Решение по дело №755/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 384
Дата: 28 октомври 2019 г. (в сила от 28 октомври 2019 г.)
Съдия: Албена Георгиева Палова
Дело: 20195200500755
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 384

 

гр. Пазарджик, 28.10.2019 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Пазарджишкият  окръжен  съд,  гражданска  колегия,  в  закрито

заседание на двадесет и осми октомври…....………………………

през две хиляди и деветнадесета година........................ в  състав:

 

                                Председател: АЛБЕНА ПАЛОВА

                                         Членове: МАРИАНА ДИМИТРОВА                                                                                        ЕЛИ КАМЕНОВА

 

при секретаря………………........…......…… .и в присъствието на

прокурор……….…...............……. като разгледа докладваното от

окръжен съдия Албена Палова..…..….в. гр. дело № 755 по описа

за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано е по жалба от Община Сърница, представлявана от и.д. кмета Х.М.Б. – длъжник по изп. д. № 20198850400351 по описа на ЧСИ Г.С., рег. № 885, с район на действие Окръжен съд – Пазарджик, против постановление на съдебния изпълнител от 16.07.2019 г. за разноските.

Жалбоподателят поддържа, че адвокатското възнаграждение, претендирано от взискателя, е прекомерно, както и че таксата по чл. 26 от Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ е незаконосъобразно определена – в основата, върху която е изчислена.

В законния срок е постъпило писмено становище от адв.Д.Т. *** като пълномощник на взискателите по изп.д. № 351/2019 г., в което е изразено становище за неоснователност на подадената жалба. Твърди, че в Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения е посочен само минимумът, под който адвокатът не може да договаря възнаграждение за поетата работа, а по конкретното дело адвокатът бил положил труд по изготвянето и подаването на молбата и направени пощенски разходи, а предстояли и други действия по събирането на сумите. Искането е жалбата да бъде оставена без уважение.

Въззивният съд след като се запозна с твърденията, изложени във въззивната жалба и писмения отговор, като обсъди и анализира събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Възраженията на жалбоподателя за прекомерност на адвокатското възнаграждение на взискателя са основателни. С обжалваното постановление ЧСИ е приел за събиране адвокатско възнаграждение в размер на 1000 лв. като разноски по изпълнителното дело. С постановление от 18.09.2019 г. ЧСИС. е намалил адвокатското възнаграждение от 1000 лв. на 900 лв. на основание чл.78, ал.5 от ГПК по направено от длъжника възражение за прекомерност, без да изложи мотиви. Това постановление също се обжалва в настоящото производство с твърдение, че и така определеният размер е прекомерно висок с оглед на факта, че до момента е изготвена само една молба за образуване на изпълнително дело и е посочен изпълнителен способ.

Единственото процесуално действие, извършено от представителя на взискателя до момента, е да подаде молба за образуване на изпълнителното производство. По силата на чл. 10, т. 1 от Наредба № 1/2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения, за образуване на изпълнително дело, възнаграждението е в размер на 200 лв. Други действия по делото не са извършвани и правната помощ, предоставена от адвоката, се е изчерпала с образуване на делото и посочване на начина на изпълнение, което е задължително съдържание на молбата съгласно чл. 426, ал. 2 ГПК. Поради това адвокатското възнаграждение, уговорено с представения договор за правна помощ в размер на 900 лв. се явява прекомерно, на колкото го е определил ЧСИС. с обжалваното постановление от 18.09.2019 г. Съдът приема, че и този размер се явява прекомерен съобразно фактическата и правна сложност на делото, с оглед обема и естеството на извършените от процесуалния представител правни действия и следва да се намали на основание чл. 78, ал. 5 ГПК до размера на 500 лв. с оглед на това, че производството по изпълнителното дело все още не е приключило, а този размер надвишава два пъти и половина минималния размер съгласно Наредба № 1/2004 г. от 200 лв. Поради това обжалваното постановление от 18.09.2019 г., в частта относно адвокатското възнаграждение, следва да се отмени за разликата над 500 лв. В случай, че при развитието на делото то се усложни от правна или фактическа страна, каквито опасения е изразила адв.Т. в писмения отговор, до приключване на производството е възможно взискателят и неговият адвокат да се договорят за допълнително възнаграждение, което да бъде предявено в рамките на това изпълнително производство.

В тази връзка се явява основателно и възражението на жалбоподателя за незаконосъобразност на обжалвания акт в частта относно определената такса по чл. 26 от Тарифата. За начина на изчисляване на пропорционалната такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ в приложеното копие от изпълнителното дело липсва информация как е изчислена тази такса. В чл.79, ал.1 от ЗЧСИ е предвидено, че за събиране на таксите по изпълнението се изготвя сметка в два или повече еднообразни екземпляра, подписани от частния съдебен изпълнител, единият от които се връчва на задълженото лице. Ал.2 на чл.79 от същия закон пък определя съдържанието на сметката и постановява, че в нея се посочват разпоредбите, въз основа на които се дължат таксите, материален интерес при пропорционалната такса, сумите на дължимите такси и допълнителни разноски, размерът на получената предплата и последиците при неплащане. При липсата на мотиви в постановлението или на сметка по чл.79 от ЗЧСИ, настоящият съдебен състав не може да направи проверка  дали размерът на приетите от ЧСИ такси е правилно изчислен и върху какъв материален интерес е направено изчислението, поради което само на това основание приема, че обжалваното изпълнително действие е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Тъй като спорът, с който е сезиран въззивният съд, е разрешен с настоящото решение, искането за спиране на изпълнителното производство на основание чл.438 от ГПК се явява неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

По изложените съображения Пазарджишкият окръжен съд

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОТМЕНЯ постановление на съдебния изпълнител от 18.09.2019 г. за определяне размер на адвокатското възнаграждение по изп. д. № 20198850400351 по описа на ЧСИ Г.С., рег. № 885, с район на действие Окръжен съд – Пазарджик, в частта за присъждане на разноските на взискателя над сумата от 500 лв. до определения размер от 900 лв., като вместо това постановява:

ОПРЕДЕЛЯ размер на разноските на взискателя за адвокатско възнаграждение в размер на 500 /петстотин/ лв.

ОТМЕНЯ постановление на съдебния изпълнител от 16.07.2019 г. в частта относно определяне на такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ, постановено по изп. д. № 20198850400351 по описа на ЧСИ Г.С., рег. № 885, с район на действие Окръжен съд – Пазарджик, и връща делото на ЧСИС. за определяне на такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането за спиране на производството по изп. д. № 20198850400351 по описа на ЧСИ Г.С., рег. № 885, с район на действие Окръжен съд – Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: