Решение по дело №1741/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260076
Дата: 9 февруари 2021 г. (в сила от 21 април 2021 г.)
Съдия: Красимир Маринов Кръстев
Дело: 20203630201741
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                                    260076/9.2.2021г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Шуменският районен съд, четиринадесети състав

На двадесети януари две хиляди двадесет и първа година,

В публично заседание в следния състав:

 

Председател: Кр.К.

 

Секретар: Ф. А.

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД № 1741 по описа за 2020 г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 20-0869-001103/10.04.2020год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 179 ал.2 пр.1; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 185 от ЗДвП; чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 и 2 и чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДвП на Д.И.Д. ЕГН ********** ***, e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 200 /двеста/ лева за първото,  “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за второто нарушение, “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за третото нарушение, „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева за четвъртото нарушение, “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за петото нарушение и “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за шестото нарушение.

Жалбоподателя в жалбата си моли съда да постанови решение, с което да отмени НП, тъй като АНО е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до незаконосъобразност и недоказаност на процесното постановление. В съдебно заседание същият се явява, за него се явява и редовно упълномощен адвокат, който поддържа депозираната жалба. Представя писмена защита и моли за присъждане на направените по делото разноски

За въззиваемата страна, редовно призовани, се явява процесуален представител, който оспорва депозираната жалба и моли НП да бъде потвърдено. Моли за присъждане на юристконсултско вазнаграждение.

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

Жалбата е  неоснователна.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна: На 13.03.2020 г., жалбоподателя Д.Д. с лек автомобил „Рено“ с рег. № Н 92 09  АХ собственост на свид. А.А. посещава с. Овчарово, където се отбива при свой приятел, съпруг на свид. С.М. – кметски наместник на с. Овчарово. Около 13.30 мин. М. ги оставя да си говорят и отива в кметството да си изпълнява служебните задължения. Когато е прибира в дома си около 15.30 ч. жалбоподателя го няма в дома и. Около 16.30ч. същият отново се появява в дома, като я моли за помощ, тъй като същият с управлявания от него автомобил е катастрофирал, като е паднал в дерето до моста в селото. Жалбоподателя я моли да вземе щанга за да може да отвори багажника си, където било останало кучето му с което преди катастрофата са ходили да търсят трюфели. М. взема един лост и двамата отиват до обърнатата кола, от където с помощта на лоста изваждат кучето от багажника и жалбоподателя моли М. ***, понеже детето му е на градина и няма кой да го вземе. В катастрофиралата кола имало и нарязани дървета. Единствената молба от негова страна към свидетелката е била да го откара до с. Вехтово,не е търсел никаква друга помощ от свидетелката, нито пък се е оплаквал от здравословното си състояние. През това време очевидци от селото се обаждат на тел. 112 и докладват за катастрофирала и преобърната кола в дерето. По това време в района на с. Овчарово се е намирал полицейски екип в състав свидетелите Й.К., Д.Д. и В.П., които изпълнявали свои служебни задължения. Дежурният се свързва с тях и им възлага да проверят получения сигнал. Тримата свидетели вижда в дерето обърнатия автомобил и се свързват с помощта на мобилен телефон със свид. М. за да разберат, дали тя знае нещо за случая и какво точно. Същата им заявява, че в момента с личния си автомобил кара жалбоподателя към дома му, тъй като имал някаква работа. Свидетелите Д. и П. със служебен автомобил отиват в с. Вехтово в дома на жалбоподателя и го потърсват. Отговаря им възрастна жена, която им заявява, че в момента същият е в банята. Двамата свидетели го изчакват да се облече и му заявяват, че трябва с тях да отиде на местопроизшествието. Жалбоподателя се качва в колата им и тримата отиват на местопроизшествието. Междувременно на местопроизшествието е изпратен и екип на КАТ гр. Шумен в състав от свидетелите Г.М. и К.К.. След като се запознава с фактическата обстановка свид. М. в присъствието на Д. съставил АУАН серия GA № 221315 от 13.03.2020г., като сметнал, че с поведението си жалбоподателя е нарушил изискванията на чл. 20 ал.2, чл. 123 ал.1 т.1, чл. 123 ал.2, чл. 147 ал.1, чл.10 ал.1 т.1 и чл. 100 ал.1 т.2 от ЗДвП. Жалбоподателя отказал да подпише акта, което е удостоверено с подписа на свид. Й.К.. Не се е  възползвал от законното си право по чл. 44 ал.1 от ЗАНН и не е депозирал писмени възражения в законоустановения 3-дневен срок.

Въз основа на така съставения акт и материалите по делото е издадено Наказателно постановление № 20-0869-001103/10.04.2020год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 179 ал.2 пр.1; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 185 от ЗДвП; чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 и 2 и чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДвП на Д.И.Д. ЕГН ********** ***, e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 200 /двеста/ лева за първото,  “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за второто нарушение, “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за третото нарушение, „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева за четвъртото нарушение, “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за петото нарушение и “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за шестото нарушение.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава и от останалите събрани по делото доказателства, както и от показанията на разпитаните в съдебно заседание свидетели – Г.М., Д. Ж. С.М., Й.К., А. А., Д.Д., В.П., К.Д., както и от присъединените на основание разпоредбата на чл. 283 от НПК писмени доказателства. При преценка на събраните в хода на съдебното производство гласни доказателства чрез разпита на горепосочените свидетели, съдът намира, че същите следва да бъдат кредитирани изцяло, доколкото всеки един от тях с изключение на свид. ЕАлейдин А. е присъствал по време на извършване на проверката на жалбоподателя и пресъздава пряко възприетите от него факти и обстоятелства. Показанията им са източник на пряка доказателствена информация за случилото се събитие. Освен това показанията им са еднопосочни, непротиворечиви, кореспондират помежду си и се подкрепят и от останалия събран по делото доказателствен материал. Още повече, доколкото посочените свидетели не са се намирали в никакви особени отношения с нарушителя, от които да извличат ползи от твърденията си, същите не може да се считат за заинтересувани или предубедени, при което за съда не съществуват основания да не кредитира дадените показания и приема същите за достоверни и правдиви.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

Наказателното постановление № 20 – 0869 - 001103/10.04.2020 г. издадено от компетентен орган - от ВПД Началника на сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – гр. Шумен, съгласно заповед Рег. № 812з – 515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи. В хода на административно наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. При извършената служебна проверка съдът установи, че при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на обжалваното наказателно постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения на нормите на ЗАНН, водещи до неговата отмяна.

В акта за установяване на административно нарушение, а в последствие и в наказателното постановление, нарушенията са били описани пълно и ясно, като са били посочени всички елементи от обективната страна на състава му, както и допълнителните относими към него обстоятелства, т. е. вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща на санкционираното лице да разбере за извършването на какво конкретно нарушение е ангажирана административно-наказателната му отговорност, респективно да организира пълноценно защитата си, което той в крайна сметка е сторил в развилото се съдебно производство.

Производството е от административно - наказателен характер, при което е необходимо да се установи налице ли е деяние, което представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, същото извършено ли е от посоченото в акта лице и извършено ли е виновно - предпоставките са абсолютни, като тежестта на доказване лежи върху административно наказващия орган. Според разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Установи се по безспорен начин, че той е извършил визираните в наказателното постановление нарушения, тъй като същият е управлявал МПС с което е предизвикано ПТП в следствие на несъобразена от него скорост. След настъпването му същият не остава на място за да установи последиците от него, а търси съдействие от свид. М. да напусне произшествието, вследствие на една или друга за него причина. Като участник в ПТП, не дава данни за самоличността си, като напуска произшествието, а също така не уведомява собствениците на имуществото което е повредил. Управляваното от него ППС не е минало задължителния технически преглед за времето през което го е управлявал. Не е могъл да представи на проверяващите СУМПС и свидетелство за регистрация на управлявания от него автомобил. От показанията на свид. А., се разбира, че процесният автомобил макар и на „книга“ да е негова собственост, то той се управлява и поддържа от жалбоподателя и сам си е причинил констатираните три последни нарушения. Съдът не възприема изтъкнатия от него и защитата му довод, че е трябвало да се прибере в село Вехтово за да си прибере детето, което било на детска градина и това е причината да напусне произшествието, което пък от своя страна да изключи отговорността му за напускане на произшествието. Дори да се приеме, че телефонът му е бил в неизправност, то е имало други хора които са могли да направят това вместо него. Сигнала за настъпилото ПТП е получен от очевидци на случилото се. Свидетелката М. също така е могла да стори това, но тя не е помолена от жалбоподателя да го стори. Съдът намира, че нито едно от деянията, които са описани в акта и в НП, не следва да се отхвърлят като неправилни. Напротив, те са доказани, както от обективна така и от субективна страна. От свидетелските показания е установено, че по време на съставяне на АУАН, жалбоподателя е проявявал белези, че е под въздействието на алкохол. Самият жалбоподател в защитната си пледоария потвърждава този извод на съда със заявеното от негова страна, че след като се прибрал в къщи е употребил ракия тъй като чувствал болки във врата. Можел е да потърси съдействие за оказване на медицинска помощ, имал е тази възможност но не е потърсил такова. Едва след съставяне на АУАН се е наложило търсене съдействие на медицинските органи и такова е оказано, като същият е приет в болнично заведение в 21.15 часа. В тази връзка съдът не възприема лансираната от защитата теза, че жалбоподателя е бил в състояние, което не му позволява адекватно да разбира какво се е случило с него и управляваната от него кола и в тази връзка да гради защитата си.

Съгласно наказателната разпоредба на чл. 179 ал.2 пр.1 от ЗДвП се предвижда наказание „глоба“ 200 лева, за водач който вследствие движение с несъобразена скорост причини ПТП. Наказанието е в константен размер. Съгласно наказателната разпоредба на чл. 175 ал.1 т.5 от ЗДвП се предвижда наказание „лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца  и “глоба” от 50 до 200 лева, за водач на МПС, който наруши задълженията си като участник в ПТП – не спира и не установява последиците от настъпилото ПТП. Съгласно наказателната разпоредба на чл. 175 ал.1 т.5 от ЗДвП се предвижда наказание „лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца  и “глоба” от 50 до 200 лева, за водач на МПС, който наруши задълженията си като участник в ПТП – като участник в ПТП не дава данни за самоличността си на другите участници в движението, като не уведомява собствениците на имуществото което е повредил. Тази две наказателни разпоредби се прилагат за извършено нарушение на чл. 123 ал.1 т.1 и чл. 123 ал.2 от ЗДП. За тези две извършени нарушения административно-наказващия орган е наложил наказания в средния размер имайки предвид, че жалбоподателя и друг път ги е извършвал видно от приложената справка за нарушител и съдът ги намира за справедливи. Съгласно разпоредбата на чл. 185 от ЗДвП се наказва с „глоба“ 20 лв. водач, който управлява МПС което не е представено за годишен технически преглед. Съгласно разпоредба та на чл. 183 ал.1 т.1 предл.1 и 2 от ЗДвП се наказва с „глоба“ 10 лв., водач на МПС, който не носи със себе си свидетелство и талон от съответната категория за управление на МПС. Съгласно разпоредба та на чл. 183 ал.1 т.1 предл. 3 от ЗДвП се наказва с „глоба“ 10 лв., водач на МПС, който не носи със себе си свидетелство за регистрация на управляваното от него превозно средство. Последните три наказания са в константен размер.

Административно наказващият орган правилно да е квалифицирал нарушенията и правилно му е наложил наказанията. Нарушенията за които е бил санкциониран са осъществени, както от обективна, така и от субективна страна и правилно е приложена съответната административно-наказателни разпоредби на Закона за движение по пътищата, като е съобразена разпоредбата на чл. 53 ал.2 от ЗАНН и като е взето предвид, че осъществяването на нарушението и самоличността на лицето, са били установени по безспорен начин. Съдът не констатира наличието на съществени процесуални нарушения в процедурата по издаването на АУАН и НП, които да опорочават самото НП и да повлекат неговата отмяна. При индивидуализацията на наказанието административно-наказващия орган е съобразил тежестта на извършеното нарушение и неговата обществена опасност и е определил размера на наказанието в минимално предвидения размер съобразно изискванията на Закона за движение по пътищата, в съответствие с чл.27 ал.2 от ЗАНН и т.1 от ППВС №10/28.09.1973г.

            Предвид на гореизложеното, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е обосновано, правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено, а жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

            Предвид направеното искане от страна на процесуалния представител на  административно-наказващия орган за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, съдът съобрази, че съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН /обн. ДВ, бр. 24/29.11.2019 г., в сила от 03.12.2019 г./, в съдебните производства по обжалване на наказателно постановление страните имат право на разноски по реда на АПК. Според нормата на чл. 143, ал. 3 от АПК, когато съдът отхвърли оспорването, както е в процесния случай, тези разноски следва да се възложат в тежест на подателя на жалбата. Относно размера на разноските разпоредбата на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН предвижда, че в полза на юридически лица, които са били защитавани от юрисконсулт /както е в случая за ОД на МВР – гр. Шумен/, се присъжда възнаграждение в определен от съда размер, който не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на   чл. 37 от Закона за правната помощ /ЗПП/. Доколкото в съпроводителното писмо не е посочен конкретен размер на поисканото юрисконсултско възнаграждение, а и в съдебно заседание не е представен списък на разноските, то съгласно разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ, съдът определя възнаграждение на юрисконсулта, представляващ административнонаказващия орган - ОД на МВР – гр. Шумен по делото, в размер на 100 /сто/ лв., която следва да се присъди в тежест на жалбоподателя Д.Д., която сума следва да се заплати от последния по сметка на ОД на МВР – гр. Шумен.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 предл.първо от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-0869-001103/10.04.2020год. на Началник сектор ПП към ОДМВР – гр. Шумен, упълномощен с Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на МВР, с което на основание чл.53 от ЗАНН, чл. 179 ал.2 пр.1; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 175 ал.1 т.5; чл. 185 от ЗДвП; чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 и 2 и чл.183 ал.1 т.1 пр.3 от ЗДвП на Д.И.Д. ЕГН ********** ***, e наложено административно наказание “глоба”,  в размер на 200 /двеста/ лева за първото,  “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за второто нарушение, “глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за третото нарушение, „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева за четвъртото нарушение, “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за петото нарушение и “глоба” в размер на 10 /десет/ лева за шестото нарушение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред ШАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

 

Районен  съдия: