Определение по дело №58/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2020 г. (в сила от 1 декември 2020 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20207210700058
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   № 483

гр.Силистра,22.06.2020 г.

 

Административният съд гр.Силистра, в закрито заседание на двадесет и втори юни две хиляди и двадесета година, в състав: съдия Павлина Георгиева-Железова, разгледа постъпилото адм.дело № 58 по описа на съда за 2020 година и прие, че исковата молба, с която е инициирано съдебното производство, е с неизправена нередовност по смисъла на чл. 129, ал. 3 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството да се прекрати, поради следните съображения.

 

Съдебното производство е образувано по обективно съединени искове от Я.Д.Д. ***.

С исковата молба се претендира солидарно да бъдат „осъдени институциите на Република България - Народно събрание на Р България, Министерски съвет на Р България, Президент на Р България, Омбудсман на Р България, Главен Прокурор на Р България, Конституционен съд на Р България, Върховен Касационен съд на Р България, Върховен Административен съд на Р България, Административен съд Силистра, Окръжен съд Силистра и Апелативен съд Варна“ да му заплатят 100 000 лева за причинени неимуществени и имуществени вреди вследствие на:

- бездействието на Конституционния съд на Р България да инициира процедура по тълкуване на текстове от Конституцията;

- бездействието на Конституционния съд на Р България да инициира производство за обявяване на противоконституционност на текстове от закона за правната помощ /ЗПЗ/, Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ и на Тълкувателно решение № 4 / 2010 г. на ВКС на Р България;

- бездействието на: Народно събрание на Р България, Министерски съвет на Р България, Президент на Р България, Омбудсман на Р България, Главен Прокурор на Р България, Конституционен съд на Р България, Върховен Касационен съд на Р България, Върховен Административен съд на Р България и Председателя на Висшия Адвокатски съвет, въз основа на подаден от него сигнал/молба да инициират процедура по тълкуване на текстове от Конституцията и на производство за обявяване на противоконституционност на текстове от закона за правната помощ /ЗПЗ/, Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ и на Тълкувателно решение № 4 / 2010 г. на ВКС на Р България;

Предявени са обективно съединени искове – за имуществени и съответно – за неимуществени вреди, без разграничение на цената на всеки от исковете за всеки от тях.

Към исковата молба не е бил приложен документ, удостоверяващ заплащането на държавна такса.

С разпореждане от 02.06.2020 г. съдът е предоставил възможност за изправяне на нередовността, с указание за посочване, респ. за представяне на:

- документ, удостоверяващ заплащането на държавна такса от 20 лева по сметка на АС-Силистра-по 10 лева за иска за имуществени и по иска за неимуществени вреди по сметка: BIC: ***:***;

- толкова броя преписи от исковата молба, колкото е броят на посочените от ищеца ответници;

- в какво се състои искането;

- цената на иска/в случая са предявени два иска – за имуществени и неимуществeни вреди/;

- име и адрес на ответника - чл. 127, ал. 1, т. 2 от ГПК;

С посочването като ответници в исковата молба „институции“ се препраща към две групи такива – на втора и трета страница в исковата молба, между които съществуват разлики. Ищецът е следвало да уточни кои, според него, са посочените ответници.

В отговор на разпореждането ищецът представя писмена молба с вх.№ 568 от 16.06.2020 г., чрез която не дава отговор на поставените въпроси и към нея не прилага изисканите приложения. Поставя допълнителни въпроси за включване в обхвата на поискано преюдициално запитване.

Изложените в исковата молба непоследователни фактически обстоятелства, липсата на яснота в искането/петитума за евентуално твърдените незаконосъобразни бездействия на администрацията, респ.на органите на съдебната власт обуславят извод за невъзможност да се извлекат достатъчни данни, за да се очертаят рамките на евентуален съдебен процес. След предоставена възможност, ищецът не се е възползвал и не е отстранил указаните нередовности.

Налице е недопустима искова молба, тъй като ищецът не се е възползвал от предоставената му възможност за изправяне на нередовностите й. На основание чл. 129, ал. 3 от ГПК исковата молба следва да остане без разглеждане.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба на Я.Д.Д., ЕГН: ********** *** поради неизправена нередовност на същата.

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 58 по описа на АС-Силистра за 2020 г.

         Определението може да се оспори в 7-дневен от съобщаването му пред Върховен съд на Р България чрез Административен съд гр.Силистра.

 

                                                                           СЪДИЯ: