Решение по дело №469/2022 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2022 г.
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20227120700469
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 20.12.2022 г.

 

Административен съд - Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесет и първи ноември две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Мелиха Халил                        

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело № 469/ 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. Административно-процесуалния кодекс, във връзка с чл. 171, т.2а,б.“а“ от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

Образувано е по жалба на Ф.Х.Ю. от ***, срещу Заповед, № 22-0318-000079/ 15.10.2022 г. за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) на младши автоконтрольор в РУ-Кирково към ОДМВР – Кърджали. В жалбата се сочи, че оспореният административен акт е незаконосъобразен, като противоречащ на административно-производствените правила и материалноправните разпоредби. Основание за материална незаконосъобразност на заповедта за налагане на ПАМ е твърдението, че същата е издадена в противоречие с разпоредбата на чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, която предвижда санкция за собственик, управляващ МПС без да притежава съответното свидетелство за управление. Посочено е, че жалбоподателят, в качеството му на физическо лице, не е собственик на лек автомобил марка „Мицубиши Паджеро“ с рег. № ***, а същият е собственост на търговско дружество с фирма „***” ЕООД. Иска се да се отмени оспорения административен акт. В съдебно заседание, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът –  младши автоконтрольор в РУ-Кирково към ОДМВР – Кърджали, редовно призован, изразява становище за неоснователност на жалбата и законосъобразност на административния акт, с който е приложена ПАМ.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт, на основание чл. 168, ал. 1, във връзка с чл. 146 от АПК, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законово установения срок, от легитимирано лице и е процесуално допустима.

При преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

С оспорената ЗППАМ, № 22-0318-000079/ 15.10.2022 г. на младши автоконтрольор в РУ - Кирково към ОДМВР – Кърджали, на Ф.Х.Ю. с ЕГН ********** и адрес: ***, за това, че на 15.10.2022 г., около *** часа, по път *** клас ** на км.**, по посока на движение от *** към ***, лицето Ф.Х.Ю. управлява лек автомобил „Мицубиши Паджеро“ с рег. № ***, собственост на „***“ ЕООД с БУЛСТАТ ***, без да притежава СУМПС, е наложена ПАМ „ Прекратяване регистрацията на ППС за срок от 6 месеца“. Съгласно отразеното в ЗППАМ, са отнети: 1. Два броя регистрационни табели ***; 2.СРМПС, № ***.

Приет е като доказателство и АУАН,  серия GA № 670796/ 15.10.2022 г., съставен срещу Ф.Х.Ю., за това, че на 15.10.2022 г., около *** часа, по път *** клас ** на км. **, по посока на движение от *** към ***, управлява лек автомобил „Мицубиши“ с рег. № ***, собственост на „***“ ЕООД, без да притежава СУМПС.

От Свидетелство за регистрация, част I се установява, че лек автомобил „Мицубиши Паджера“ с рег. № ***, е собственост на „***“ ЕООД с БУЛСТАТ ***.

Съгласно справка от информационна система „Сиела“, налична в административната преписка,  по данни от Търговския регистър търговското дружество „***“ ЕООД е с управител и едноличен собственик на капитала Ф.Х.Ю.

При така установената фактическа обстановка АС – Кърджали приема, че жалбата е основателна поради следните съображения:

Съгласно чл.172, ал.1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл.171, т.1, 2, 2а, 4, т.5, буква "а", т.6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. На основание  чл.172, ал.1 от ЗДвП заповедта е издадена от компетентен орган – младши автоконтрольор в РУ към ОДМВР – Кърджали, с делегирани правомощия съгласно т.2 от Заповед, № 292з-2/ 01.01.2022 г. на директора на ОДМВР – Кърджали, издадена на основание Заповед, № 8121з-1632/ 02.12.2021 г. на министъра на вътрешните работи.

Принудителната административна мярка по своя характер е вид административна принуда, за прилагането на която е предвиден процесуален ред, различен от реда за търсене на административнонаказателна отговорност.

По смисъла на чл. 171 от ЗДвП принудителните административни мерки се налагат за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения по този закон, поради което те са от вида на преустановяващите ПАМ. Волеизявлението за прилагането на ПАМ се обективира в заповед, която има характер на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК и се издава по реда на Глава пета, Раздел втори от АПК. Предпоставка за издаването на заповед с правно основание по различните състави на чл. 171 от ЗДвП е извършено от водача или собственика на МПС съответно на хипотезата на правната норма административно нарушение, което се установява с акт за административно нарушение (АУАН), съставен от компетентните длъжностни лица.

В хипотезата на чл. 171, т. 2а, б.“а“ от ЗДвП ( в редакцията от (Изм. и доп. - ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 3.01.2018 г.) може да се приложи ПАМ "прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство" на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

В случая ПАМ, съгласно описаното в заповедта, е наложена, защото е установено, че лек автомобил, собственост на „***“ ЕООД е бил управляван от неправоспособен водач. Съгласно чл. 150 от ЗДвП, всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, трябва да се управлява от правоспособен водач, освен когато превозното средство е учебно и се управлява от кандидат за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство по време на обучението му по реда на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 3 и при провеждането на изпита за придобиване на правоспособността по реда на наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 4.

Оспорената ЗППАМ, № 22-0318-000079/ 15.10.2022  г. на младши автоконтрольор в РУ - Кирково към ОДМВР – Кърджали е издадена от компетентен орган, но в противоречие с приложимата материалноправна разпоредба на чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че  е налице посоченото нарушение, защото оспорената заповед е приложена спрямо на физическо лице – Ф.Ю., за което от справка от информационна система „Сиела“ МВР, съдържаща данни от търговския регистър, се установи, че е едноличен собственик на капитала и управител на търговското дружество – собственик на МПС. Собственик на лекия автомобил е юридическото лице – „***” ЕООД, което е от типа капиталови търговски дружества. В правоотношения с трети лица субект е именно търговското дружество, което се представлява от физически лица – управители, съответно прокуристи. Отговорността на дружеството с ограничена отговорност е самостоятелна, различна от тази на учредилите го физически, съответно – юридически лица. Поради това заповедта е незаконосъобразна, тъй като е издадена не на надлежния адресат съгласно разпоредбата на чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП – „***“ ЕООД – собственик на МПС, а на физическо лице, за което административният орган дори не е изложил мотиви защо приема, че то следва да е адресат на ЗППАМ.

Поради изложените съображения жалбата е основателна и следва да се уважи, като се отмени обжалваната заповед.

Ето защо и на основание чл. 172, ал. 2, предл. 2-ро от АПК, Административен съд – Кърджали

 

Р Е Ш И:

 

Отменя Заповед, № 22-0318-000079/ 15.10.2022 г. за прилагане на принудителна административна мярка, издадена от младши автоконтрольор в РУ - Кирково към ОДМВР – Кърджали.

Решението не подлежи на обжалване съгласно чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

            

 

                                                                          Съдия: