Решение по дело №8186/2008 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 303
Дата: 4 февруари 2009 г. (в сила от 7 април 2009 г.)
Съдия: Нела Кръстева Иванова
Дело: 20083110108186
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 303 / 4.2.2009г., гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, брачно отделение, тридесет и трети състав, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и първи януари две хиляди и девета година, в състав:

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Н.К.

 

 

 

  при участието на секретар А.И., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 8186 по описа за 2008г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявена от Н.А.Г. срещу Т.А.Х. искова претенция,  с правно основание чл. 71, ал. 2 и чл.82, ал.1 от СК.

             В исковата си молба ищцата, твърди, че от извънбрачно съжителство с ответника имат роден син Андриан Тодоров Х.             ЕГН **********. Излага се, че с ответника са съжителствали от 2005г. След раждането на детето, на 30.03.2008г. ответника напуснал ищцата, която впоследствие разбрала, че повод за това е създадена от него връзка с друга жена. Ответникът не проявявал интерес към детето и ищцата. След раздялата им е виждал сина им само три пъти за по няколко часа. Не подпомагал ищцата с никакви средства при отглеждането на детето и не осигуравял издържка на детето. Последната била подпомагана в грижите за него от своята майка, тъй като единствените доходи които получава са от помощите, предоставяни й за отглеждане на дете. По изложените причини се моли съдът да постанови решение, с което да предостави родителските права по отношение на детето Андриан на майката Н.А.Г., да се определи режим на личен контакт на бащата Т.А.Х., като му се даде възможност да вижда и взема детето Андриан при себе си всяка първа и трета събота от 9,00ч. до 17,00ч. в присъствието на майката, както и да се осъди бащата да заплаща в полза на детето си, чрез неговата майка и законен представител месечна издръжка в размер на 80,00 лв., дължима считано от датата на фактическата раздяла, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска с падеж първо число на месеца, за който се дължи.

В съдебно заседание ищцата лично и  чрез процесуалните си представител адв. Желязкова поддържа изложеното в исковата молба, като моли предявения иск да бъде уважен.

              Ответникът Т.А.Х. не се явява в съдебно заседание, не се представлява и не изразява становище по основателността на иска.

Контролиращата страна Дирекция “Социално подпомагане” – гр.Варна,  чрез процесуалния си представител социален работник Мария Геноваа  изразява становище, че е в интерес на детето е родителските права да се упражняват от майката, на бащата да се определи посочения режим на личен контакт с детето, както и да се присъди издръжка в полза на детето, за размера на която предоставя решението на  съда.

СЪДЪТ, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

От представеното по делото копие от удостоверение за раждане № 79749/31.12.2007г. се уставовява, че страните са родители на детето Андриан Тодоров Х. ЕГН **********.

От удостоверение изх.№ СЗД Вн-18-1-5/113/22.10.2008г. на Д”СП” гр.Варна се установява, че ищцата Н.А.Г. е получавала за периода от м.февруари до м.септември 2008г.  социална помощ по чл.7, ал.1 и чл.8, ал.1 от ЗСПД в размер на 125,00 лв. месечно.

По делото са ангажирани гласни доказателства, чрез разпита на св.Василка Цветанова Банова/без родствени връзки със страните/.

От свидетелските показания на св.Банова, съседка на ищцата,   се установява, че страните са разделени от м.март 2008г. От тогава тя не е виждала ответника Т.А.Х. да посещава ищцата и детето. Не е виждала бащата дори по повод рожденния ден на детето. Знае от ищцата, че същия не се обаждал и по телефона, за да пита за детето. Н. и нейната майка се грижат за детето, като свидетелката се е случвало също да помага, като при нужда остава при детето.  Случвало се е било св.Банова да помага и финансова на ищцата с пари дадени на заем.

 Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

Разпоредбата на чл. 71, ал. 2 от СК урежда хипотезата на разрешаване на спор, възникнал между разделно живеещи родители, необвързани в брак, касаещ местоживеенето на роденото от съвместното съжителство на родителите дете. При положение, че родителите не са в законен брак и не живеят заедно, съдът освен определяне местоживеенето на детето, дължи служебно произнасяне и относно упражняването на родителските права и произтичащите от това въпроси, свързани с режима на лични отношения между родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права и детето, както и дължимата му издръжка. Липсата на съжителство между родителите прави невъзможно съвместното осъществяване на родителските функции и съдът следва да определи кой от родителите ще упражнява родителските права, като се ръководи от интересите на детето. На съвкупна преценка подлежат всички обстоятелства, имащи значение за конкретния случай. Изхождайки от интересите на детето, при решаване на същите, настоящата инстанция съблюдава следните обстоятелства: родителски качества; полагане на грижи и умения за възпитание; подпомагане подготовката за придобиване знания, трудови навици и др.; жилищно-битови условия на живот на страните; социално обкръжение; възраст и пол на детето; привързаност между дете и родител; моралните качества на родителите и помощ от трети лица.

От доказателствата по делото се установява, че непосредствени грижи за детето Андриан полага неговата майка, същата притежава необходимия родителски капацитет и получава подкрепа от своята майка. Детето се отглежда в дома на майката на ищцата. От доказателствата по делото се установи, че ответника се е дезинтересирал от детето, като в продължение на повече от половин година не е изпълнявал вменените му родителски задължения. С оглед на изложеното съдът, намира, че в интерес на детето  Андриан е, то да бъде отглеждано от неговата майка, доколкото към настоящия момент връзката с бащата е прекъсната, за детето полага грижи ищцата, и между тях има изградена емоционална връзка. В тази връзка следва да бъде определено местоживеенето на детето при неговата майка, която ще упражнява родителските права.

          По отношение на режима на личен контакт с бащата съдът намира следното:

          Съдът намира, че следва да определи режим на лични контакти като бащата на детето, ще може да го вижда и взема всяка първа и трета събота от месеца от 09.00ч. до 17.00ч. в присъствието на майката. Този режим е адекватен и съобразен с възрастта на детето. При определяне на този режим на лични контакти съдът отчита факта, че детето е в ранна детска възраст и, че същото се нуждае от                            по–интензивни и специфични грижи. Този режим ще позволи на бащата на детето да се ангажира с нуждите на детето, като се опита да отговори на тях и да положи усилия за задоволяването им.

         Досежно издръжката на детето на основание чл.82, ал.1 от СК, съдът намира, че същото се нуждае от месечна издръжка от общ размер на 80,00 лв., от които бащата следва да заплаща 70лв., а останалите следва да се поемат от майката. Приоритетното парично участие на бащата се дължи на това, че детето ще се отглежда от майката, която ще полага и за в бъдеще непосредствени грижи по неговото отглеждане. Определената издръжка в размер на 70,00 лв., дължима от ответника, съдът намира, че няма да го затрудни, независимо че доказателства за доходите на ответника не са представени, но доколкото същият е трудоспособен/доказателства в противния смисъл няма/, следва да се приеме, че може да реализира доход около средния за страната, определен в официалните данните на Националния статистически институт.

          По изложените съображения съдът намира, че следва да постанови детето Андриан Тодоров Х. да живее при майка си Н.А.Г., която да упражнява родителските права, като на бащата се определи режим на лични контакти всяка първа и трета събота от месеца от 09.00ч. до 17.00ч. в присъствието на майката на детето. Т.А.Х. следва да бъде осъден да заплаща месечна издръжка в размер на 70,00 лв., считано от датата на подаване на исковата молба /12.06.2007г/ с падеж пето число на месеца за който се дължи, ведно със законната лихва върху тази сума за всяка просрочена вноска. 

      На основание чл.78, ал.6 от ГПК и Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК ответника следва да заплати в полза на Държавата, по сметка на Варненски районен съд сумата от 100.80лв. представляваща държавна такса по иска за издръжка.

 

            Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОСТАНОВЯВА детето Андриан Тодоров Х.                           ЕГН ********** да живее при майка си Н.А.Г. ЕГН **********, на основание чл. 71, ал. 2 от СК.

 

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Андриан Тодоров Х. ЕГН **********  на майката Н.А.Г. ЕГН **********.

 

  ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата  Т.А.Х. ЕГН ********** с детето Андриан Тодоров Х.                           ЕГН **********, като му дава възможност да вижда и взема  при себе си всяка първа и трета  събота от месеца от 09.00ч. до 17.00ч. в присъствието на майката Н.А.Г.                               ЕГН **********.

 

  ОСЪЖДА Т.А.Х. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАЩА в полза на детето Андриан Тодоров Х. ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 70,00 лв./седемдесет лева/, чрез неговата майка и законен представител Н.А.Г. ЕГН **********, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска, считано от 30.03.2008г.  с падеж първо число на месеца, за който се дължи издръжката,  до настъпване на законовото основание за нейното изменение или прекратяване, на основание               чл.82, ал.1от СК.

 

  ОСЪЖДА Т.А.Х. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата, по сметка на Варненски  районен съд сумата от 100.80 лв./ сто лева и осемдесет стотинки /, представляваща държавна такса на основание чл.78, ал.6 от ГПК и Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, Ккакто и сумата от 5,00 лв./пет лева/ за издаване на изпълнителен лист.

             

             РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

Детето Андриан Тодоров Х. ЕГН **********  има право на въззивна жалба срещу решението, в съответствие с разпоредбата на  чл. 15, ал. 8 от ЗЗДт, като неговите права могат да се реализират чрез Дирекция “Социално подпомагане”, гр.Варна в двуседмичен срок от получаване на съобщението от Дирекцията.

 

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

/Н.К./