Решение по дело №533/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 278
Дата: 7 октомври 2019 г.
Съдия: Красимир Костов Коларов
Дело: 20195001000533
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер   278   Дата  07.10.2019   година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Пловдивски апелативен съд  ,търговско отделение – трети   търговски състав           

                           

                                                                         Председател: Красимир Коларов

                                                                                      Членове:  Георги Чамбов

                                                                                                            Емил Митев

  

 Закрито  съдебно заседание на същата дата

разгледа докладваното от съдия  Емил Митев

търг. дело  №533  по описа за 2019 година по описа на ПАС

 

 

         Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК във вр.  с  чл.25, ал.4 изр. 2-ро  от ЗТРРЮЛНЦ.

        Образувано е по  жалбата на  търговско дружество  „А… -…“АД ,ЕИК -…,представлявано от изпълнителния директор „Б. и.-р. а.“АД  Д.Р.  против Решение № 483/09.08.2019 г., постановено от Пловдивският окръжен съд по  търг. дело № 613/2019 г по описа на съда.

          По силата на обжалваното решение съдът е потвърдил  Отказ № … от  … г. на длъжностното лице при А. в. – Т. р.

          Отказа   за вписване има за предмет всички заявени обстоятелства  по чл.63,ал.1 и 4 от Закона  за мерките срещу изпирането на пари/ ЗМИП/.

         В заявлението са посочени за обявяване три вида различни обстоятелства, от които отказа се  отнася до попълването на поле 550 „ действителни собственици –физически лица по смисъла на §2 от Допълнителните разпоредби на ЗПИП. В поле 550 е отразено,че няма действителни собственици –физически лица, които да отговарят на легалната дефиниция  за  действителен собственик, дадена в  §2 от ДР на ЗМИП.

          Първоинстанционният съд е цитирал съдържанието на §2 ,ал.1 от ДП на ЗМИП“, но  липсва  тълкуване на цитираната разпоредба, която освен правилото  съдържа и изключение от принципа.

 

 

 

 

          В  §2,ал.1 т.1 от ДП на ЗМИП е посочено правилото, валидно за корпоративните  юридически лица и други правни образувания, при които действителен собственик е лицето, която пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете  или правото  на глас в това юридическо лице.

  Това правило има изключение и същото изрично е посочено в легалната дефиниция за „действителен собственик“.

  Посочено е дословно „ с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на  регулиран пазар, което се подчинява на изискванията  за оповестяване в съответствие на с правото на  Европейски я съюз или на  еквивалентни международни стандарти, осигуряващи  адекватна  степен на прозразност по отношение на собствеността.“

  Регулиран пазар е такъв пазар, който е под надзора  или контрола на правителството или установен публичен орган,  при определени законови рамки. Характерно за регулирания пазар, че търгуваните на този пазар търговски дружества регистрират основните си акционери и  имат определени задължения  за оповестяване, при спазването на които  се постига целта за информираност.

  Другият мотив за отказа е, че  не са представени доказателства по отношение на „Б. Х.  К. „АД , БХК –АД,че акциите й се търгуват на регулирания пазар.

При справка в Т. р. по партидата на „Б.Х.К.“АД  се констатира,че „Б.Х.К.“АД  е публично дружество по смисъла на чл.110,ал.1 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа /ЗППЦК“.

    Съгласно цитираната разпоредба  публично е акционерното дружество със седалище в Р. Б. т.2, което има вписана в регистъра по  Закона за Комисията за финансов надзор  емисия  от акции с цел  търговия на регулиран пазар.

  ПАС споделя изцяло тезата на частния жалбоподател, че след като „Б. Х. К.“АД като публично дружество е вписано по партидата на дружеството , както и  в специалния регистър на публичните дружества- няма резон и не е необходимо същото да представя допълнителни доказателства  за това, че се подчинява на изискванията  за оповестяване , в съответствие с правото на Европейския съюз“.

  Първият съд в мотивите на обжалваното решение е цитирал дословно  разпоредбата на § 2,ал.1 т.1 от ДР  на ЗМИП,но е пропуснал да констатира факта, че легалната дефиниция за  „Действителен собственик“ изключва публичните дружества,чиито акции се търгуват на регулирания пазар.  Тези  публични дружества по смисъла на чл.110,ал.1 от ЗППЦК се подчиняват на  специален режим на регистрация.

 В този смисъл действителните собственици  на публичното дружество, които упражняват пряк или непряк контрол върху това дружество, ще обяви самото публично дружество по   предвидения специален ред.

 

 Следва да се отчете, че  частният жалбоподател „А. -… „АД, както и  „П. Х. М. „АД са дъщерни дружества на публичното дружество „Б. Х. К.“АД.

Тези  дъщерни дружества са включени в консолидираните финансови отчети на публичното холдингово дружество,които отчети всяка година се оповестяват ,както в Търговския регистър и в Комисията по финансов надзор, в която публичното дружество се отчита на всеки  три месеца.

Да се приеме противното и да се потвърди  обжалвания отказ – това би обезсмислило предвидения в закона -  ЗПЦК  специален  ред за оповестяване, който осигурява в достатъчна степен  публичност, прозрачност и  достоверност на  информацията.

Първоинстанционният съд е потвърдил  един незаконосъобразен отказ, поради което и неговото решение е незаконосъобразно.

 Следва да се постанови решение, с което да се отмени  отказа на длъжностното лице към А. в., както и  обжалваното решение  на ПОС.

На основание чл.25,ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ  съдът следва да даде задължителни указания на длъжностното лице при А.В.  за обявяване  на заявените обстоятелства  по чл.63,ал.1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари / ЗМИП/ със Заявление Б-7,депозирано от „А… -…“АД   на  30.05.2019 г.

 По  изложените съображения Пловдивският апелативен съд

 

                                        Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Решение № 483 от 09.08.2019 г.,постановено от Пловдивският окръжен съд  по търг. дело № 613/2019 г. по описа на съда.

ОТМЕНЯ  като незаконосъобразен   ОТКАЗ № … от … г.,постановен от длъжностното лице към А. в. – Т. р. по заявление вх.№ …  … г.,депозирано от „А. -…“АД ЕИК….

ДАВА  задължителни указания на А. в.-С. – Т. р. и регистъра на ЮЛНЦ да обяви заявените обстоятелства със Заявление … с вх.№ … от … г.,депозирано  от „А. „АД, ЕИК … по партидата на същото дружество.

Решението е окончателно.

Заверен  препис от настоящото решение да се изпрати на А.в.-Т. р.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ:1.                 2.