕВА

 

         При участието на  секретаря  Е.К., след като    разгледа докладваното от съдията гр.дело № 858  по описа за 2012 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен е иск с правно основание чл.127,ал.2 вр.чл.59,ал.9  СК от  Ф.Г.К. срещу Е.И. Ч..

Ищецът излага, че с ответницата са бивши съпрузи , като бракът име прекратен с влязло в сила решение №13 /09.04.2012г. постановено по бр.д. №37/ 2011г. по описа на ПРС. Със същото решение упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете С. Ф. Г., родена на ***г. било предоставено на майката , като на ищеца бил определен режим на лични отношения. Твърди, че след постановяване на това решение обстоятелствата, при които съдът се произнесъл се променили съществено. На 04.01.2012г. ответницата напуснала заедно с дъщеря им семейното жилище и се установила да живее при своята баба в гр.Нови пазар. Тъй като детето било много привързано към ищеца и неговите родители, пожелало още след няколко дни да се прибере при него и оттогава живеело с него. Сочи, че ответницата повече от девет месеца не била търсила детето, не му се обаждала по телефона, не изпращала дрехи, храна, подаръци или издръжка. Излага, че в момента не му е известно къде се намира същата и с какво се занимава.  Сочи, че след раздялата им е поле всички грижи по отглеждането и възпитанието на детето. Твърди, че разполага с битови условия и  финансови средства да осигури необходимото за детето.  Моли упражняването на родителските права по отношение на детето да бъде предоставено на него, като на майката бъде определен подходящ режим на свиждане, както и майката да бъде осъдена да заплаща издръжка в размер на 120 лева на месец с падеж пето число на текущия месец.

В срока по чл.131 ГПК ответницата  не е депозирала становище по иска.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност по реда на чл.235 от ГПК, приема за установено от фактическа  страна следното:

Видно от удостоверение за раждане, издадено  на 24.07.2008г. от Община Провадия е, че  родители на детето  С. Ф. Г. са Е.И.К. и Ф.Г.К..

С решение, постановено по гр.д. №37/2011г. по описа на ПРС е прекратен сключения между страните граждански брака, като на майката Е. Ч. е предоставено упражняване на родителските права по отношение на роденото от брака дете С. Г..

От представеното Споразумение към трудов договор №737/02.12.2011г. се установява, че Ф.Г.К. заема длъжността „Старши сътрудник охрана” в „Телепол” ЕООД с основно месечно възнаграждение 350 лева.

От Удостоверение изх.№ИЦ-387-С/18.07.2012г., издадено от „Телепол” ЕООД се установява, че Ф.К. е получил сумата от 2 523.11 лева, представляваща нетно възнаграждение за периода 01.12.2011г. -01.06.2012г.

Видно от Служебна бележка с изх. №7/28.06.2012г. , издадена от ЦДГ” Щастливо детство” С. Г. е, че детето посещава редовно детското заведение. 

Свидетелката С. М. /майка на ищеца/ излага, че по време на съвместния им живот страните живеели заедно с нея в нейния дом. През месец декември 2011г. синът й заминал за Англия, като до тогава двамата нямали проблеми. Ответницата напуснала жилището през месец януари 2012г. и оставила детето, което не била търсила оттогава. Не се била обаждала, не била изпращала пари за детето. Известно й било, че тя била и в Турция. Сочи, че за детето се грижи бащата, за което му помага и самата свидетелка. Завява, че детето е много привързано към баща си. Знае , че ответницата се била върнала за две седмици в България, била във Варна, но не била идвала да види детето.   

Свидетелят А. Н. /братовчед на ищеца/ излага, че страните живеели в къщата на Ф.. Ходил му често на гости. Сочи, че двамата са разделени от месец февруари. Детето останало при Ф.. Чувал, че майката е в Турция. Не знае да идвала да види детето или да е помагала с пари или с друго. Чул, че това лято била идвала, но не знае да се е виждала с детето. Заявява, че Ф. разполага с добри условия за отглеждане на детето и че неговите родители му помагат.

В приложения по делото социален доклад, изготвен от Д”СП”-Провадия  се  излага, че в интерес на детето  е родителските права да бъдат присъдени на бащата, като на майката бъде определен режим на лични отношения.

Съвкупната  преценка  на   събраните  по делото  доказателства, налага следните  правни изводи: 

Относно упражняването на родителските права .

Безспорно в хода на производството от събраните по делото доказателства се установи, че след фактическата раздяла между родителите пряката грижа по отглеждането на детето  е поета от неговия баща, за което му  помагат и неговите родители. От анализа на ангажираните гласни доказателства се установява, че след раздялата майката и ответница в настоящото производство   се намира на територията на РТурция. През този период същата не се е обаждала, нито се интересувала от детето, както и не е подпомагала бащата в грижите по отглеждането и възпитанието му, било финансово или пряко.Въз основа на изложеното и  вземайки предвид и изразеното становище на Д”СП” съдът намира, че детето следва да бъде отглеждано от своя баща. От събраните по делото данни се разбира, че той разполага с жилище, условия,  доход  за отглеждането на детето, както и че разчита на постоянната помощ и подкрепа на родителите си. Гореизложеното води до извод, че е налице промяна на обстоятелствата по смисъла на чл.59,ал.9 СК  , което налага и промяна на определените с решение, постановено по бр.д. №37 по описа за 2011г. на ПРС родителски права.

На майката следва да бъде определен режим на лични отношения  с децата. Този режим е необходимо да бъде съобразен с възрастта и нуждите  на децата  от личен контакт с другия си родител. Съдът намира за  подходящ, предложения от ищеца режим в следните параметри : всяка втора и четвърта събота  и неделя от месеца от 10.00 до 18.00 часа, както и един месец през лятната ваканция, когато бащата не в платен годишен отпуск и  по пет дни през зимната и пролетната ваканция, както и на личните и официални празници през година.   

Относно издръжката : Установява се, че  майката е в трудоспособна възраст, не са налице данни за влошено здравословно състояние, което да й  пречи да работи и съответно да реализират доходи. При определяне размера на дължимата издръжка на ненавършили пълнолетие деца, съдът се ръководи от правилото на чл. 142 от СК, поставящо зависимост между нуждите на децата и възможностите на родителя, дължащ издръжка. Нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят от обикновените условия на техния живот, като се вземат предвид възрастта, здравословното им състояние и всички обстоятелства, които са от значение за случая. Дължимата издръжка  следва да бъде разпределена  между двамата родителите, като се отчетат грижите на бащата по отглеждането и възпитанието. В тази хипотеза съдът намира, че макар и да липсват данни, че майката работи и данни  за  имущественото й състояние, същата  би могла да реализира доходи около средните за страната, с оглед и на което е необходимо тя да поеме по-голямата част от месечната издръжка на детето предвид, че непосредствените грижи по отглеждането му се осъществяват от бащата. Майката следва да заплаща сумата от 120 лева месечно , считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 17.09.2012г. с падеж пето на число на текущия месец, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска. 

По отношение на разноските :

На основание чл.69,ал.1, т.6 ГПК ответницата следва да бъде осъдена да заплати държавна такса за определената издръжка на детето  в размер на 172.80 лева.

На основание чл.78,ал.1 СК ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца сумата от 40 лева, представляваща заплатена д.т. по делото.

 

        

Воден от горното, съдът :

 

                                                        Р Е Ш И :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето С. Ф. Г., ЕГН: ********** на бащата Ф.Г.К., ЕГН: ********** ***, като определя местоживеенето им при местоживеенето на  бащата.    

  ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката Е.И. Ч., ЕГН: ********** *** с детето С. Ф. Г., ЕГН: **********, както следва : всяка втора и четвърта събота  и неделя от месеца от 10.00 до 18.00 часа, както и един месец през лятната ваканция, когато бащата не в платен годишен отпуск и  по пет дни през зимната и пролетната ваканция, както и на личните и официални празници през година.  

  ОСЪЖДА  Е.И. Ч., ЕГН: ********** ***    да заплаща месечна издръжка в полза на детето С. Ф. Г., ЕГН: ********** чрез неговия баща и законен представител Ф.Г.К., ЕГН: ********** *** в размер на 120 / сто и двадесет  / лева, с падеж пето число на месеца,  считано от  датата на подаване на исковата молба 17.09.2012г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска.  

ОСЪЖДА  Е.И. Ч., ЕГН: ********** ***    да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС държавна такса  по производството сумата  в размер на 172.80/ сто седемдесет и два лева и осемдесет ст. / лева.

         ОСЪЖДА  Е.И. Ч., ЕГН: ********** ***     да заплати на Ф.Г.К., ЕГН: ********** *** сумата от 40/четиридесет / лева , на основание чл.78,ал.1 ГПК.

 

         Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаването му пред Варненския окръжен съд.

                                                       

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :