Определение по дело №205/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 207
Дата: 13 юли 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20203000600205
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

207/13.07.2020 г.

 

 

Град Варна

 

В  ИМЕТО  НА   НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД                                    

Наказателно отделение

На тринадесети юли                          две хиляди и двадесета година

 

В закрито заседание в следния състав:

                      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ДИМИТРОВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: АНГЕЛИНА ЛАЗАРОВА

                                                                                   ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

 

Като изслуша докладваното от съдия Георги Грънчев ВЧНД № 205 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 440, ал.2 във вр. с чл. 341, ал. 2 от НПК.

 

Постъпил е частен протест от прокурор при Окръжна прокуратура - Варна, за проверка  на определение № 484, постановено на 24.06.2020 г. по ЧНД № 552/20г. по описа на ВОС, с което осъденият А.Т.Т., ЕГН **********, е бил освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от 1/една/ година, 10 месеца/ десет/ месеца и 11/единадесет/ дни(считано към изтичането на срока за обжалване)  от наложеното му общо наказание „лишаване от свобода“ в размер на 6 години.

Според представителя на държавното обвинение липсват реални доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, каквито законът изисква, за да бъде допуснато предсрочно освобождаване. Желаните последици са атакуваното определение да бъде отменено, а молбата на Т. да бъде оставена без уважение.

 

Варненският апелативен съд, след като се запозна със съдържащите се в делото материали и мотивите на атакуваното определение, констатира следното:

 

Подаденият протест, инициирал настоящето въззивно производство, е процесуално допустим, поради наличието на процесуална легитимация, спазен е и срока. Разгледан по същество се преценява като  основателен по следните съображения:

А.Т. търпи общо наказание в размер на 6 години лишаване от свобода.

Изтърпяването на наказанието е започнало на 25.06.2018г.

 

 

Към датата на постановяване на атакуваното определение осъденият Т. е изтърпял 4 години, 1 месец и 11 дни, от които 2 години, 3 месеца и 22 дни са изтърпени фактически, зачетеният от арест период се равнява на 1 година, 9 месеца и 19 дни, а неизтърпяната част от наложеното наказание възлиза на 1 година, 10 месеца и 19 дни, т.е осъденият е изтърпял срок на лишаване от свобода в размер на повече от 2/3 от наложеното му наказание, с което е изпълнено едното от условията за допускане на предсрочното му освобождаване.

За да постанови ревизирания съдебен акт, с който е приел, че са налични изискуемите по закон предпоставки, първоинстанционният съд е приел, че са налице противоречиви становища от страна на компетентните лица, заради което е сметнал, че осъденият е дал убедителни доказателства и индикации за поправянето си.

Настоящият състав на АС-Варна счита, че Окръжен съд – гр. Варна неправилно е достигнал до извод за наличие на всички законови предпоставки за условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Т., поради следните съображения:

Първоначалната оценка на риска от рецидив е била на високо ниво - 97 точки.

Като основни зони на дефицит са били регистрирани: отношение към правонарушението, жилищно устройване, трудова заетост, управление на финансите, начин на живот и обкръжение, междуличностни проблеми и умения за мислене. Рискът от вреди по отношение на обществото е отчетен на средно ниво.

С оглед периода на пенитенциарно третиране, актуалната оценка на риска от рецидив е претърпяла спад с 14т., до все още високите – 83т. Лишеният от свобода не е наказван, награждаван е три пъти. Наличието на здравословни проблеми е възпрепятствало участието му в трудовия процес. Констатира се при настоящата проверка, че зоните на дефицит не се претърпели сериозна и задълбочена, перманентна промяна. Рискът за социума пък остава непроменен/в средни граници/, въпреки престоя в местата за лишаване от свобода. Тази фактическа основа не може да бъде пренебрегната. За целия времеви интервал, осъденият Т. е показал положителна промяна в минимум диапазон, за което свидетелства цифровото изражение. Оценката е претърпяла понижение само с 14 пункта, но запазва високите си стойности. Тези факти не позволяват на настоящата ревизираща инстанция да достигне до извод за липса на негативни характеристики и проявления, каквито нормата на чл.439а НПК изисква. Рискът от вреди  по отношение на обществото, остава непроменен и вероятен, а за да са налице положителните процесуални предпоставки за предсрочно освобождаване, изводът за завършен корекционен процес, трябва да бъде несъмнен. Категоричен трябва да бъде и извода за успешна реинтеграция в обществото, както и липсата на заплахи по отношение на членовете му. С оглед анализа на рисковите фактори, такива изводи не могат да бъдат формирани.

Безспорно са налице данни за започнал процес на превъзпитание. Той обаче не е завършен, не са показани категорични основания за липсата на съмнения, относно рисковите фактори, налични към началото на изтърпяване на наказанието. Данните за завършен корекционен процес се извеждат на база показаното примерно поведение и честно отношение на труда. А съобразно нормата на чл.439а от НПК, доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат на положителна промяна като добро поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни и спортни дейности. Доказателствата пък се извеждат въз основа на оценката на осъдения, работата по индивидуалния план, както и всички други източници на информация за поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

Не на последно място, следва да се отчете и факта, че според компетентните лица корекционната работа с л.св. Т. следва да продължи.  

Всички изложени по-горе обстоятелства не позволяват на ревизиращата инстанция да достигне до изводи, които да се припокриват с тези, направени от ВОС, и в частност, че е налице и втората кумулативно изискуема предпоставка по смисъла на чл.70, ал.1 от НК. Следователно, протестът пред настоящата инстанция е основателен, а определението на решаващия съд като неправилно и незаконосъобразно следва да бъде отменено.

 

Воден от гореизложеното и на основание чл.345 от НПК, настоящият състав на Апелативен съд - Варна,

             

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОТМЕНЯ протоколно определение № 484 на Варненски окръжен съд, постановено в публично заседание на 24.06.2020г. по ЧНД № 552/2020 по описа на същия съд.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъденото лице – А.Т.Т. за УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ от изтърпяване на останалата част от наказанието му от 1 година, 10 месеца и 11 дни от наложеното му общо наказание в размер на 6 години лишаване от свобода, по ВНОХД №178/2019г. по описа на Апелативен съд – гр. Варна.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                   Членове:1.                       2.