Решение по дело №1492/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 176
Дата: 11 март 2020 г.
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20197150701492
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

          176 / 11.3.2020г.

 

 

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИКХІ състав в открито заседание на дванадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ :           ГЕОРГИ ПЕТРОВ  

                                  ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при секретаря  АНТОАНЕТА МЕТАНОВА и участието на прокурора ПАУН САВОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИ ПЕТРОВ к.н.а. дело № 1492 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

І. За характера на производството, жалбите и становищата на страните :

 

1. Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно процесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

 

2. Образувано е по касационна жалба на Н.Г.К., ЕГН **********,***, с посочен съдебен адрес ***, адв. Л. М., срещу Решение № 688 от 27.11.2019г., постановено по а.н.дело №1403 по описа на Районен съд Пазарджик за 2019 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-0340-000734 от 07.06.2019г. на Началник Районно управление Септември към Областна Дирекция на МВР, Пазарджик, с което на Н.Г.К., за нарушение  по чл. 5, ал.3, т. 1 от Закона за движението по пътищата, на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от Закона за движението по пътищата, са наложени административни наказания „глоба“ в размер на по 1000,00лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Поддържаните касационни основания се субсумират в извода, че атакуваният съдебен акт е постановен в противоречие с приложимия материален закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, т.е. касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2  от НПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Счита се, че в случая не е доказано осъществяването на  процесното деяние, доколкото в акта за установяване на административно нарушение(АУАН) не е посочен ясно, четливо и по непротиворечив начин номерът на техническото средство, с което е установена концентрацията на алкохол в кръвта на жалбоподателя. Сочи се, че в АУАН е изписан нечетлив и видимо трицифрен номер, а в наказателното постановление са изписани четири цифри.

Иска се отмяна на постановеното съдебно решение и на потвърденото с него наказателно постановление.

 

3. Областна дирекция на МВР, Пазарджик, Районно управление Септември не взема становище по основателността и допустимостта на касационната жалба.

 

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение, че жалбата е неоснователна и оспореното решение следва да бъде оставено в сила. Сочи, че в случая от доказателствата по делото, несъмнено се установява факта на извършеното административно нарушение.

 

ІІ. За допустимостта :

 

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

 

ІІІ. За фактите :

 

6. Пазарджишкият районен съд е бил сезиран с жалба, предявена от К. срещу НП 19-0340-000734 от 07.06.2019г. на Началник РУ Септември към ОДМВР, Пазарджик, с което нему, за нарушение  по чл. 5, ал.3, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП, са наложени административни наказания „глоба“ в размер на по 1000,00лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца. Същото е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение серия Д бл. № 887343 от 31.05.2019г., съставен от А.К.С., на длъжност ст. полицай в РУ Септември към ОДМВР Пазарджик.

Обективираните в акта констатации се свеждат до следното:

На 31.05.2019г., около 02:25 часа в гр. Белово, на ул. „Тодор Каблешков“ в посока ул. „Юндола“, Н.Г.К. управлява собствен лек автомобил „АУДИ А3“ с рег. № РА2471КМ, като при извършена му проверка за алкохол с техническо средство „Алкотест - Дрегер 7410+“ с фаб. № 0639 в 02:501ч. е отчетена 1,15‰ концентрация на алкохол в кръвта в издишания въздух от горните дихателни пътища, показана на водача. Издаден талон за мед. изследване № 0043263. Акта е връчен на неговия адресат на 31.05.2019г., без заявени възражения.

Деянието е квалифицирано като нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП.

Описаните в АУАН факти, обстоятелства и правна квалификация на деянието са изцяло възприети от наказващия административен орган, който на основание чл. 174, ал. 1, т.2 от ЗДвП е наложил процесните административни наказания глоба и лишаване от право на управление на МПС.

 

7. В хода на първоинстанционното съдебното производство е разпитан служителят съставил акта за установяване на административно нарушение, който възпроизвежда обстоятелствата при които е извършена проверка на К., като твърди, че същият явно е лъхал на алкохол.

Представени и приети по делото са били :

- Справка за нарушител/водач Н.Г.К., от която е видно, че спрямо същият са издадени 20 наказателни постановления(включително процесното) ; 11 фиша ; наложени са 3 принудителни административни мерки(включително две от тях за процесното деяние) и едно наказание по чл. 343, ал. 1, т. 1, б. „б“ от НК;

- талон за изследване № 0043263, в който е описан резултата от 1,15‰ концентрация на алкохол в издишания въздух при извършената проверка на 31.05.2019г. Талона е връчен на К., който саморъчно е отбелязал, че приема показанията;

- писмо от 03.06.2019г. от „УМБАЛ Пловдив“ АД, за това, че в лечебното заведение на е регистрирана кръвна проба на Н.Г.К.;

- доклад от проведен тест на издишания въздух на 31.05.2019г. в 02:49часа;

- Заповед № 81212 – 515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи с която са определени органите по осъществяване на контролна дейност по ЗДвП.

 

8. За да потвърди Наказателното постановление, като е обсъдил във възможната пълнота, събраните по делото доказателства, районния съд е приел от материално правна страна, че К. е осъществил състава на процесното  нарушение, като при издаване на постановлението не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Счетено от решаващия съд е, че от субективна страна, деянието е извършено виновно, при форма на вината евентуален умисъл, тъй като Н.Г.К. очевидно е съзнавал, че е употребил алкохол същата вечер, чиято концентрация в кръвта му би могла да надхвърли 0,5 ‰, но въпреки това, преследвайки пряката си цел - да се придвижи с управлявания автомобил от една точка до друга, се е съгласил с настъпването на общественоопасните последици на деянието си. Интелектуалният момент на умисъла е включвал представите, че жалбоподателят е изпил определено количество алкохол същата вечер преди да се качи в автомобила и въпреки това се е качил да управлява същия. Във волево отношение жалбоподателят е желаел да управлява моторното превозно средство.

Прието е, че в обстоятелствената част на наказателното постановление, подробно и ясно са описани фактите и обстоятелствата, при които е извършено нарушението, поради което съдът е намерил, че е спазена разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

След подробен и прецизен анализ на относимата нормативна уредба и при съобразяване с разрешенията на съдебната практика, съдът е приел, че единственото приложимо в казуса правило е, че показанията на техническото средство при извършената на 31.05.2019г. следва да бъдат приети за несъмнени. Пояснено в тази насока е, че законът е въвел задължително предписание за дефинитивно възприемане на показанията на техническото средство за изследване употребата на алкохол или на друго упойващо вещество в случаите, когато е налице отказ на освидетелствания водач на МПС да получи талон за медицинско изследване; при неявяването му в определеното лечебно заведение да даде кръв за изследване или при отказ да даде кръв за изследване.

Първоинстанционния съд е счел, че няма разминаване в обстоятелствата свързани с нарушението в АУАН и НП — и в двете техническото средство е индивидуализирано като Алкотест „Дрегер 7410+” с фабричен № 0639.

Посочено е, че при определяне вида и размера на административното наказание, административно наказващият орган се е съобразил с разпоредбата на чл.27, ал.1 от ЗАНН и като е отчел тежестта на нарушението, правилно е определил на жалбоподателя наложеното наказание. 

Подробно е обсъдена, невъзможността конкретното деяние да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

 

V. За правото :

 

9. По отношение на възраженията, възведени в обстоятелствената част на първоначалната жалба, районният съд е изложил подробни и задълбочени мотиви. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

Въз основа на правилно установени факти и обстоятелствата при които са проявени, са направени обосновани изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон.

Както фактическите констатации, така правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция при условията на чл. 221, ал. 2 от АПК. Това прави излишно тяхното повтаряне.

 

10. По отношение на поддържаните касационни доводи, трябва да се отбележи следното :

Очевидно, спор и съмнения няма, относно осъщественото от К., противоправно деяние, изразяващо се в това, че на 31.05.2019г., около 02:25 часа в гр. Белово, на ул. „Тодор Каблешков“ в посока ул. „Юндола“, е управлявал автомобил „АУДИ А3“ с рег. № РА2471КМ, като при извършена му проверка за алкохол с техническо средство „Алкотест - Дрегер 7410+“ с фаб. № 0639 в 02:501ч. е отчетена 1,15‰ концентрация на алкохол в кръвта в издишания въздух от горните дихателни пътища.

Твърдението, че в АУАН и в НП е налице, несъответствие при индивидуализацията на техническото средство е несъстоятелно. Макар и наистина, нечетливо изписано в АУАН, все пак е възможно да се види, че става реч, именно за техническо  средство „Алкотест - Дрегер 7410+“ с фаб. № 0639, така както е описано и в НП.

 

11. При положение, че К. е имал някакви съмнения или  възражения относно точността на резултата измерен с техническото средство, то за него е била надлежно осигурена възможността да предприеме медицинско и химическо лабораторно изследване. В случая обаче, нито се твърди, нито се установява, такова изследване да е било извършено от жалбоподателя или пък да е предприет от него опит за такова изследване и осъществяването му да е било осуетено поради някаква нередност на издадения при проверката талон № 0043263.

Това е достатъчно, нему да бъдат наложени процесните административни наказания на основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП.

 

12. Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил един правилен и законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила. Ето защо, Съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 688 от 27.11.2019г., постановено по а.н.дело №1403 по описа на Районен съд Пазарджик за 2019 г. 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       /П/               

 

 

ЧЛЕНОВЕ :              1./П/

 

                                    

                                     2. /П/