Решение по дело №10046/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 април 2022 г.
Съдия: Йорданка Христова Матева
Дело: 20227060710046
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

45

гр. Велико Търново, 06.04.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Велико Търново, Първи касационен състав, в публично заседание на осемнадесети март две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:               МАРИЯ ДАНАИЛОВА

РОСЕН БУЮКЛИЕВ

 

при секретаря М.Н.и прокурора от ВТОП Невена Орманджиева разгледа докладваното от председателя касационно НАХД № 10046/2022 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 

Образувано е по касационна жалба на М.С.С. ***, подадена чрез ***С.Л. от ВТАК, против Решение №9/03.01.2022 г. по АНД №891 по описа за 2021 г. на Районен съд – Велико Търново, с което е потвърдено Наказателно постановление №21-1275-000867 от 29.04.2021 г. на началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Велико Търново (НП), с което на С. за нарушение на чл. 40, ал. 1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.

С касационната жалба се претендира неправилност на решението поради нарушение на закона и необоснованост и се иска отмяната му, както и тази на самото НП. Алтернативно касаторът моли за прилагане на чл. 28 от ЗАНН и изменение на НП относно наложените наказания, които да бъдат определени към законовия минимум. Касаторът счита, че при постановяване на решението районният съд не е съобразил всички направени от него възражения, не е обсъдил правилно и всестранно всички доказателства и фактическата обстановка, субективната страна и вината са останали недоказани. Подчертава, че посоченият като доказателство запис от видеохранителни камери не е приобщен в производството по надлежния начин. Моли за присъждане на разноски.

Тези съображения и искането за отмяна на решението се поддържат от процесуалния представител на касатора в съдебно заседание, като се допълва, че дори да е имало удар, той е бил с изключително нисък интензитет и не е бил възприет от водача.

Ответникът по касационната жалба – Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Велико Търново, чрез инспектор Л.– служител с юридическо образование и юридическа правоспособност, оспорва основателността на касационната жалба и моли решението да бъде оставено в сила. Заявява, че запис не е бил иззет, а обсъжданият такъв от съда е бил гледан от служителите на Сектор „Пътна полиция“.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава заключение за неоснователност на жалбата, като излага мотиви за правилност на оспореното решение и предлага същото да бъде оставено в сила.

 

Настоящият касационен състав на Административен съд – Велико Търново, като взе предвид събраните по делото доказателства от ВТРС и наведените от страните възражения, намира за установено следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна – участник във въззивното производство, в законния срок, до компетентния съд, което я прави допустима. Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава XII от АПК. Разпоредбата на чл. 218 от АПК свежда предмета на касационната проверка до посочените в жалбата пороци на решението, но същевременно задължава касационната инстанция да следи служебно за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Воден от така определения предмет на настоящото касационно дело, съдът намира касационната жалба за основателна, тъй като оспореното решение е валидно и допустимо, но неправилно.

Въззивната инстанция е установила следните факти и обстоятелства по делото:

Административнонаказателното производство е започнало на 20.04.2021 г. със съставянето на АУАН. Въз основа на акта е издадено обжалваното НП за това, че на 19.04.2021 г. в 19:05 ч. в гр. Велико Търново, ул. „Стоян Михайловски“ №12 (паркинг пред магазин Рувер) М.С.С. като водач на лек автомобил БМВ 318 И с рег. №*** преди да започне маневра – движение назад, не се убеждава, че пътят зад превозното средство е свободен и със задна дясна част блъска в задната дясна част паркирания лек автомобил „Сеат Леон“ с рег. №***, с което реализира ПТП с материални щети. С. не спира да се увери какви са последиците от ПТП и напуска местопроизшествието. Наказващият орган е приел, че е налице нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева, както и нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, за което на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца.

В законния срок НП е оспорено и същото е потвърдено с процесното решение на Районен съд – Велико Търново като законосъобразно. Въззивният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от оправомощени за това лица, в рамките на законоустановените срокове и при спазване на административнонаказателното производство. Извършена е преценка, че описаната в НП фактическа обстановка е правилно установена и се потвърждава от събраните по делото гласни и писмени доказателства. Отхвърлени са възраженията, че не е налице субективната страна на деянието, за което съдът се е позовал на предприетите в хода на административнонаказателното производство процесуални действия – изслушване на пострадалото лице, преглед на наличните на мястото на произшествието видеоохранителни записи и съставен протокол за ПТП. Направен е извод, че приложимите материални разпоредби са правилно определени, а видът и характерът на последиците от ПТП са без значение, тъй като задължението на водача да спре и да ги установи е абсолютно. Обосновано е, че правилно са приложени санкционните разпоредби, като наложените наказания са към минималния размер и съответстват на обществената опасност. Не са намерени основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН.

Като е стигнал до този извод въззивният съд е постановил неправилен съдебен акт. Настоящият състав намира, че изводите на районния съд не съответстват на доказателствата по делото и на приложимото право.

На първо място, неоснователно районният съд е приел, че предявеното административнонаказателно обвинение е доказано. По делото не са налице доказателства, от които да се направи категоричен извод, че на 19.04.2021 г. касаторът действително е осъществявал маневра назад без да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и е реализирал ПТП. Съдът е събрал гласни и писмени доказателствени средства, както изрично е посочено и в процесното решение – свидетелските показания на актосъставителя, на свидетеля по съставяне на АУАН и на лицето, което е било в автомобила заедно с водача на 19.04.2021 г., протокол за ПТП, обяснения на С., справка за нарушения, Заповед №81212-515/14.05.2018 г. на министъра и АУАН. От показанията на разпитаните свидетели – служители на Сектор „Пътна полиция“, се установява, че при посещение на място по сигнал за ПТП са намерили подателя на сигнала и автомобила му. Последният е заявил, че автомобилът му е бил блъснат от друг автомобил и чрез камери за видеонаблюдение, разположени в района, са констатирали, че единият автомобил закача другия, като ударът не е бил силен. Какви са тези камери, кой е извършил оглед на материалните носители на записа, какви са установените факти, съставен ли е протокол – всички тези значими обстоятелства остават неясни и недоказани.

Собственикът на автомобила – касатор понастоящем, е бил установен на следващия ден – 20.04.2021 г., когато му е съставен акт и когато е изготвен протокол за ПТП от 19.04.2021 г. От писмените обяснения, дадени от С. в хода на административнонаказателното производство, и от показанията на свидетеля П.в хода на съдебното производство, а дори и от разпита на полицейските служители, се установява, че за вмененото нарушение лицето е разбрало на 20.04.2021 г. и че до този момент С. не е имал знание за деянието.

Очевидно контролните органи претендират, че деянието е установено при преглед на видеозапис от камери, разположени в района. По принцип видеозаписите, ако са направени по реда и правилата на НПК, представляват веществени доказателствени средства. Същите обаче следва да се редовно приобщени към доказателствената маса, да е извършен оглед и да е съставен протокол за това, а в случая данни за такива действия липсват. От доказателствата, съдържащи се в административнонаказателната преписка, не става ясно как е установено нарушението. В хода на съдебното производство са събрани само гласни и писмени доказателства, като без всякакво правно основание в мотивите си съдът се позовава на преглед на видеоохранителни записи, но дори не става ясно кой е осъществил този преглед и при какви обстоятелства. Крайният извод е, че липсват доказателствени източници за извършване на деянието – веществени доказателства (видеозаписи), като, дори да се приеме, че има такива, същите не са законосъобразно приобщени по съответните процесуални правила за това. На последно място – липсата/наличието на видеозаписи не е подложена на внимателна оценка от въззивния съд, въз основа на която да бъдат формирани обосновани правни изводи.

При съставянето на НП АНО е нарушил разпоредбата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН, като не е проверил акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост, не е преценил писмените обяснения на санкционираното лице и липсата на събрани годни и относими доказателства. Нищо от това органът не е сторил, а контролните органи несъмнено не са извършили оглед на видеозаписите и не са обективирали видяното в писмен протокол или друг документ.

Единствено от обстоятелството, че на 19.04.2021 г. С. е бил паркирал пред магазин Рувер (което самият той признава) не може да се направи извод, че същият е осъществил вмененото му нарушение. Доказването на така твърдяното обстоятелство – маневра назад без водачът да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен, е изисквало събиране на неоспорими доказателства, каквито в случая липсват. С оглед изложеното, настоящият състав намира изводите на въззивната инстанция за доказаност на вменените за извършени от касатора административни нарушения за неправилни. В случая нарушенията са недоказани с оглед дефицит на доказателствената дейност на проверяващите и на наказващия орган, непреодолим към момента на извършване на съдебната проверка за законосъобразност. Така проведеното административнонаказателно производство не само че не е гарантирало  правата на настоящия касатор, напротив – нарушило ги е, а процедурата по съставяне на НП е компрометирана, тъй като е лишена от пълнота и обективност. Административнонаказателното обвинение е останало недоказано, поради което решението, с което е потвърдено наказателното постановление е неправилно и следва да бъде отменено.

 

При този изход на делото, предвид своевременно направеното искане, на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН в полза на касатора следва да се присъдят разноски, представляващи платено адвокатско възнаграждение за две инстанции, в общ размер на 600 лв.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение №9/03.01.2022 г. по АНД №891 по описа за 2021 г. на Районен съд – Велико Търново и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 21-1275-000867 от 29.04.2021 г. на началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Велико Търново, с което на М.С.С. *** за нарушение на чл. 40, ал. 1 от Закона за движение по пътищата и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП са наложени наказания глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.

ОСЪЖДА ОД на МВР – Велико Търново да заплати на М.С.С., с ЕГН **********,*** разноски за две инстанции в размер от 600 (шестстотин) лв.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

ЧЛЕНОВЕ:             1.

2.