Решение по дело №481/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 768
Дата: 24 април 2023 г.
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180700481
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 768/24.04.2023 г.

гр. Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ,  XХХІ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в  публично заседание на 27.03.2023 г. в следния състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАИЛОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ:  ПЕТЪР КАСАБОВ                                                                                                        СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

при участието на секретаря Розалия Петрова и при участието на прокурора Мария Тодорова като разгледа дело номер 481 по описа за 2023 година докладвано от съдия Светомир Бабаков, и за да се произнесе взе предвид следното:

        Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Делото е образувано по касационна жалба на Д.С.М. *** срещу Решение № 2278/05.12.2022 г. по АДН № 2599/2022 г. на Районен съд – Пловдив,  XVII н.с., с което е потвърден  Електронен фиш серия К № 5341705 на ОДМВР Пловдив, с който на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. за извършено от него нарушение на чл.21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал.4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател оспорва решението на първоинстанционния съд, като излага доводи за неговата неправилност, както и за допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

Ответникът по касационната жалба ОДМВР Пловдив ангажира становище по касационната жалба и претендира разноски.

Прокурор при Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага да бъде оставено в сила решението на първоинстанционния съд.

Административен съд Пловдив, след като прецени допустимостта и основателността на подадената жалба с оглед наведените в нея касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК същата се явява неоснователна.

Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба срещу ЕФ серия К № 5341705 издаден от ОД на МВР – Пловдив. С оспорения ЕФ, М. е санкциониран затова, че на 30.08.2021 г. в 10:03 часа в гр. Пловдив, бул. „Санкт Петербург“ срещу № 1, посока запад - изток, било заснето и установено с автоматизирано техническо средство АТСС TFR1-M № 581, управлението на лек автомобил „Нисан Алмера Тино“, с рег. № *** се движело с установена наказуема скорост 77 км/ч и наказуемо превишение на скоростта от 27км/час. Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство АТСС TFR1-M с № 581 монтирана в служебен автомобил.

За да постанови този резултат, Районен съд - Пловдив е приел, че от събраните доказателства по безспорен начин се установява, че е осъществен съставът на визираното в ЕФ административно нарушение, като при издаването му не са допуснати процесуални нарушения. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения ЕФ, в т. ч. и че нарушението е било установено и надлежно заснето със съответно техническо средство с издадено удостоверение за одобрен тип, преминало успешно периодична проверка, която е приключила със заключение, че отговаря на техническите изисквания на одобрени тип; мястото и времето на нарушението са отразени по надлежния ред достатъчно подробно в ЕФ; ЕФ съдържа всички реквизити, посочени в разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Обсъден е приложеният снимков материал, отчетено е обстоятелството, че ЕФ е издаден по отношение на собственика на управляваното МПС. Правилно и съответно на нарушението по чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДвП е счетено, че е наложеното наказание. Правилно е прието, че е приложена и санкционната норма на чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП с определено наказание „глоба“ от 100 лева, което е във фиксиран размер. С други думи казано, ПРС е приел, че нарушението и нарушителят са доказани по несъмнен начин, а при издаването на ЕФ са спазени всички законоустановени изисквания.

Решението на РС Пловдив е валидно, допустимо, и правилно.

Настоящият съдебен състав счита, че нарушението е установено по безспорен начин и правилно е приложен законът, като не са допуснати процесуални нарушения. В дадения случай, по отношение на направените изводи за установяване на нарушението, авторът на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на санкционните разпоредби, изводите на районния съд са законосъобразни. Те са направени на база събраните по делото доказателства и са съответни на установената съдебна практика. Въззивният съд законосъобразно е приел, че по преписката и по делото са събрани необходимите доказателства относно механизма на извършване на нарушението, което е довело до законосъобразно изпълнение на административнопроизводствените правила. Съобразно представените по делото доказателства, нарушението е установено посредством използването на мобилна система за видеоконтрол, за което по делото е представен Протокол за използване на съответната дата съгласно разпоредбата на чл. 10 ал.1 от Наредба 8121з532/12.05.2015 г. Техническото средство е от одобрен тип, както е преминало и последваща проверка. Нарушението е документирано и със съответен снимков материал, на който ясно се вижда регистрационния номер на автомобила с GPS координати за мястото на нарушението. При използването на техническото средство са изпълнени условията за приложение на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Спазени са и изискванията на ЗДвП за съдържание на фиша и процесуалните правила по чл. 189, ал. 5 и сл. от ЗДвП. Деянието е санкционирано законосъобразно, като наложената глоба от 100 лева съответства на нормативно предвидения в чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП  по вид и размер на наказанието и на констатираното превишение на скоростта за движение. В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на районния съд, като същите не следва да бъдат преповтаряни, а съобразно чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК съдебният състав изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания, се явяват неоснователни. В по-голямата си част същите касаят възражения по отношение на издадения ЕФ, а не по отношение на оспорваното съдебно решение като в тази връзка районният съд вече е разгледал същите и им е дал законосъобразен отговор.

Касаторът твърди, че съдът не е съобразил нарушения допуснати при използването на АТСС, изразяващи се в това, че за лицето боравило с техническото средство за контрол на скоростта не е преминало обучение за работа с АТСС. Следва да се посочи, че  разпоредбата на  чл. 15 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата регламентира вътрешноорганизационна административна дейност по обучението на състава на структурното звено, осъществяващо контрол на пътното движение в ОД на МВР и не е в пряка връзка с проведеното административнонаказателно производство. Както се отбеляза по-горе, по делото липсват каквито и да било доказателства за допуснати при експлоатацията на процесното АТСС грешки или пропуски, които да компрометират работата и резултатите от същата на съответното длъжностно лице. Установяването на нарушението е извършено от оторизиран служител на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Пловдив, с техническо средство – мобилна система за видеоконтрол, съответстваща на одобрения тип и при спазване изискванията на Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Неправилно е становището на касатора и относно липсата на данни за това, как е било определено мястото за контрол. Безспорно е, че по силата на  чл. 6, ал. 2 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата местата за контрол с АТСС се определят въз основа на анализ съобразно показателите, изброени в т. 1 – 5 на разпоредбата, но обстоятелството, как е било определено съответното място за контрол с АТСС е ирелевантно за съответното нарушение. Релевантно по делото е дали в конкретния пътен участък е било въведено съответното ограничение на скоростта и осъществило ли е санкционираното лице нарушение на ЗДвП, превишавайки разрешената максимална скорост, което в случая, по гореизложените съображения, е било установено в производството пред районния съд. Ето защо, настоящият касационен състав не приема доводите на касационния жалбоподател за незаконосъобразност на първоинстанционното съдебно решение.

По изложените съображения и с оглед извършената служебна проверка по чл. 63в от ЗАНН, във вр. с чл. 218, ал. 2 от АПК, съдът следва да остави в сила оспорения  съдебнен акт.

Предвид установения изход на спора пред касационната инстанция и на основание чл. 63д, ал. 4 и 5 от ЗАНН, в полза на ОДМВР Пловдив следва да бъдат присъдени своевременно заявените разноски за касационната инстанция, които представляват юрисконсултско възнаграждение за осъществено процесуално представителство. На основание чл. 63д, ал. 5 от ЗАНН, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл. 27е от Наредбата за заплащане на правна помощ, съдът намира, че следва да се присъди възнаграждение в размер на 80 лева.

Водим от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Пловдив, XХХІ – състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2278/05.12.2022 г. по АДН № 2599/2022 г. на Районен съд – Пловдив, XVII н.с.

 

ОСЪЖДА Д.С.М., ЕГН ********** *** сумата от 80 (осемдесет) лева разноски за юрисконсултско възнаграждение.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 2.