Решение по дело №129/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 200
Дата: 21 юли 2022 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20227240700129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 май 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

200                                                   21.07.2022год.                          гр. Стара Загора

 

                                  В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

       Старозагорският административен съд, в публично заседание на седми юли през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                                        Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                  Членове: ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Пенка Маринова

и с участието на прокурора Гриша Мавров

като разгледа докладваното от  съдия Г. Динкова КАН дело № 129 по описа за 2022 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Д.М.М., подадена чрез пълномощника му адв. В.Д., против Решение № 112 от 22.03.2022г., постановено по АНД № 20225530200402/ 2022г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-1228-004277 от 11.01.2022г., издадено от Г. Й. А. на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на решението в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във връзка с ал. 2 от НПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН. Според касатора наказателното постановление не отговаря на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, тъй като в него изцяло липсвало формулирано и конкретизирано описание на нарушението, а в обстоятелствената му част единствено било възпроизведено съдържанието на съставения АУАН. Твърди се, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до ограничаване правото на защита на нарушителя. По изложените в жалбата съображения се иска обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго по същество, с което да се отмени издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – Началник група в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора – Г. Й. А., редовно призован за съдебно заседание, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила. 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява  неоснователна.

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на Д.М.М. против НП № 21-1228-004277 от 11.01.2022г., издадено от Г. Й. А. на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора, с което на Д.М.М., на основание  чл. 177, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 150а, ал. 1 ЗДвП. Като административно нарушение е преценено обстоятелството, че на 24.11.2021г. около 08.10ч. по път I-5 на км.239+500, разклон за с. Загоре, общ. Стара Загора, в посока юг, Д. М. управлява собствения си трактор – багер товарач марка „CATERPILLAR 432Е“ с рег.№ ****,  без да притежава СУМПС, валидно за категорията  - ТКТ, към която спада  управляваното  от него превозно средство, за което е извършена  справка в АНД при Сектор Пътна  полиция Стара Загора.

За да потвърди наказателното постановление районният съд се мотивира с неговата формална и материална законосъобразност. Според съда фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от събраните по делото писмени и гласни доказателства, поради което съдът е приел за доказано описаното в НП нарушение и извършването му от жалбоподателя.

Решението е постановено в съответствие с приложимия материален закон.

Административнонаказателната отговорност на Д.М.М. е ангажирана на основание разпоредбата на  чл. 177, ал.1, т. 2 от ЗДвП, съгласно която лице, което управлява моторно превозно средство, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство се наказва с глоба от 100 до 300 лв. Нормата на чл. 150а, ал.1 от ЗДвП, посочена за нарушена, въвежда императивното изискване при управление на моторно превозно средство водачът да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство, да не е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, както и свидетелството му за управление да е в срок на валидност, да не е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс и да не е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено.

С оглед така очертаната нормативна уредба касационният състав намира, че НП е изрядно от формална страна. Всички релевантни за съставомерността на деянието факти и обстоятелства, които обуславят административно-наказателната отговорност, са установени и удостоверени в НП. В обстоятелствената му част подробно и ясно е отразено защо административнонаказващият орган счита, че Д.М. е нарушил правилото на чл. 150а, ал.1, предл. първо от ЗДвП – поради факта, че към 24.11.2021г./посочена в НП за дата на нарушението/ е  управлявал собствения си трактор – багер товарач марка „CATERPILLAR 432Е“ с рег.№ **** без да притежава СУМПС, валидно за категорията  - ТКТ, към която спада  управляваното  от него превозно средство. При изведеното точно и недвусмислено описание от фактическа и правна страна на извършеното нарушение по ЗДвП деецът несъмнено има обективна възможност да разбере кое негово поведение е прието за противоправно по смисъла на чл.6 от ЗАНН, при което правото му на защита не е накърнено по никакъв начин. С оглед изложеното настоящата инстанция намира, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, обуславящи отмяната му. Същото напълно отговаря на императивно изискуемото съдържание по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

Твърдението на касатора, че действителното фактическо положение е различно от удостовереното в съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП не е подкрепено с никакви доказателства. В тази връзка и съобразявайки правилата за разпределяне на доказателствената тежест, съобразно които в тежест на лицето е да установи и докаже с надлежни доказателствени средства своята защитна теза, процесуалното бездействие на жалбоподателя не може да обоснове извод за непълно или неправилно установени факти и обстоятелства поради допуснато процесуално нарушение от съда.

Въз основа на събраните в хода на въззивното съдебно производство  писмени доказателства /в т.ч. приложените към административнонаказателната преписка Справка с рег.№ 1228-15962/ 30.11.2021г. и заверено копие на СУМПС № MIHAL804244D99026, издадено от Кралство Великобритания/, се установява, че на Д.М. е било издадено свидетелство за управление на МПС, удостоверяващо придобити категории АМ, Л, В1 и В, но не и за изискуемата, съгласно чл.150а, ал.2, т.16 от ЗДвП, категория Т - за управление на колесни трактори /Ткт/. А от събраните по делото гласни доказателства е видно, че именно санкционираното лице е било водач на трактора. При тези фактически установявания правилно е прието за безспорно доказано, че вмененото нарушение на чл. 150а от ЗДвП е осъществено от касатора. За това деяние е наложено предвиденото в закона наказание по вид и към средния размер, което е напълно съобразено с данните за личността на нарушителя.

Като е достигнал до правни изводи за законосъобразност на НП № 21-1228-004277 от 11.01.2022г., издадено от Г. Й. А. на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора и го е потвърдил, районният съд е приложил правилно материалния закон, поради което не е налице твърдяното в касационната жалба основание за отмяната му.

Обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 112 от 22.03.2022г., постановено по АНД № 20225530200402/ 2022г. по описа на Районен съд – Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                                                            2.