Решение по дело №8713/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261820
Дата: 18 март 2021 г. (в сила от 7 април 2021 г.)
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20191100108713
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. София, 18.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в открито съдебно заседание на двадесет и шести февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                   СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 8713 по описа на съда за 2019 г., взе предвид следното:

 

 

Образувано е по молба на ищците Р.Д.С. и Д.П. Л.за допускане на обезпечение на предявен от тях срещу Д.М.И. иск за нищожност на завещание от 13.10.2015 г. на Б.Б.Т., починал на 17.04.2018 г.

В исковата молба са изложени твърдения, че съставеното в полза на ответника завещание е нищожно, тъй като не е написано и подписано от Б.Т..Исковата молба е редовна и допустима.

На основание чл. 146, ал.1, вр. чл. 140, ал.3 ГПК и като съобрази фактическите твърдения на страните, приема следния проект за доклад:

Правото произтича от следните обстоятелства: ищците основават претенцията си на твърдения, че оставеното от наследодателя им Б.Б.Т. в полза на Д.М.И. завещание е нищожно, тъй като не било написано и подписано от него.

Ответникът Д.М.И., чрез назначения му особен представител адв. А. С., оспорва иска. Заявява, че ще се ползва от оспореното завещание, поради което моли да се назначи съдебно-почеркова експертиза, която да даде заключение дали завещанието от 13.10.2015 г. е написано и подписано от Б.Т..

Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 42, б. „б“ вр. чл. 25, ал. 1 от ЗН.

Не се спори между страните и се установява от удостоверение за наследници изх. № УГ01-8747/20.08.2018 г. на СО, район „Надежда“, че Б.Б.Т. е починал на 17.04.2018 г., за което е съставен акт за смърт № 0368/12.05.2018 г., както и че за свои наследници по закон е оставил посочените в удостоверението лица, сред които и ищците в настоящото производство Р.Д.С. и Д.П. Л..

На 13.10.2015 г. Б.Б.Т. съставил завещание, с което е завещал на Д.М.И. цялото си движимо и недвижимо имущество, което притежава към момента на смъртта си.

За ищците, в качеството им на наследници по закон на Б.Т. е налице правен интерес да се прогласи нищожността на разпоредителната сделка, доколкото със завещанието се отричат техни наследствени права и същото съдържа общи завещателни разпореждания, с които на ответника е придадено качеството на универсален наследник.

Завещанието е едностранна формална сделка, с която едно лице се разпорежда с цялото си имущество или с част от него в полза на друго лице след смъртта си. За да е действителна сделката, тя следва да отговаря както на общите правила на ЗЗД (чл. 44 вр. чл. 26, ал. 1 и 2 от ЗЗД), така и на особените изисквания на закона. За да не страда от порока „нищожност“ завещанието следва да бъде направено в полза на лице, което има право да получава по завещание, завещанието или изразеният в него мотив не трябва да противоречи на закона, обществения ред и добрите нрави, както и условието или тежестта да не са невъзможни (чл. 42 от ЗН). В зависимост от това дали то е нотариално или собственоръчно, трябва да са спазени специалните изисквания за форма. В случая се твърди порок във формата на завещанието – не е написано и подписано от завещателя, каквото е изискването на чл. 25, ал. 1 от ЗН.

В съдебно заседание на 26.02.2021 г. е изслушана и приета съдебно-графическа експертиза, според заключението на която ръкописният текст на завещанието от 13.10.2015 г. не е изпълнен от Б.Б.Т., нито подписът е на лицето, което се сочи като автор на завещанието.

Това доказателство налага безспорния извод, че текстът на завещанието не е написано от завещателя, нито той се е подписал под него. Кое е лицето, написало текста на завещанието и положило подпис от името на Б.Т. е без значение от гледна точка на изводите за нищожност на атакуваната сделка.

Констатираните недостатъци на едностранната сделка попадат под хипотезата на нищожност на завещанието поради неспазване на предвидената в закона форма. Нарушено е както изискването саморъчното завещание от 13.10.2015 г. да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, така и да е той да е положил подпис. Последица от нищожността е, че завещанието не е породило целените правни последици – да премине в патримониума на наследника имущество на наследодателя, негова собственост към момента на откриване на наследството.

С оглед изхода на спора, ответникът Д.М.И. дължи да заплати на ищците сторените от тях разноски на обща стойност 8 248.74 лева.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

Прогласява за нищожно, по предявен от Р.Д.С., ЕГН ********** и Д.П. Л., ЕГН ********** срещу Д.М.И., ЕГН ********** иск с правно основание чл. 42, ал. 1, б. „б“ вр. чл. 25, ал. 1, изр. 1 от ЗН, саморъчно завещание от 13.10.2015 г. на Б.Б.Т. в полза на Д.М.И., обявено с протокол за обявяване на саморъчно завещание от 28.08.2018 г., рег. № 6536 на нотариус рег. № 432 на НК, поради ненаписване и подписване на завещанието от него.

Осъжда, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, Д.М.И., ЕГН ********** да заплати на Р.Д.С., ЕГН **********, с адрес *** и Д.П. Л., ЕГН **********, с адрес *** сумата от 8 248.74 лева разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                   СЪДИЯ: