Решение по дело №334/2019 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 144
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 28 ноември 2019 г.)
Съдия: Росица Христова Славчева
Дело: 20197070700334
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 144

гр. Видин, 19.11.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

Пети административен състав

в публично заседание на

Осемнадесети ноември

през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:

Росица Славчева

при секретаря

Катерина Борисова

и в присъствието

на прокурора

 

като разгледа докладваното

от съдия

Росица Славчева

 

Административно дело №

334

по описа за

2019

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 459, ал. 1 от Изборния кодекс /ИК/.

Делото е образувано по жалба от Коалиция "БСП за България" подадена от Д.В., упълномощен от председателя Корнелия Петрова Нинова срещу Решение № 221-МИ от 04.11.2019 г. на О И К -Видин за избор на кмет на кметство с.Гомотарци, община Видин, област Видин.

В жалбата се сочи, че решението на Общинската И К - Видин е неправилно и незаконосъобразно постановено. Твърди се, че е допуснато грубо нарушение на начина на гласуване, тъй като много от членовете не са били запознати с организацията и провеждането на изборния процес. Не е имало пряка видимост на застъпниците. В молбата от 13.11.2019 год., за отстраняване на нередовности се оспорва действителността на протоколите за отчитане на изборните резултати. Има отчетени три унищожени бюлетини в СИК *********, което според жалбоподателите е недопустимо. По отношение на лицата допуснати да гласуват, като вписани „под черта“ в избирателния списък, не са били налице предпоставките да бъдат допуснати до гласуване. Иска се назначаване на експертиза, която да преброи ръчно бюлетините.

В съдебно заседание жалбоподателя Коалиция "БСП за България" редовно и своевременно уведомен се представляват от адвокат Василев, който поддържа изцяло жалбата и предлага на съда същата да бъде уважена по съображения изложени в нея и в съдебно заседание.

Ответникът по жалба редовно и своевременно уведомен се представлява от председателя на ОИК - Павел Петков, който се явява лично и поддържа становище за неоснователност на жалбата. За ОИК се явява и секретаря Димитрашкова, както и член от състава Бисерка Борисова, които са упълномощени от ОИК Видин с решение №231-МИ от 16.11.2019 год. да представляват комисията по това дело.

Заинтересованата страна И.Р.И. своевременно уведомена не се явява лично и не се представлява.

Заинтересованата страна С.Ц.Н. редовно и своевременно уведомен се явява лично и иска съда да уважи така подадената жалба.

Административен съд гр. Видин като взе предвид изложеното в жалбата и в съдебно заседание от пълномощника на жалбоподателя, становището на представителя на ответника, становищата изразени от заинтересованите страни и след като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

По допустимостта на жалбата съдът съобрази следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна, страна имаща право да обжалва решението на общинската ИК за определяне на резултатите от изборите и е подадена в законоустановения срок.

Като подадена от надлежна страна и в определения в закона срок жалбата подлежи на разглеждане по същество.

На 03.11.2019 г. на територията на кметство Гомотарци е проведен втори тур от местните избори за избор на кмет на кметство Гомотарци, община Видин, с участници: И.Р.И. и С.Ц.Н., издигнат от К"БСП за България". На същата дата е проведен и избор за кмет на Община Видин.

Посочените по-горе избори са проведени в 2 /две/ избирателни секции, като са съставени 2 /два/ протокола на секционна ИК с отразен в него резултат от проведеното гласуване.

С оспореното пред настоящия съд решение е обявен за избран кмет на кметство с. Гомотарци, община Видин, на втори тур – И.Р.И., издигната от Политическа партия "ГЕРБ".

С оглед данните от протокола на Общинската ИК броят на избирателите според избирателните списъци е 546, като броя на гласоподавателите е 383, като 371 броя бюлетини са действителни и 12 броя недействителни бюлетини.

При получения брой от подадените и обявени за действителни бюлетини, И.И., издигната от ПП "ГЕРБ " е получила 183 гласа, кандидатът издигнат от К"БСП за България" С.Н. е получил 179 гласа, като 9 от избирателите не са подкрепили никой от кандидатите.

Тези резултати са посочени и в протокола на ОИК и тези от двата СИК, приети и приложени като доказателства, подписани без особени мнения.

По възраженията и оплакванията в жалбата:

Същите са неоснователни по следните съображения:

В производството, на основание чл. 193, ал.3 от ГПК във връзка с чл. 154, ал.1 от ГПК, не бяха оспорени от жалбоподателя приложените официални документи - протоколите от секционните комисии и протокола на ОИК, съответно съдът намира, че следва да основе изводите си на тези официални документи, които се ползват с материална доказателствена сила, съгласно разпоредбата на чл. 179, ал.1 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК и във връзка с чл. 459 от ИК.

В жалбата е направено искане за ново ръчно преброяване на всички бюлетини от всички секции на територията на кметство Гомотарци. В производството по делото това искане беше направено отново, като се иска повторно цялостно преброяване. Съдът, възприема разбирането, застъпено в решение № 9/26.11.2009 г. на КС по к. д. № 8/2009 г., че повторно преброяване на гласовете би могло да се допусне, ако от протоколите на секционните избирателни комисии е видно, че съществуват спорове между членовете на СИК за резултатите от гласуването. От всички проверени протоколи в кметство Гомотарци, в нито един от тях не е поставен под съмнение изборният резултат и нито един член на секционна избирателна комисия не е подписал секционен протокол с възражение или особено мнение. Поради това и искането за повторно преброяване на бюлетините във всички секции, е оставено без уважение.

Решението си ОИК - Видин е обосновала на законосъобразно изготвени протоколи на секционните ИК, които протоколи отчитат действителния вот на избирателите. При изготвяне на протокола на СИК-воте не са допуснати нарушения на материалния или процесуален закон, които да повлияят върху действителния вот. Протоколите на СИК, след като са подписани от всички членове на комисията без особени мнения и без изразено несъгласие с констатациите в тях са официални документи с доказателствена сила за отразените факти и обстоятелства в тях. Следва да се има предвид, че протоколите на двете СИК не са оспорени при приемането им като писмено доказателство по предвидения за това законен ред в чл. 193 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, видно от протокола от с.з.

За да се обори автентичността или истинността на документ, какъвто е изборният протокол, следва страната да инициира пред съда производство по чл. 193 от ГПК, приложимо на осн. чл. 144 от АПК, при което следва да посочи конкретен документ, както и конкретно да посочи в какво се изразява оспорването, и съдът, от своя страна, следва да даде възможност на насрещната страна да изрази становище по така направеното искане, както и да даде указания на страните относно разпределението на доказателствената тежест. Съдът няма задължение да извърши служебна проверка на всички отразени данни в посочените протоколи. Само при успешно оспорване на истинността/автентичността на такъв документ може да се приеме, че изборният резултат е различен от показания. Неоспореният протокол има материална доказателствена сила.

Съдът отклони искането за "ръчно преброяване" на подадените бюлетини във всички избирателни секции, доколкото в Република България преброяването на бюлетините от гласуването се извършва единствено и само ръчно от секционните избирателни комисии след приключване на изборния ден и не се прилага какъвто и да е друг способ на преброяване освен този. Повторно преброяване на гласовете би могло да се допусне, ако от протоколите на секционните избирателни комисии е видно, че съществуват спорове между членовете на СИК за резултатите от гласуването, а такива в случая не са налице, както вече бе споменато.

По отношение на възражението за дописването в избирателните списъци на гласували „под черта“ и че те нямат адресна регистрация в с.Гомотарци, то следва да се има предвид следното: Избирателните списъци се обявяват преди изборния ден и могат да бъдат атакувани за отстраняване на грешки и непълноти по предвидения законов ред за съответния вид избор. Както вече бе споменато в кметството освен избор на кмет на кметство се е провеждал и избор за кмет на община. От протокол на СИК ********* е видно, че като член на СИК е вписан под номер 4 Симеон Василев Василев, именно той е дописан в избирателния списък под черта и е приложена декларация от негово име. Същият съгласно ИК има право да гласува за кмет на община, като член на СИК и при положение, че имат адресна регистрация в района на Община Видин, което е видно от доказателствата по делото. В СИК ********* в избирателния списък са дописани две лица Лиляна Данаилова Колева и Биляна Ефтимова И., приложени са и две декларации. От протокола на СИК-а е видно, че същите са съответно председател и зам.председател. От председателя на ОИК Видин бяха представени и протоколите на СИК в с.Гомотарци за избор на кмет на Община Видин, от които е видно, че броят на гласувалите според броя на подписите в избирателните списъци в СИК ********* е 210, а в СИК050900097 е 176, респ. в СИК050900097 за кмет на кметство е 174, а в СИК ********* е 209, т.е. получава се разлика от трима гласували, която разлика се обуславя от факта, че избирателните списъци са едни и за двата избора, но напрактика членове от двете СИК са гласували за избор на кмет на община, което безспорно е тяхно право и не е нарушение на ИК.

Други доказателства относно всички твърдения на жалбоподателите не бяха ангажирани.

Анализът на събраните по делото доказателства, в контекста на заявените твърдения, налагат извода, че при произвеждане на избор за кмет на кметство с.Гомотарци, община Видин не са били допуснати съществени нарушения на изборния процес, които да доведат до изборен резултат, различен от обявения в оспорваното решение.

От правна страна съдът намира, че ангажираните от страните в процеса по силата на чл. 168, ал.1 от АПК доказателства, не установиха факти и обстоятелства, които да обосноват правния извод на съда за извършени съществени нарушения на избирателния процес.

Водим от гореизложеното съдът счита жалбата за неоснователна.

С оглед горното и на основание чл. 459, ал. 10, изречение първо, предложение първо от Изборния кодекс Административен съд гр.Видин в настоящия си състав

 

                                       Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 221- МИ от 04.11.2019 г. на ОИК -Видин, с което са обявени резултатите от гласуването на територията на кметство Гомотарци в изборите за кмет на кметство Гомотарци, община Видин, област Видин, втори тур, проведени на 03.11.2019 г. и е обявен за избран за кмет на кметство Гомотарци, община Видин – И.Р.И..

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на Република България с касационна жалба подадена в 7-мо дневен срок от съобщението му на страните по делото.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: