Решение по дело №557/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 770
Дата: 10 юни 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040700557
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2022 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 770                                       10.06.2022 година                гр. Бургас

 

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на деветнадесети май, две хиляди двадесета и втора година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА 

2.ДИМИТЪР ГАЛЬОВ 

 

секретар: Гергана Славова

прокурор: Андрей Червеняков

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 557 по описа за 2022 година.

 

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Й.Г.К., с адрес: ***, чрез адв. Е.П. – БлАК против Решение № 1024/18.12.2021 г. постановено по а.н.д. № 3997/2021 г. по описа на Районен съд - Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление№20-0346- 000217/15.09.2020 г. издадено от Началник група към ОД на МВР - гр.Бургас, РУ – Созопол, с което на основание чл.53 ЗАНН и чл.638, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), на касатора е наложено административно наказание „глоба” в размер на 250 лева.

В касационната жалба се твърди, че оспореното решение е незаконосъобразно, немотивирано и постановено в противоречие с утвърдената съдебна практика и събрания в производството доказателствен материал. Сочи се, че съдът неправилно е възприел фактическата обстановка и е стигнал до погрешни изводи по отношение на изясняване на делото от фактическа и правна страна. Оспорват се изложените в НП факти и се твърди, както и се претендира приложение на чл.28 от ЗАНН.  Иска се от съда да отмени първоинстанционното решение и оспореното НП. Претендира се присъждане на разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява. Преди насроченото съдебно заседание процесуалният представител на касатора депозира становище, с което поддържа подадената касационна жалба и претендира разноски.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас, изразява мнение за оставяне в сила на решението на първата инстанция.

Административен съд - Бургас, ХVІ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

За да постанови оспореното съдебно решение съд е приел за установено от фактическа страна, че лек автомобил марка „****“ модел „****“ с рег.№ А **** НВ е собственост на П.Н.Т., а лек автомобил марка „****” модел “****” с рег.№ E **** МК е собственост на жалбоподателя Й.Г.К., като на 16.08.2020 г. К. е управлявал процесното и собствено МПС на общински път № BGS1211 в община Созопол до къмпинг „Градина“ и около 02:00 часа бил спрян за проверка от служители на РУ - Созопол към ОД на МВР – Бургас. От извършената проверка в РСОД (работна станция с отдалечен достъп, т.нар. таблет) се установило, че за МПС няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност”.

От правна страна, съдът е намерил, че както АУАН, така и процесното НП са издадени от лица, компетентни да сторят това по смисъла на чл.647, ал.1 КЗ – за АУАН, респективно ал.2 – за издаване на НП, както и че от формална страна са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 ЗАНН. Приел е правната квалификация за правилна и е посочил, че не е налице възможност за прилагане на чл.28 от ЗАНН.

Така постановеното решение е валидно, допустимо, но неправилно, като съображенията за това са следните:

На първо място, съдът не е посочил, въз основа на какви доказателства е приел за установена описаната по-горе фактическа обстановка като не е обсъдил нито заедно, нито по отделно събраните по делото доказателства. Нещо повече, в проведеното на 09.11.2021 год. открито съдебно заседание, съдът не е разпитал в качеството на свидетел актосъставителя В.В.В., за когото в Протокола от проведеното заседание е посочено, че същият се е явил лично, макар и нередовно призован. Съдът не е извършил и анализ на свидетелските показания на разпитания свидетел П.Н.Т., който в разпита си е посочил, че Й. е управлявал неговия автомобил – „******” и което твърдение противоречи на изложените факти в съставения АУАН.

На второ място, следва да се посочи, че съдът не е обсъдил направените от страната възражения, касаещи издаването на НП въз основа на АУАН, в който са отразени неверни обстоятелства, а именно, че Й. не е управлявал личния си автомобил, а лек автомобил – „****”, както и възраженията касаещи накърняването на правото на защита на наказаното лице и пороците при съставяне на АУАН и издаване на НП, касаещи неправилното и незаконосъобразно посочване на дата и част на твърдяното нарушение, обстоятелствата при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават.

Предвид изложеното следва, че обжалваното решение е постановено при неизяснена фактическа обстановка, липса на доказателства за правнорелевантните факти и обстоятелства от значение за спора и при неизпълнение на служебните задължения на съда като инстанция по същество за разкриване на обективната истина по случая, което представлява съществено процесуално нарушение и е предпоставка за отмяна на обжалваното решение и връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд - Бургас от друг състав на съда.

При новото разглеждане на делото, първоинстанционния съд предвид наличието на противоречие между показанията на свид. П.Н.Т. и събраните по делото писмени доказателства, следва да призове и разпита в качеството на свидетел не само актосъставителя В.В.В., но и свидетеля по акта. При противоречива информация  съдържащи се в показанията на разпитаните по делото свидетели районният съд, следва да изясни коя е причината за това и да установи обстоятелствата, касаещи описаното в АУАН нарушение. Следва да се  изложат и мотиви по възраженията, касаещи както нарушение на процесуалния, така и на материалния закон.

Предвид гореизложеното, Административен съд - Бургас приема, че при постановяване на съдебното решение въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, по смисъла на чл.348, ал.1, т.2 във вр. с чл.348, ал.3, т.2 от НПК, което е основание за отмяна на атакуваното решение и за връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд - Бургас от друг състав на съда, който да събере всички относими към установяване на деянието доказателства и да установи фактите от състава на  нарушението при пълно и всестранно изследване на релевантните доказателства, след което мотивирано да се произнесе по изложените в жалбата възражения.

С оглед разпоредбата на чл. 226, ал. 3 от АПК, при новото разглеждане на делото Районен съд - Бургас  следва да се произнесе и по направеното искане за присъждане на разноски.

Воден от гореизложеното и на основание чл.63в от ЗАНН, във вр. чл. 221, ал.2, изр.1, предл. последно и чл. 222, ал. 2, т.1 и т.2 от АПК , съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1024/18.12.2021 г. постановено по а.н.д. № 3997/2021 г. по описа на Районен съд – Бургас.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд -Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                

   ЧЛЕНОВЕ:  1.            

 

      2.