Присъда по дело №688/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 37
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Росица Радославова Радославова
Дело: 20194500600688
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

ПРИСЪДА

 

№____

 

гр. Русе, 28.11.2019год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският окръжен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                          Председател: ПЕТЪР БАЛКОВ

 

                                                                      Членове:1.РОСИЦА РАДОСЛАВОВА

 

                                                                                 2. АЛЕКСАНДЪР И.

 

при секретаря ТОДОРКА НЕДЕВА и в присъствието на зам.окръжния прокурор МИРОСЛАВ МАРИНОВ, като разгледа докладваното от съдия Радославова ВНОХД №688/2019г. по описа на РОС

 

П Р И С Ъ Д И  :

 

ОТМЕНЯ изцяло присъда №128/18.09.2019год. постановена по НОХД № 823/2019г. по описа на РРС, шести наказателен състав, с която подсъдимият Т.И.Я. е бил признат за НЕВИНЕН по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК и оправдан по него на основание чл.304 от НПК, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Т.И.Я., роден на ***г***, живущ ***, бълг. гражданин, с основно образование, неженен, не работи, осъждан, ЕГН – ********** за

 ВИНОВЕН в това, че на 01.04.2019г. в с.Николово, обл.Русе,  управлявал МПС – л.а.марка “С.Т.“ с рег.№ Р ****КК, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 1,32 на хиляда, установено по надлежния ред – по реда на Наредба №1/19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози,  поради което и на основание чл.343б, ал.1 от НК и чл.54 от НК го

 

ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА  ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което да търпи при първоначален СТРОГ РЕЖИМ, както и на ГЛОБА в размер на 500лв.

ОСЪЖДА подсъдимия Т.И.Я., със снета по делото самоличност да заплати по сметка на ОД МВР - Русе направените по делото разноски в хода на досъдебното производство -  в размер на  51,86лв. – възнаграждение на вещо лице, а по сметка на РРС направените разноски в хода на съдебното следствие – в размер на 346лв. – възнаграждение на вещо лице.

 

ПРИСЪДАТА може да бъде обжалвана или протестирана в 15 - дневен срок от днес пред ВКС на РБългария.

 

 

 

Председател:

 

 

Членове:1.

 

 

2.

Съдържание на мотивите

Мотиви по ВНОХД № 688/2019г. по описа на РОС

 

 

Въззивното производство е образувано по протест на И.К.– Зам. Районен прокурор при Районна прокуратура – Русе, подаден против присъда №128 от 18.09.2019 г. по НОХД №823/2019г. на Районен съд – Русе, шести нак. с.-в, с която подсъдимият Т.И.Я. *** е бил признат за невинен в това, на 01.04.2019г. в с.Н.о, обл.Русе да е управлявал МПСл.а.“С.Т.“ с рег.№ Р ****КК, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 1,32 на хиляда, което да е установено по надлежния редпо реда на Наредба1/19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, поради което и на основание чл.304 от НПК е бил оправдан по така повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл.343б, ал.1 от НК.

 В протеста се съдържат доводи за незаконосъобразност и необоснованост на атакувания съдебен акт, изразени в неправилно приложение на материалния закон. Сочат се основания за съставомерност на деянието, както от обективна, така и от субективна страна, с оглед въведеното от прокуратурата обвинение. Формулира се искане към въззивния съд да отменени присъдата на първоинстанционното съдилище и да постанови нова такава, осъдителна по същността си, като определи наказание, съобразно исканията на обвинителната власт, направени в пледоарията на прокурора пред районния съд.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция, представителят на ОП – Русе поддържа протеста на Районна прокуратура – Русе и моли съда за отмяна на присъдата на районния съд и издаване на нова осъдителна присъда по въведеното пред първата инстанция обвинение.

Подсъдимият и неговият упълномощен защитник – адв. Св.С. ***, считат протеста за неоснователен. Намират, че извършеното от страна на подс. Т.Я., както от обективна, така и от субективна страна не покрива признаците на престъплението, за което му е повдигнато обвинение, с оглед на което молят въззивния съд да потвърди изцяло атакуваната присъда.

 

Русенският окръжен съд, след обстойна преценка на  събраните по делото доказателства и като извърши служебна проверка на присъдата в нейната цялост, съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намира за установено следното от фактическа страна:

За да постанови присъдата си, районният съд е провел съдебно следствие по реда на гл.24 НПК. Съобразил е наличните непротиворечиви по същността си доказателства, с оглед предмета на доказване по делото, чиито източници са депозираните в хода на съдебното следствие показания на разпитаните свидетели В.И. – мл.полицейски инспектор, А.Н.и Д.В.– автоконтрольори към С“ПП“, св.М.Д.– полицейски инспектор в С“ПП“, св.А.Н.и св.Х.Х.– приятели на подсъдимия, доколкото същите кореспондират с писмените доказателства и доказателствени средства по делото, сред които талон за медицинско изследване, справка за нарушител/водач от С“ПП“, копия от АУАН, протокол за химическо изследване за определяне на концентрацията на алкохол №143/02.04.2019г., протокол за  медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, експертните заключения по изготвените съдебни експертизи, назначени в хода на съдебното следствие и приети от съда, като неоспорени от страните – две СМЕ-и, биографична справка, свидетелство за съдимост.

Следователно, по фактите на делото страните не спорят, а доводите им касаят единствено правилното приложение на материалния закон в конкретния казус.

Действайки като втора по ред първа инстанция по съществото на делото, въззивният съд извърши самостоятелно обсъждане на доказателствата, събрани от районния съд, които прецени с оглед действителното им съдържание и насоченост. Въз основа на тях и правомощията си по закон, приема нови фактически положения в следната насока:

 

Подсъдимият е неженен, със средно образование, не работи, осъждан многократно /13 пъти за извършени престъпления - квалифицирани и рецидивни кражби, противозаконно отнемане на МПС, обикновено и квалифицирани хулиганства, закани за убийство, квалифицирано изнасилване, между които и двукратно за управление на МПС без свидетелство за правоуправление в 1- годишен срок от наказването му по административен ред за същото по вид престъпление/, последно освободен от Затвора – Ловеч на 03.04.2016г. Неправоспособен водач на МПС с множество налагани наказания за нарушения на ЗДвП и ППЗДвП от 1996г. до момента.

След употребен алкохол на 01.04.2019г., към 13,45ч., подс. Т.Я. и св.Х.Х.– негов приятел пътували с автомобил, управляван от подсъдимия – л.а.“С.Т.“ с рег.№Р *****КК, движейки се по ул.“Липник“ в с.Н.о, обл.Русе в посока гр.Русе. Там били спряни за проверка от дежурен полицейски наряд към Второ РУ  ОД МВР – Русе, при което един от полицейските служители – мл.полицейски инспектор св.В.И. установил, че подсъдимият не притежава свидетелство за правоуправление на МПС и се усъмнил, че същият шофира след употреба на алкохол, защото му лъхал на етилов алкохол. За съдействие били извикани автоконтрольори от С“ПП“ ОД МВР – Русе – свидетелите Д.В.и А.Н., които предложили на подсъдимия да бъде тестван с техническо средство, тъй като на място установили, че подсъдимият действително лъха на алкохол и очите му са зачервени. Последният отказал проверката и за този отказ св.Д.В.му съставил АУАН, подписан от подсъдимия без възражения. Св.А.Н.съставил и връчил в 15,00ч. лично на подсъдимия талон за медицинско изследване на кръвта, според който в рамките на 90-минути последният бил длъжен да се яви в УМБАЛ“Канев“ – Русе за даване на кръвна проба. В 16,30ч. подсъдимият се явил в указаното болнично заведение и му била взета кръвна проба, като в протокола е записано, че същият отрича да е употребил алкохол. На следващия ден било извършено химическо изследване на пробата в БНТЛ – ОД МВР – Русе, в резултат на което се установило, че съдържимото количество етилов алкохол в кръвта на подсъдимия към момента на вземане на пробата е било 1,32 на хиляда. На база резултата от изследването, в същия ден на подсъдимия бил съставен АУАН за управление на МПС след употреба на алкохол от св.М.Д.– полицейски инспектор в С“ПП“ към ОД МВР – Русе. Пред полицейските служители, извършили проверката, подсъдимият отказал да дава обяснения, относно констатираните нарушения на ЗДвП, писмени такива не отразил и в съставените му адм.актове за тяхното установяване.

 Настоящият съдебен състав възприема фактическата обстановка, описана и в мотивите на първоинстанционната присъда с така установените нови фактически положения, като в изпълнение на задълженията си по чл. 313 и чл.314 от НПК акцентира върху посочените по-горе обстоятелства.

Приетата фактическа обстановка от първоинстанционния съд, ведно с допълнително установеното от страна на въззивния съдебен състав от фактическа страна е съответно на приобщената в рамките на първоинстанционното производство доказателствена съвкупност. Следва да се посочи, че като цяло събраните доказателства са безпротиворечиви, което per argumentum a contrario  от предписанията на чл.305, ал.3, изр. 2 от НПК не налага подробен доказателствен анализ и съпоставка, доколкото гласните доказателства, събрани чрез разпит на свидетелите, чиято достоверност е съотносима, с оглед обстоятелствата, включени в предмета на доказаване по делото, само доколкото се подкрепя в тези си части от обективните находки по делото, отразени в приобщените множество писмени доказателства и заключението на експертизите, но следва да се отбележи, че тази налична доказателствена съвкупност е неправилно интерпертирана от страна на районния съд.

Несъмнено за въззивния съд всички доказателства, по изискуемия от закона безспорен начин удостоверяват, че на инкриминираната дата подсъдимият управлявал процесното МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 1,32 на хиляда, удостоверено по предвидения законов ред с даване на кръвна проба за изследване /Наредба №1/19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на  в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози/, при което  е спазена разпоредбата на чл.3а от Наредбата, която е категорична, че при отказ на лицето да му бъде извършена проверка с техническо средство или тест, концентрацията на алкохол се установява с медицинско и химическо лабораторно изследване, в който случай лицето не се конвоира от полицейските служители до съответното болнично заведение, а му се издава талон за медицинско изследване, в който се определя срок, в който да се яви и да даде кръвна проба за изследване, което подсъдимият сторил доброволно.

Деянието е извършено с пряк умисъл, видно от дадените обяснения пред съда и обективираните действия на подсъдимия на процесната дата. Същият напълно съзнавал противообществения характер на стореното от него и е целял настъпването на общественоопасните последици от управление на МПС след употреба на алкохол.

           Предвид горното, съдът прави следните правни изводи:

 

           Наличните преки и косвени доказателства, разгледани поотделно и в тяхната взаимовръзка налагат единствения възможен извод за безспорно установено авторство на подсъдимия в извършване на инкриминираното деяние, при което от обективна и субективна страна същият е осъществил състава на престъплението, за което е бил предаден на съд – това по чл.343б, ал.1от НК, тъй като на посочената по-горе дата и място управлявал процесното МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над законоустановения минимум –  с 1,32 на хиляда, установено по надлежния ред.

                  Поради изложеното дотук, отразените в мотивите на първоинстанционната присъда доводи за липса на категорични доказателства, относно алкохолното съдържимо в кръвта на подсъдимия към момента на спирането му за проверка от органите на МВР, се явяват неоснователни. Същите се извеждат единствено от обясненията на подсъдимия, дадени за пръв път в хода на съдебното следствие по делото и променяни двукратно от него, с оглед явното им нагаждане към изготвеното заключение по назначената от съда първоначална СМЕ /л.44 от НОХД/ за проверка на тяхната истинност. Така лансираната в съдебно заседание защитна версия на  подсъдимия, че употребил алкохол – 200мл водка в периода половин час преди даване на кръвната проба е категорично опровергана от заключението на съдебния медик, който въз основа на обективните находки, материализирани в протокола за мед.изследване и протокола за хим.изследване, приема твърденията му за неправдоподобни, тъй като по медико-биологични признаци не е възможно достигане на измерената алкохолна концентрация в кръвта, според твърденията на подсъдимия за времето, съпоставено с данните за вида и количеството употребен алкохол, понеже в такъв случай същата не би надвишавала 0,88 промила. По сходен начин, с изготвяне на втора СМЕ, назначена от съда /л.54 от НОХД/, въз основа на допълнителни обяснения на подсъдимия, дадени в с.з. на 17.07.2019г., /когато съдът приел заключението по първата СМЕ/, експертът се е произнесъл и за достоверността на твърденията на подсъдимия /л.46 от НОХД/, че всъщност е употребил алкохол и в нощта преди  инкриминираното деяние, като е заключил, че тогава концентрацията на алкохол в кръвта му при вземане на пробата би била не по-малка от 1,7 на хиляда и това прави твърденията му отново неверни. Тези експертни заключения опровергават не само достоверността на обясненията на подсъдимия, но и подкрепящите ги показания на св.А.Н., който очевидно е предубеден към изхода на делото свидетел, обяснимо с приятелските му отношения с подсъдимия, в чиято полза очевидно свидетелства за употребен алкохол от подсъдимия непосредствено преди даването на кръвната проба, което е необяснимо и с елементарната житейска логика. При така установените фактически положения лишена от правна значимост е тезата на защитата, възприета безкритично от районния съд, за липса на съставомерен признак от обективната страна на престъплението, а именно управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта на водача над 1,2 промила, поради което същата не може да бъде споделена и следва да се отхвърли от въззивния съд. В противен случай би се стигнало до правен абсурд, отказът на нарушител да бъде тестван с техническо средство да се толерира и бонифицира от нормативната уредба, уреждаща случая, тъй като алкохолното съдържимо в кръвта му не може да бъде установено по категоричен начин за целите на наказателното производство, според логичното разрешение на районния съд, дадено по конкретния казус, а несъмнено не това е целта на законодателя, преследвана с издаването на цит.по-горе подзаконов нормативен акт.

 

С оглед на изложеното съдът преценява, че подсъдимият  следва да бъде признат за виновен в извършването на така формулираното престъпление и да му се определи наказание. При индивидуализацията на наказанието съдът не отчита смекчаващи отговорността обстоятелства, а за отегчаващи такива намира данните за множество предходни осъждания, визирани в справката за съдимост, налагането на множество наказания по ЗДвП, при което определя наказанието при превес на отегчаващите вината обстоятелства – към законоустановения среден размер, указан в особената част на НК за извършеното, а именно – ЕДНА ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, както и кумулативно предвиденото наказание ГЛОБА в размер на 500лв. /петстотин лева/. При липса на изискуемите формални предпоставки за приложение на чл.66,ал.1 от НК и съгласно чл.57,т.2, б.“б“ от ЗИНЗС, съдът е преценил, че изтърпяването следва да бъде ефективно, при първоначален СТРОГ режим. Така най-пълно ще се постигнат целите на генералната и най – вече тези на личната превенция, тъй като през този период на изолация осъденият ще има възможност да преосмисли поведението си и да се подготви и преориентира към един законосъобразен начин на живот за в бъдеще. Липсва основание за приложение на кумулативно предвиденото в чл.343г, вр.чл.37, ал.1, т.7, вр.чл.49, ал.2 от НК наказание лишаване от права, доколкото подсъдимият няма и никога не е имал валидно издадено свидетелство за правоуправление на МПС.

        Подсъдимият следва да заплати направените разноски на досъдебното и в хода на съдебното производство пред първата инстанция.

Така мотивиран въззивния съд постанови присъдата си.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                             ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                2.