Решение по дело №369/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 405
Дата: 27 март 2023 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20237050700369
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2023 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

ЧЛЕНОВЕ:  Даниела Станева

         Димитър Михов

 

при секретаря Наталия Зирковска и  с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова кас. АНД №369/2023 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, против Решение №50/11.01.2023 г. по АНД №20223110205065/2022 г. на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление №03-014047 от 18.08.2021 г. издадено от Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ - гр. Варна, с което за нарушение по чл. 153, ал. 2 от КТ, на основание чл. 416, ал.5, вр. чл. 414, ал.1 от КТ на „Бест Хотелс Мениджмънт” ООД е наложена имуществена санкция в размер 1500 лв.

Жалбоподателят чрез процесуален представител – Началник отдел „АИПО” Д.О. сочи, че НП е издадено при спазване на процесуалните правила и материалния закон. Излага съображения, че не са ясни мотивите на въззивния съд, за да отмени наказателното постановление, като се позовава на съдебна практика. В съдебно заседание, чрез юрисконсулт жалбата се поддържа. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът – „Бест Хотелс Мениджмънт” ООД, чрез адв. Г.В. оспорва касационната жалба. Намира оспореното решение за законосъобразно, като правилно въззивният съд е приел, че в АУАН и НП са посочени различни местоизвършвания на нарушението, което представлява съществено процесуално нарушение. Отделно от това излага съображения, че НП е издадено и в нарушение на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН. Моли за оставяне в сила на оспореното решение и присъждане на адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна, счита касационната жалба за неоснователна и моли оспореното решение да бъде оставено в сила. 

 След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел за установено следното: 

На 02.07.2021г. служители на Дирекция „Инспекция по труда” – Варна, извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в обект – хотел „Глория“, находящ се в гр. Варна, к.к. ”Св. Св. Константин и Елена” №2, стопанисван от „Бест Хотелс Мениджмънт” ООД. Била извършена и последваща документална проверка, касаеща работното време. За лицето С.В.Г. – „работник, поддръжка на сгради“ в обекта било установено, че е положил труд в обекта в период от 26.06.2021 г. до 02.07.2021 г. включително – осем последователни дни, като за този период от време работодателят не осигурил непрекъсната междуседмична почивка не по-малко от 36 часа при установеното сумирано изчисляване на работното време. Тези констатации са квалифицирани като нарушение на чл. 153, ал. 2 от КТ, за което срещу дружеството на 13.08.2021 г. е съставен АУАН за това, че като работодател е допуснало неосигуряване на непрекъсната седмична почивка не по-малко от 36 часа на лицето Г.. Въз основа на съставения акт против дружеството било издадено и атакуваното наказателно постановление, в което наказващият орган възприел описаните в него фактически констатации и правната квалификация на нарушението по чл. 153, ал. 2 от КТ и на основание чл. 416, ал. 5 от КТ, във вр. чл. 414, ал. 1 от КТ била наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

РС – Варна е приел, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като е налице несъответствие между мястото на извършване на нарушението, отразено в АУАН и това посочено в НП. Като място на извършване на нарушението в АУАН е посочено хотел „Глория”, находящ се в гр. Варна, к.к. „Св. Св. Константин и Елена”, докато в НП е посочено гр. Варна, к.к. „Златни пясъци”, хотел „Алегра”. Поради това съдът е приел, че административнонаказващият орган е следвало да изпълни задължението си по чл. 52 ал. 4 от ЗАНН и да проведе разследване. С неизпълнение на посочените задължения е допуснато съществено процесуално нарушение.

Решението е правилно и законосъобразно.

Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи, които са достатъчно изчерпателни и задълбочени, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Настоящият касационен състав намира, че Районен съд - Варна правилно е установил фактите по делото, въз основа на които е извел съответни на закона правни изводи.

С оглед санкционния характер на производството по ЗАНН, в тежест на административнонаказващия орган е да проведе законосъобразна процедура, която да завърши с издаване на законосъобразен акт.  Разпоредбата на  чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН повелява в НП да е дадено точно и ясно описание на нарушението, да са посочени датата и мястото на извършването му, както и обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В конкретният случай мястото на извършване на нарушението в АУАН е гр. Варна, к.к. „Св.Св. Константин и Елена”, хотел „Глория”, а в НП е посочено, че нарушението е извършено в гр. Варна, к.к. „Златни пясъци”, хотел „Алегра”.   

Посочване на мястото на извършване на нарушението е задължителен реквизит както в АУАН, така и в НП и има съществено значение при  индивидуализация на нарушението, в същото време е и предмет на доказване, поради което такъв пропуск  не може да бъде отстранен в процеса на обжалването на наказателното постановление. Отсъствието или неяснотата при определянето му като краен резултат е ограничаване на правото на защита на санкционираното лице. Не може елемент от обективния фактически състав на нарушението, каквото е мястото на извършването му, да се извлича от данните по преписката.

Неправилно в касационната жалба се твърди, че въззивният съд е преквалифицирал нарушението като маловажно. Въззъвният съд е отменил наказателното постановление, защото при издаването му е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неяснота къде е извършено административното нарушение.

В касационната жалба неправилно е посочено първо, че въззивният съд е посочил, че наказателното постановление е издадено в срок и е съобразено с нормата на чл.57 от ЗАНН, и второ, че има съответствие между акта и наказателното постановление. В опровержение на твърденията на касатора, наказателното постановление е отменено, защото е налице противоречие относно съществен реквизит – чл. 57, ал.1, т. 5, предл.3 от ЗАНН,  на наказателното постановление.  

По изложените съображения настоящия състав на Административен съд – гр. Варна приема, че следва да бъде оставено в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Предвид изхода на спора искането на жалбоподателя за присъждане на възнаграждение за юрисконсулт е неоснователно, по аргумент на противното на чл. 63д, ал.4 от ЗАНН

Ответникът е бил представляван от адв. Г.В.. Съгласно фактура №117/07.02.2023 г. на адв. В. е заплатено възнаграждение за адвокат в размер на 450 лева. Жалбоподателят е направил възражение за прекомерност за стореното възнаграждение за адвокат, но предвид размера на наложената имуществена санкция – 1500, предвидения минимум за възнаграждение за адвокат е  450 лева, съгласно с чл.18, ал.2, вр. чл.7, ал.2, т.2 от Наредба №1/09.07.2004 г., поради което заплатеното възнаграждение не следва да се намалява. Дирекция „Инспекция по труда” Варна следва да бъде осъдена да заплати в полза на „Бест Хотелс Мениджмънт” ООД сумата от 450 лева за адвокатско възнаграждение, съгласно чл. 63д, вр. чл.143, ал. 3 от АПК.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Варна,

 

    Р   Е   Ш   И  :

 

       ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение №50/11.01.2023 г.,  постановено по АНД №20223110205065/2022 г. по описа на Районен съд – Варна.

       ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда” Варна да заплати в полза на „Бест Хотелс Мениджмънт” ООД ЕИК ********* сумата от 450 /четиристотин и петдесет/ лева.

Решението е окончателно.                                                                

                                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

 

 

2.