Решение по дело №4185/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1411
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 14 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20192120204185
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

          Р Е Ш Е Н И Е

                                       1411 / 18.11.2019 г. град Бургас

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд                                ХV  наказателен състав

На седемдесети октомври                                      2019   година

В публичното заседание в следния  състав :

 

                                                     Председател :   Г. ГРЪНЧЕВ

                                    Съдебни заседатели :  1.

                                                                           2.

Секретар: М.К.

прокурор ………...........................

като разгледа докладваното от съдията Грънчев

НАХ дело № 4185 по описа за 2019 година, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава трета, раздел V от ЗАНН. Образувано е по жалба на Г.Р.А. *** против наказателно постановление № НП-1702/08.08.2019 г. на заместник кмет на Община Бургас, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от Закона за движението по пътищата на основание чл.178д от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лв.

Във въззивната жалба се оспорва извършеното нарушение и се излагат основания за отмяна на наказателното постановление.

Процесуалният представителна административнонаказващия орган изразява становище за неоснователност на жалбата.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от лице, имащо право да обжалва и отговаря на изискванията на закона. Същата е допустима.

Съдът намира за установено от фактическа страна следното:

Административнонаказателното производство е образувано с акт за установяване на административно нарушение №0094369/03.08.2019 година, съставен от М.Д.Д. на длъжност гл.специалист Дирекция „УКОРС" Община Бургас срещу Г.Р.А. за това, че на 03.08.2019 г., в 12.05 часа в гр.Бургас е извършена проверка, при която е установено, че МПС с рег.№ ***, ***, цвят тъмно сив металик, собственост на Г.Р.А. е паркирано от жалбоподателя на място определено за превозни средства, обслужващи хора с трайни увреждания без да има това право на ул. ***

Въз основа на съставения акт заместник - кметът на Община Бургас е издал атакуваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от Закона за движението по пътищата на основание чл.178д от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лв.

Въз основа на приетите факти по делото съдът прави следните правни изводи:

От събраните по делото доказателства не се установява фактическа обстановка, различна от описаната в обстоятелствената част на обжалваното постановление. В показанията си актосъставителят Ч. потвърждава, че на 03.08.2019 г., в 12.05 часа, в гр.Бургас като водач на МПС рег.№ ***, *** е паркирал на място определено за превозни средства, обслужващи хора с трайни увреждания без да има това право на ул. ***,  което е нарушение на чл. чл.98, ал.2, т.4 от Закона за движението по пътищата, който гласи: ” Освен в посочените в ал. 1 случаи паркирането е забранено: 4.на места, определени за хора с трайни увреждания ”.

Жалбоподателят е допуснал нарушение на посочената разпоредба от Закона за движението по пътищата и следва да понесе санкция за това. При определяне размера на наказанието, административнонаказващият орган се е съобразим с разпоредбата на закона. Чл. 178д от ЗДвП предвижда конкретно определена санкция - глоба в размер на 200 лв., която не подлежи на съдебен контрол - „Наказва се с глоба в размер 200 лв. лице, което, без да има това право, паркира на място, определено за превозно средство, обслужващо хора с трайни увреждания, или за превозно средство, приспособено и управлявано от хора с трайни увреждания“.

Съдът не споделя аргументите в жалбата за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на жалбоподателя. Правото на защита на жалбоподателя да узнае всички факти и обстоятелства, които се отнасят до административно наказателната му отговорност не е ограничена от наказателното постановление, тъй като то няма обвинителна функция. Наказателното постановление е акт на орган, който има функциите на първа инстанция в административнонаказателния процес. Административнонаказващият орган не обвинява, а решава въпроса за вината и отговорността на нарушителя, съобразявайки се с разпоредбата на чл.53 от ЗАНН. Обвинителната функция в процеса е предоставена на длъжностни лица, оправомощени да съставят актове за установяване на  административни нарушения. В акта е посочено  в извършването на какво  административно нарушение се обвинява лицето и той трябва да съдържа всички факти и обстоятелства, касаещи административнонаказателната отговорност на нарушителя. В конкретния случай актът за установяване на административно нарушение е съставен според всички изисквания на чл.42 от ЗАНН и жалбоподателят е бил уведомен за обстоятелствата, които се отнасят до административнонаказателната му отговорност. В акта са описани съставомерните признаци на административното нарушение по чл.178д от ЗДвП. Посочено е, че жалбоподателят е паркирал МПС марка *** с рег.№ *** на място, определено за превозни средства, обслужващи хора с трайни увреждания без да има това право на ул. ***. Отразено е мястото и времето на извършване на нарушението, а именно – 03.08.2019 г. в 12.05 часа в гр.Бургас в гр.Бургас. Следователно не е допуснато съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателят, тъй като той е бил уведомен от контролният орган за всички съставомерни факти, касаещи административнонаказателната му отговорност. Още повече, че чл.53, ал.2 от ЗАНН задължава административнонаказващият орган да издаде наказателно постановление, дори когато е допусната нередовност в акта стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. В конкретния случай тези обстоятелства са категорично установени и правилно административнонаказващият орган е издал наказателно постановление срещу жалбоподателя.

Не се споделят и аргументите за маловажност на нарушението. Нито в жалбата нито в пледоарията се сочат обстоятелства, които смекчават административнонаказателната отговорност на жалбоподателя. Твърдението в жалбата, че маркировката е изтрита не обосновават приемането на маловажност на извършеното нарушение. Мястото е означено с пътен знак и указателна табела. Административнонаказателна отговорност се носи и за непредпазливи нарушения.

 

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р      Е     Ш     И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № НП-1702/08.08.2019  г. на заместник кмет на Община Бургас, с което на Г.Р.А. ***, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. чл.98, ал.2, т.4 от Закона за движението по пътищата на основание чл. 178д от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200/двеста/ лв.

 

НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Бургас в 14-дневен срок, считано от съобщаването му на страните.

 

                                                 СЪДИЯ: / Г. Грънчев /

 

          Вярно с оригинала: Д.М.