Решение по дело №494/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Диана Ангелова Петракиева
Дело: 20194210200494
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Габрово, 20.01.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Габровски районен съд в публично заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Диана Петракиева

при секретаря Радинка Кулекова-Атанасова и в присъствието на прокурора ...................... като разгледа докладваното от СЪДИЯТА АНД №494 по описа за 2019 г. за да се произнесе взе предвид следното:

 

Жалбоподателят А.И.К., ЕГН ********** *** е обжалвал наказателно постановление №16-0892-000768 на Началника на сектор ПП при ОД МВР Габрово, с което за това че на 13.09.2016 г. около 03,05 ч в гр. Габрово, пл. "Игото" в посока бул. Априлов, управлявал лек автомобил „Ауди А4” с ДКН ЕВ 2367 АХ, като извършил следните нарушения:

 1. не носил свидетелство за управление на МПС от съответната категория - нарушение по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП, за което и на основание чл.183пал.1 т.1 пр.1 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 10 лева

2.  не носил контролния талон от СУМПС - нарушение по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП, за което и на основание чл.183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДП му е наложена глоба в размер на 10,00 лева.

3. при извършена проверка отказал да му бъде извършена проба  с техническо средство за установяване употребата  на алкохол или друго упойващо вещество,- нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДП, за което на посоченото основание му е наложена глоба в размер на 2000 лева и лишаване от правоуправление за срок от 24 месеца.  Отнети са 12 контролни точки.

Същият не се явява в съдебно заседание. Представлява се от адвокат Р. Харамильо, която моли съда да отмени цитираното наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно. Позовава се на изтекла давност като алтернативно пледира за недоказаност на нарушенията.

Ответникът по жалбата не изпраща представител и не взема отношение по нея.

От съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следната фактическа обстановка:

На 13.09.2016 г. жалбоподателят А.И.К. *** управлявал МПС – лек автомобил „„Ауди А4” с ДКН ЕВ 2367 АХ, собственост на Д.И. К.. Движел се по пл. "Игото" в посока бул. "Априлов" в гр. Габрово, когато бил спрян за проверка от екип на  РУ Габрово. Жалбоподателят не представил СУМПС и контролен талон към него. Отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата  на алкохол или друго упойващо вещество. Отказал да получи талон за медицинско изследване.

Съставен бил АУАН №789/13.09.2016 г. Въз основа на последния било издадено и обжалваното наказателно постановление.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на съвкупна преценка на приложените по делото писмени доказателства писмо 3656/14.05.2019 г.; жалба; пощенски плик; копие на АУАН 789/2016 г.; копие на НП 16-0892-000768; копие на заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 16-0892-000302; копие на талон за медицинско изследване; копие на заповед 8121з-748/24.06.2015 г.; справка картон на водача; писмено становище с вх.№ 8469/06.11.2019 г.;

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът прие следното:

Жалбата е подадена в срок, пред надлежен орган и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

Първият от доводите на жалбоподателя, изложени от процесуалния му представител,  касаят възражение за изтекла давност. Този довод не се споделя от съда. Действително, процесното НП е връчено около две години и половина след издаването му, но този факт води единствено до извода, че административният орган не е извършил вменените му действия в разумни срокове. Той не води до незаконосъобразност на НП. Датата на надлежното връчване на същото има отношение само относно срока на обжалването му по съдебен ред, но не и относно прилагане на давността по чл.80 ал.1 т.5 от НК.. В случая поради липса на изрична уредба, следва да се приложи разпоредбата на чл.81 ал.3 от НК, която препраща към чл.80 от НК, защото изтичането на абсолютната давност е предпоставено от вида и размера на наказанието, което се налага за съответния вид престъпление /административно нарушение/. В случая наказанието е глоба, което предопределя приложението на чл.81 ал.3 във вр. с чл.80 ал.1 т.5 от НК във вр. с чл.11 от ЗАНН. Посочената разпоредба регламентира, че независимо от  спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член, т.е следва да са изминали 4 години и 6 месеца, който срок в процесния случай не е изтекъл.

Преценявайки събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, обаче съдът прие, че не са доказани фактическите констатации и изводите, изложени  в акт АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление.

            Актът за установяване на административно нарушение (АУАН) няма презумптивна доказателствена сила. Административното нарушение в съдебния процес следва да бъде доказано с всички допустими доказателствени средства по НПК, а на самия акт за установяване на административно нарушение следва да се признава само значението на документ с процесуална доказателствена стойност, в съгласие с нормите на НПК, че доказателствата и доказателствените средства не могат да имат предварително определена сила.   В тежест на административно-наказващия орган е да  докаже съставомерните елементи на всяко нарушение.

            В настоящия казус не са събрани никакви гласни доказателства. Разпитаните свидетели не си спомнят случая и не са в състояние да изложат пред съда фактическите обстоятелства, при които са извършени трите нарушения. Това е логично предвид изтеклия дълъг период от време., но лишава административния орган като страна в процеса от важни доказателства при доказване на нарушенията. Липсва каквато и да е конкретика, свързана с всякое едно от тях. Освен АУАН, НП и талонът за медицинско изследване в преписката липсват други  писмени доказателства, въз основа на които да бъде извършена преценка за това има ли извършено нарушение и извършено ли е същото виновно от посочения нарушител.

            Въз основа на събраните доказателства съдът възприе аргумента на защитата за недоказаност на нарушението. Не се опровергава тезата на жалбоподателя, че не е извършил вменените нарушения.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата е основателна и издаденото Наказателно постановление следва да бъде отменено.

Водим от горното съдът

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление №16-0892-000768 на Началника на сектор ПП при ОД МВР Габрово, с което на А.И.К., ЕГН ********** ***, за нарушение по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП, по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДП и по чл.174 ал.3 от ЗДП, са наложени глоби в размер съответно: 10,00 лева за първото нарушение, 10,00 лева за второто нарушение и 2000,00 лева за третото нарушение, както и лишаване от правоуправление за срок от 24 месеца и отнемане на 12 контролни точки, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Габровски административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

       

 

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: