Присъда по дело №150/2019 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Анна Иванова Кайтазка
Дело: 20191310200150
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 4 юни 2019 г.

Съдържание на акта

      П Р И С Ъ Д А     10                                     

                                               гр.Белоградчик, 17.01.2020 г.

 

   В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А         

 

       Белоградчишкият районен съд, 4-ти състав в публично съдебно заседание на седемнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                     

                                                              Районен съдия : Анна Кайтазка

 

при участието на секретаря Наташа Стефанова, като разгледа докладваното от съдия Кайтазка НЧХД  № 150 по описа за 2019 г., въз основа на закона и данните по делото                

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И :

 

          ПРИЗНАВА подсъдимия М.П.В. - роден на *** ***, обл. В., българин, български гражданин, не женен, не осъждан, със средно образование, не работи, с ЕГН ********** за НЕВИНЕН в това, че на 25.05.2019 г. в гр.Б., обл.В., е причинил на Л.Д.Й., лека телесна повреда, чрез нанесен удар с юмрук в главата, изразяваща се в контузия на ляво ухо с разкъсно - контузна рана по задната повърхност на ушната мида и лек оток на долната устна, довели до причиняване на разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, поради което и на основание чл.304 от НПК, ГО ОПРАВДАВА по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл.130 ал.1 от НК.

         ОТХВЪРЛЯ предявения от Л.Д.Й. ***, с ЕГН **********, граждански иск срещу М.П.В. /с посочена по-горе самоличност/  - иск с правно основание чл.45 от ЗЗД, за сумата от 1 700,00 /хиляда и седемстотин/ лева - обезщетение за неимуществени вреди, като неоснователен.

         ОСЪЖДА на основание чл.190 ал.1 от НПК тъжителя Л.Д.Й. /с посочена по-горе самоличност/ да заплати:  по сметка на ВСС направените по делото разноски за вещо лице /транспортни разходи/  в размер на 10,00 /десет/лева и на подсъдимия М.П.В. /с посочена по-горе самоличност/ - сумата от 600,00 /шестотин/ лв., за направените от последния разноски по делото – възнаграждение на адвокат. 

          Присъдата подлежи на обжалване в 15 - дневен срок от днес пред ОС-Видин.

 

                                                                     Районен съдия:

 

МОТИВИ  към  присъда  10/17.01.2020 г. по НЧХ дело 150/2019 г. по описа на РС-Белоградчик, 4-ти състав.

 

         Л.Д.Й. *** е подал частна тъжба срещу М.П.В. ***. В тъжбата на Л. Й. се твърди, че на 24.05.2019 г. той и подс. В. били в дискотека „А.“ в гр.Б., в две отделни компании, седейки на две отделни, съседни маси, без да контактуват по между си тогава. Двамата обаче имали стар конфликт – отпреди два месеца, когато работели заедно в чужбина – Англия, при един и същ работодател. След полунощ, ок 02.00 ч., вече на 25.05.2019 г., тъжителят посетил тоалетната в заведението, където бил нападнат – докато бил вътре, с гръб към вратата, усетил силен удар в лявата странична част на главата си, покрай лявото ухо. Когато Й. се обърнал, видял пред себе си подсъдимия М. В., който произнесъл думите “ Ти какво си мислиш, няма да ти се размине!“ Й. напуснал тоалетната , след него и М. В.. Й. почувствал силна болка във врата, главата, виело му се свят, а от лявата страна на главата – покрай ухото – усетил, че тече кръв. С близки хора посетил веднага центъра за Спешна медицинска помощ в гр.Б., след което пък веднага - болнично заведение в гр. В., където обработили рана на главата му. Й. твърди, че вследствие удара с юмрук от подс. М. В., му била причинена телесна повреда, от която се възстановявал седмици наред. Болели го главата, врата, лявата долна челюст, имал синини и подутини в областта на устата вляво. Преживял и психически стрес, поради изненадващото поведение на М.В. - удар в гръб, без да е предизвикал това.

         Предвид изложеното, частният тъжител иска М.П.В. да бъде осъден за извършено престъпление по чл.130 ал.1 от НК.

         Частният тъжител е конституиран и в качеството на граждански ищец. Приет е за съвместно разглеждане в наказателния процес, предявеният от  Л. Й. срещу подсъдимия, граждански иск: за обезщетение на нанесени неимуществени вреди в размер на 1 700,00 лв. В хода на съдебното производство, гражданският ищец и неговият повереник поддържат иска и молят съда да го уважи.

         Повереникът на частния тъжител пледира подс. В. да бъде признат за виновен по повдигнатото обвинение по чл.130 ал.1 от НК и да бъде уважен гражданския иск, счита че претенциите им са доказани.

         Защитникът на подсъдимия пледира за оправдаване на същия поради недоказаност на извършване на деянието и на авторството му, а относно гражданския иск – моли да бъде отхвърлен и да се присъдят на подсъдимия разноските по делото.

         Подсъдимият  М. В. не се признава за виновен, не дава обяснения по обвинението в хода на съдебното следствие. 

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, намира за установено следното: 

         От фактическа страна:

         Подс. М.П.В. е роден на *** ***, българин, български гражданин, със средно образование, не женен, не осъждан, не работи, с ЕГН **********.

         Тъжителят Л.Й.  и подсъдимият М.В. ***, имали конфликтни, спорни отношения по повод пребиваването им и работа на двамата в чужбина – Великобритания, при един и същ работодател, през зимата-пролетта на 2019 г.

         На 24.05.2019 г., и двамата – тъжителят и  подсъдимият, прибрали се вече в РБългария, посетили едно и също заведение, вечерта – дискотека „А.“ в гр.Б., но били в различни компании, седели на различни маси.

След полунощ, вече на 25.05.2019 г., тъжителят посетил ФСМП-Б., където обработили рана на главата му – зад лявото ухо. Тъй като от филиала го насочили към ЦСМП-Видин, Л. Й. потърсил у тях баща си – свид. Д. М., за съдействие и помощ. Л. обяснил на баща си, че е бил ударен от подсъдимия М.В. в дискотеката. Л. Й. имал превръзка на главата. Свидетелят Марков го  откарал до болницата в гр. Видин, където в ЦСПМ-Видин бил извършен преглед и обработка отново на раната на пациента.  Издаден бил и амбулаторен лист за прегледа.

На 27.05.2019 г. тъжителят Л. Й. посетил и хирург при МБАЛ-“Св. Петка”-Видин, където бил освидетелстван и му било издадено медицинско свидетелство относно този преглед - с посочени линейна разкъсно-контузна рана с дължина 2,5 см. по задната повърхност на лява ушна мида, болка в лявата горна частна врата при опипване, лек оток на долната устна и палапторна / при опипване/ болка в долната челюст – вляво, пред ухото. 

Видно от заключението на съдебно-медицинската експертиза, изготвено по делото и прието от съда в с.з., с уточнения от вещото лице, направени в същото с.з., на тъжителя са установени: контузия на лявото ухо с  разкъсно - контузна рана по задната повърхност на ушната мида и лек оток на долна устна.  Тези наранявания са определени от вещото лице, като: раната – временно разстройство на здравето, но не опасно за живота на пострадалия, а отока на устната, в с.з. вещото лице уточни, са претърпени само болка и страдание.

         Изложената фактическа обстановка, съдът прие за установена въз основа на: показанията на свидетелите Д. М., Цв. М. и частично само - на свид. Сл.С., приетите по делото амбулаторен лист и медицинско свидетелство, заключение на съдебно-медицинската експертиза и свидетелство за съдимост на подсъдимия.

         В този доказателствен материал, след внимателния му анализ с оглед установяване на обективната действителност по делото, имайки предвид и обстоятелството, че подс. М. В. отрече вината и авторство към деянието, което му се приписва, според съда са налице редица противоречия с твърденията на частният тъжител. Тези противоречия пораждат съществено съмнение относно основния въпрос - има ли извършено деяние и ако има, извършено ли е то от подсъдимия.

         Подс. В. не дава обяснения за случилото се на 24-25.05.2019 г. в гр.Б., в дискотека „А.“, но и не отрича да е бил там тогава, както и тъжителят.

         Преки и безспорни доказателства за възникнал инцидент – побой или нанасяне на един само удар, между клиенти на заведението дискотека „А.“ в гр.Б., на 24-ти или 25-ти май 2019 г. – съдът не откри събрани по делото.

            Показанията на свидетеля Д. М.  - баща на тъжителя, съдът кредитира, тъй като той говори за това, че на 25.05.2019 г. / свидетел не се ориентира точно за датата, но посочи 25/26.05., което е нормално предвид изминалия период от време до с.з. и обичайното объркване за този момент от денонощието – две дати, разделени от „полунощ“/, този свидетел е бил превозил до болнично заведение в гр. В. собствения си син, за да му се окаже медицинска помощ. Тези факти, вкл. и точната дата, съвпадат с писменото доказателство – амбулаторен лист, и установеното от компетентни медицински служители нараняване на Й.. Съдът отчита обстоятелството, че свид. М. заяви – да е събуден от сина си, за да отидат в гр. В., а самият тъжител – преди това да е посетил сам / поне без родителя си/ ФСМП-Белоградчик, където са взети първоначални мерки за раната му. / Св.М. заяви, че синът му го е събудил, а е бил „превързан вече“ вляво в главата, след което са тръгнали заедно за В. Този свидетел, съответно на писмените доказателства от Община Белоградчик,  потвърди за формалните и неформални връзки между свид. С. и тъжителя Й. / дъщеря на С., без да има брак с Й., съжителства с последния, и дори имат общо дете/. Св. М. указа и на конфликтните отношения  на сина си М. с подс. Й. – поради общата им работа в чужбина, но тези отношения са били от по-рано, не непосредствено преди 25.05.2019 г.  Показанията обаче на св. М. всъщност не са на свидетел-очевидец на вечерта, прекарана в дискотеката в гр.Б., на 24/25.05.19 г., а такива които информират за казано му за инцидент – бой, удряне, от друг – от самият тъжител, който е направил и оплакването до съда и който следва да докаже обвинението си спрямо подсъдимия. Твърденията на свидетеля Д. М., близък роднина на В., относно посочените от самия тъжител факти и обстоятелства – как е получил нараняването си и от кого, не се подкрепят от другите доказателства, събрани по делото. Поради това съдът няма причина да не възприема изцяло думите на свидетеля М. – вкл. какво му е съобщено и кога, и от кого, но дали това което му е било разказано – отговаря в пълнота на обективно случилото се – е въпрос , който следва да се изследва и провери с всякакви останали средства  по закон. 

         Съдът счита, че показанията на Ц. М. на следващо място, са достоверни и също следва да се кредитират, тъй като не се установи по делото нещо различно в неговите твърдения с възприетата от съда фактическа обстановка и те не противоречат на останалите гласни доказателства, които съдът кредитира. Св. М. е ползвател на помещенията, обособени търговски като питейно заведение – дискотека, с наименование „А.“ в гр. Б., като дори често присъства на работата на заведението. Той не отрича, че често стават конфликтни ситуации там, предвид вида, а и посетителите явно на заведението. М. зави, че обикновено, ако не е и сам свидетел на инциденти в дискотеката, то за такива веднага му съобщават работещите там лица, наети от него като персонал. За побой или подобно спречкване между тъжителя и подсъдимия, на 25.05.2019 г . обаче - не знае нищо. От неговите думи се разбира, че помещенията на дискотеката са няколко, основна зала и малка такава – с поставена билярдна маса в нея. Че – тези две помещения са „преходни“, без врата или друго преграждане между тях, че масите в основната зала, в която се и танцува, са подредени покрай стените на залата. И което е същественото – че между малката „билярдна“ зала и следващият от нея към тоалетните коридор – има врата, плътна, с малко прозорче в горния й край. По думите на свид. М., прозорчето е достатъчно високо, за да не може през него човек, седящ на маса в основната зала на дискотеката – да вижда в коридора след „билярдната“. Също – че този коридор е ок. 12 м. дълъг, а не както твърди свид. С. – „към 2 м.“,  а самите тоалетни помещения – затварящи се с отделни врати, се намират вдясно на самия коридор. Също - не както съобщава свид. Славчев – че тоалетните са вляво на коридора. Този свидетел – М., няма установен някакъв интерес да не говори истината от една страна, а от друга – безспорно е по-добре запознат с размерите и разположението на помещения и предмети в дискотеката, в която осъществява дейността си.

Думите на свид. С. обаче , съдът не приема за достоверни и отговарящи на истината, почти в тяхната цялост. Единствено може да се приеме за вярно, че свидетелят е бил по същото време и на същото място – дискотеката в гр.Б., когато са присъствали – поотделно и тъжителят и подсъдимият. Какво е видял обаче или не този свидетел Славчев – съдът не приема за безспорно доказано. Това е така, тъй като думите му – относно поведението на самите тъжител и подсъдим преди твърденият от него също /С./ за случил се инцидент – а именно словесен конфликт в заведението, също така – думите му относно самото нараняване на Л. Й., както и описването на помещението, в което всички са били, идването на помощ на бащата на Й. – свид.М. на мястото, противоречат на останалите доказателства по делото. Самият частен тъжител не е съобщил в тъжбата си за словесна „престрелка“, заяждане и/или закани от страна на М. В. в дискотеката, непосредствено преди твърдяното нападение над него, напротив – в тъжбата си Й. е описал , че това нападение е станало изненадващо за него, без въобще да го очаква. Докато свид. С.заяви на съда, че М.В. е отправил някакви думи – „караше се“ - към Й., преди да отидат в сервизното помещение и да последва бой според С. Този свидетел изпадна в противоречие и с писмените доказателства – за родствени връзки между него и жената, от която Й. има дете – С. и тя се оказват баща и дъщеря, също – заяви, че дъщеря му не живее с тъжителя и няма дете от него, а обратното установяват Удостоверенията за семейно положение и родствени връзки , издадени от Община Белоградчик. Неправилни се оказаха и показанията на С. относно това, както е разположението в дискотеката на сервизното помещение – тоалетна, спрямо основната зала, в която седят или танцуват клиентите. От тук се оказа и недостоверна информацията, съобщавана от свидетеля, че седейки в тази зала е могъл да наблюдава какво се случва в тоалетната. Т.е. не може да се приеме за вярно твърдението му, най-важно за решаване на случая – кой, кого и как, и въобще дали е удрял някого тази вечер в дискотеката / или в тоалетната към нея/. Като цяло, съдът приема за заинтересовани , пристрастни и неотговарящи на истинската фактическа обстановка показанията на свид.С., поради което не ги кредитира и не ги ползва при формиране на своите фактически и прави изводи.

Съпоставени с останалите доказателства по делото, твърденията на свид. Сл. С. поставят под достатъчно съмнение  обвиненията на тъжителя – относно начина на получаване на нараняванията му и техният причинител.

         Вещото лице иначе, в с.з. конкретизира, че контузната рана / разкъсна / на главата на Й. е довела до временно разстройство на здравето му, но неопасно за живота на засегнатия, а установения при прегледа чак на 27.05.19 г. оток на едната устна / долна, вляво/ води само до болка и страдание на засегнатия. Това според съда би окачествило като цяло телесната повреда на пострадалия, ако е нанесена в резултат на престъпление, като такава по чл.130 ал.1 от НК – отчитайки по-тежкия резултат – раната. Тя според вещото лице , като вид травма, би могла да бъде причинена по няколко /два/ начина-механизми - както от нанасяне на удар от, така и върху – тъп, твърд предмет. Включително - ръбест предмет. По този начин тя отговаря на съобщеното от засегнатия. Но относно отока на устната,  вещото лице бе категорично, че от един само удар с юмрук в главата отзад – както е повдигнато обвинението, не е възможно да се получи и рана отстрани на главата и отичане на устната – директно от същия удар, което и житейски е съвсем логично. Но пък обвинителят Й. не сочи други нанасяни му удари, залитане и падане или подобно – за да се е наранил допълнително от първоначалното твърдяното него посягане от страна на В.. Още повече, освидетелстването на Й. удостоверено в медицинското свидетелство представено по делото, е с давност два дни след 25.05.2019 г.

          От правна страна: 

         При така приетата за установена фактическа обстановка, съдът намери, че въз основа на събрания доказателствен материал, който изяснява по възможно най-пълен начин обективната истина по делото, не може да се направи безспорен и категоричен извод, че има извършено престъпление и че подсъдимият е негов автор. По делото липсват безспорни доказателства, че посочените в амбулаторния лист от медицински преглед и издаденото медицинско свидетелство на Л. Й. /на които се позовава и експертизата/ наранявания, са причинени на Й. от подсъдимия на инкриминираната дата. Не се установи безспорно по делото и механизма на причиняване на посочените в експертизата телесни увреждания, които тъжителят твърди, че е получил вследствие на нанесен му от М. В. удар с юмрук / особено поражения в лява долна челюст и долна устна вляво/. Вещото лице по делото и в с.з. включително заяви, че нараняванията  могат да бъдат причинени както от удар с тъп твърд предмет, така и при удряне върху такъв, като нанасянето на един юмручен удар в областта на ухо – не би довело до директно увреждане на устна. Даже и да се приеме, че тези телесни повреди са резултат от нанесен на  Л. Й. удар /като механизъм на нанасянето им/, по делото не се установи авторството на деянието, а именно, че подс.  М.В. е нанесъл удар на тъжителя, вследствие на което му е причинил посочените в експертизата телесни повреди. Липсват свидетели очевидци, които да потвърдят думите на тъжителя по делото безспорно. Единствено св. Сл. С. – оказал се с общ, близък роднина на тъжителя /С. е баща на жената, от която тъжителят има дете и с която живее като съпруг/ твърди в показанията си, че В. е удрял / и то неколкократно – „налагаше“ с юмруци, а не единствен удар – както излага самия тъжител в обвинението си / Й. в тоалетната на дискотеката, но тези думи съдът не кредитира като истинни. Съдът намира твърденията на С. за заинтересовани и необективни, както и обсъди, че те не са подкрепени от никакви други безспорни доказателства относно авторството на евентуалното деяние, дори  и че нараняванията се причинени по описвания от него начин.

Процесуално недопустимо е съгласно чл.303 ал.1 от НПК, присъдата да почива на предположения, а съгл. чл.303 ал.2 от НПК, съдът не може да признае подсъдимия за виновен, при положение, че обвинението не е доказано по несъмнен начин. Доказателства, които пряко и безспорно да установяват, че  М.В. е извършител на престъплението, в което е обвинен - по делото не са налице.

При неустановено безспорно извършване на престъпление и авторството му, съдът не може да постанови осъдителна присъда, поради което на основание чл.304 от НПК, призна подс. М.П.В. за невинен и го оправда по повдигнатото обвинение.

           По гражданския иск:

          Съдът отхвърли предявения граждански иск, след като прие, че не е доказан по основание, тъй като гражданския ищец  Л. Й. не установи виновно противоправно поведение на подсъдимия, свързано с причиненото му нараняване, довело до някакви неимуществени вреди за него.

          По разноските:

         Предвид изхода на делото и на основание чл.190 ал.1 от НПК, съдът осъди тъжителя  Л.Д.Й. да заплати: на ВСС – 10,00 лв. – транспортни разходи, изплатени на вещото лице по делото и на  подс. М.П.В. разноските, направени от последния във връзка с делото – 600,00 лв. платено от него възнаграждение за адвокат.

         Воден от изложеното, съдът постанови присъдата си.

 

     

                                                                              Районен съдия: