Определение по дело №1865/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 4107
Дата: 15 ноември 2019 г.
Съдия: Цвета Павлова Павлова
Дело: 20193101001865
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ …….../15.11.2019 год.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито  заседание на петнадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА МИТЕВА  

                 ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ПАВЛОВА 

ПЛАМЕН АТАНАСОВ

                                                             

като разгледа докладваното от съдия Павлова

частно търговско дело1865 по описа за 2019 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 278 във вр. чл. 413, ал. 2 и чл.418, ал.4 от ГПК.

Образувано е по частна жалба Профи Кредит България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, бул. „България“ 49, бл. 53 Е, вх.В, срещу разпореждане № 45373/15.10.2019 год. по ч.гр.д. № 15245/2019 год. на ВРС – 46-ти състав В ЧАСТТА, с която се иска издаване на заповед за изпълнение срещу  М.Ц.Ц., ЕГН ********** с адрес гр. Варна, подст. Север, Възраждане 1А, вх. А, ет. 7, ап. 19  за сумата 248.36 лв. възнаграждение за закупен допълнителен пакет услуги.

 

Твърди се в сезиралата съда жалба неправилност на обжалваното определение като се изразява несъгласие с изводите на съда относно нищожността на договорните клаузи, поради противоречието им със закона. Настоява се за отмяна на обжалваното разпореждане и произнасяне по същество, с което се уважи подаденото заявление и в тази част.

 

Жалбата е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

         

След запознаване с писмените доказателства по делото и като съобрази приложимия закон, настоящият състав на Варненски окръжен съд намира частната жалба за неоснователна, поради следните съображения:

Производството пред заповедния съд е образувано по заявление подадено от заявителя „Профи Кредит България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „България”, № 49, бл. 53Е, вх. В срещу  М.Ц.Ц., ЕГН ********** с адрес гр. Варна, подст. Север, Възраждане 1А, вх. А, ет. 7, ап. 19 за сумата 248.36 лв. възнаграждение за закупен допълнителен пакет услуги.

Като е приел, че претендираната от заявителя сума противоречи на ЗПК, респективно е нищожна, заповедният съд е отхвърлил заявлението в тази му част, което е и предмет на настоящото произнасяне.

Настоящият състав споделя формираните от заповедния съд изводи, като не споделя доводите на частния жалбоподател. С оглед предназначението на заповедното производство да изключи именно исковия ред за установяване на безспорни вземания съдът приема, че същото може да има за предмет само съдебно защитими права /арг. от чл. 410 ал.1 т.1 и чл. 422 ал.1 ГПК/. Поради горното, разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК предвижда съдът да отказва да издаде заповед за изпълнение, ако искането е в противоречие със закона или добрите нрави, като съдът следи служебно за наличието на тази отрицателна процесуална предпоставка. Съдът още на фаза заповедно производство следва да осъществи защита на по-слабата страна в договорните правоотношенияпотребителя, а чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК, предвиждайки възможността да се откаже издаване заповед за изпълнение поради противоречие на клаузи на закона и добрите нрави като по този начин гарантира в пълна степен правата на потребителя като прехвърля тежестта на кредитора да докаже съществуване на вземането си в осъдително исково производство.

Процесният договор за кредит е потребителски по своя характер, поради което са приложими разпоредбите на ЗПК и ЗЗП. В тази връзка съдът намира, че уговореното между страните възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги, които се претендира със заявлението, е нищожно, като съображенията за това са следните:

Претендираната като възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги сума, чрез които длъжникът кандидатства за отпускане на кредита противоречи пряко на ал. 2 на чл. 10а от ЗПК, която забранява на кредитора да иска от потребителя заплащане на такси и комисионни за действия, свързани с усвояване на кредита. Изрично се сочи от заявителя, че чрез допълнителния пакет кредитополучателя си е осигурил приоритетното разглеждане на кредита и неговото отпускане, а експресното разглеждане на документи, респ. проверката на платежоспособността на длъжника, е част от процедурата по усвояване на кредита. Съдът намира, че с тази такса кредиторът цели да си набави допълнителни плащания извън предвидените в закона. Изводът на съда за нищожността на тази уговорка се подкрепя и от това, че липсва предоставяне на допълнителна услуга от страна на кредитора, която да обоснове начисляването на претендираната от него такса. Липсва и каквато и да е обосновка в сезиралото заявление какви за допълнителните услуги, за които се претендира възнаграждение по размер на половина от договорения кредит, дали същите са предоставени, както и дали става въпрос за допълнителни по естеството си услуги.

Налага се извод за неоснователност на частната жалба, поради което и обжалваното разпореждане следва да се потвърди.

Воден от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 45373/15.10.2019 год. по ч.гр.д. № 15245/2019 год. на ВРС – 46-ти състав, В ЧАСТТА, с която се иска издаване на заповед за изпълнение срещу  М.Ц.Ц., ЕГН ********** с адрес гр. Варна, подст. Север, Възраждане 1А, вх. А, ет. 7, ап. 19  за сумата 248.36 лв. възнаграждение за закупен допълнителен пакет услуги.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              

                    

                                                      ЧЛЕНОВЕ: