Определение по дело №103/2021 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 април 2021 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20211610100103
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА,01.04.2021г.

 

РАЙОНЕН СЪД- Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 01 април..….………………………………………… през две хиляди  двадесет и първа година……………….…………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 103 по описа за 2021 г………….…..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано като трудов спор по молба на Г.Д.Н. *** и се развива по реда на чл.310 от ГПК. Правното основание на предявените искове е чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3  КТ.

 

Ищцата твърди, че на основание трудов договор заемала длъжността „Главен специалист култура и младежки дейности” към отдел „Образование, младежки дейности, спорт и хуманитарни дейности” в Общинска администрация Берковица. На 04.01.2021 трудовото й правоотношение било прекратено на основание чл.328, ал.1, т.2, изр.второ от КТ  поради съкращение на щата и длъжностно разписание на Общинска администрация – Берковица в сила от 01.01.2021 година.

Твърди, че издадената заповед за прекратяване на трудовото правоотношение е незаконосъобразна поради липса на ново длъжностно разписание и реално съкращаване на щата. Въвежда твърдения, че уволнението ѝ е резултат на злоупотреба с работодателска власт от страна на Кмета на Общината – още в края на пролетта на 2020 година ѝ било заявено, че ще бъде уволнена на всяка цена, без значение дали съдът ще я възстанови в последствие. Влошените отношения с Кмета на Общината се дължали на факта, че живее на съпружески начала с лице, което честоя критикува и насочва вниманието на обществеността към доста извършени нередности в общинската администрация.

 

Моли съда, да постанови решение, с което признае уволнението  за незаконно и да отмени Заповед № РД-19-04 от 04.01.2021година; да я възстанови на заеманата преди уволнението длъжност, както и да осъди ответника да й заплати обезщетение за времето, през което е останала без работа, съгласно чл.225, ал.1 от КТ, в размер на брутното трудово възнаграждение от 1200 лева месечно.

Претендира и направените в производството разноски.

 

В срока за отговор ответникът Община Берковица оспорва изцяло предявените искове и въведените от ищцата възражения за незаконосъобразност на уволнителната заповед.

 

Съдът намира за допустими претендираните от ищцата права. Налице е редовна активна и пасивна легитимация, правен интерес от предявените искове. Правата по последните не са преклудирани.

 

          При реализиране на правата си в производството страните следва да имат предвид следното : доказателствената тежест  по отношение на иска по чл.344, ал.1, т.1 от КТ се носи от ответника. Следва да бъде доказана законосъобразността на уволнението – заповедта да е издадена от компетентно лице; да съдържа изискващите се от закона реквизити; да е спазена процедурата по уволнението и връчването на заповедта, да са настъпили визираните в последната основания, предпоставящи сочената хипотеза на уволнение и т.н. Следва да се има предвид и обстоятелството, че когато не е спазена процедурата по уволнение, съдът не разглежда дали по същество са настъпили обстоятелствата, обуславящи прекратяване на трудовото правоотношение. Искът по чл.344, ал.1, т.2 от КТ е обусловен от иска за признаване уволнението за незаконно. Следва да бъде установено от работодателя дали не са настъпили обстоятелства, при които да е налице пречка за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност. Предявеният иск по чл.344, ал.1, т.3 КТ е осъдителен и уважаването му е обусловено на първо място от основателността на предявения иск по чл.344, ал.1, т.1 КТ. В тежест на ищеца е да установи, че в резултат на незаконното уволнение е останал без работа или че е заел по – нископлатена такава; периода на оставането си без работа и размера на претендираното обезщетение. Въведеното от ищцата възражение за нарушение на забраната чл.8, ал.1 КТ следва да бъде установено от ищцата чрез доказване на фактите, сочени от нея като нарушение на изискването за добросъвестно изпълнение на задълженията на работодателя.

          Допустими са всички доказателствени средства, предвидени в ГПК.

          Представените писмени доказателства, като относими към спора, следва да бъдат приети.

 

          Ищцата следва да конкретизира в едноседмичен срок от получаване на съобщението кои доказателства, съдържащи се в ЛТД са ѝ необходими с оглед реализиране на правата  в настоящото производство. В същия срок следва да уточни и за какви конкретно обстоятелства желае да бъде допуснато събиране на гласни доказателства и чрез разпит на кои свидетели съобразно разпоредбата на чл.156 ГПК. Следва да конкретизира в същия срок и целите на поисканата от нея експертиза – за кои от твърденията си желае да бъдат използвани специалните знания и умения на вещо лице (вероятно специалист по трудово правни въпроси).

 

          Съдът не може да обяви за безспорен между страните факта, че трудовото възнаграждение на ищцата е 1200 лева. Търсеното от нея обезщетение се определя като БТВ за месеца, предхождащ уволнението и за период до 6 месеца. Представеното по делото допълнително споразумение касае основно възнаграждение. В тази връзка ищцата не прави доказателствени искания във връзка с предявения иск по чл.344, т.3 във връзка с чл.225, ал.1 КТ.

         

Страните, съгласно разпоредбата на чл.312, ал.2 от ГПК имат възможност в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото, както и да предприемат необходимите процесуални действия за събиране на указаните относими доказателства. Ако не се възползват от дадената им възможност, то последиците съгласно чл.313 от ГПК се свързват с преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако не докажат, че пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства. Във въззивното производство страните няма да могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и да представят доказателства, които са могли да посочат и да представят пред настоящата инстанция (чл.266 от ГПК).

 

Страните не са направили доказателствени искания, свързани с внасяне на разноски за събиране на доказателства, поради което и съдът не следва да определя срок и размер на разноски.

         

Разноските в производството и държавните такси се присъждат в тежест на  страната, която с поведението си е дала повод за завеждане на делото. В конкретния ищецът е освободена от такси и разноски по производството. Същият дължи разноски, направени от ответната страна в случай на неуспешно провеждане на производството. Страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък на разноските, най – късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. (чл.80 от ГПК).

 

          Съдът приканва страните към спогодба. Този начин на доброволно уреждане на спора има предимство, тъй като ще освободи страните от част от държавните такси и от разноските в производството, както и ще способства за запазване на толерантност в отношенията помежду им.

 

                   Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА представените с исковата молба писмени доказателства: 2 броя доп.споразумения към трудов договор, предизвестие и заповед за уволнение, длъжностна характеристика, както и представените с отговора структура на ОбА в сила до 01.12.2019г, решение 38, протокол 2 от 25.11.2019 на ОС Берковица, длъжностно щатно разписание в сила от 01.01.2021г и предходно от 26.08.2020 година.

 

 

СЪОБЩАВА на страните проекта си за доклад по делото.

ПРЕДОСТАВЯ едноседмичен срок, в който страните могат да вземат становище.

 

УКАЗВА на страните да конкретизират доказателствените си искания в едноседмичен срок от получаване на съобщението съгласно обстоятелствената част на настоящото определение.

 

НАСРОЧВА открито съдебно заседание с призоваване на страните за 20.04.2021  година от 13.30  часа.

 

          ПРИКАНВА страните към спогодба и ги НАПЪТВА към медиациа или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

          УКАЗВА на страните възможността в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото.

 

          УКАЗВА на страните, че неизпълнението на дадените от съда указания има за последица преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

 

          На страните да се връчи препис от настоящото разпореждане и доклада по делото. На ищеца и копие от отговора и представените писмени доказателства.

                                                           

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ :