Определение по дело №393/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 декември 2020 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Кремена Димова Костова Грозева
Дело: 20207240700393
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 34

17.12.2020г., гр. Стара Загора

 

 

Старозагорски административен съд, трети касационен състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

Председател:  БОЙКА ТАБАКОВА

       Членове: 1.Кр.КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                           2.СТИЛИЯН МАНОЛОВ

     

при секретар: 

и с участието на прокурора:

като разгледа докладваното от съдия Костова-Грозева ЧКАНД 393 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по повод на частна жалба, подадена от Й.С.Т. ***, чрез адв. А.И., САК против протоколно Определение от 29.09.2020г., постановено по АНД № 863/ 2020г. по описа на Районен съд – Казанлък, с което подадената жалба против електронен фиш, серия К № 2124542, издаден от ОДМВР Стара Загора, с което й била наложена санкция „глоба“ в размер на 50 лева за нарушение на чл.21, ал.2, вр. с ал.1 от ЗДвП.

В частната жалба се твърди, че на 16.06.2020г. под вх. № 433200-57061 срещу ЕФ била подадена жалба в деловодството на СДВР-ОПП с посочен адресат РС Стара Загора, тъй като не било ясно сочено пред кой съд подлежал на обжалване фиша. При подаването на жалбата до съда с положен подпис от пълномощника, бил представен и препис за другата страна, който бил с поставен червен печат „препис“ и на мястото на подпис имало поставен инициал „п“, поради липса на задължение преписа за насрещната страна да бъде подписан. Налице обаче била порочна практика в различните структури на МВР при окомплектоване на преписката за съда да се прилагат преписите от жалбата, обозначени са тях. На 17.09.2020г., твърди частната жалбоподателка, й била връчена единствено призовка за страна № 1/24.08.2020г., от който отрязък не били видни да са дадени указания от съда за отстраняване на нередовности по жалбата, както и липсвало, че такова съобщение се прилагало. Теоретични било възможно отрязък от такова да било приложено, но да се бил загубил. Освен това още на 26.08.2020г. чрез официалния си електронен адрес до официалния електронен адрес на РС Казанлък било направено искане за представяне на достъп до делото чрез системата „Електронни съдебни дела“, както и било направено изрично искане, че се желае получаване на електронни призовки и съобщения по настоящото дело, но такъв достъп не бил разрешен и това било причината да не имало уведомяване на страната за дадените от съда указания.

С оглед на гореизложеното, се моли касационната инстанция да приеме за основателна частната жалба и да я уважи, като отмени протоколно определение от 29.09.2020г., постановено по АНД № 862 по описа на РС Казанлък и върне делото за продължаване на съдопризводствените действия.

Съдът, като взе предвид изложеното в частната жалба и като обсъди приложените по делото писмени доказателства, допълнително представените от РУ Казанлък при ОДМВР Стара Загора с писмо вх. № 6934/16.12.2020г. и извърши проверка на обжалвания съдебен акт, намира за установено следното:

Частната жалба е подадена в срок и от надлежните страни, спрямо която се постановява акт, преграждащ по нататъшното развитие на процеса, поради които същата се явява процесуално допустими.

Разгледана по същество, Съдът намира следното:

С процесното протоколно определение от 29.09.2020г. състав на РС Казанлък приел за установено пред него, че подадената от жалбоподателката Й.Т. жалба е нередовна по см. на чл.320, ал.3 от НПК, тъй като екземплярът от документа не удостоверявал подпис на подателя си. Във връзка с това и на осн. 323, ал.1, т.1 от НПК постановил оставяне без движение на така подадената жалба, като до страната е изпратено съобщение за това, че подадената от нея жалба е оставена без движение, тъй като същата не е подписана и следва в 7 дневен срок да се отстрани тази нередовност. Удостоверява се по делото на РС, че съобщението за разпореждането на съда е получено от Т., чрез адв. А.И. на 17.09.2020г., съотв. на това срокът за отстраняване нередовността на жалбата е изтичал на 24.09.2020г. /присъствен ден/, като към съотв. момент /29.09.2020г./ отстраняване на констатираната от въззивния съд нередовност на жалбата не е налице. Това мотивира РС да постанови в открито с.з. от 29.09.2020г. прекратяване на производството и връщане на подадената жалба.

Така постановеното определение от РС Казанлък е неправилно.

Производствените правила, по които разглежда РС делата с предмет актове по ЗАНН са тези, установени в НПК, като съдът действа като въззивна инстанция. Макар формално въззивният съд правилно да процедира, оставяйки подадената жалба от Т. без движение като нередовна по см. на чл.320, ал.3 от НПК, тъй като екземплярът, постъпил в съда не обективира подпис на подател, както и формално тази нередовност да не е отстранена от страната в указания й 7 дневен срок, то РС е следвало внимателно и правилно да отчете безспорния факт, че жалбата не е подадена директно в съда, а чрез административно – наказващия орган, като вкл. е подадена чрез друга териториална структура на МВР, а именно СДДВР-ООП, което се удостоверява вх. рег. № 433200-57061. Самият екземпляр от наличния по делото пред РС документ „жалба“ съдържа поставен на титулната си страница червен печат „препис“, което е индиция, че друг екземпляр от нея е наличен в административно-наказващия орган и съотв. е следвало да се изиска този екземпляр, за да се извърши проверка, дали той също не е подписан, съотв. подписан от подателя на документа. Видно от извършената от касационната инстанция допълнителна проверка, чрез изискване на наличния в РУ Казанлък при ОДМВР Стара Загора екземпляр на подадената чрез ООП-СДВР жалба от Й.Т.  против въпросния електронен фиш, се удостоверява, че в АНО е оставен именно подписания екземпляр от жалбата, а органът е допуснал неправомерно да изпрати на съда екземпляра от документа, който е предназначен за него и е под формата на „препис“.

В този смисъл напълно основателно се възразява, че неправилно въззивният съд приема, че пред него е била подадена нередовна жалба, която следва да се оставя без движение, съотв. производството да се прекратява, поради неотстраняване на нередовността в указания срок. Данните пред тази инстанция опровергават тези изводи на въззивния съд. Налице е напълно редовна от външна страна жалба, като подадена от Й.Т., чрез адв. А.И., САК, която следва да бъде разгледана от съда. Следва да се укаже на РС, че от наличната преписка не се съдържат данни за момента на връчване на ЕФ на обжалващата страна, което налага и събиране на доказателства в тази насока.

Водим от горното, трети касационен състав при Старозагорският административен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ протоколно определение от 29.09.2020г., постановено по АНД №863/2020г. по описа на Районен съд – Казанлък и ВРЪЩА делото на РС Казанлък за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и/ или протестиране.

 

 

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                 

                           1.

 

 

 

                           2.