Определение по дело №551/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 845
Дата: 6 август 2020 г.
Съдия: Татяна Георгиева Бетова
Дело: 20204400500551
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№…………..

 

                            град ПЛЕВЕН, 06.08.2020 година

 

          ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, І граждански състав, в ЗАКРИТО заседание на ШЕСТИ АВГУСТ, през ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТА година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН ДАНЧЕВ

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА БЕТОВА

                                                                          СВЕТЛА ДИМИТРОВА

 

и с участие на секретаря…………………………………..в присъствие на прокурора………………………………………………….……..като разгледа докладваното от съдията…………ТАТЯНА БЕТОВА……….В.ч.гр.д. № 551 по описа на съда за 2020година, и за да се произнесе, съобрази:

 

                   Производство по чл.274 и сл. вр. с чл.419 ГПК.

          Производството пред Плевенския окръжен съд е образувано по повод частната жалба, подадена от ЕООД „И.К. “ гр.Плевен, представлявано от С.П. , чрез пълномощникът му адв.Г.Г., против разпореждане № 4320/22.05.2020г. на Плевенския районен съд по ч.гр.д. № 1843/2020г. по описа на същия съд, с което е уважена молбата на „Р.К. “гр.София за незабавно изпълнение на парично задължение, на основание чл.417 ГПК, въз основа на документ за сумата 17 223.99евро и за съответните лихви и разноски, издадена е заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист срещу частния жалбоподател.

В частната жалба се изтъкват следните съображения за незаконосъобразност на разпореждането: Жалбоподателят счита, че вземането за главницата не е било изискуемо към момента на депозиране на заявлението, тъй като с две споразумения, съответно от 24.08.2018г. и 10.12.2018г. е уговорен друг падеж на задълженията по сключените между страните договори за наем на земеделска земя. Съответно не е дължима и лихва за забава в посочения от заявителя размер.Поради това моли окръжния съд да отмени обжалваното разпореждане и да спре изпълнителното производство образувано по издадения срещу дружеството изпълнителен лист, както и да се обезсили изпълнителния лист.

Отвенникът по частната жалба „Р.К. “ гр.София, представлявано от управителите  В.С.Г. и Т.Л.Ш. , чрез пълномощникът им адв.Р.Т., е взел становище, че тя не е основателна.  Заповедния съд не е извършил нарушение на закона, издавайки оспорваната заповед за незабавно изпълнение, тъй като документите, въз основа на които тя е издадена са редовни от външна страна и удостоверяват подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, а представените от насрещната страна споразумения не са с нотариална заверка и не са документи по чл.417 от ГПК. Счита че основанията за незаконосъобразност на разпореждането следва да се търсят единствено в документите по чл.417 от ГПК, поради което разпореждането като правилно и законосъобразно следва да се потвърди, като се присъдят на ответника по жалбата разноските по производството в размер на 240лв.  

 Въззивния съд, като обсъди изложените в частната жалба оплаквания, взе предвид представените доказателства, съобрази  изискванията на закона, намира за установено следното:

От приложената с частната жалба покана за доброволно изпълнение се вижда, че тя е връчена на длъжника на 11.06.2020г., а  жалбата е депозирана в срок на 07.07.2020г., поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Частно гражданско дело 1843/2020г. по описа на Плевенски РС е образувано по заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.417,  подадено от „Р.К. “ гр.София срещу длъжника ЕООД „И.К. “ гр.Плевен, представлявано от С.П. ,   основаващо се на задължения по договори за наем на земеделска земя, с нотариална заверка на подписите за сумата 17 223.99 евро, както и за заплащане на законна лихва върху сумата и разноски.  Районният съд е приел, че са налице предпоставките за уважаване на искането и на основание чл.418 ГПК е постановил незабавно изпълнение и издаване на изпълнителен лист на 22.05.2020г. В едномесечния законов срок, считано от връчване на заповедта /07.07.2020г./ длъжникът е депозирал възражение срещу издаването ѝ и молба за спиране на изпълнението ѝ.Съдът, с определение № 2251 от 07.07.2020г. е спрял на основание чл.420, ал.2 ГПК изпълнението на издадената от него заповед частично, след като е установил, че представените от длъжника писмени доказателства са убедителни по смисъла на закона такива, че не се дължи част от сумата по изпълнителния лист. Въз основа на същите многостранни споразумения от 24.08.2018г. и от 10.12.2018г., които са представени и пред въззивната инстанция, е констатирал, че недължими са сумите от 2284.72евро-наемно плащане за стопанската 2019/2020 г. по договор за наем от 23.05.2014г. и анекс от 13.09.2016г. и за сумата 6047.17евро- наемно плащане за стопанската 2019/2020 г. по договор за наем от  13.09.2016г., а също и за мораторната лихва върху главниците от 2284.72евро. Същевременно с  определение № 6384 от 13.07.2020г. съдът е указал на заявителя, на основание чл.415, ал.1 ГПК, че може в едномесечен срок от връчване на съобщението да предяви иск срещу длъжника за установяване на вземането си като довнесе необходимата ДТ и представи доказателства за това.Указал е и последиците от непредявяване на иска в срок – обезсилване на заповедта и изпълнителния лист.

Съгласно чл. 419 ал.З от ГПК преценката на съда по законосъобразността на разпореждането за незабавно изпълнение обхваща предпоставките по чл. 418, ал.2, изр.1 и ал. 3 от ГПК и преценката за наличие на неравноправна клауза.Съгласно чл.418, ал. 2, изр.1 изпълнителният лист се издава, след като съдът провери дали документът е редовен от външна страна и удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, а съгласно ал.3 на същия текст когато според представения документ изискуемостта на вземането е в зависимост от изпълнението на насрещно задължение или от настъпването на друго обстоятелство, изпълнението на задължението или настъпването на обстоятелството трябва да бъдат удостоверени с официален или с изходящ от длъжника документ. В случая от жалбоподателя са наведени доводи за незаконосъобразност на атакуваното разпореждане в следната насока: заявителя няма изискуемо вземане, тъй като са сключени споразумение за промяна на падежа на договорите за наем, въз основа на които е издадено разпореждането и поради това нито главницата, нито лихва за забава са дължими към момента на подаване на заявлението. 

Изводите на съда издал атакуваното разпореждане са законосъобразни и правилни. Съдът е направил проверка относно редовността на документите от външна страна и правилно е приел, че договорите за наем удостоверяват подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника за сумите по заявлението. Настоящата съдебна инстанция също приема, че представените със заявлението договори за наем на земеделска земя с нотариална заверка на подписите са редовни от външна страна и като документи не се оспорват и пред настоящата инстанция.Съобразно представените документи, в т.ч. и анекси и приемо-предавателни протоколи  вземането, за което се иска издаване на заповед за незабавно изпълнение е с настъпил падеж. Същевременно изискуемостта на вземането не е в зависимост от изпълнението на насрещно задължение или от настъпването на друго обстоятелство, за да е необходимо изпълнението на задължението или настъпването на обстоятелството да бъде удостоверено с официален или с изходящ от длъжника документ. Не се касае и за вземане, произтичащо от неравноправна клауза по договор с потребител. Ето защо районния съд правилно е процедирал издавайки заповедта за незабавно изпълнение. Проверката е формална и е направена в съответствие с изискванията на закона. Що се отнася до представените пред въззивната инстанция документи – многостранни споразумения за промяна на падежа на вземанията по договорите за наем, сключени съответно на 24.08.2018 и 10.12.2018г. те са предмет на разглеждане в евентуално исково производство, ако бъде инициирано такова от кредитора. Те са съобразени от заповедния съд и при спиране на изпълнението на вземенията с ненастъпил падеж, което ще осуети увреждане интересите на длъжника. Освен това, ако не бъде предявен иск за установяване на оспореното вземане, в указания от съда срок, това ще доведе и до обезсилване на издадените заповед и изпълнителен лист.    

   Поради изложеното, обжалваното разпореждане на Плевенски районен съд се явява правилно и следва да бъде потвърдено.Доколкото е направено искане за спиране и пред настоящата инстанция, следва отново да се изтъкне, че спирането на изпълнителното производство е от компетентността на Плевенски РС и той се е произнесъл по направеното от длъжника искане.

При този изход на делото, на в полза на ответника по жалбата следва да се присъдят разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 240лв., съобразно представените с отговора списък с разноските; 2 бр. пълномощни; договор за правна защита и съдействие, сключен с Адвокатско дружество Т. и К. от 16.07.2020г.; фактура от 29.07.2020г.; преводно нареждане за кредитен превод от 30.07.2020. за заплатеното адвокатско възнаграждение в размер на 240лв.

                     Воден от горното, въззивният съд

 

 

                                       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 4320/22.05.2020г. на Плевенски районен съд,  постановено по ч.гр.д. № 1843/2020г., с което е разпоредено издаването на заповед за незабавно изпълнение на парично задължение въз основа на документ по реда на чл.417, т.2 от ГПК и издаването на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА „И.К. “ гр.Плевен, представлявано от управителя С.Д.П. , с ЕИК *** да заплати на „Р.К. “ гр.София, с ЕИК ***, представлявано от управителите В.С.Г. и Т.Л.Ш.  сумата 240 лв. за разноски по делото.

Определението не подлежи на обжалване. 

 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: