Решение по дело №705/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 945
Дата: 17 май 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Диляна Господинова Господинова
Дело: 20191100900705
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 17.05.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI – 17 състав, в закрито заседание на седемнадесети май две хиляди и деветнадесета година,  в следния състав:                                                      

           

  СЪДИЯ: ДИЛЯНА ГОСПОДИНОВА    

 

като  разгледа докладваното от съдията т. № 705 по описа на СГС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /ЗТРРЮЛНЦ/.

Образувано е по жалба, подадена от Сдружение „х.” срещу отказ № 20190404142057/ 08.04.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партида на сдружението на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в промяна на целите и на средствата за постигане на целите.

 

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

Производството за вписване, заличаване и обявяване на актове в търговския регистър се образува въз основа на заявление, подадено от лице, което е легитимирано да стори това, с което се сезира компетентния орган, който е длъжностното лице по регистрация. Предметът на регистърното производство се определя от искането, направено от заявителя в заявлението, което съгласно чл. 13, ал. 1 ЗТТРЮЛНЦ трябва да бъде съставено по установен образец и трябва да има съдържание, чийто задължителни реквизити са посочени в чл. 13, ал. 2 ЗТТРЮЛНЦ. Съгласно чл. 13, ал. 2, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ в заявлението, с което длъжностното лице е сезирано трябва да бъде посочено подлежащото на вписване обстоятелство, вписването, чието заличаване се иска, или подлежащия на обявяване акт. Това изискване е предвидено в закона доколкото именно по този начин се определя каква е волята на заявителя относно искането му към длъжностното лице, което е компетентно да извърши вписване, заличаване или обявяване в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както и се определя предмета на произнасяне на длъжностното лице по регистрация, което е обвързано от искането на лицето, което го е сезирало предвид принципа на диспозитивното начало в гражданския процес, който е приложим и в регистърното производство, което по своя характер е охранително гражданско производство. С оглед на спазване на принципа на диспозитивното начало в чл. 92, т. 1 от  Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър е предвидено, че когато длъжностното лице установи, че са налице предпоставките за извършване на исканото вписване то го извършва като въвежда информацията за заявеното обстоятелство от съответното поле на подаденото заявление в съответното поле на партидата на търговеца или клона на чуждестранен търговец, съответно на юридическото лице с нестопанска цел или клона на чуждестранно юридическо лице с нестопанска цел, т.е. налице е пълно припокриване между обстоятелствата, които са описани в подаденото заявление, с тези, които се вписват в търговския регистър по партидата на юридическото лице при направен извод за основателност на направеното искане.

За да се приеме, че е спазено изискването на чл. 13, ал. 2, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ тогава, когато е подадено искане за вписване на промяна в определени обстоятелства по партидата на съответното юридическо лице  в регистъра, в заявлението трябва да са посочени точно и ясно всички обстоятелства, чието вписване се иска. Това изискване не може да бъде изпълнено чрез прилагането на документи към заявлението и препращане към тяхното съдържание. Това е така, тъй като предметът на регистърното производство се определя от конкретните изявления, направени от заявителя в подаденото заявление по образец, а представянето на документи към него има за цел да бъде доказано, че заявените за вписване обстоятелства съществуват, както и че те съответстват на закона, което съгласно чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ е едно от условията, които трябва да са налице, за да бъде извършено исканото вписване. Когато в заявлението липсват изявления за това какви са конкретните обстоятелства, които се иска да бъдат вписани, то предметът на регистърното производство е неконкретизиран, като това прави невъзможно и да бъде извършена дължимата от длъжностното лице проверка за това дали заявените за вписване обстоятелства са настъпили, което вече се прави  въз основа на представените документи.

В случая се установява, че в заявлението, за разглеждане на което е образувано настоящото регистърно производство, е посочено, че се иска вписване на промяна във вписаните обстоятелства относно целите и средствата за постигане на целите на Сдружение „х.”, които са такива, които подлежат на вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията съгласно чл. 18, ал. 1, т. 1 ЗЮЛНЦ. В заявлението обаче липсва каквато и да било конкретизация на конкретните обстоятелства, които се отнасят до целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, които се иска да бъдат вписани. В съответните полета на заявлението е записано само, че се прави препращане към съдържанието на приложени към заявлението документи, представляващи протокол за проведено на 01.03.2019 г. общо събрание на членове на сдружението и изменен устав на сдружението, в които са определени целите на юридическото лице и средствата за тяхното постигане. С оглед на това и предвид изложените мотиви трябва да се приеме, че подаденото заявление не отговаря на изискването на чл. 13, ал. 2, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ, като липсата на конкретни твърдения за обстоятелствата, които са променени и се иска да бъдат вписани не може да бъде преодоляна чрез прилагане на каквито и да било документи към заявлението и препращане към тяхното съдържание, тъй като те се представят за да се докаже настъпването на определено обстоятелство, но от тях не може да се извежда волята на заявителя за това с какво искане сезира длъжостното лице по регистрация. Напълно недоказано е твърдението на жалбоподателя, че е налице обективна невъзможност за изписване в пълнота на обстоятелствата, касаещи целите на сдружението и средствата за тяхното постигане, поради което и съдът няма да обсъжда въпроса дали това прави допустимо тяхното посочване чрез препращане към приложени към заявлението документи.

При тълкуване във връзката им една с друга на разпоредбите на чл. 21, т. 1, чл. 22, ал. 5 и чл. 24 ЗТРРЮЛНЦ се налага изводът, че неспазване на изискването на чл. 13, ал. 2, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ е основание за длъжностното лице да постанови направо отказ да извърши исканото вписване, като то не може да дава указания за изправяне на тази нередовност на заявлението. В чл. 24, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено, че длъжностното лице по регистрацията постановява мотивиран отказ, когато не е налице някое от предвидените в чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ изисквания, едно от които е и това да е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред, като част от изискванията за форма на заявлението са тези относно задължителните реквизити на неговото съдържание по чл. 13, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Съдът счита, че пропускът на заявителя, допуснат при подаване на заявлението, който се изразява в липсата на посочване на задължителен елемент от неговото съдържание, включително липсата на посочване на подлежащото на вписване обстоятелство, не може да се отстрани в хода на образуваното регистърно производство в процедурата по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ. В тази разпоредба е предвидено задължение за длъжностното лице по регистрацията да извърши проверка за редовност на заявлението, с което е сезиран, като в нея са уредени и изрично случаите, при които то може да даде указания на заявителя и срок за отстраняване на констатираната нередовност и това са само два: първият е когато към заявлението за вписване, заличаване или обявяване на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел не са приложени всички документи, които се изискват по закон, и вторият е когато не е платена дължимата държавна такса. Във всички останали случаи на нередовност на заявлението, каквато би била налице в хипотезата, в която в заявлението липсва елемент от задължителното му съдържание по чл. 13, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрация не може да даде указания за отстраняване на нередовността, а тя представлява основание за постановяване на отказ по чл. 24 ЗТРРЮЛНЦ. Наличието на специална разпоредба за това, в кои случаи може да бъде оставено без движение като нередовно подаденото заявление изключва прилагането в регистърното производство на разпоредбите в ГПК, с които са уредени хипотезите, при които съдът дава указания на страната за отстраняване нередовността на извършено от нея процесуално действие по чл. 101 ГПК, както и тези, с които са уредени хипотезите, при които една искова молба се оставя без движение, а именно чл. 129, ал. 2 вр. чл. 127, ал. 1 и чл. 128 ГПК.

Както беше посочено в случая нередовността на подаденото от Сдружение „х.” заявление за вписване се състои в липса на задължителен реквизит на неговото съдържание, който е този по чл. 13, ал. 2, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ, тъй като не са посочени в заявлението ясно и конкретно обстоятелствата, чието вписване се иска. Ето защо и по изложените мотиви трябва да се приеме, че тази нередовност не може да се отстрани по реда на чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ и нейното наличие е основание за длъжностното лице по регистрация да постанови отказ да извърши исканото вписване, както е направено в случая.

По изложените съображения жалбата срещу отказ № 20190404142057/ 08.04.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията е неоснователна и като такава следва да се остави без уважение.     

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от Сдружение „х.” срещу отказ № 20190404142057/ 08.04.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да впише в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партида на сдружението на промяна на обстоятелствата, изразяващи се в промяна на целите и на средствата за постигане на целите.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

   СЪДИЯ: