Решение по дело №2738/2008 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 238
Дата: 30 март 2009 г. (в сила от 18 март 2010 г.)
Съдия: Мая Пеева
Дело: 20084110102738
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 ноември 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

       .................  от  30.03.2009 г., В. Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Великотърновски районен съд                                                                             Осми състав

На 23.03.2009 г.

В публичното заседание в следния състав:                     

                                                                                                    Районен съдия: М.П.

 

Секретар: Д. Г.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдията

Гражданско дело № 2738  по описа за 2008 г.

Иск по чл.99, ал.1 СК.

         Адвокатът на ищцата Т.Н.П. с ЕГН **********  твърди в исковата молба, че между ищцата и ответника А.Х.П. е сключен граждански брак на 18.02.1977 в гр.Велико Търново. От брака има родени 3 деца, които понастоящем са пълнолетни. Ищцата твърди, че ответника злоупотребява с алкохол често и когато е в нетрезво състояние подлага цялото семейство на психически и физически тормоз. Тя твърди, че е била принудена заедно с всичките си 3 деца да търпи това, като е правила многобройни опити да заздрави отношенията си с ответника но безуспешно. Всичко това довело до физическо, духовно и емоционално отчуждение между тях. Ищцата моли съда да прекрати брака й с ответника като дълбоко и непоправимо разстроен по изключителната вина на ответника на основание чл.99, ал.1 и ал.2 от Семейния кодекс. Моли да й бъде предоставено  за ползване на семейното жилище находящо се в гр.Велико Търново, ул.Бяла Бона №15-А, вх.А, ет.5, ап.15, придобито по време на брака. След прекратяване на брака иска да носи предбрачното си фамилно име Новакова. Претендира разноски.

         Ответника, чрез адвоката си по делото във Възражение отправено да съда по отношение на исковата молба твърди, че изложеното в нея е неясно и невярно. Твърди, че изцяло виновна за обтегнатите семейни отношения е  ищцата и, че тя самоволно е напуснала семейното жилище. Той предполага, че ищцата цели да го извади от семейното жилище и да се възползва от това. Иска да запази брака си с ищцата. Моли съда да отхвърли иска за развод на основание чл.99, ал.4 СК поради изключителната вина на ищцата.

         Съдът като прецени събраните по делото доказателства и взе под внимание становищата на страните, приема за установено следното:

         Между страните по делото е сключен граждански брак на 18.02.1977 г. в гр.Велико Търново, за което е издаден акт за граждански брак №69 от 18.02.1977 г. на Община Велико Търново- приложено заверено копие като доказателство по делото.  От гласните доказателства по делото, не се спори фактическата раздяла между страните по делото от м. Октомври 2008 г. – св. Михайлова и П..

         От показанията на св. Иваничка П. - дъщеря на страните се установи, че ответника редовно употребява алкохол, под влияние на който бие съпругата си и я гони от семейното жилище, като след подобни случаи се е налагало тя да отсяда при роднини, а напоследък при същата свидетелка, която е семейна и разполага със собствено жилище. При посещение при родителите си през юни месец 2008 г. тя е заварила скандал и баща си пиян, който е викал, обиждал ищцата, заплашвал, че ще я убие.

         От показанията на св. Любка Михайлова - дъщеря на страните става ясно, че ответника става много агресивен когато се напие. Свидетелката потвърждава твърденията на ищцата, че многократно се е връщала при ответника с надежда, че той ще престане с пиенето и агресивното си поведение. Потвърждава честото гонене от ответника на ищцата от семейното жилище заедно с непълнолетните тогава деца от брака. Свидетелства и за агресивно поведение спрямо себе си от баща си когато той е пиян.

         Ответника е сменил патрона на бравата на семейното жилище, което се потвърждава от свидетелката, която е търсила кварталния за съдействие за да си вземе лични вещи от жилището на родителите си.

         Свидетелите посочени и доведени от ответника не са пребивавали постоянно в семейната среда на страните, а са малко или много странични наблюдатели на  взаимоотношенията между тях, и техните впечатления са от време, отдалечено от фактическата раздяла. Те твърдят, че не са били свидетели на скандали и побои и не са виждали ответника пиян, но при епизодичните им впечатления от съвместния живот на съпрузите това е напълно обяснимо. За разлика от техните показания, съдът кредитира показанията на двете дъщери на страните, които са преки, непосредствени, като съдът не възприема възражението, че те са заинтересовани от делото, тъй като това са децата от брака и родствените им отношения са и с двете страни.

         От така описаната фактическа обстановка безспорно се установяват обтегнатите отношения между съпрузите и липсата на взаимно уважение, любов, разбирателство, взаимопомощ, съвместен живот и други по смисъла на СК. При липсата на тези ценности бракът се явява лишен от съдържанието си. Налице е невъзможност проблемите да бъдат преодоляни. Прекъснати са духовните материални и физически връзки между тях. С оглед на това съда счита, че е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака между страните.

         Установено беше, че ответника се е държал зле със съпругата и децата си под влияние на алкохола. Потвърдени от свидетелите бяха скандалите, побоите и гоненето многократно  от семейното жилище на ищцата. Това е довело до отчуждение на ищцата, причинено от виновното поведение на ответника. Предвид горното съдът намира, че следва да се приеме, че вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака се дължи на поведението на ответника.

         По небрачните искове:

         На основание чл.326 ГПК следва след развода ищцата да носи предбрачното си фамилно име Новакова

         На основание чл.107 СК съдът следва да се произнесе по въпроса за семейното жилище. Предвид изложената фактическа обстановка, установената вина на ответника за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, липсата на непълнолетни деца от брака и факта, че ответника не прави искане да се предостави на него ползването на семейното жилище, както и предвид направеното искане от ищцата съдът смята, че семейното жилище следва да бъде предоставено на ищцата за ползване.

         На основание чл. 329, ал. 1 ГПК разноските по делото следва да се възложат на ответника, поради което същият следва да заплати направените от ищцата разноски в размер на 125 лв., както и да заплати допълнителна държавна такса в размер на 25 лв. по сметка на ВТРС.

         Водим от горното съдът

                                      Реши:

         Прекратява с развод брака между Т.Н.П., ЕГН ********** *** и А.Х.П., ЕГН **********,***, сключен с акт за граждански брак № 69 от 18.02.1977 г. на Община Велико Търново като дълбоко и непоправимо разстроен.

         Приема за установено, че вината за дълбоко и непоправимо разстройство на брака е на мъжа А.Х.П..

         Предоставя ползването на семейното жилище в гр.Велико Търново, ул.Бяла Бона № 15, вх.А, ет 5, ап.15 на жената Т.Н.П..

         Постановява след влизане в сила на решението жената да носи предбрачното си фамилно име Новакова.

         Осъжда А.Х.П., ЕГН **********,*** да заплати на Т.Н.П., ЕГН **********,*** сумата 125.00 лв/сто двадесет и пет лева/, представляваща направени разноски по делото.

         Осъжда А.Х.П., ЕГН **********,*** да заплати по сметка на ВТРС държавна такса в размер на 25 лв.

         Решението подлежи на обжалване пред ВТОС в двуседмичен срок от връчването на решението на страните.

                                                                           Районен съдия: