Решение по дело №2857/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1940
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20193110202857
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……..         2019 година      гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД - ПЕТНАДЕСЕТИ наказателен състав в публичното съдебно заседание на седемнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                     СЪДИЯ при ВРС:ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

            при секретаря РАДОСТИНА ИВАНОВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 2857 по описа на ВРС за 2019год., за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

           Образувано по жалба на В.М.К.-ЕГН **********,***-0442-000429 / 23.05.2019г. на Началника на сектор при  ОД на МВР- Варна- Четвърто РУ, с което  на въззивника е  наложено административно наказание, “Глоба” в размер на 300лв. на основание чл.177 ал.1т.1 от ЗДвП , за нарушение на чл.150 А ал.1 от ЗДвП.

           Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, поради което, като допустима е приета от съда за разглеждане.

           С жалбата се изразява становище, че НП неправилно и незаконосъобразно, оспорват се нарушението и наложеното наказание,твърди се, че при извършената проверка на 12.04.2019г. е било прието за установено, че въззивникът не притежава СУМПС, т.е е неправоспособен и е нарушил чл.150 от ЗДвП и за това нарушение му е бил съставен АУАН, а в последствие АНО е издал НП за друго нарушение на правилата на ЗДвП, а именно  управление на МПС след като водачът е лишен от това право по административен ред.Оспорва се описанието на нарушението от фактическа страна, дадено в АУАН, като се сочи, че жалбоподателят е правоспособен водач и към датата, визирана в акта само временно е бил лишен от право да управлява МПС, респективно се твърди, че в АУАН нарушението е описано неточно, с което е било ограничено правото на защита на нарушителя.Освен горното се сочи, че в НП АНО е променил и фактите и цифровата квалификация на нарушението, с което се е достигнало до недопустимо разминаване между АУАН и НП, а не до предвидената от закона възможност за отстраняване на нередовност в АУАН, с което отново се приема, че е било нарушено правото на защита на нарушителя и е било допуснато съществено процесуално нарушение.Предвид горното се иска отмяна на НП, а в условията на евентуалност се моли за изменение на НП и намаляване размера на наложеното административно наказание глоба.

          В  съдебно заседание въззивникът, редовно призован, не се явява лично, представлява се от адв.Б., надлежно упълномощен и приет от съда.Процесуалният представител изцяло поддържа подадената жалба, не ангажира доказателства в подкрепа на същата, а в хода на делото по същество моли за отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно, а в условията на евентуалност моли за намаляване размера на наложената глоба с аргументи, аналогични с изложените в жалбата срещу НП.

          Представител на органа издал НП,  при редовност на призоваването, не се явява в с.з.

          След преценка на доказателствата по делото, съдът възприе следната фактическа обстановка:

          На 12.04.2019г., около 22,20ч., въз.К., управлявайки товарен автомобил „Нисан Д22”  с рег.№ S 389 LPX, собственост на К. Д. М. се движил в гр.Варна по ул.”Народни будители” в жк”Аспарухово”  в посока изхода на квартала, като в близост до  „кръста” преди изхода на квартала бил спрян за проверка от полицейски екип на ІV РУ-ОД на МВР-Варна,  който участвал и св.Д.- мл. автоконтрольор към полицейското управление..В хода на проверката въззивникът не представил на проверяващите  СУМПС, твърдейки, обаче, че притежава такова, издадено от друга държава, поради което св.Д.  извършил проверка чрез таблета си и приел, че жалбоподателят не притежава СУМПС, респективно е неправоспособен.

           Предвид горното, на същата дата 12.04.2019 св.Д.  съставил  АУАН срещу жалбоподателя, в който описал от фактическа страна, че на процесната дата е управлявал товарен автомобил ,като не притежава / неправоспособен/  СУМПС.Посочена била като нарушена нормата на  чл.150 от ЗДвП..Съставеният АУАН бил надлежно връчен на нарушителя, който го подписал без възражения.

           Видно от материалите по преписката и от показанията на св.Д., последният извършил допълнителна проверка в информационната система и установил, че жалбоподателят е правоспособен водач, но към процесната дата е управлявал МПС, след като е бил лишен от това право по административен ред с НП.

          Срещу съставения АУАН не били депозирани възражения в законоустановения срок, поради което въз основа на материалите по преписката, АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.В НП от фактическа страна АНО приел, че на процесната дата въззивникът е управлявал товарния автомобил като лишен от право да управлява МПС с НП, като от правна страна също било описано, че жалбоподателят управлява МПС, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред.На въз.К. било наложено административно наказание на основание чл.177 ал.1т.1 от ЗДвП и била посочена като нарушена нормата на  чл.150 А ал.1  от ЗДвП.

          Съдът кредитира изцяло показанията на св.Д., тъй като същите са последователни и непротиворечиви.

          Съдът  кредитира и писмените доказателства по делото, като непротиворечиви по между си и взаимно допълващи се.

          Гореописаното се установява от приобщените материали по делото- показанията на св.Д., дадени в съдебно заседание, АУАН, заповед, справка за нарушител  и др. писмени материали, съдържащи се в АНП.

          Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК,  вр с чл.84 от ЗАНН,  настоящият състав на ВРС,  достигна до следните правни изводи.

 

                       По приложението на процесуалния закон:

          Проверяваният акт е издаден от упълномощен за това орган, тъй като видно от приложената от въззиваемата страна заповед, приета в съдебно заседание, издалото НП лице е компетентно.Видно от същата заповед, АУАН също е съставен от компетентен служител.Спазени са сроковете както за съставяне на АУАН, така и за издаване на НП.

         Въпреки горното съдът намира, че в хода на АНП са допуснати съществени процесуални нарушения, ограничил правото на защита на нарушителя.

        На първо място е нарушена нормата на чл.57 ал.1т.5 от ЗАНН, касаеща описанието на нарушението от фактическа страна, тъй като видно от съдържанието на НП, в същото фигурира твърдение, че жалбоподателят към процесната дата е управлявал МПС като лишен от право по административен ред с НП №18-0819-002997, но не се сочи нито от коя година е визираното НП, нито за какъв срок жалбоподателят е бил  лишен от право да управлява МПС и на коя дата въпросното НП е влязло в сила, поради което няма как да се прецени дали към дата 12.04.2019г. в действителност въззивникът е бил лишен от право да управлява МПС и изтърпявал ли е това административно наказание.Фактите, касаещи съставомерните признаци на твърдяното за извършено  нарушение императивно следва да бъдат визирани в НП, а не да се извличат от материалите по делото, тъй като при липса на факти съдебната практика е константна- нарушено е правото на защита на нарушителя, което е самостоятелно основание за отмяна на НП.

         Видно от съдържанието на АУАН в същия от фактическа страна е описано нарушение на чл.150 от ЗДвП- управление на МПС от неправоспособен водач, а с НП на въззивника е наложено наказание на основание  чл.177 ал.1т.1 от ЗДвП, предвиждащ налагане на наказание на водач, който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред, каквито факти изобщо липсват в АУАН и е посочена като нарушена различна правна норма- тази на чл.150 А ал.1 от ЗДвП.В конкретния случай съдът споделя становището, че не се касае за коригиране на нередовност в съставения АУАН, а за съвсем различни факти и съвсем различно нарушение. Предвид горното съдът намира, че АНО е издал НП, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание за  нарушение, за което не е бил съставен АУАН, което представлява съществено процесуално нарушение. Съставеният АУАН и описанието на приетото за установено нарушение очертават предмета на административно наказателното производство и е недопустимо  едва в НП да се отразяват нови факти, нефигуриращи в АУАН и да се издава НП за нарушение, за което не е бил съставен АУАН, тъй като по този начин пряко се ограничава правото на защита на нарушителя и в този смисъл възраженията в жалбата, поддържани в хода на съдебното производство, са основателни.

            Предвид гореизложеното съдът счита, че  НП е издадено при съществени нарушения на процесуалните правила, ограничили правото на защита на нарушителя, поради което  и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на ВРС:

 

Р  Е  Ш  И  :

 

             ОТМЕНЯ НП №19-0442-000429 / 23.05.2019г. на Началника на сектор при  ОД на МВР- Варна- Четвърто РУ, с което  на В.М.К.-ЕГН **********,***, е  наложено административно наказание, “Глоба” в размер на 300лв. на основание чл.177 ал.1т.1 от ЗДвП , за нарушение на чл.150 А ал.1 от ЗДвП.

            Решението подлежи на касационна проверка пред Административен съд-Варна в четиринадесетдневен срок от съобщението до страните.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се изпрати на по компетентност на Наказващия орган.

 

 

 

                                                              СЪДИЯ при ВРС: