Решение по дело №100/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 75
Дата: 26 август 2019 г. (в сила от 14 септември 2019 г.)
Съдия: Венцислав Стефанов Вълчев
Дело: 20194320200100
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ….

 

гр. Луковит, 26.08.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на десети юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЦИСЛАВ ВЪЛЧЕВ

 

При секретаря В.П.

като разгледа докладваното от съдията АНД № 100 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

 

Образувано е по повод жалба от Т.В.П. с ЕГН **********, с адрес ***, срещу Наказателно постановление № **************, издадено на 11.02.2019 г. от Н. на РУ МВР - Луковит, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, на жалбоподателя са наложени наказания „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

С жалбата се моли за отмяна на атакуваното наказателно постановление, като незаконосъобразно и необосновано, издадено в нарушение на процесуалния и материалния закон. Твърди се, че при и по повод издаването на обжалваното наказателно постановление, не са преценени в съвкупност обективно и пълно всички доказателства, от значение за административно наказателното производство. В нарушение на основните начала за обективност и служебно начало, важни и относими доказателства за правилното определяне на твърдяното за извършено от жалбоподателя административно нарушение, са били напълно пренебрегнати. Сочи се, че изводите на административно-наказващия орган са изградени без да са анализирани преки доказателства, а трета група доказателства са ценени превратно, като им е придадено съдържание каквото те нямат. Отправено е доказателствено искане, съдът да изиска административно наказателната преписка, по повод на която е издадено НП, тъй като в нея се съдържат данни, доказващи твърдяното в жалбата.

В открито съдебно заседание жалбоподателят Т.В.П., редовно призован, не се явява.

Административно-наказващият орган РУ МВР - Луковит, надлежно призован не изпраща представител.

Съдът след като служебно провери атакуваното наказателно постановление и събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 15.10.2018 г. в гр.Луковит, Ловешка област, около 23.00 часа, жалбоподателят Т.В.П. управлявал лек автомобил марка „Форд Фокус” с рег. № *******в посока гр.София. В района на кръстовище на ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Цоню Матев“ управляваният от жалбоподателя лек автомобил бил спрян за проверка от полицейските служители и свидетели по делото М.А.И. – младши автоконтрольор при РУ МВР – Луковит и Р.Р.Ц. – младши инспектор „Охранителна полиция“ при РУ МВР – Луковит. В хода на проверката, след извършена справка от свидетеля М.И. било установено, че лекият автомобил е с прекратена регистрация на 09.08.2018 г., по чл. 143, ал. 15 от ЗДвП.

За констатираното свидетелят М.А.И. съставил на жалбоподателя АУАН с бл. № 233913/ 15.10.2018 г., в който посочил горните факти, квалифицирайки ги като нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Актът бил предявен на водача Т.В.П., който го подписал и получил препис от него, без да направи възражения. В законоустановения срок възражения също не били депозирани.

Материалите по преписката били докладвани и в Районна прокуратура - Луковит, като с Постановление от 08.02.2019 г. прокурор от РП - Луковит, преценил, че извършеното от Т.В.П. не покрива признаците на престъпление по 345, ал. 2 от НК. В постановлението наблюдаващият прокурор изложил мотиви, че от направената справка за МПС е видно, че автомобилът е бил собственост на А.М.А. и за него са издадени табели рег. № ******. Следващ собственик на автомобила е Т.В.П., като по служебен път в сектор КАТ от Нотариус с № 418 на 05.06.2018г. е постъпил договор за покупко-продажба. На 09.08.2018 г., на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП регистрацията на МПС служебно е била прекратена. Съобразявайки данните по преписката, наблюдаващият прокурор е направил извод за липса на престъпление по чл. 345, ал. 2 от НК, и наличие на административно нарушение по чл. 143, ал. 15 ЗДвП, за което се предвижда санкция в чл. 175 от ЗДвП. В конкретния случай МПС е било регистрирано в РБ, последвала е продажба на същото с нотариално заверен документ, но в изискуемия срок, новия собственик не е предприел необходимото за промяна на регистрацията, което е довело до служебното й прекратяване.

Въз основа на АУАН и с оглед преценката на Районна прокуратура - Луковит, че не се касае до престъпление от общ характер, на 11.02.2019 г. било издадено и атакуваното НП, в което била пресъздадена фактическата обстановка, изложена в акта. Административно-наказващият орган /АНО/ също счел, че горните факти, нарушават разпоредбата на чл. 140, ал.1 ЗДвП, поради което и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, наложил на жалбоподателя наказания „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца. 

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по административнонаказателната преписка, както и гласните и писмени доказателства, събрани в хода на съдебното производство, които съдът кредитира изцяло. От обстоятелствената част на акта за нарушение, който като съставен по надлежния ред представлява годно доказателствено средство, съобразно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП за констатациите в него, се установява гореописаната фактическа обстановка, в каквато насока са и показанията на разпитаните свидетели - М.А.И. и Р.Р.Ц., които са еднопосочни и безпротиворечиви и които съдът кредитира изцяло.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, което е видно от разписката на л.5 – НП е връчено на жалбоподателя на 15.03.2018г., а жалбата е подадена в Пощенска станция Ботевград на 21.03.2019 г. /л.28/.

Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, като съображенията за това са следните:

В конкретния случай съдът счита, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Н. РУ МВР - Луковит към ОД МВР - Ловеч, който към дата 15.10.2018 г. е бил оправомощен да издава НП, видно от приложената Заповед Рег. № 8121з-515/ 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи. АУАН е съставен от компетентно /териториално и материално/ лице – младши автоконтрольор, който безспорно е длъжностно лице на службите за контрол, предвидени в ЗДвП и който по силата на чл. 189, ал. 1 ЗДвП е компетентен да съставя АУАН за нарушения по ЗДвП.

Административно-наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН и НП е било издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАННВмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.

Съдът счита, че деянието и неговите съставомерни признаци са описани достатъчно изчерпателно както в АУАН, така и в НП, поради което и не са допуснати нарушения в тази връзка. Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано правилно. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административно-наказателното производство.

Жалбоподателят е наказан за нарушение на разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Съгласно тази разпоредба на ЗДвП, действала към момента на извършване на нарушението – по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. От своя страна, разпоредбата на чл. 175, ал. 3 от ЗДвП предвижда санкция за лице, което управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Безспорен е фактът, че към датата на извършеното нарушение регистрацията на процесното МПС е била автоматично служебно прекратена на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП. Разпоредбата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП гласи, че служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

Не се оспорва от страните, че управляваният от жалбоподателя автомобил „Форд Фокус” е моторно превозно средство по смисъла на § 6, т. 11 от ДР на ЗДвП, както и че същият е бил управляван от жалбоподателя на път, отворен за обществено ползване, преминавайки през населеното място - гр.Луковит.

Както в депозираната жалба, така и в хода на административното, а в последствие и на въззивното съдебно производство, жалбоподателят не оспорва /не се навеждат никакви доводи в тази насока/ и факта, че е придобил собствеността на автомобила на 05.06.2018 г. в предвидената за това форма съгласно чл. 144, ал. 1 ЗДвП /писмен договор с нотариална заверка на подписите/, както и че в едномесечен срок от придобиването не е изпълни задължението си по чл. 145, ал. 1 ЗДвП и чл. 14 и сл. от Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. да регистрира превозното средство на свое име, но въпреки това е продължил да го управлява.

Фактът, че жалбоподателят е придобил собствеността на автомобила на 05.06.2018 г. чрез сключване на писмен договор за покупко-продажба с нотариална заверка, се доказва по несъмнен начин и от приетата като писмено доказателство по делото справка-данни за прекратяване на регистрация /л. 26 и л. 53, стр. 1 и 2/, от която е видно, че първоначалният собственик на автомобила е бил А.М.А., а предстоящият собственик на превозното средство е жалбоподателят Т.В.П.. Предвид въведената нова разпоредба – ал. 4 на чл. 144 ЗДвП /Нова - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 27.12.2017 г./, от началото на 2018г. Министерството на вътрешните работи и Нотариалната камара обменят по електронен път информация за регистрираните в страната превозни средства и сключените договори. Въведена е електронна административна услуга “Промяна на собственост на регистрирано пътно превозно средство“, като е осигурена система за свързаност между Нотариалната Камара и МВР, която работи с реални данни. В случая, при извършената покупко-продажба пред Нотариус 418, от негова страна /Нотариуса/ е подадено заявление по електронен път – електронна преписка от портала на МВР 9897/601970-05.06.2018 г. По този начин е регистриран купувачът, в случая жалбоподателят, който е бил страна по изповяданата сделка пред Нотариуса. Ето защо и името на жалбоподателя е посочено като „предстоящ собственик“ в приложената по делото справка /л.26 и л. 53, стр. 2/, в която са посочени данни за прекратяване на регистрация, в графа „Собственици на превозно средство“.

От справката за регистрация на лекия автомобил „Форд Фокус“ /л. 53, стр. 1/ също така е видно, че първоначално автомобилът е регистриран на 23.01.2018 г. На 05.06.2018 г. е настъпила служебна промяна на регистрацията на МПС, поради регистриране на договор за продажба, съгласно документ № 1678/ 05.06.2018 г. от Нотариус 418 и подадено заявление по електронен път – електронна преписка от портала на МВР 9897/601970-05.06.2018 г. От същата справка става ясно, че на 09.08.2018 г. е прекратена регистрацията на МПС „Форд Фокус“ по чл. 143, ал. 15 ЗДвП – непререгистрирано превозно средство.

Анализирайки горните две писмени доказателства, съдът стигна до безспорния извод, че лекият автомобил марка „Форд Фокус” с рег. № *******е бил закупен от жалбоподателя на 05.06.2018 г., като сделката била изповядана от нотариус с рег. № 418 и информация за същата била подадена по електронен път в КАТ. Въпреки задължението за пререгистрация на превозното средство, неговият нов собственик – жалбоподателят Т.В.П., не изпълнил законовите си задължения и не заявил в КАТ промяната в собствеността, поради което и на 09.08.2018г. регистрацията на лекия автомобил била прекратена служебно по реда на чл. 143, ал. 15 ЗДвП.

От изложеното дотук става ясно, че са налице всички елементи от обективна и субективна страна на състава на нарушението по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Извършеното нарушение от жалбоподателя, от обективна страна, се изразява в неизпълнение на задължението да се управлява по пътищата, отворени за обществено ползване, само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани.

Жалбоподателят е извършил деянието виновно, тъй като е бил наясно с обстоятелството, че управляваният от него автомобил, който е бил закупил на 05.06.2018 г., е следвало в двумесечен срок от закупуването да бъде пререгистриран в КАТ.

Съгласно чл. 6, ал. 1 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Деянието е извършено виновно, когато е умишлено или непредпазливо. При умишленото деяние деецът съзнава обществено-опасния характер на деянието, предвижда настъпването на обществено-опасните последици и иска или допуска този резултат. Предвиждането е процес на отражение в съзнанието на дееца на обективните свойства на деянието, който протича до започване на изпълнителното деяние.

В случая, жалбоподателят е съзнавал обществено-опасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено-опасните последици и е искал този резултат, знаейки, че след като е закупил автомобила е следвало да го пререгистрира в КАТ, при което у него е протекъл и предварителният процес на отражение на обективните свойства на деянието и съответно се е формирал интелектуалния компонент на вината.

Независимо, че от страна на жалбоподателят не се навеждат възражения, че не е знаел за прекратяване на регистрацията, то съдът намира, че от страна на административните органи не е имало задължение жалбоподателят да бъде надлежно информиран за прекратяване на регистрацията. Според разпоредбата на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, в сила от 27.12.2017 г., която в случая намира приложение, служебното прекратяване на регистрацията настъпва автоматично, ако новият собственик не изпълни задължението си в двумесечен срок да пререгистрира автомобила. Прекратяването на регистрацията настъпва по силата на закона, а не по волята на административен орган. Всеки гражданин е длъжен да познава закона, поради което и не е било необходимо контролните органи да информират жалбоподателя за прекратяването на регистрацията, тъй като законът не им вменява и такова задължение. В случая, крайният срок за пререгистрация на автомобила е бил 07.08.2018 г. и очевидно не е бил спазен от новия собственик, в следствие на неговото бездействие, поради което и правилно регистрацията му е била служебно прекратена, считано от 09.08.2018 г.

Съдът не взе отношение по изложеното в депозираната жалба, тъй като от страна на жалбоподателя, както в самата жалба, така и в хода на въззивното производство, не бяха въведени конкретни доводи в подкрепа на твърденията, че НП е незаконосъобразно и необосновано, тъй като е издадено в нарушение на процесуалния и материалния закон. Единствено бланкетно, в телеграфен стил са изложени твърдения, като например, че: „В нарушение на основните начала за обективност и служебно начало, важни и относими доказателства за правилното определяне на твърдяното за извършено от жалбоподателя административно нарушение, са били напълно пренебрегнати“, без да се сочи обаче - кои са тези „важни и относими доказателства“. Типичен пример за това е и твърдението, че: „… изводите на административно-наказващия орган са изградени, без да са анализирани преки доказателства, а трета група доказателства са ценени превратно, като им е придадено съдържание каквото те нямат“, без обаче отново да се сочат конкретни „преки доказателства“ или пък – кои от „трета група доказателства“ са ценени превратно. Без да бъдат подкрепени с конкретни доводи или да се сочат конкретни нарушения на материалния и процесуалния закон, са и твърденията, че са допуснати „особено съществени нарушения“ от страна на АНО при издаване на оспорваното наказателно постановление.

Предвид всичко изложено по-горе, съдът намира, че жалбоподателят безспорно е извършил нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, тъй като е управлявал МПС нерегистрирано по надлежен ред, при което правилно административно-наказващият орган е наказал жалбоподателя, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, която се явява съответната санкционна правна норма. Тази правна норма гласи, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред. И двете кумулативно предвидени от законодателя наказания са наложени в законовия минимум, поради което не подлежат на ревизиране.

Така констатираното нарушение не може да се счете за маловажен случай. Действително преценката за маловажност на деянието подлежи на съдебен контрол, в който смисъл е Тълкувателно решение № 1/ 12.12.2007 г. на ВКС, ОСНК, по т.д. № 1/ 2007г. по описа на ВКС. Съдът намира, че в случая не е налице маловажност по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не е налице по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от този вид. Нарушението е типично за вида си, като нито пред контролните органи, нито пред съда, жалбоподателят е въвел твърдения за факти, които да водят до занижаване на обществената опасност на извършеното. В подкрепа на изложеното е и фактът, че на жалбоподателя са наложени множество наказания за нарушения по ЗДвП в периода от 2009 г. до 2019 г., което е видно от приложената по делото справка за нарушител/водач.

Съдът намира, че атакуваното наказателно постановление се явява правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено, а жалбата като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Съдът 

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № **************, издадено на 11.02.2019 г. от Н. на РУ МВР - Луковит, с което на Т.В.П. с ЕГН **********, с адрес ***, за извършено нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 ЗДвП, са наложени наказания „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца, като правилно и законосъобразно.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - Ловеч в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: