Определение по дело №370/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 април 2010 г.
Съдия: Величка Борилова
Дело: 20101200500370
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 28 април 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер

225

19.03.2012 г.

година

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

03.19

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Елена Димова Налбантова

Мария Кирилова Дановска

Кирил Митков Димов

Съд. заседатели:

като разгледа докладвано от

Елена Димова Налбантова

Въззивно частно гражданско дело

номер

20115100500294

по описа за

2011

година

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.419 от ГПК и е образувано по частна жалба с вх.№ 6472/13.07.2011 г. на Абдурахман Калайджъ от гр.Кърджали, „Кардешлер сервиз” ЕООД – Кърджали и Суна Салибрахим Калайджъ, всички чрез адв. Аврамов – АК-Хасково, против разпореждане за незабавно изпълнение по заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК по ч.гр.д. № 162/2011 г. по описа на РС-Кърджали. В жалбата се твърди, че не спазили срока за подаване на възражение, тъй като не бил им връчен записа на заповед и заповед за незабавно изпълнение, копие от които се прилага към поканата за доброволно изпълнение от съдебния изпълнител. За това считат за нищожно връчването на поканата за доброволно изпълнение. Първият от тях не владеел български език и при заповедното производство е следвало съдът да преведе всички документи по делото. Това е следвало да стори и ЧСИ. Развиват и оплаквания, че заявлението по чл.417 от ГПК не било по утвърдения образец по Наредба № 6/20.02.2008 г.за утвърждаване на образци заповед за изпълнение, заявление за издаване заповед за изпълнение и други книжа във връзка със заповедното производство. Записа на заповед бил нищожен поради липса на задължителен реквизит – подпис, тъй като не е подписан от Абдурахман Калайджъ, лично и като представляващ дружеството. Нищожния менителничен ефект не бил основание по чл.417,т.9 от ГПК. Молят съдът да отмени разпореждането за незабавно изпълнение по заповед за незабавно изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК и да обезсили изпълнителния лист, издаден по ч.гр.д. № 162/ 2010 г. по описа на КРС.

В писмения отговор на частната жалба Аднан Бейсим Юмер, от гр. Момчилград, твърди, че по изп.д.№ 84/ 2011 г. по описа на ЧСИ Р.Сираков, поканите за доброволно изпълнение на тримата длъжници са връчени на 21.02.2011 г., лично срещу подпис на всеки от тях и това е отбелязано върху поканите и в същото време е станало и връчването на копия от заповед за изпълнение и изпълнителен лист. На тримата длъжници по изпълнителното дело били връчени и други книжа, с тях били извършвани действия по принудителното изпълнение , които не били обжалвани и са породили правни последици. Счита, че преклузивния срок за обжалване бил изтекъл, при което жалбата била недопустима. Абдурахман Калайджъ владеел български език, тъй като бил регистриран по българския закон като собственик на дружество, придобил недвижими имот в страната и по нотариалните актове се подписвал без извършен превод от български на турски език. Неоснователни били твърденията за нередовно връчване на ПДИ и за нищожност на запис на заповед, тъй като по изпълнителното дело е започнало изплащане на задължението в размер на 10000 лв. , което било признание на дълга. Моли съдът да остави частната жалба без уважение.

С определение № 131/ 24.02.2012 г. по ч.т.д. № 96/ 2011 г.ВКС, ТК, Второ г.о. е отменил определение № 1020/ 21.12.2011 г., постановено по в.ч.гр.д. № 294/2011 г. на КОС и е върнал делото на същия съд за разглеждане на частна жалба с вх.№ 6472/13.12.2011 г.

Окръжният съд, след преценка на доказателствата, приема за установено следното:

Съгласно чл.419,ал.2 от ГПК частната жалба срещу разпореждането за незабавно изпълнение се подава заедно с възражението срещу издадената заповед за изпълнение и може да се основе само на съображения, извлечени от актовете по чл.417. В това производство съдът проверява редовността на акта по чл.417 от ГПК само от външна страна. Оплакванията на частния жалбоподател са за нищожно връчване на поканата за доброволно изпълнение , тъй като не били връчени подлежащия на изпълнение акт – заповед по чл.417 от ГПК със запис на заповед и изпълнителен лист по ч.гр.д. № 162/2011 г. по описа на КРС. Освен това първия от жалбодателите не владеел български език писмено и говоримо, а заповедното производство се развивало писмено. ЧСИ не се съобразил с това обстоятелство и му връчил поканата за доброволно изпълнение на български език. Така била нарушена Конвенцията за защита правата на човека и е основание за отмяна на заповедта и обезсилване на изпълнителния лист. Твърди, че заявлението по чл.417 от ГПК не било издадено по утвърдения с Наредба № 6 /20/02.2008 г- за утвърждаване на образци на заповед за изпълнение, заявление за издаване на заповед за изпълнение и други книжа във връзка със заповедното производство. Твърди още, че записа на заповед бил нищожен поради липса на задължителен реквизит- не бил подписан от Абдурахман Калайджъ– лично и като представляващ дружеството. Моли съдът да отмени разпореждането за незабавно изпълнение и да обезсили изпълнителния лист.

При тези данни съдът намира жалбата за неоснователна.

Оплакванията за нищожност на поканата за доброволно изпълнение и записа на заповед следва да бъдат проверени в производство по предявен иск от кредитора, за завеждането на който има данни по делото. Както е посочено в ал.2 на чл.419 от ГПК частната жалба може да се основе само на съображения , извлечени от актовете по чл.417 от ГПК. Записа на заповед е редовен от външна страна, с формално авторство както от страна на Абдурахман Калайджъ- лично и като търговец, така и за Суна Калайджъ/въпреки че не се прави такъв довод/, на изявлението за задължаване с плащане и носи всички реквизити по чл.535 от ТЗ. Проверката на документа от външна страна сочи на същия извод, който е изведен от районния съд, че молбата за издаване на заповед за незабавно изпълнение на парично задължение е основателна. За това съдът намира разпореждането за незабавно изпълнение за законосъобразно и следва частната жалба да бъде оставена без уважение. Ето защо съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на Абдурахман Калайджъ от гр.Кърджали, „Кардешлер сервиз” ЕООД – Кърджали и Суна Салибрахим Калайджъ от гр.Кърджали, всички чрез адв. Аврамов – АК-Хасково, против разпореждане за незабавно изпълнение материализирано в заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК № 192/ 28.01.2011 г. по ч.гр.д. № 162/2011 г. по описа на Районен съд – Кърджали.

Определението не подлежи на касационен контрол.

Председател: Членове:1. 2.