Определение по дело №1696/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 4472
Дата: 17 декември 2018 г.
Съдия: Мила Йорданова Колева
Дело: 20183101001696
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 24 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./……….12.2018 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, проведено на седемнадесети декември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

                                                                МИЛА КОЛЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия М. Колева

в.ч.т.д. № 1696/2018 г. по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 278 от ГПК, във връзка с чл. 121 от ГПК.

 

С определение № 9561/28.08.2018 г., постановено в закрито заседание по гр. д. № 6208/2018 г. по описа на Варненски районен съд, ХLIII състав, е уважено възражението за местна неподсъдност, с правно основание чл. 119, ал. 3 от ГПК, обективирано в отговор на искова молба на ответника „ОТП ФАКТОРИНГ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Оборище”, бул. „Княз Александър Дондуков” № 19, ет. 2, като производството по делото пред ВРС е прекратено и същото е изпратено по подсъдност на Районен съд – гр. София, на основание чл. 118, ал. 2, във вр. с чл. 105 от ГПК. Прието е, че предявеният от „Т.М.КОМЕРС” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, район „Одесос”, ул. „Одесос” № 201 ет. 1, иск с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, вр. с чл. 45, ал. 1, вр. чл. 49 от ЗЗД срещу „ОТП ФАКТОРИНГ БЪЛГАРИЯ” ЕАД – гр. София, подлежи на разглеждане от Софийския районен съд по силата на установените в разпоредбите на чл. 105, във вр. с чл. 108 от ГПК правила за местна подсъдност, доколкото ищецът не е упражнил надлежно правото си за избор на местна подсъдност по чл. 115, ал. 1 от ГПК.

Недоволен от така постановеното определение е останал ищецът „Т.М.КОМЕРС” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, район „Одесос”, ул. „Одесос” № 201 ет. 1, поради което е обжалвал същото с частна жалба с вх. № 61719/21.09.2018 г. С частната жалба е направено искане определението се отмени и делото да бъде върнато за разглеждане на Районен съд – гр. Варна, а в случай, че бъде прието, че местоизвършването на увреждането по правилата на чл. 115 от ГПК е в гр. Каварна, делото да бъде изпратено за продължаване на съдопроизводствените действия на Районен съд – гр. Каварна, на основание чл. 118, ал. 2 от ГПК.

Ответникът по частната жалба „ОТП ФАКТОРИНГ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, чрез юрисконсулт Теодора Трендафилова, е подал отговор на същата, с който е изразил становище, че жалбата е неоснователна и като такава следва да се остави без уважение, а обжалваното с нея определение да бъде потвърдено.

Жалбоподателят е получил съобщението за обжалваното от него определение на 11.09.2018 г., а подадената от същия частна жалба е с вх. № 61719/21.09.2018 г., като е подадена по пощата на 18.09.2018 г. Поради това и с оглед разпоредбата на чл. 62 от ГПК е спазен предвидения в разпоредбата на чл. 275, ал. 1 от ГПК преклузивен срок за обжалване. Частната жалба е подадена от заинтересована страна и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 260 и чл. 261, във връзка с чл. 275, ал. 2 от ГПК. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна по следните съображения:

С предявения по делото иск с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, вр. с чл. 45, ал. 1, вр. чл. 49 от ЗЗД, ищецът „Т.М.КОМЕРС” ЕООД е поискал да бъде прието за установено по отношение на ответника „ОТП ФАКТОРИНГ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, че му дължи сумата от 420 лв., представляваща част от парично вземане в общ размер на 750 лв. – претърпени имуществени вреди, изразяващи се в заплатено от П.П.Т., с ЕГН ********** – длъжник по изпълнително дело № 20167390400548 по описа на ЧСИ Слави Сербезов, рег. № 739, с район на действие ОС – гр. Добрич, адвокатско възнаграждение за процесуално представителство, защита и съдействие по същото /разноски по изпълнителното дело/, прехвърлено от последния на заявителя „Т.М.КОМЕРС” ЕООД, ЕИК *********, с договор за покупко-продажба на вземане /цесия/ от 27.10.2017 г.

В исковата молба ищецът излага твърдения, че е придобил с цесия вземане от кредитора П.П.Т., произтичащо от настъпили за цедента имуществени вреди, в резултат от недобросъвестно проведено от ответника заповедно и изпълнително производства. Твърди се, че имуществените вреди, настъпили в патримониума на техния праводател съставляват заплатено от същия адвокатско възнаграждение във връзка с образуваното изпълнително производство, посочено по-горе. Позовава се на специалната местна подсъдност, предвидена в чл. 115, ал. 1 ГПК, съгласно която разпоредба иск за вреди от непозволено увреждане може да се предяви и по местоизвършването на деянието.

В частната жалба са наведени оплаквания за това, че неправилно е прието от ВРС, че вземането на ищеца не произтича от непозволено увреждане, както и че правото на избор на местна подсъдност по чл. 115, ал. 1 от ГПК не е надлежно упражнено.

Съгласно разпоредбата на чл. 115, ал. 1 от ГПК, иск за вреди от непозволено увреждане може да се предяви и по местоизвършване на деянието. Това правило представлява отклонение от установеното с разпоредбите на чл. 105 и чл. 108 от ГПК правило за обща местна подсъдност като изборът пред кой съд да бъде предявен иска принадлежи на ищеца. В определението, с което първоинстанционният съд е уважил направеното от ответника „ОТП ФАКТОРИНГ БЪЛГАРИЯ” ЕАД възражение за местна неподсъдност на делото са изложени единствено съображения за това, че извършеният от ищеца избор на местна подсъдност не е надлежно упражнен, тъй като местоизвършването на деянието не е на територията на Районен съд – гр. Варна. Съдът не е излагал изрични мотиви по отношение на това дали вземането на ищеца произтича от непозволено увреждане и дали в тази връзка същият има право по чл. 115, ал. 1 от ГПК да избира местно компетентния съд, който да разгледа делото.

С оглед на това, настоящият състав намира, че следва да прецени първо, дали правото на избор на местна подсъдност по чл. 115, ал. 1 от ГПК е надлежно упражнено, с оглед на изложените от първоинстанционния съд мотиви. Както бе посочено по-горе, по силата на чл. 115, ал. 1 от ГПК, искът може да бъде предявен и по местоизвършване на деянието. Поради това, за да се счита за надлежно упражнено правото на избор, местната компетентност на съда, пред който е предявен иска следва да произтича от изложените в исковата молба твърдения относно фактическия състав на непозволеното увреждане. В случая съдържащите се в обстоятелствената част на исковата молба факти не обосновават местната подсъдност на Районен съд – Варна, като съд по местоизвършване на деянието. Обратното, от тях следва, че местно компетентен е друг районен съд, а не съдът пред който е предявен иска. Това следва от факта, че разходите за платено адвокатско възнаграждение са в пряка връзка с образуваното изпълнително производство, което е станало в гр. Добрич, като е без значение къде конкретно е заплатено адвокатското възнаграждение. С оглед на това, направеното по реда на чл. 119, ал. 3 от ГПК възражение за местна неподсъдност на делото на Районен съд – Варна, е основателно и е следвало да бъде уважено, както правилно е направил първоинстанционния съд с обжалваното определение. Обстоятелството, че посоченото в исковата молба местоизвършване на деянието не е на територията Районен съд – гр. Варна, е достатъчно за уважаване на направеното от ответника възражение по чл. 119, ал. 3 от ГПК, без да се изследва наличието и на останалите предпоставки за надлежното упражняване на правото на избор по чл. 115, ал. 1 от ГПК. След като ВРС е уважил направеното от ответника по реда на чл. 119, ал. 3 от ГПК възражение за местна неподсъдност, то по силата на чл. 118, ал. 2, изр. 1 от ГПК е следвало да го изпрати на надлежния съд. Доколкото правото на избор по чл. 115, ал. 1 от ГПК е предоставено само на ищеца, то при определянето на надлежния съд по чл. 118, ал. 2, изр. 1 от ГПК съдът следва да се ръководи от общите правила за подсъдност на исковете. С оглед на тези правила, установени в чл. 105 и чл. 108 от ГПК компетентен да разгледа спора е съдът по седалището на ответника, а именно Софийски районен съд, на който е изпратено делото с обжалваното определение.

С оглед на изложеното, определението на Варненския районен съд е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения, Варненският окръжен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 9561/28.08.2018 г., постановено в закрито заседание по гр. д. № 6208/2018 г. по описа на Варненски районен съд, ХLIII състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                  

                                                                                           2.