Решение по дело №8323/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261666
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 11 март 2021 г.)
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20201100508323
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 август 2020 г.

Съдържание на акта

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                               гр.София, 11.03.2021 год.

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІII-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на втори февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

Димитринка Костадинова-Младенова 

 

при секретаря Н.Светославова, като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян в.гр.дело №8323 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 20.12.2019 год., постановено по гр.дело №47486/2019 год. по описа на СРС, ГО, 156 с-в, е признато за установено по предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от „Т.С.” ЕАД срещу А.М.М. и Б.П.В. искове с правно основание чл. 318, ал. 2 ТЗ вр. с чл. 200 ЗЗД и чл. 110, ал. 2 ЗС, че ответниците дължат солидарно на ищеца сумата от 4 892.42 лв., представляваща стойност на доставена топлинна енергия за периода от 01.02.2016 год. до 30.04.2018 год. за топлоснабден имот, находящ се в гр.София, ул.“********ет.********абонатен №******ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.дело №7887/2019 год. по описа на СРС, ГО, 156 с-в – 08.02.2019 год., до окончателното й изплащане, като исковете са отхвърлени в останалата им част до пълните предявени размер и период, а исковете за сумата от 2.78 лв. – стойност на услугата дялово разпределение и исковете по чл. 86, ал. 1 ЗЗД са отхвърлени изцяло и ответниците А.М.М. и Б.П.В. са осъдени да заплатят на ищеца „Т.С.“ ЕАД на основание чл. 78, ал. 1 и 8 ГПК направените разноски по делото и направените разноски в заповедното производство в размер на 675.20 лв.

Горепосоченото решение е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Б.Б.“ ООД.

Срещу решението в частта му, в която са уважени предявените искове, е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ответниците А.М.М. и Б.П.В.. Жалбоподателите поддържат, че в тежест на ищеца било да установи съгласно чл. 154, ал. 1 ГПК възникването между страните на твърдяното облигационно правоотношение по договор за продажба на топлинна енергия, както и че бил доставял топлинна енергия в сочените количества и съответно за ответниците е възникнало задължението да заплатят нейната стойност; че е била извършвана услугата дялово разпределение от лице, с което ищецът бил сключил договор и че е възникнало задължение за заплащането на възнаграждение в претендирания размер; че ответниците са изпаднали в забава, респ. че ищецът им е изпратил покана за плащане. Неправилно първоинстанционният съд бил приел, че ответниците са потребители на топлинна енергия. В случая по делото не било доказано, че за процесния недвижим имот е била открита партида с абонатен №******. Заключението на вещото лице по съдебно-техническата експертиза и заключението на вещото лице по съдебно-счетоводната експертиза не следвало да бъдат кредитирани. Те били изготвени въз основа на документи, съставени от ищеца и третото лице-помагач. Неправилно СРС бил приел за доказано количеството на доставената топлинна енергия. Видно било от заключението по съдебно-техническата експертиза, че общият топломер, монтиран в абонатната станция, не бил преминал метрологична проверка в срок. Следователно налице било договорно неизпълнение от страна на ищеца – виж и чл. 186, ал. 2, предл. 1 ЗЗД, като той не бил установил годността на средството за търговско измерване, обслужващо процесния адрес. А при липсата на доказателства, че регистрираното количество топлинна енергия е било надлежно отчетено от законно монтирано и сертифицирано средство за търговско измерване, правилото на чл. 162 ГПК било неприложимо. Ето защо молят решението на СРС да бъде отменено в обжалваната му част, а исковете – отхвърлени. Претендират и присъждането на направените разноски по делото.

Ответникът по жалбата „Т.С.” ЕАД счита, че решението на СРС следва да бъде потвърдено в обжалваната част.

Третото лице-помагач „Б.Б.“ ООД не изразява становище по въззивната жалба.

Срещу разпореждането от 17.06.2020 год., постановено от СРС по посоченото дело, е подадена частна жалба от ответниците А.М.М. и Б.П.В.. Частните жалбоподатели поддържат, че с определение от 19.05.2020 год. било оставено без уважение искането им за изменение на първоинстанционното решение в частта за разноските. Съгласно разпоредбата на чл. 248, ал. 3 ГПК, определението, с което съдът се произнасял по молбата, подлежало на обжалване по реда, по който се обжалва решението. Според чл. 259, ал. 1 ГПК, решението на СРС подлежало на обжалване в двуседмичен срок, считано от връчването на същото на страните. Следователно определението по чл. 248, ал. 1 ГПК подлежало на обжалване в срока, в която се оспорвало решението. Неправилно СРС бил посочил, че определението от 19.05.2020 год. подлежи на обжалване в едноседмичен срок и върнал частната жалба на ответниците срещу посочения съдебен акт. Частната жалба било депозирана в рамките на законоустановения двуседмичен срок. Ето защо молят обжалваното разпореждане да бъде отменено, а делото – върнато на СРС за администриране на подадената частна жалба. Претендират и присъждането на направените разноски по делото.

По отношение на въззивната жалба:

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Предявени са за разглеждане по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК искове с правно основание 318, ал. 2 ТЗ вр. с чл. 200 ЗЗД и чл. 110, ал. 2 ЗС.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо в обжалваната му част. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

Доказано е по делото, че процесният имот е бил топлофициран и че сградата – етажна собственост, в която се намира този имот, е била присъединена към топлопреносната мрежа.  Установено е също така въз основа на съвкупната преценка на писмените доказателства по делото, че ответниците, които са съпрузи /обстоятелство, което не е било спорно във въззивното производство/, са съсобственици на процесния апартамент №24, поради което и следва да се приеме, че те се явяват потребители на топлинна енергия за битови нужди по смисъла на § 1, т. 42 от ДР на ЗЕ /приложима редакция, Изм. - ДВ, бр. 74 от 2006 год./, съответно имат качеството на битови клиенти съгласно § 1, т. 2а от ДР на ЗЕ вр. с чл. 153, ал. 1 ЗЕ /редакция ДВ, бр. 54 от 2012 год., в сила от 17.07.2012 год./ – виж и задължителните за съдилищата разяснения, дадени с Тълкувателно решение № 2 от 17.05.2018 год. на ВКС по тълк.дело № 2/2017 год., ОСГК. Следва да се посочи, че според нормата на чл. 25, ал. 2 СК /отм./, респ. чл. 32, ал. 2 СК, за задължения, които единият или двамата съпрузи са поели за задоволяване нужди на семейството, те отговарят солидарно.

Съгласно чл. 150, ал. 1 ЗЕ продажбата на топлинна енергия от топлопреносното предприятие на потребители на топлинна енергия за битови нужди се осъществява при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от ДКЕР /писмена форма на договора не е предвидена/. Тези общи условия се публикуват най-малко в един централен и в един местен всекидневник в градовете с битово топлоснабдяване и влизат в сила 30 дни след първото им публикуване, без да е необходимо изрично писмено приемане от потребителите /чл. 150, ал. 2 от закона/. Липсата на подадена от потребителя молба за откриване на партида не означава, че няма облигационни отношения между страните, тъй като тези отношения се презумират от закона – В този смисъл Решение № 35 от 21.02.2014 г. на ВКС по гр.дело № 3184/2013 г., ІІІ г.о., ГК, постановено по реда на чл. 290 ГПК и съставляващо задължителна съдебна практика. В случая е несъмнено, че Общите условия на ищцовото дружество са влезли в сила, доколкото са били публикувани, като по делото не са релевирани нито твърдения, нито има данни, че ответницата е упражнила правото си на възражение срещу Общите условия в срока по чл. 150, ал. 3 ЗЕ. Поради изложеното, настоящият съдебен състав приема, че през исковия период между страните по делото са били налице договорни отношения по продажба на топлинна енергия за битови нужди с включените в него права и задължения на страните, съгласно ЗЕ и Общите условия.

Според разпоредбата на чл. 139, ал. 1 ЗЕ разпределението на топлинната енергия в сграда - етажна собственост, се извършва по система за дялово разпределение. Начинът за извършване на дяловото разпределение е регламентиран в ЗЕ /чл. 139 – чл. 148/ и в действалата към процесния период Наредба №16-334 от 06.04.2007 год. за топлоснабдяването /Обн. ДВ, бр.34 от 24.04.2007 год./.

Установено е въз основа на заключението на вещото лице по допусната и изслушана в първоинстанционното производство съдебно-техническа експертиза, което при преценката ме по реда на чл. 202 ГПК с оглед останалите данни по делото подлежи на кредитиране, че в процесния имот има 6 бр. отоплителни тела – радиатори, на които са монтирани 5 бр. топлинни разпределители, както и 2 бр. водомери, като за периода от м.май 2014 год. до м.април 2018 год. било извършвано дялово разпределение от петте разпределители, а за радиатора без уред се извършвал „служебен отчет“ /поради липсата на измервателно устройство/; потреблението на топла вода било на база реален отчет на показанията на водомерите; делът на ответниците за отопление, сградна инсталация и битово горещо водоснабдяване бил изчислени в съответствие с правилата на действащата нормативна уредба. Установено е също така, че общият топломер в абонатната станция бил преминал през метрологични проверки на всеки две години, като резултатът от проверките бил, че те съответстват на одобрения тип, както и че ищецът е  отчитал за своя сметка технологични разходи.

Следователно доказана е по несъмнен и категоричен начин по делото потребената от ответниците топлоенергия в определено количество за исковия период. В този смисъл СГС счита, че при определяне на дължимите суми с изравнителните сметки е спазена нормативно установената методология и остойностяването е по нормативно определените цени и възражението на жалбоподателите, че дяловото разпределение е било извършено неправилно се явява неоснователно. Нормата на чл. 6.5 от Методиката по Наредба №16-334 от 06.04.2007 год. за топлоснабдяването предвижда, че за сгради – етажна собственост, в които има отоплителни тела без уреди за индивидуално отчитане, се прилага екстраполация по максимален специфичен разход на сградата.

На следващо място, установено е въз основа на заключението по съдебно-техническата експертиза, че стойността на топлинната енергия за периода от 01.05.2015 год. до 30.04.2018 год. възлиза на 6 461.38 лв., като в съответствие с нормата на чл. 155, ал. 1 ЗЕ и счетеното за основателно възражение за погасителна давност, релевирано своевременно от ответниците /чл. 131 ГПК вр. С чл. 120 ЗЗД/,  първоинстанционният съд е приел, че са налице основания за ангажиране на солидарната отговорност на ответниците за заплащане на дължимата за периода от 01.02.2016 год. до 30.04.2018 год. стойност на доставената топлинна енергия в размер на 4 892.42 лв., ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК до окончателното изплащане – чл. 422, ал. 1 ГПК.

Въззивният съд не обсъжда възраженията на жалбоподателите във връзка с предявените искове за претендираната цена на услугата дялово разпределение, както и тези по чл. 86, ал. 1 ЗЗД, тъй като същите са отхвърлени и в тази част първоинстанционното решение не е било обжалвано и е влязло в сила.

Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение, а решението на СРС – потвърдено в обжалваната му част, като правилно.

При този изход на спора жалбоподателите нямат право на разноски.

 

По отношение на частната жалба:

Частната жалба е подадена от надлежни страни, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в законоустановения срок, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, частната жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С първоинстанционното решение в тежест на ответниците са били възложени на основание чл. 78, ал. 1 и 8 ГПК направените от ищеца разноски в исковото производство и в заповедното производство в общ размер на 675.20 лв. Своевременно ответниците са депозирали молба, съдържаща искане за изменение на решението в частта за разноските, което е било оставено без уважение от СРС с определението по делото от 19.05.2020 год., за което е посочено, че подлежи на обжалване с частна жалба пред СГС в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

Препис от горепосочения съдебен акт е бил надлежно връчен на ответниците на 02.06.2020 год., като на 16.06.2020 год. те са упражнили право на частна жалба срещу него.

За да постанови обжалваното разпореждане, СРС е приел, че частната жалба срещу определението по чл. 248, ал. 1 ГПК е просрочена, тъй като е подадена след изтичане на едноседмичния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и подлежи на връщане на основание чл. 275, ал. 2 вр. с чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК.

Разпореждането е правилно.

Актът по чл. 248, ал. 1 ГПК е определение, независимо от вида на акта, който се изменя или допълва в частта за разноските /решение или определение/. Определенията се обжалват с частни жалби по реда, предвиден в глава ХХI „Обжалване на определения“ /чл. 274 – 279 ГПК/ – виж и разясненията по т. 24 от Тълкувателно решение № 6/2012 год. на ВКС по тълк.дело № 6/2012 год., ОСГТК. Съгласно разпоредбата на чл. 275, ал. 1 ГПК и чл. 262, ал. 2, т. 1 вр. с чл. 275, ал. 2 ГПК, частните жалби се подават в едноседмичен срок от съобщаване на определението, а в случай на подаването им след изтичане на срока за обжалване, същите подлежат на връщане.

В този смисъл като е определил едноседмичен срок за обжалване на определението по чл. 248, ал. 1 ГПК, връчено на частните жалбоподатели на 02.06.2020 год., и е върнал подадената от тях на 16.06.2020 год. частна жалба първоинстанционният съд е дал съответни на закона указания и е постановил законосъобразно разпореждане.

Неоснователни са доводите на частните жалбоподатели, че срокът за обжалване на определенията по чл. 248, ал. 1 ГПК, с които се изменя или допълва първоинстанционното решение в частта за разноските, респ. се отхвърля искането за тяхното изменение или допълване, е двуседмичен, какъвто е срокът за въззивно обжалване на решението /чл. 259, ал. 1 ГПК/, тъй като според чл. 248, ал. 3 ГПК, определенията за разноските се обжалват по реда, по който подлежат на обжалване решенията, поради следните съображения:

С нормата на чл. 248, ал. 3 ГПК се предвижда изрична обжалваемост на определенията по чл. 248, ал. 1 ГПК, които не са преграждащи и биха подлежали на инстанционен контрол, само ако това е предвидено в закона – виж чл. 274, ал. 1, т. 2 ГПК, а препращането към реда за обжалване на решенията/определенията указва функционално компетентните съдилища по частните жалби срещу определенията по чл. 248, ал. 1 ГПК и свързва обжалваемостта на тези определения с обжалваемостта на основния съдебен акт – решение или определение /ако решението/определението не подлежи на обжалване, няма да подлежи на обжалване и определението по чл. 248, ал. 1 ГПК/. Нормата на чл. 248, ал. 3 ГПК не създава специална уредба за обжалване на определенията по чл. 248, ал. 1 ГПК, различна от регламентираната в разпоредбите на чл. 274 – чл. 279 ГПК, относно срока за подаване на частната жалба, съдържанието на същата и приложенията към нея, срок за отговор, администриране, характер на производството, разглеждането и решаването й и т.н.

Ето защо развитите от частните жалбоподатели оплаквания са неоснователни, а частната жалба следва да бъде оставена без уважение.

При този изход на спора частните жалбоподатели нямат  право на разноски.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК настоящето решение /включително и в частта му с характер на определение/ не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

 

                                                 

Р    Е    Ш    И    :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решението от 20.12.2019 год., постановено по гр.дело №47486/2019 год. по описа на СРС, ГО, 156 с-в, в обжалваната му част.

Решението е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач „Б.Б.“ ООД.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на А.М.М. и Б.П.В. срещу разпореждането от 17.06.2020 год., постановено по гр.дело №47486/2019 год. по описа на СРС, ГО, 156 с-в.

Решението /включително и в частта му с характер на определение/ не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

                                                                                   

2/