Решение по дело №42/2020 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 октомври 2024 г.
Съдия: Диана Симеонова Стателова
Дело: 20205230200042
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

260009

 

02.10.2024г.

 

   ПАНАГЮРИЩЕ

 
 


          Номер                         Година                                     Град                                   

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 
 


                                                                                                                 

 

Пети ноември

 

2020

 
                

на                                                                             Година                                      

 

в публично заседание в следния състав:

ДИАНА  СТАТЕЛОВА

 
                                                                    

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                            

                                                                                                                                                                                 

ИВАНКА ПАЛАШЕВА

 
 

Секретар                                                        

 

 
 


и прокурор   КРАСИМИР ТАНЕВ                                                     

 

като разгледа докладваното от                                                                                    

съдия СТАТЕЛОВА

 

42

 

2020

 
 


                                       АНД №                       по описа за                     год.,

 

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващи от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 4553597- F477909 от 29.07.2019г. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“- П. в Централно управление на Национална агенция за приходите.

Предявена е жалба от „В.09“ ЕООД, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя П П.Т., в която се сочи, че считат НП за изцяло незаконосъобразно и неправилно, тъй като е постановено в противоречие с материанлния и процесуалния закон, като при издаването на АУАН, станал основа на процесното НП, съществено са нарушени разпоредбите на ЗАНН и ЗДДС.

Молят Наказателно постановление № 4553597- F477909/29.07.2019г. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“- П. в Централно управление на Национална агенция за приходите да бъде отменено.

По делото е изслушан актосъставителят Д.М.К. и е разпитана свидетелката М.Л.С..

От приложения по делото АУАН № F477909/18.03.2019 г. се установява, че при извършена проверка на АНО на 13.03.2019 г., в 14:00 ч., на кафе- автомат на самообслужване в м. „Люляковица“, пл. „Асарел – Медет“ АД, община Панагюрище, на входа до бариерата на КПП №4, стопанисвано от дружеството – жалбоподател, е констатирано, че като задължени по чл.3 от Наредба №Н -18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на Министерство на финансите, „В.09“ ЕООД извършват продажба на стоки чрез автомат на самообслужване с електрическо захранване, без да е монтирано фискално устройство (ФУВАС). Описано е, че проверяващите са извършили контролна покупка на един брой кафе на стойност 0,40 лв., при което е установено, че на дисплея на вендинг- автомата не се визуализира фискален бон и не се изписва номер на касова бележка, час и стойност на закупената стока. В АУАН е посочено още, че извършената проверка е документирана с ПИП №0378988 от 13.03.2019 г. и води до неотразяване на приходи, с което са нарушени разпоредбите на чл.7, ал.1 от Наредба №Н- 18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на Министерство на финансите, във връзка с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС. 

Съгласно обжалваното НП на „В.09“ ЕООД, представлявано от П П.Т., е наложена имуществена сакция в размер на 3000,00 лв. на основание чл.175, ал.2 от ЗДДС за това, че при извършена проверка на АНО на 13.03.2019 г., в 14:00 ч., на кафе- автомат на самообслужване в м. „Люляковица“, площадка „Асарел – Медет“ АД, община Панагюрище, на входа до бариерата на КПП №4, стопанисвано от дружеството – жалбоподател, е констатирано, че като задължени по чл.3 от Наредба №Н- 18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на Министерство на финансите, „В.09“ ЕООД извършват продажба на стоки чрез автомат на самообслужване с електрическо захранване, без да е монтирано фискално устройство (ФУВАС). Посочено е, че допуснатото нарешение на разпоредбите се дължи на това, че дружеството – жалбоподател не е монтирало, въвело в експлоатация и не е регистрирало в компетентната ТД на НАП фискално устройство за регистриране на извършените продажби от датата на започване на дейността на обекта – 18.06.2018 г., съгласно сключен договор за наем №Д –I- 97/11.06.2018 г., сключен между „Асарел –Медет“ АД – наемодател и „В.09“ ЕООД – наемател. Описано е, че е извършена контролна покупка на един брой кафе на стойност 0,40 лв., при което е установено, че на дисплея на вендинг- автомата не се визуализира фискален бон и не се изписва номер на касова бележка, час и стойност на закупената стока.

От приложената по делото Заповед №ЗЦУ – ОПР-17/17.05.2018 г. на изпълнителния директор на НАП, се констатира, че същият е упълномощил началниците на отдели „Оперативни дейности“ в Дирекция „Оперативни дейности“ на Главна дирекция „Фискален контрол“ в Централното управление на НАП да издават НП, регламентирани в ЗДДС,  което сочи, че НП е издадено от компетентен орган.

По делото е приложен Протокол за извършена проверка №378988/13.03.2019 г., в който е посочено, че е извършена проверка на кафе- автомат на самообслужване, находящ се в м. „Люляковица“, пл. „Асарел – Медет“ АД, община Панагюрище, на входа до бариерата на КПП №4, стопанисвано от дружеството – жалбоподател „В.09“ ЕООД, като е констатирано, че цените на предлаганите топли напитки от кафе-автомата са надлежно описани. Посочено е, че жалбоподателите са регистрирани по ЗДДС, като е установено още, че при отваряне на кафе – автомата от представляващия – П Т. е установено, че в него няма монтиран ФУВАС и е направен опис на наличните средства в касата на кафе – автомата и е установено, че същият съдържа 50,70 лв. Установено е още, че покупката на служителите на АНО за кафе от 0,40 лв. не е е отчетена от ЕСФП в НАП.

В „Забележки“ е посочено, че на кафе –автомата на самообслужване е поставено съобщение, че от органите по приходите от НАП е констатирано нарушение по ЗДДС.

По делото е приложен Договор за наем № Д–I-97/11.06.2018 г., се констатира, че наемодателят – „Асарел – Медет“ АД са предоставили на наемателя – „В.09“ ЕООД за временно и възмездно ползване площ от 1 кв.м в м. „Люляковица“, предназначена за инсталиране на автомат за топли напитки, собственост на дружеството – жалбоподател при месечен наем в размер на 60,00 лв. без ДДС, като договорът е сключен за една година, считано от датата му на влизане в сила.

При изслушването на актосътавителя Д.М.К., същият сочи, че на 13.03.2019 г., заедно със свидетелката М.С., му е била възложена проверка по сигнал, че на кафе – машината, собственост на жалбоподателите, не е монтирано фискално устройство. Посочва, че първоначално не са знаели къде се намира КПП №4, а по-късно, когато го научили, установили, че на бариерата има кафе – автомат, който е изключен от енергоситемата и е поставен надпис, че същият не работи.

Актосъставителят подчертава, че когато попитали минаващи служители от кога не работи кафе – машината, същите им обяснили, че не знаят автоматът да не работи. Посочва, че помолили охраната да включи електрозахранването на автомата и пуснали 0,40 лв. за кафе, като установили, че машината работи, направила е кафе, но на дисплея на автомата не се визуализира фискален бон, няма час и не се отразява нищо. Актосъставителят твърди, че след свързване с отдел „Селекция“, за да пуснат т.нар. „Х – задача“ е направена още една контролна покупка за кафе и е установено, че информацията не пристига в НАП. Установено е, че след отваряне на кафе – автомата от собственика му – П Т., управител на дружеството – жалбоподател, е констатирано, че няма фискално устройство за вграждане в автомат за самообслужване, като жалбоподателят е обяснил, че е закупил такова устройство, но по- късно то се оказало регистрирано на улица в гр. Панагюрище, а не на КПП №4 на „Асарел – Медет“ АД.

Актосътставителят К. сочи, че скоро, след като е направена проверката, П.Т. се качил на автомобила си и донесъл фискално устройство, но не е станало известно на проверяващите дали е свалено от някъде другаде.

От разпита на свидетелката М.Л.С., се установява, че при контролна покупка на кафе пред вендинг- автомата, първоначално установили, че същият е изключен. Сочи, че след като поискали да бъде включен в енергосистемата, на дисплея не се визуализирал номер на касов бон, нито стойност на покупката. Описва, че след като направили контролната покупка, автосъставителят К. поискал от отдел „Селекция“ да пуснат „Х- задача“ и направили повторна покупка, за да се установи дали се отразява продажбата, но такава не се отразила. Според описаното от свидетелката, контактът на електрозахранването за кафе- автомата се намира в кабинката на охраната на КПП№4 и няма спомен кой от двамата служители на АНО, след като се е легитимирал като орган на НАП, е включил в контакта на ел.системата процесния кафе – автомат.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, безспорно се констатира, че на 13.03.2019 г., в 14,00 ч., в м. „Люляковица“, пл. „Асарел – Медет“ АД, община Панагюрище, на входа до бариерата на КПП №4 е извършена проверка на кафе- автомат на самообслужване от служители  на отдел „Оперативни дейности“ – П. в Централно управление на НАП, които са установили, че „В.09“ ЕООД, в качеството си на задължено лице по реда на чл.3 от Наредба №Н- 18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на Министерство на финансите, са установили, че  кафе – автоматът на жалбоподателите не е снабден с фискално устройство, което да отчита извършваните продажби на стоки.

От събраните гласни доказателства безспорно се констатира, че при пристигането на служителите на АНО на кафе –автомата е бил поставен надпис, че същият не работи, а автоматът е бил изключен от енергозахранването му.

Установи се, че енергозахранването на машината се осъществява посредством контакт с енергоситемата, разположен в кабинката на охраната на дружеството – наемодател – „Асарел – Медет“ АД, а при проверката включването на електрозахранването е осъществено от служителите на АНО или служителите на дружеството – наемодател, но не и от служител на дружеството – жалбоподател, които са поставили надписът, че машината не работи.

Установи се безспорно и категорично, че контролните покупки на служителите на АНО са осъществени въпреки изричната писмена забрана на дружеството- жалбоподател „В.09“ ЕООД, кафе – автоматът да бъде употребяван по предназначение, като се установи, че управителят на жалбоподателит, след известно време е предоставил на проверяващите фискално устройство (ФУВАС), което не е установено от АНО къде е реагистрирано.

Съдът счита, че следва да отмени обжалваното НП, тъй като констатациите на АНО са извършени въпреки забраната да се използва кафе – автомата, която забрана е била наложена, понеже автоматът не е бил свързан с фискално устройство, което да осъществява отчитане на цените на продадените от автомата стоки. Установи се безспорно и категорично, че служителите на АНО са привели в действие процесния кафе- автомат, без съгласието на представлявител на проверяваното дружество, тъй като са се възползвали от обстоятелството, че машината може да бъде приведена в действие от помещението на охранителите на КПП №4.

Съдът не следва да приема обясненията на актосъставителя К, дадени в открито съдебно заседание, че при запитване на работещи в дружеството – наемодател „Асарел – Медет“ АД дали знаят работи ли кафе – автомата, същите са отговорили, че автоматът работи. Установи се, че самоличностите на работещите не са посочени изрично в протокола за извършена проверка с трите им имена и същите не са присъствали на проверката, както и не могат да  бъдат призовани като свидетели по делото.

  Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Панагюрският районен съд

 

Р Е Ш И:

 

    ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 4553597- F477909/29.07.2019г. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“- П. в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на „В.09“ ЕООД, с ЕИК- *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от П П.Т., за нарушение на чл.7, ал.1 от Наредба №Н- 18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на Министерство на финансите, във връзка с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС, на основание чл. 185, ал.2 от ЗДДС, е наложена имуществена сакция в размер на 3000,00 лв. (три хиляди лева).

 Решението подлежи на касационно обжалване пред Пазарджишки административен съд в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че същото е изготвено.  

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: