Определение по дело №735/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1964
Дата: 30 ноември 2021 г. (в сила от 9 март 2022 г.)
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700735
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юни 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №1964/30.11.2021г.

град Пазарджик, 30.11.2021 г.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК , в закрито съдебно заседание от тридесети ноември , две хиляда двадесет и първа година , в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : НИКОЛИНА ПОПОВА

като разгледа докладваното от съдия Попова адм.д  № 735 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

                      Производството е по реда на чл.145 и сл. Административно-процесуален кодекс, във връзка с чл.238 ал.3 ЗМВР.Образувано е по жалба на Ц.К.Р.  ЕГН ********** с адрес *** със съдебен адрес ***  против медицинско удостоверение на ЦЕЛК при МИ на МВР № 87 / 3/17.05.2021 г.  В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на оспорения административен акт, като се поддържа, че в акта от една страна , органът е посочил , че счупването на крайната фаланга на първи пръст / палеца на дясната ръка  на жалбоподателя  е довело до трайно затруднение  движението на десен горен крайник , което е определено като средна телесна повреда  по смисъла на чл. 129 ал.1 от НК . От друга страна обаче  след подписите на издалите този акт имало саморъчно изписано заключение на експерт , че съгласно  чл. 238 ЗМВР ,  обезщетение се превежда  само за средна и тежка телесна повреда , каквото в случая не е налице. Твърди се , че в тази му част актът е нищожен поради лиса на компетентност , а също така , че самото удостоверение било издадено в нарушение на материалния закон, тъй като при неговото издаване не бил участвал лекар специалист. Моли се съда да постанови съдебен акт, с който да бъде отменено атакуваното съдебно удостоверение , респективно да бъде обявено за нищожно  и преписката да бъде върната на компетентния орган  за ново произнасяне  с изрични указания  по прилагането и тълкуването на закона. Сочат се доказателства.

          В срока за отговор ответникът- ЦЕЛК при Медицински институт-МВР, е депозирал писмено възражение по жалбата, в което поддържа , че жалбата е недопустима, предвид факта , че медицинското удостоверение е изцяло позитивно за жалбоподателя. Представят се документите към административната преписка.

               Съдът след като взе предвид данните по настоящото дело , както изложените от страните доводи и възражения, намира, че подадената жалба против 
медицинско удостоверение № 87/3/17.05.2021 г. , издадено от Медицински институт на МВР- Централна експертна лекарска комисия е процесуално недопустима поради това, че с оспореното удостоверение на основание чл. 255, ал. 1 и 3 от ЗМВР е определена медико-биологична характеристика на телесна повреда, в следствие на претърпяна  злополука от жалбоподателя. Установено е с акта, че същата съответства като квалификация на средна телесна повреда по смисъл на чл. 129 от НК и за жалбоподателят не е налице правен интерес от оспорване на така посочените факти и обстоятелства, отразени в процесното удостоверение, тъй като същите не засягат пряко и непосредствено неговите права и интереси.
Напротив - издаденото медицинско удостоверението представлява изцяло позитивен акт по отношение на жалбоподателя, като същият не оспорва установения със същото характер на средна телесна повреда. Атакуваното изявление  в медицинското удостоверение, касаещо обстоятелства свързани с изплащане на обезщетение съгласно удостовереното от компетентния медицински орган, не е част от оспорения  административен акт, доколкото представлява изписване на ръка от неустановено по делото лице на дата следваща издаването на този акт , което изявление по никакъв начин не променя обективираната в акта воля  и направените констатации от медицинските лица. Доколко работодателят на жалбоподателя се е съобразил  с тези констатации и дали жалбоподателят има право на обезщетение при безспорно констатирана средна телесна повреда – би могло да бъде предмет  на друг правен спор , но не е въпрос който касае законосъобразността на изцяло позитивното за жалбоподателя медицинско удостоверение.  Със същото се пораждат благоприятни за жалбоподателя права, ето защо  за него не е налице правен интерес от оспорване на така посочените факти и обстоятелства, отразени в процесното удостоверение.

                        Затова съдът приема, че подадената жалба е недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане , а производството по делото следва да бъде прекратено.

                      По изложените съображения и на основание чл. 159, т. 4 от АПК СЪДЪТ :

О   П   Р  Е  Д  Е  Л  И :

                     ОТМЕНЯ протоколно определение от проведено открито съдебно заседание на 16.11.2021 г., с което е даден ход по същество на адв.д. № 735/2021 г. по описа на ПзАС , вместо което постановява :

                   ОСТАВЯ  без разглеждане подадената жалба от Ц.К.Р.  ЕГН ********** с адрес *** със съдебен адрес ***  против медицинско удостоверение на ЦЕЛК при МИ на МВР № 87 / 3/17.05.2021 г. – като процесуално недопустима.

                   ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 735/2021 г.  по описа на
Административен съд, Пазарджик.


                   Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България  в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :/п/