Определение по дело №504/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 584
Дата: 9 октомври 2019 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20195000600504
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 584

 

гр. Пловдив, 09.10. 2019 г.,

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, в закрито заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО  КРАЧОЛОВ

                       ЧЛЕНОВЕ: ИВАН  РАНЧЕВ

                                            ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия И. РАНЧЕВ, въззивно частно наказателно дело № 504 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на Глава двадесет и втора от НПК.

С определение № 584 от 19.09.2019 г. по ЧНД № 363/2019 г. съдия от Старозагорския окръжен съд, с което на основание чл. 440 от НПК, вр. чл.70, ал.1 от НК е отхвърлено искането на началника на Затвора – *за условно предсрочно освобождаване на осъдения Ю.Х.И. за остатъка от неизтърпяната част на наложеното му наказание с Присъда по дело № 941 Hv9/14p, постановена на 16.05.2014г. от Областен съд по наказателни дела *, приета за изпълнение с Определение №745/17.10.2017г. на Окръжен съд – Стара Загора в размер от 1 година, 5 месеца и 26 дни.

Недоволен от постановеното определение е останал осъденият И., който чрез своя защитник – адв. А.Х. от АК – *на 26.09.2019г. е подал частна жалба с искане да се отмени и бъде условно предсрочно освободен. Жалбоподателят акцентира на това, че съдът необосновано не е уважил предложението на началника на Затвора – *за предсрочното освобождаване на осъдения И.. Твърди се , че съдът не се е съобразил с приложените към него положителни доклади и становища, от които е отчетено снижение на стойностите в зоните за отношение към правонарушението, образование и обучение, умения за мислене и рискът от рецидив е снижен. Не е взето предвид, че същият е бил награждаван няколкократно и не е санкциониран. В този смисъл са налице достатъчно доказателства за поправянето на осъдения по смисъла на чл.439а от НПК, видно от оценката по чл.155 от ЗИНЗС и работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл.156 от същия закон, които  налагат съвсем различен извод.

Началникът на Затвора – *и Окръжна прокуратура – Стара Загора не са изразили становище по подадената жалба.

Апелативният съд, след като се запозна с изложените доводи в постъпилата жалба и с материалите по делото, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения седмодневен срок и от лице с нужната процесуална легитимация, но по съществото си е неоснователна.

В Окръжен съд – *, на основание чл.437, ал.1, т.2 от НПК е подадено предложение от началника на Затвора – *относно условното предсрочно освобождаване на осъдения Ю.И. от остатъка на наложеното му наказание „лишаване от свобода“.

Окръжният съд е разгледал постъпилото предложение в открито съдебно заседание с участието на страните и го е оставил без уважение, тъй като е преценил, че не са налице предпоставките за условно предсрочното освобождаване на осъдения И..

Противно на доводите на жалбоподателя, окръжният съд е обсъдил подробно кумулативните предпоставки на чл.70, ал.1 от НК, изискващи осъденото лице да е изтърпяло съответната част от наложеното му наказание лишаване от свобода, както и да е дал доказателства за своето поправяне.

Съгласно представената справка за правното му положение е видно, че с Определение № 745/17.10.2017 г. по ЧНД № 507/2017 г. на ОС Стара Загора е приета за изпълнение Присъда по дело № 041 Hv9/14p от 16.05.2014г. на Областен съд за наказателни дела *, отделение 12, Република *, потвърдена с Решение по дело № 110s 99/14i-5 от 25.11.2014 г. на Върховен съд *, Република *, влязло в сила на 04.03.2015 г., с която  Ю.Х.И. е признат за виновен за престъпление по чл. 104а, ал.1, ал.4, първи казус StGB, чл.216, ал.2, ал.3 StGB, 229, ал.1 StGB, чл.105, ал.1, чл. 106, ал.1, цифра 3 StGB и чл. 99, ал.1 StGB от НК на Република *, съответстващи на чл. 159а ал.2 вр. ал.1 от НК на Република България и е осъден на 8 години „Лишаване от свобода“. В  сила на 23.10.2017 г., като е постановен е първоначален „Строг“ режим за изтърпяване на наказанието.

Осъденият И. е постъпил в затвора на 21.07.2017 г., с начало на наказанието 30.08.2013 г. С оглед на разпоредбата на чл. чл.440, ал.2 от НПК е установено, че при евентуално уважаване на предложението, считано от датата на влизане на определението в сила – 27.09.2019г., същият ще е изтърпял фактически 6 години и 26 дни, от работа – 5 месеца и 8 дни, всичко 6 години, 6 месеца и 4 дни,  като остават 1 година, 5 месеца и 26 дни лишаване от свобода.

Ю.И. при постъпването му в българския затвор, първоначално е настанен в групата за обвиняеми и подсъдими, а на 22.11.2017г. преразпределен във 2-ра група на Корпуса на затвора. На 29.11.2018г. първоначално постановеният му „Строг“ режим бил заменен със следващия по-лек „Общ“ със Заповед на Началника на Затвора, като е изведен в *, където пребивава до момента. Установено е, че същият  е користно-насилствен тип правонарушител, като се намира в заключителния етап от изтърпяване на наказанието. За първи път изтърпява наказание „лишаване от свобода” в МЛС. Не са отчетени особени затруднения и проблеми при адаптацията към специфичните условия на средата, тъй като голяма част от присъдата си е търпял в затвора в гр. *, * .

В първоначалната оценка по профила на нуждите, изготвена на входа, е регистрирано средно ниво на риска от рецидив – 54 б., с дефицити в зоните - отношение към правонарушението, образование и обучение и умения за мислене. Рискът от вреди, характера на настоящото правонарушение по чл. 159а от НК е определен като среден, вероятен при живот на свобода, но не непосредствен. В първоначалния план на присъдата било предвидено индивидуалната корекционна дейност да бъде насочена към изграждане и развитие на мотивация за позитивна промяна в следвания модел на поведение в обществото и подобряване на уменията за мислене и самоконтрол. В условията на „закрит тип“ заемал позиция в средните слоеве на затворническата общност. Тих, дисциплиниран и отговорен, спазвал правилата в институцията. Към пенитенциарните служители се отнасял с нужното уважение. Контактувал предимно на етнически и възрастов принцип, както и с останалите лишени от свобода от спалното помещение, в което е настанен. Емоционално стабилен. Успявал да се разграничи от негативните проявления на затворническата субкултура, въпреки че те остават характерни за обичайната му среда. В условията на „закрит тип“ е награждаван два пъти с „Писмена похвала“.

В преоценката по профила на нуждите, направена в основен етап, преди прекатегоризирането и извеждането му в условията на облекчена охрана било отчетено частично снижение на стойностите в зоните: отношение към правонарушението, образование и обучение, умения за мислене и рискът от рецидив е снижен на 50 бала, като оставал в рамките на средното ниво.

След замяната на първоначално постановеният спрямо л.св. И. от съда „строг“ режим в следващия по-лек „общ“ и преместването му в *, като дейности за третиране на зоните с дефицити са заложени  устройване на подходяща работа и активно участие в общо пенитенциарните дейности.

При условията на „открит тип“, л. св. И. полагал старание да спазва реда и дисциплината, избягвал конфликти и конфликтни ситуации. Заемал позиция в средните слоеве на затворническата общност. Контактувал с широк кръг от лишените от свобода. Към пенитенциарните служители се отнасял с нужното уважение. Включвал се активно в предлаганите възпитателни и трудови дейности, отнасял се с разбиране в реализацията на плана на присъдата си. През целия период на изтърпяване на наказанието и съобразно препланирането на присъдата му в условията на „открит тип“ е ангажиран с трудова дейност. И. не е устроен на работа, поради заболяване – болест на Бехтерев, първи стадий /видно от медицинско свидетелство, съдържащо се в затворническото досие/, поради което полагал доброволен труд на територията на общежитието, свързан с почистване и хигиенизиране на общите помещения. С добри отзиви от служителите по отношение на справянето му с трудовите задължения. През периода на престой в затворническото общежитие за показано добро поведение и участие в трудовия процес е награждаван многократно с „Домашен отпуск“. По време на ползването на въпросните награди не е допускал нарушения или закъснения при връщането си в общежитието.

При  преоценка на риска от рецидив е отчетено позитивно развитие в зоните отношение към правонарушението и умения за мислене, осъзнатост на факторите, допринесли за криминалното му поведение и вредите, които е причинил на потърпевшите. Двете зони излизат от дефицитните стойности, а рискът от рецидив е снижен на 43 бала и оставал среден. Рискът от сериозни вреди вече е от ниска степен, предвид на поведението в условията на облекчена охрана. Лишеният от свобода осъзнавал отговорността за деянията си и причините, довели го до криминално поведение. Заявявал мотивация за възприемане на социално-приемлив модел на поведение при живот на свобода. Същият показал изградени трудови навици и умения, както и добър самоконтрол. Налице бил добър потенциал за спазване на правила и норми при живот на свобода.

Към настоящия момент няма образувани досъдебни или съдебни наказателни производства, в които този лишен от свобода да е обвиняем или подсъдим.

В Предложението на Началника на Затвора - *се твърди, че целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК, са постигнати и процесът на поправяне и превъзпитание по отношение на л.св. Ю.И. е завършен.

Противно на доводите в жалбата, окръжният съд правилно е преценил предложението на началника на затвора за условното предсрочно освобождаване на осъдения Ю.И. за неоснователно.

Не се отрича, че същият за първи път се намира в затвора и е изтърпял фактически повече от ½ от наложеното му общо наказание лишаване от свобода по смисъла на чл.70, ал.1, т.1 от НК, но по делото няма категорични доказателства, от които да се направи положителен извод, че е дал убедителни доказателства за своето поправяне.

Не се оспорва, наличието на добро поведение при изпълнение на наказанието – дисциплиниран и спазва правилата на вътрешния ред, което е било поощрено от затворническата администрация с награди и замяна на режима в следващия по-лек. Дадена му е възможност и да полага доброволен труд, съобразно недоброто му здравословно състояние.

Но спазването на реда и дисциплината е задължение на всеки лишен от свобода и не може да доведе до допълнителното му привилегироване, без да е налице искрено разкаяние и пълно поемане на отговорност за извършеното, по смисъла на индивидуалната превенция по чл.36 НК. В конкретния случай още при постъпване на л.св. И. в Затвора - *, след приемане за изпълнение на австрийската присъда, в изготвения първоначален доклад /м. ноември 2017г./ е отразено, че той не приема вината и отговорността за извършеното престъпление и счита, че е несправедливо осъден. И това му отношение към престъпното деяние и наложеното наказание продължава да е изявено след изтърпяването на повече от четири години лишаване от свобода.

Безспорно първоначално определеният риск от рецидив е в средни стойност – 54 б, като въпреки намаляването му до 43б., продължава да попада в същия диапазон, т.е. занижаването му не е значително.

Съобразена е констатацията в първоначалния доклад, според която л.св. Ю.И. от 2001г. се установил в Р. * , където останал да живее, но никога не е работил, като отношението му към труда е „отчасти положително“. По този повод е отчетено от първостепенния съд, че при изслушването му в настоящото производство, не е бил съвсем искрен, защото е  обяснил как при престоя си в *  е работил като бояджия. Отделно от това, И. има две деца от първия си брак и още три деца от последната му фактическа съпруга, за които според доклада има задължения и осигурява препитанието им. В тази връзка се е наложил изводът, че след като същият изобщо не е работел и няма данни за други доходи, очевидно тяхната издръжка е осигурявана чрез престъпната дейност, за която е осъден – склоняване към проституция и трафик на хора.

По повод на тези факти и наличните все още средни стойности на риска от рецидив е достигнато да извода, че при постановяване на предсрочното му условно освобождаване към момента отново би могъл да продължи със същата престъпна дейност. В експертната оценка на актуалното психично и емоционално състояние на И. от ноември 2018г. е отразено, че субкултуралното мислене и някои психологични механизми повлияват занижената критичност към правонарушенията. Следователно и при това изследване не е установено пълно поемане на отговорност към извършеното от страна на И.. В последната експертна оценка, преди внасяне на предложението е посочено лаконично, че относно извършеното престъпление проявява необходимата критичност. Но съдът е установил, че тази оценка е в противоречие със заявленията на осъдения И. при изслушването му в съдебно заседание, затова, че продължава да счита, че е несправедливо осъден, т.е. очевидно не само при постъпването си в затвора, но и към настоящия момент не приема напълно отговорността си за извършеното.

Въз основа на гореизложеното, окръжният съд е счел, че, макар изтърпяното до момента от осъдения Ю.И. наказание лишаване от свобода да е дало сериозни положителни резултати, корекционният процес спрямо него не е приключил. Тази тенденция следва да се запази и затвърди в неговото поведение, като даде отражение в отношението му към труда и към наложеното му наказание. Едва тогава би могъл да се достигне до извода, че има доказателства за поправянето на осъдения И., както и за трайно и положително развитие на корекционния процес, още повече, предвид немалкия размер на неизтърпяната част от наказанието – близо година и половина.

В заключение, настоящият въззивен състав намира за обоснована, преценката на окръжния съдия, че липсва най-важната кумулативна предпоставка на чл. 70, ал. 1 от НК за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наказанието на осъдения И., тъй като същият не е дал всички изискуеми доказателства за своето поправяне по смисъла на чл. 439а, ал.1 - 3 от НПК.

Съобразно чл.441 от НПК, ново предложение или молба могат да бъдат отправени не по-рано от шест месеца от влизане на определението в сила.

Единствената забележка спрямо началото на диспозитивната част на постановения съдебен акт е стилистична, като при следващите произнасяния е добре вместо използвания  израз „отхвърля“, да се използва по-подходящия за наказателно-процесуалните актове „оставя без уважение“.

Поради гореизложените причини, следва да се потвърди атакуваното определение, а жалбата на осъдения И., да се остави без уважение.

Водим от горното и на основание чл.440, ал.2, вр. чл.345 от НПК, Апелативният съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 584 от 19.09.2019 г. по ЧНД № 363/2019 г. на Старозагорския окръжен съд, с което е отхвърлено предложението на началника на Затвора – *за условно предсрочно освобождаване на осъдения Ю.Х.И. по отношение на остатъка от неизтърпяната част от наложеното му наказание с Присъда по дело № 941 Hv9/14p, постановена на 16.05.2014г. от Областен съд по наказателни дела *, приета за изпълнение с Определение №745/17.10.2017г. на Окръжен съд – Стара Загора в размер от 1 година, 5 месеца и 26 дни.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                       

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                       

                                                                                        2.